Sněhové řetězy

Všeobecné či doplňky
Odpovědět
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Sněhové řetězy

Příspěvek od ulus »

Jak jsem se tak uprostřed léta chladil prohlížením loňských fotek ze zimy, když jsem ještě Libušku neměl, napadlo mě, jak je to u Libera s řetězy?
Stačí obyčejné z obchoďáku nebo máte třeba nějaký špek, jak použít něco jiného nebo jak něco předělat? A dávat jen na zadek nebo třeba i na obě nápravy? Jak si to pak rozumí s 4WD?
Přivítám jakékoliv praktické zkušenosti. Ono se to bude v zimě hodit. Když jsem kupoval a nasazoval řetězy poprvé, hodně jsem litoval, že jsem si to nevyzkoušel v létě. V noci, naštěstí s čelovkou, ale v pořádné chumelenici. Navíc na Alfě, kde se kola skoro dotýkaly blatníků:-)
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od Karel »

ulus píše:Přivítám jakékoliv praktické zkušenosti. Ono se to bude v zimě hodit.
Též jsem koupil, ale zatím jsem je ještě nemusel použít. Se zimákama
zimák.JPG
zimák.JPG (48.99 KiB) Zobrazeno 14980 x
jsem projel ve sněhu hodně. Víc se asi projet ani nedá, auto si pak "lehne na břicho" a ani motor nemá víc výkonu.
Použití řetězů na našich autech a zvlášť na předku sebou nese velké riziko, že se něco přetrhne.
K.
:evil:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od ulus »

Jo Karle, ty jsou dobrý :twisted: Jak to sedí na břečce nebo uježděném sněhu/ledu? Já jezdím denně do práce, většinou není problém, na zimních projedu i když to u nás silničáři neprohrnou (asi jezdím moc brzo, no a někdy na nás zapomenou pár dnů). Spíš jsem myslel, když se na "normálních" zimákách dostanu do hor, abych to přiblížil, jezdíme celkem často do Orlických ke kamarádovi, cesta je polňačka většinou zapadaná sněhem, z kopce do kopce. Bylo by to praktické, ale další sadu kol s MT asi pořizovat nebudu :D
"Přetrhne" jsi myslel na autě (rozvoďák, spojka, přední diferenciál) nebo že se sněhový řetěz přetrhne? Takže zůstat jen u zadku? Co na to 4WD (opět) bez mezinápravového diferenciálu :D ?
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od Karel »

ulus píše:
"Přetrhne" jsi myslel na autě ( spojka, přední diferenciál)
Začni spojkou, převodovkou, zadním diferenciálem, připojením 4WD, unašečema, kardankou, předním diferenciálem,poloosama.Jen si vybrat. Osobně si myslím, že to auto není konstruované do těžkého terénu.
Asi když se zahrabeš s řetězama a pak se to "chytne" tak něco odejde.
Máme auta pro "volný čas". Ne na nejtěžší terén. To je pak jiná liga.
K.
:cry:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od dědek »

V červenci konverzovat o sněhových řetězech je trošku předčasné. Řetězy mám v garáži někde taky, ale nemyslím, že bych je použil. Zatím vyjelo Libero, kde se dalo. Ale pro případ , že bych někde zapadl, tak vozím v autě mechanický naviják s asi 15m dlouhým ocelovým lankem. Na "vytažení" to stačí. Dokonce jsem byl svědkem, kdy kolega tímto nářadím tahal z podpangejtu osobák a vlastní auto musel ještě uvázat k bříze. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od ulus »

dědek píše:V červenci konverzovat o sněhových řetězech je trošku předčasné.
Až se zima zaptá... :D Ne, tak pokud jsem to pochopil správně, kam nevyjedu bez řetězů, tam prostě nepojedu :? Je mi jasné, že neprojedu to co Patrol s Ironmanem. 4WD jsem zjara použil tak 3x, ještě nevím, co to opravdu dokáže nebo nedokáže. Radši se předem ptám, abych neudělal nějakou blbost (no jako třeba nasadit řetězy na všechny čtyři a pak brečet nad nepojízdným autem).
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2471
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od covex »

Retezy se podle vyrobce maji nasazovat na hlavni hnanou naparavu. Kdosi tady pred casem publikoval fotografii auta policie ceske republiky s retezy na felicii kombi na zadnich kolech.. asi chteli aby jim to dobre brzdilo. U Libera to je ale spravne.

Jinak k potrebe retezu na Liberu - vozim je, ale zatim jsem je nepotreboval. Problem je ze nam soudruzi vymysleli (a uz tusim plati) novou znacku - povinna zimni vybava. Bude se nachazet hlavne v horskych strediscich a mestaci jiste budou stat hned za ni a kontrolovat jesli mate vzorek aspon 4mm nebo retezy - 4WD nebo ne. MMCH: Presna interpretace znacky mi este neni uplne jasna, protoze formulace je opet znacne bezzuba - rika ze na pneumatiky musi byt za urcitych podminek nasazene retezy, ale nenarizuje retezy vozit, takze kde je vezmete az policistova certifikovana suplera nameri min ne 4mm nevim...
http://www.sagit.cz/pages/sbirkatxt.asp ... d=76&typ=r
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od dědek »

Tahle značka ( od podzimu už bude instalovaná na mnoha horských a podhorských silnicích) znamená povinnost zimních gum. Jinak řečeno zákaz vjezdu aut na "letňákách". Kdo tam vjede a bude účastníkem dopravní nehody bude vinen . Řada let je však už i značka ( modrá , tedy příkazová) použít sněhové řetězy. Auto bez nich v nouzi (který zapadne a musí ho vytahovat silničáři) je postihováno ( tedy řidič ) pokutou a platí náklady za zprovoznění takto označené komunikace. Celý problém je ušitý především na řidiče kamionů, kteří rok co rok blokují například komunikaci z Tanvaldu do Harrachova a naopak. Pozor taky na ustanovení v pravidlech požívání sněhových řetězů, kde se praví, že jízda na komunikaci bez sněhové souvislé pokrývky je zakázána. Tak tedy řetězy ano, ale pouze na vyproštění , případně zdolání nebezpečného stoupání (či klesání) kde mají opodstatnění. Na Liberu jsem je nasazeny "zatím" nikdy neměl. Je to taky trochu problém nasazovat řetězy v půl metrové závěji a potmě. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2471
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od covex »

2Dedek: Citace vyhlasky:

„Zimní výbava“ (č. C 15a), která přikazuje řidiči motorového vozidla kategorie M nebo N v období od 1. listopadu do 30. dubna pokračovat v jízdě jen za použití zimních pneumatik, a to u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti nepřevyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 4 mm na všech kolech a u motorových vozidel o maximální přípustné hmotnosti převyšující 3 500 kg s hloubkou dezénu hlavních dezénových drážek nebo zářezů nejméně 6 mm na všech hnacích kolech; použití zimních pneumatik může být nahrazeno použitím sněhových řetězů; pod značkou může být umístěna dodatková tabulka E 12 s uvedením odlišné úpravy doby platnosti,

Vypichuji: Pouziti zimnich pneumatik muze byt nahrazeno pouzitim snehovych retezu. Proto tvrdim ze vyhlaska je opet pekne bezzuba. Protoze to znamena ze tam sice muzete vjet na letnich pneu, ale musite mit retezy (asi nasazene, ale kdyz tam neni snih tak co?), ovsem pokud tam vjedete na zimakach se vzorkem mensim nez 4mm tak vam naparej pokutu. bduh.gif Pokud se to ma interpretovat jinak, rad se necham poucit.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Peha
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 12, 2009 7:04 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od Peha »

Dovoluji si přidat svoji zkušenost k diskuzi rok staré. Bydlím v kopcích/horách na polosamotě(1km od hlavní) :) a vlastním Jeepa GC 5,2. Loňskou zimu jsem při výjezdu(na zimních pneu) k domu dostal "zpětné" saně a vletěl jsem i s rodinkou do příkopy. Ještě, že mám naviják. Když jsem se dostal na cestu plné ledovky, jsem nasadil pouze jeden pár řetězů. Bylo to jako když žigulíkem vymetám kraj cesty-kraj cesty. Musel jsem použít zase naviják. Druhý den jsem mazal koupit další pár řetězů. Nyní, samozřejmě s řetězy, jde zastavit i v kopci s ledovkou 8) . Takže mé doporučení pro 4WD dva páry řetězů.
A nemusíte mít strach z utržení něčeho. Problém by mohl nastat jedině, kdyby se tam daly větší kola(hoooodně větší :D ).
P.S. - Je to spíše do sekce prodej/nákup, ale rád bych pořídil manželce Liberko - prosím nabídněte/doporučte - Díky
Peha - Jeep ZJ - Grand 5,2 V8
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od Martin H. »

Pokud máš čtyřkolku a jenom jeden pár řetězů a dáš ho na předek, tak se auto chová celkem mravně. Jenom při brzdění a jízdě z kopce musí být člověk opatrnější. Určitě, jízda se všemi koly obutými do řetězů, to je požitek, zvláště, když jsou kvalitní. Bohužel je to taky o čase potřebném na obutí. Promrzlé ruce mě většinou bezpečně zbaví chuti nazdobit i zadní nápravu.

Martin.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2471
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od covex »

No, u Libera bych pouziti 2 paru retezu jako dobry napad pri zapnutem 4WD nevidel. Duvodem je znama vlastnost Libera - absence mezinapravoveho diferencialu a oblibeny problem s nutnosti prokluzu kol pri zataceni. Tzn. se dve pary retezu pri 4WD by slo auto ovladat stejne spatne, jako se jako se 4WD na suchem asfaltu.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od Martin H. »

Covexi, už jsi někdy měl Libero obuté řetězy na všechny čtyři? Já párkrát jo. Můžu zodpovědně prohlásit, že se jízda s řetězy na sněhu a jízda bez nich na suché vozovce nedá srovnávat. Na sněhu to v pohodě proklouzne, takže k nějakému nadměrnému napětí mezi předkem a zadkem nedochází. Kromě toho, to převodové ústrojí je udělané opravdu kvalitně a pokud se k němu nechováš vyloženě jak dobytek, tak mu neublížíš. Nejslabší místo je drážkování v bubnech.

Martin.
Peha
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 7
Registrován: pon říj 12, 2009 7:04 pm
Bydliště: Valašsko

Re: Sněhové řetězy

Příspěvek od Peha »

Protože osobně pídím a lačním po poznatcích s Liberem a zatím jej nevlastním, tak nemohu za něj mluvit. Ale s GC na řetězech na všech kolech, jezdím jen na ledovce a to opravdu když mám sevřenou p...l a to mám vzadu samosvor a vepředu ARB vzduchovou špéru. Soudím, že Liberko zvládne díky své muší váze hodně, ale někdy je situace kdy i "David" musí vzít řeťízky a určitě s žádnou 4x4 bez mezinápravového diffu by se nemělo jezdit bez prokluzu.
Peha - Jeep ZJ - Grand 5,2 V8
Odpovědět