Universalny computer do libero.

Krok za krokem výroba, rekonstrukce, přestavba...
Odpovědět
Uživatelský avatar
SunRiver
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 32
Registrován: ned led 08, 2006 3:16 pm
Kontaktovat uživatele:

Universalny computer do libero.

Příspěvek od SunRiver »

tak to se mnie brakovalo computerka w Libero i taki sobie zrobilem
tak to se diala u mnie

Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
SunRiver
-----------------------------
Subaru Libero SDX-SR - FA8 EF12iJ 1994
Polska
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od Martinekk »

Krása hat46.gif
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od dědek »

Co to vlastně zobrazuje? Spotřebu? Ve spodním řádku teplotu venku? (to bych ještě pochopil - čidlo z digiteploměru) ,ale jaký průtokoměr? A co znamenají ty červený čísla? Možná moc otázek najednou - proberem u piva MT. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
SunRiver
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 32
Registrován: ned led 08, 2006 3:16 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od SunRiver »

Ahoj Dedek
tak se ne wim jak to napisat po czesku

komputerek pokazuje :

translate in google
- venkovní teploty
- varování ohledně ledových silnic
- procesů a spalování paliva denně (km/L)
- Připomenutí zapnout světla a jejich automatické zařazení do 20km/h
- Připomenutí o zgaszeniu lampy
- kolik km na olej
- Zrychlení na 1/4 míli
- Denní permanentka w km
- kolik paliva je v Baku
- dosáhnout na jiná paliva v km

komputerek má zvuk a blikající podsvícení známky
Můžete dát jakoukoli barvu na LCD, ATMega168 pracuje na program napsaný v assembleru
I use signálu od správce a vstřikovací halotronu ve VSS čidlo
Také jsem si program do karburátoru, a tato čísla jsou červené tachometr i můj nápad pro AT89C2051

zdrawim
SunRiver
-----------------------------
Subaru Libero SDX-SR - FA8 EF12iJ 1994
Polska
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od covex »

Klobouk dolu.. palubni computer v Liberu! notworthy.gif
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od ulus »

Opravdu pěkné, jednoduše provedené. Poskytnul by jsi schéma a program? :twisted:
Uživatelský avatar
SunRiver
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 32
Registrován: ned led 08, 2006 3:16 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od SunRiver »

Děkujeme Vám za Váš zájem o tuto málo projektu.

Režimu, protože deska není navržen jako univerzální prostředí pro ATmega8 a ATMega168 současné době pracuje na ATmega32 je przelotka Nemám více místa v paměti pro další funkce komputerka.Chci přidat otáčkoměr, změnit zobrazení grafiky a pár dalších věcí.
Zdroje narazie nesdílí, protože specifické nastavení ATmegi, které by mohly narušit program do systému.

ale existují 3 verze softwaru je k dispozici - zdarma pro senior ATmega8 - ATMega168 pro Universal a později pro různé vozy.
Na palubě bylo odstraněno konektor SPI, IC2, 1Wire.
Kdybych chtěl někdo to dělat i tabulky rozložení program - a provést kalibraci pro pevné trasy a injekce. On také přidána možnost manuálně nastavit libovolný pozdrav max. 32 znaků.
V těchto dnech se jedná o verzi 2.38 softwaru a po celou dobu provádění opravy a nové funkce
I pozdravit všechny
SunRiver
-----------------------------
Subaru Libero SDX-SR - FA8 EF12iJ 1994
Polska
Uživatelský avatar
SunRiver
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 32
Registrován: ned led 08, 2006 3:16 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od SunRiver »

Obrázek

Tak wygladaja plytlka wyswietlacza i sterownik jeszcze bez CPU bo wsad był niekompletny
Obrázek

O jak ładnie sie smaży procek w programatorku :)
Obrázek

Przygotowanie do testu oprogramowania: czyli kompletny obrotomierz gotowy do uruchomienia i kalibracji:)
Obrázek

Nio i układ gotowy do pracy i skalibrowany na nasze 3cylindry :)
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tak wyglada w autku:

u widać dlaczego przednia scianka bedzie wymieniana...
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Tak więc narazie koniec dłubania w kookpicie pozostało jeszcze zrobienie zestawu samochodowego dla Treo ..
ale najpierw tapicerka :)
SunRiver
-----------------------------
Subaru Libero SDX-SR - FA8 EF12iJ 1994
Polska
Uživatelský avatar
lubson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 99
Registrován: čtv dub 09, 2009 10:11 am
Bydliště: Praha 9

Univerzální palubní a diagnostický počítač do Libera

Příspěvek od lubson »

Tak se dívám, že je tady už letitý příspěvek, ale nějak zde chybí to hlavní - návod, jak si jej pořídit nebo postavit. Zabrousil jsem tedy na stránky polského Subaru-fóra, abych zjistil k tomuto palubnímu počítači více, ale tam jsou opět ty samé příspěvky uživatele SunRiver a nic bližšího. Hledal jsem tedy jakékoliv informace k tomu, jak si pořídit palubní počítač do Libera, ale v podstatě jsem nic dalšího nenašel.
Jelikož se kromě jiného zabývám i vývojem a konstrukcí mikročipových obvodů, zdá se, že bude nejlepší se tohoto úkolu zcela ujmout a nějaký ten palubní počítač postavit, naprogramovat a sem do fóra dát návod, jak si jej pak pořídit a sestavit. Přitom v dnešní době jsou již k dispozici hotové mikromoduly téměř za babku, ze kterých tento palubnípočítač by šlo sestavit. Předpokládaná cena by pak nebyla vyšší jak 1000,- Kč a mohl by ho tak mít v autě každý Liberista...
arduino.jpg
arduino.jpg (35.72 KiB) Zobrazeno 24679 x
sic2004a.jpg
sic2004a.jpg (24.16 KiB) Zobrazeno 24679 x
Postavit palubní počítač je pro mne velká výzva, která poskytne užitek pro řadu z vás. Z počítače by bylo možné odečítat všechny dostupné provozní parametry: teploty, tlaky, spotřeby, rychlosti atd., ale hlavně by šla zobrazovat kompletní diagnostika auta i za jízdy (odpadlo by vyblikávání chybových kódů pomocí kabelů), případně i ladění výkonu motoru akcelerometrickou metodou a další.
palubni_pocitac.jpg
palubni_pocitac.jpg (60.43 KiB) Zobrazeno 24675 x
Pro tyto všechny funkce ale potřebuji shromáždit co nejvíce údajů především o SSM (SubaruSelectMonitoru), tak prosím všechny, kdo tento nástroj už někdy používal, o kontaktování mně, abych mohl posbírat co nejvíce informací, které by šly využít při návrhu palubního počítače a všech jeho integrovaných funkcí. Zejména ted potřebuji co nejvíce upřesnit vlastní komunikační protokol - nejstarší verze SSM0, který bohužel není tolik znám a začal se používat u Subaru s příchodem vstřikování paliva. Tento protokol brzy vystřídaly novější verze SSM1 a SSM2 u novějších typů Subaru, k těmto protokolům lze snadno dokoupit nejrůznější bluetoth adaptéry připojitélné na SSM konektror a snadno tak propojit řídící jednotku s počítačem, iphonem, iPadem, smartphonem a pod. a pomocí nejrůznějších free softwarů (např. EvoScan, BerliOS a mnoha dalších) přehledně zobrazovat na dipleji řadu nejrůznějších provozních údajů. To však neplatí v případě Liber s nejstarším protokolem SSM0, k nemuž prakticky nic není nikde pořádná informace a pátrání po detailech zejména komunikačního protokolu je doslova detektivní práce. Prosím tedy všechny z vás, co by mi mohli k tomuto čímkoliv přispět, ať mne přímo kontaktují, moc díky.
Hodně mi pomůžou všechny informace z nejrůznějších běžných i atypických situací vyblikávání závad. Pokusím se toho 3. března 2012 dostavit na sraz v Jílovém u Prahy, kde toto budu moct s ostatními z vás ještě probrat a navrhnout společně případný rámec funkcí, co bystě chtěli, aby palubní počítač uměl a jak je měl zobrazovat, abych se tímto pak už nezdržoval a rovnou programoval.
Hezké zimní dny přeje lubson
Naposledy upravil(a) lubson dne stř úno 15, 2012 4:32 pm, celkem upraveno 4 x.
Subaru Libero FA12, rv. 1996, 2. majitel od r. 1999 a 30 tis. km, červené se skleněnou střechou, k dubnu 2009 najeto 160 tis. km., k září 2011 najeto 190 tis. km, k lednu 2016 najeto 215 tis. km, podnikání od r. 1993: http://haron.cz/
Uživatelský avatar
lubson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 99
Registrován: čtv dub 09, 2009 10:11 am
Bydliště: Praha 9

Upřesnění typu ECU (řídící jednotky) Libera

Příspěvek od lubson »

Mám prosbičku, nemáte někdo vyndanou řídící jednotku z Libera, kterou byste mi mohli vyfotit nejlépe uvnitř? Mně ted libero jezdí bez problémů a nechce se mi jen kvůli upřesnění tuto jednotku vyndavat z vozu a rozebírat. Jde mi zejména o to, zda je jednotka podobná té, co je zde na obrázku, zejména o typ procesoru a počtu a velikostí ROM a EPROM (tedy názvy těch velkých integrovaných obvodů). Řídící jednotka na obrázku časově odpovídá modelů od r. 1990, nicméně pro trochu jiný typ Subaru, k této jednotce již mám komplet dokumentaci, rozbor všech kódů a parametrů, způsob jejich čtení i zápisu (tedy i způsob případné modifikace nastavených parametrů), předpokládám, že i velmi podobná jiná jednotka bude komunikovat identickým protokolem a tak by vývoj palubního počítače mohl poskočit značně kupředu. Díky, lubson
Přílohy
foto_ECU.jpg
foto_ECU.jpg (89.52 KiB) Zobrazeno 24658 x
Subaru Libero FA12, rv. 1996, 2. majitel od r. 1999 a 30 tis. km, červené se skleněnou střechou, k dubnu 2009 najeto 160 tis. km., k září 2011 najeto 190 tis. km, k lednu 2016 najeto 215 tis. km, podnikání od r. 1993: http://haron.cz/
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od ulus »

Arduino (ale vlastně i jiný AVR) bych uvítal, ale taky něco s rozumným displejem (OLED? i když se to prodraží). Na znakové LCD se toho moc nevejde, i když vlastním i nějaké obří. A když to budeš programovat, nezapomeň na spoustu komentářů, ať to přečte a dokáže upravit i obyčejný člověk :shock: Přeji hodně šťěstí! Nedávno jsem narazil na toto, třeba to pomůže alespoň ze začátku http://www.4bc.org/vanagon/engine.html
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od covex »

RJ rv94 mam, zde jsou nejake fotky ve slusnem rozliseni. Mohl bych ji i zapujcit.:)
EPROM muzu v pripade potreby zkusit "odpanit".

Obrázek
http://www.lowlevel.cz/log/images/subar ... rj94-1.jpg

Obrázek
http://www.lowlevel.cz/log/images/subar ... rj94-2.jpg
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
lubson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 99
Registrován: čtv dub 09, 2009 10:11 am
Bydliště: Praha 9

Re: Palubní počítač do Libera

Příspěvek od lubson »

Pro ulus a covex: díky moc za velmi hodnotný odkaz i fotky ve špičkovém rozlišení s těmi podstatnými informacemi pro mne, tak už to skládám dohromady jak střípky. Typ procesoru se v řídící jednotce Libera a té, co mám dokumentaci, podstatně liší, ale aspoň budu doufat, že kluci japonští se drželi stejného protokolu a bude to fungovat obdobně. Zejména poznatky díky alcyone_org_uk ukazují , že by mělo jít přesto spustit diagnostiku přes OBD1 protokol (OnBoardDiagnostic) programem EvoScan na Windowsech (tedy jako další možnost kromě plánovaného malého palubního mikropočítače) pomocí seriového převodníku mezi SSM1 konektorem na USB, který příští týden zkusím postavit a uvidím, co všechno vysosám a jak to dopadne, a pak hned sem napíši. :wink: lubson
Subaru Libero FA12, rv. 1996, 2. majitel od r. 1999 a 30 tis. km, červené se skleněnou střechou, k dubnu 2009 najeto 160 tis. km., k září 2011 najeto 190 tis. km, k lednu 2016 najeto 215 tis. km, podnikání od r. 1993: http://haron.cz/
Uživatelský avatar
SunRiver
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 32
Registrován: ned led 08, 2006 3:16 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Universalny computer do libero.

Příspěvek od SunRiver »

Tak ODBreader je ok , tylko do libero '96< wczesniejsi versje ODB nie mają :(
SunRiver
-----------------------------
Subaru Libero SDX-SR - FA8 EF12iJ 1994
Polska
Odpovědět