Kotouče-bubny

Všeobecné či doplňky
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Kotouče-bubny

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Ahoj,možná blbej dotaz.Máte někdo zkušenost,že by mohly být křivé bubny a né kotouče???? V životě jsem o tom neslyšel,na druhou str. se zas divím,že by se mi cca po půl roce zkroutily nové kotouče i když nic není nemožné a jestli joooo tak nekupovat za žádnou cenu ty z elitu!!!!!!!!!!!!! :cry:
Aleš
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od covex »

Otazka je jak to diagnostikujes...
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Karel »

covex píše:Otazka je jak to diagnostikujes...
Velmi dobrá, ba, co dím :arrow: Zásadní :!:
Jedině sundat bubny vylisovat štefty upnout do soustruhu,vystředit a měřit. Přetočené tedy i srovnané bubny musí
mít " 0,01 mm" ovalitu a osovou házivost do 0,02mm.
Kotouče můžeš přeměřit bez demontáže přímo na náboji. Při měření indikátorem axiální házivost kolem 0,01mm.
Měřeno 15mm od obvodu.= na průměru asi 190mm.Budou-li hodnoty o řád vyšší dá se mluvit o házivosti.
K.
:cry:
Naposledy upravil(a) Karel dne pát srp 15, 2008 1:29 pm, celkem upraveno 1 x.
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Tuti »

Hodně se dá odhadnout podle chování auta - křivé kotouče hází volantem, šišaté bubny "kopou" do pedálu, přičemž volant se nehne (pokud teda není v háji obojí, že). Ale to už tam bude pár desetin, čísla co píše Karel mi připadají nějak moc přísná, spíš jako výrobní tolerance.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od dědek »

Není to tak dlouho, co jsem vedl polemiku se dvěmi soustružníky. Jeden tvrdil, že házivost kotoučů nějaká musí být, aby se "vracela" prasátka, kdežto druhý to popíral a tvrdil že je žádoucí co nejmenší"házivost" pro vyšší účinost i životnost brzd. Tak co si z toho člověk má vybrat. Tak jak to Karel píše, by znamenalo, že házivost 0,1mm je moc . Když si k tomu přičtu nějakou vůli v ložisku náboje, mám pocit, že bych měnil kotouče i ložiska každého půl roku. Ale já myslím, že Karel měl na mysli výrobní tolerance a praxe je benevolentnější. Spoustu lidí jezdí řadu let na pneumatikách , kde vyvážení nese už hodně "vousatý" datum, ačkoliv doporučení zní: než na jaře a na podzim přezuješ- zaběhni na vyvážení. To je podle mne daleko podstatnější pro chování kol na autě, než nějaká setina mm na kotouči či bubnu navíc. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Karel »

dědek píše: by znamenalo, že házivost 0,1mm je moc
Bavíme se stále o kmitání brzd, doufám.Ty hodnoty které jsem uvedl jsou standartní.Jsou to konstrukční hodnoty.Nic víc nic míň.Toto jsou fakta.A s autem, u kterého budou oba kotouče "házet" po 0,1mm odmítneš jezdit.A STK brzdovka :?: tak to se ani nesnaž.
K.
:(
Nikdo není dokonalej.
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

No díky za rady, takže mě z toho plyne,že bubny mohou být taky šišaté a to jsem chtěl hlavně vědět,protože jsem o tom ještě nikdy neslyšel. Když jsem měl staré kotouče tak mě to brutálně kopalo do volantu- byly totáč křivé to mi bylo jasný. Dal jsem nové,bylo to fakt chvíli celkem v pohodě,ale těď už to nekope do volantu, ale zlehoulinka do pedálu ale při úplně malé rychlosti až do zastavení to úplně cuká autem. Takže z toho mi plyne,že to budou ty bubny. Aleš
Aleš
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od dědek »

Zadní bubny zkontroluješ celkem snadno. Vyheveruj auto a mírně zatáhni ručku. Když pak budeš točit kolem a zjistíš polohu, že půl otáčky to jde úplně lehce a pak zase ztuha jsou to bubny.Na druhou stranu ale vím, že při lehkém zatažení ručky tohle dělá asi každému. Když je to ale moc je to za jízdy hodně nepříjemné. Jinak bacha na to, jestli nemáš povolené přední kolo. Tebou popisovaný efekt jsem taky zažil, když jsem po opravě nedotáhl matky kola a ty se po čase povolily. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Karel »

dědek píše:Není to tak dlouho, co jsem vedl polemiku se dvěmi soustružníky. Jeden tvrdil, že házivost kotoučů nějaká musí být, aby se "vracela" prasátka, kdežto druhý to popíral a tvrdil že je žádoucí co nejmenší"házivost" pro vyšší účinost i životnost brzd. Tak co si z toho člověk má vybrat. Tak jak to Karel píše, by znamenalo, že házivost 0,1mm je moc . Když si k tomu přičtu nějakou vůli v ložisku náboje, mám pocit, že bych měnil kotouče i ložiska každého půl roku. Ale já myslím, že Karel měl na mysli výrobní tolerance a praxe je benevolentnější. Spoustu lidí jezdí řadu let na pneumatikách , kde vyvážení nese už hodně "vousatý" datum, ačkoliv doporučení zní: než na jaře a na podzim přezuješ- zaběhni na vyvážení. To je podle mne daleko podstatnější pro chování kol na autě, než nějaká setina mm na kotouči či bubnu navíc. Dědek
Obdržel jsem tento instruktážní materiál :
kotouče1.jpg
kotouče1.jpg (183.44 KiB) Zobrazeno 19864 x
kotouče2.jpg
kotouče2.jpg (248.6 KiB) Zobrazeno 19865 x
kotouče3.jpg
kotouče3.jpg (217.83 KiB) Zobrazeno 19858 x
K.
:wink:
a další obrázek :arrow:
Naposledy upravil(a) Karel dne ned črc 20, 2008 9:28 am, celkem upraveno 1 x.
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Karel »

Pokračování
kotouče4.jpg
kotouče4.jpg (189.29 KiB) Zobrazeno 19861 x
S pomocí tohoto přístroje lze měřit házivost a tloušťku brzdových kotoučů a házivost náboje kola.

Návod:
Číselník měřáku připevněte pomocí magnetu na pružicí jednotku – obr.1.
Nasaďte měřicí čidlo 1 cm od vnějšího okraje kotouče, proveďte jednu úplnou obrátku a na číselníku sledujte naměřené hodnoty.
Na kotouči nesmí naměřená hodnota překročit mez tolerance 0,08 mm (obr.2), na náboji 0,02 mm (obr.3).
Pokud je kotouč upevněn pouze jedním šroubem, zajistěte jej dalšími dvěma šrouby na náboji (šrouby kol a rozpěrek dle tloušťky ráfků).

Obr.1

Jestliže některá z hodnot přesahuje mez tolerance, změňte polohu kotouče vůči náboji kola (pokud to umožní spojovací vývrt) o cca 45 stupňů a pak kotouč znovu přeměřte.
Také házivost náboje kola musí být přeměřena (obr.3).
Pozor: házivost náboje způsobuje přibližně dvojnásobnou celkovou házivost.

Hlavní příčiny nadměrné házivosti jsou:
– příliš velká vůle na ložisku kola
– znečištěné příložné plochy kotouče a náboje (koroze)
– nesprávně utažené šrouby kola
– přehřátí kotouče (modré zbarvení)

Kontrola:
Následující místa nesmějí být měkká, vyklepaná nebo poškozená: součásti zavěšení kola, spojovací tyč, pouzdra, silentbloky. Na brzdovém třmenu zkontrolujte průchodnost pístů a vodítek. Pozor na správné usazení brzdových destiček a pružin. Seřiďte ložiska kol.

Míru opotřebení, neboli tloušťku (tolerance +- 0,01) třecí plochy změřte mikrometrem na více místech po celé ploše kotouče.
Příložené plochy nábojů musí být naprosto čisté, bez koroze a bez výstupků (kovově lesklá plocha bez použití montážní pasty).
Šrouby kola utáhněte nadvakrát, rovnoměrně do kříže, za použití správného utahovacího momentu.
S novými kotouči a destičkami brzděte pokud možno mírně. Prvních 200 km je jakékoli prudké brzdění nevhodné.
...........................................................................................................................................

Zaslal: AD Roman Valenta DĚČÍN Oblouková 3/1413, Děčín Želetická 1929, Litoměřice
Tel. 412 513 334-5 Tel. 414 113 600-1
AD Roman Valenta LITOMĚŘICE
Mob. 602 410 006 Mob. 602 669 593
decin@adpartner.cz litomerice@adpartner.cz

,,Kdo chce, hledá způsob, kdo nechce, hledá důvod.“



K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
ašíc
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv kvě 01, 2008 6:27 am
Typ Libera: mladší
Bydliště: u Hodonína, malá dědina

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od ašíc »

Zdravím všechny znalé.
Ví a zná někdo z vás odpověď, proč mně na mladém Liberu, na PP kole OPAKOVANĚ! vyjede zajišťovací lišta (profilový plech) držící brzdové destičky, pečlivě zajištěná pérovou pojistkou? Kotouč stočen, brzdy nekopou, kola vyvážené. Nic neříkající odpovědi typu: Jó, to se může stát, jen proto, aby si někdo navýšil počet příspěvků, neočekávám. Díky za všechny fundované odpovědi. hat46.gif
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Karel »

ašíc píše:vyjede zajišťovací lišta (profilový plech) držící brzdové destičky
Pokud na brzdách nikdo nic neupravoval, tak bych si tipnul že destička/y/ mají jiný rozměr než orig. Předpoládám, že byla správně nasazená /dá se i otočit/
Jedná se doufám o toto :?:
Brzda.jpg
Brzda.jpg (97.1 KiB) Zobrazeno 19785 x
K.
:roll:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
ašíc
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv kvě 01, 2008 6:27 am
Typ Libera: mladší
Bydliště: u Hodonína, malá dědina

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od ašíc »

Pokud na brzdách nikdo nic neupravoval, tak bych si tipnul že destička/y/ mají jiný rozměr než orig.
Jedná se doufám o toto.

Ano, je to ono, a asi mě dals dobrý typ. Desky OK, ale asi ty lišty značně zkorodované, takže značná vůle, při zatřepání deskou, zvonila. Lišta asi nevyjela do boku, ale asi vypadla dozadu, v čem ji pojistka nemohla zabránit. Upraveno, vše je na fest, zatím to drží, mosím to pohlídat, čas ukáže. Libero je 85, a prý to mělo najeté min. 200 tis. takže už to má nárok na ohrkání. Díky za radu, moc. Ašíc hat46.gif
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Karel »

ašíc píše:Ano, je to ono
Jsem rád, že máš brzdy v pořádku, a že jezdíš.
K.
wave.gif
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Karel »

Obdržel jsem tento materiál. Je to od Bosche pro jejich servisní opravny. Kotouče a jejich vady platí všude a pro všechny.
Brzdy 1.gif
Brzdy 1.gif (221.68 KiB) Zobrazeno 19594 x
Brzdy 2.gif
Brzdy 2.gif (217.3 KiB) Zobrazeno 19591 x
Brzdy 3.gif
Brzdy 3.gif (174.07 KiB) Zobrazeno 19590 x
K.
:roll: :cry:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od covex »

Tak spolecne s tim co pise Lubomir jinde uz vim co me ceka v nejblizsi dobe.... utechou mi budiz jen to, ze uz toho je cast vymenena (stabilizator, drzaky a pryzove ulozeni). Jen me stve, ze tohle mi fakt v zadnym servisu nerekli.. klidne stocej kotouce a tim je to pro ne vyreseny... kdyz tam prijedete znova, vymenej desticky... hruza.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od Karel »

covex píše:v zadnym servisu nerekli.. klidne stocej kotouce a tim je to pro ne vyreseny... kdyz tam prijedete znova, vymenej desticky... hruza.
Nejspíš to neznaj. A jak jsem psal již dřív :arrow: technická úroveň často nic moc...
K.
:evil:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od dědek »

Jeden z důvodů, proč šla Octávka z domu bylo i to, že jsem se chystal na výměnu předních kotoučů pro popsaný efekt. A je pravda, že se to časem stupňovalo. Investoval bych, ale jak tak čtu, pomalu do výměny celé přední nápravy. Ložiska kol, spojovačky , "kosti" a nakonec snad i ramena . Ještě , že tohle čeká nového majitele, kterého vůbec neznám (šlo to přez bazar). A opravdu, když se nad tím článkem člověk zamyslí, má to logiku. Je fakt, že kmítání po výměně kotoučů ( resp. jejich srovnání na soustruhu) na čas pomůže, ale není-li odstraněna příčina , za pár tisíc jsme zase v bodě nula. Dědek.
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od michalson »

Poradíte mi kde koupím brzdové bubny a ložisko zadního kola (nové) na nové libero? Na netu v tom maj bordel a poslali mi bubny na staré libero. Díky.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Kotouče-bubny

Příspěvek od dědek »

Zadní bubny na starší i novější by měly být stejné, za předpokladu, že někdo v minulosti neměnil komplet brzové ústrojí k zvýšení účinku brzd. (Syn to dělá docela často na VW , jednak záměna za větší průměr a i změna z bubnu na diskové). Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Odpovědět