jak zapojit mlhovky?

Všeobecné či doplňky
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

jak zapojit mlhovky?

Příspěvek od Tuti »

Tohle bude nejspíš asi na Karla. Chci si na auto (starší typ) dát mlhovky a než začnu bezhlavě tahat dráty, rád bych se ujistil na nejvhodnějším postupu. Podle předpisu má být mlhovka zapojená tak, aby svítila vždy současně s parkovačkou. Jako asi nejjednodušší řešení mě napadlo vytáhnout spínaných +12 přímo od žárovky parkovačky do mlhovky a přes vypínač zapojit kostru. Nebo z toho + drátu k parkovačce udělat odbočku a dát vypínač na něj.
Mám ale strach, abych spínač parkovačky "neodpálil" - mlhovky sice budou jen malé, se žárovkama nějakých 20W, ale stejně by přes spínač tekl skoro třikrát větší proud než na parkovačky. Neměl bych tam střihnout relátko? A od které pojistky by v takovém případě bylo nejlepší natáhnout "silový" přívod?
A nebo není náhodou od výroby v elektrice něco jako "příprava na mlhovku"?
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Napiš, staré nebo novější :!:
K.
XXcomputer.gif
Nikdo není dokonalej.
veros
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 105
Registrován: čtv zář 22, 2005 8:05 pm
Bydliště: Kuřim
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od veros »

Na začátku psal "auto (starší typ)", tak myslím, že staré ;-)

--Věroš
Už asi nikdy nebudu mít tak skvělé auto. :-(
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

Ano, je to starsi typ - konkretne r.v. 92.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Ahoj. Předpokládám,že máš na autě zadní mlhovku , tak od vypínače na relátko, proud třeba přímo od baterky jistit u připojení 15A pojiskou žárovky 2 x 55W/dají se koupit i 110W/ slabší nedávej! Výsledný efekt by nestál za námahu :!:
Vodiče- dráty aspoň 1,5 mm čtver. to kvůli úbytku napětí.Jeli mlha tak musíš svítit zadní mlhovkou aby Tě ze zadu bylo vidět a abys viděl budeš si svítit dopředu.
K.
new_smile-l.gif
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

Díky za radu, zapojení na jeden vypínač se zadní mlhovkou zní logicky a předpisům by to mělo asi taky vyhovovat.
Akorát ty watty už nedoženu - mlhovčičky už mám, měl jsem nabořený nárazník a když už jsem ho dával spravovat, tak jsem se rozhodl trošku "vytunit" a nechávám do něj zapustit mlhovky. Ale jsou to takoví prckové, spíš na parádu.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Kdyby si to chtěl mít úplně nejlepší a podle předpisu tak ještě před relátko přidej
další vypínač se symbolem mlhovky a do palubky další kontrolku taky se symbolem mlhovky.Ale to by bylo asi zbytečné. :roll:
K.
toothy10.gif
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

bduh.gif hmm... nemusím mít všechno :mrgreen:
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Co to máš za halogeny? Žárovka by měla být H3 standart . Na velikosti moc nezáleží i malinká parabola svítí jak divá. Já mám "normální" hranaté mlhovky a přišrouboval je na plast nárazníku.(chce je ale trochu silnější gumou podepřít,aby se tolik na plastu nechvěly) Svítím s nima dost často a žádný problém se nevyskytl. Mám je zapojený, jak je shora popsáno, na jeden vypínač a jednu kontrolku, se zadní. (myslím si, že když je mlha, je třeba svitít dopředu i dozadu.To, že povinná je zadní mlhovka a ne přední, beru za pěknou pitomost. Dřív, když jezdily spartaky a hodně stará auta se skleněnými minisvětýlky vzadu, by to mělo asi trochu význam. Dneska každý auto šajnuje zadníma světlama z dálky, to je podle mě přežitek a pitomost. Důležitý jsou v mlze (hlavně v noci) světla, který svítí co nejníž, aby byla vidět silnice. A tak mlhovky mám proto,aby svítily hlavně vpředu a tu zadní z povinnosti. Dědek
Franta
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 16
Registrován: stř dub 11, 2007 8:06 pm
Bydliště: Velká Úpa
Kontaktovat uživatele:

Re: jak zapojit mlhovky?

Příspěvek od Franta »

Opět vás zdravím.
Mám prosím prosbu (vy to určitě budete vědět)... .
Klempíř při klempířských pracích na Liberu (zadní blatníky,prahy atd.),uskřípl u zadních světel kabely,které vedly k zásuvce.
Podařilo se mi všechny (skoro všechny) najít a správně zapojit kromě mlhovky ... .Nemohu najít kontakt,na který mlhovku připojit.
Vím,že mlhovka musí svítit zároveň s tlumenými světly,ale pokud drát (od zásuvky-modrý) připojím k nim,tak svítí stále ... .
Kontroloval jsem svazek,který vede z pravé strany(7 drátů),ale žádný na mlhovku nereaguje ... .
Přitom k zásuvce modrý ( č.2 - mlhovka) je na levé straně,takže z pravé napojit nelze ... .
Jak to prosím vlastně je?
Potřebuji jet na TK a kvůli tomu nemohu ... .
Franta
Odpovědět