Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Krok za krokem výroba, rekonstrukce, přestavba...
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od dědek »

Jestliže starší Libero bylo vybaveno přípravou na MONO rádio resp. reprodukci a to se dalo modernizací zkvalitnit na STEREO tím, že jsem dole na dveřích (do plechové části) umístil reproduktory a bylo to docela dobrý, tak "tohle" u novějšího už nejde.(příliš mělký prostor ) I když nejsou zabudované repráčky vyloženě špatný, HiFi to není. Je tu tedy jediná možnost natáhnout přívody až dozadu na vyrobený plato ze dřeva a tam dát nějaký slušnější repro. Musí to být ale lehce odpojitelné, pro změnu polohy sedaček. Vymyslel jste někdo něco šikovnějšího? A co třeba i kam strčit "subwoofer"? Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Něco málo sem našel, ale sám o zkvalitnění neuvažuju. Zkvalitnil sem jen výměnou repráků.

U staršího předek...
Obrázek

...a zadek vypadá to jako originál :?
Obrázek

A u nového bez otvírací střechy se dělalo vzadu originál tohle
Obrázek

Parádní jsou výdechy větrání
Obrázek
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

U starého jsem umístil docela velké bedýnky pod palubní desku (napravo pod kastlík, nalevo vedle pojistek). Udělal jsem si na to držáčky, které jsem chytil pod křídlové matky na "pokličkách" reflektorů.
:oops: Příležitostně to možná nafotím a popíšu, zájemcům na srazu ukážu.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvek od michalson »

Obrázek
Takhle jsem to řešil já,pod podlahou jsem natáhnul kabely k reprobedně kterou jsem kdysi koupil za 2000Kč,ale dneska se dá koupit do 1000Kč. Má to konektory tak se dá jednoduše vyndat,ale že jsem nechal delší kabely tak moc není třeba vyndavat. Chycený je to jen gumicukem a ani moje drsný zacházení s liberem stou reprobednou nehne.
Mirek
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 115
Registrován: stř čer 21, 2006 5:32 pm
Bydliště: Stráž nad Nisou

Příspěvek od Mirek »

Já jsem repráčky vzadu řešil taky bedýnkou, kabel je vyvedenej za středníma sedačkama, takže jde s bedýnkou hejbat a není problém skládat sedačky. :) No a předek dva ve dveřích a v přístojovce dva prťavý vejškový. (teda všechno ve starým typu)
Uživatelský avatar
kosma.d
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 121
Registrován: pon zář 04, 2006 4:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kosma.d »

To Liberko co vložil PEPLE je perfektní. Nad řidičem ten prostor mě napadl vyřešit úplně stejně,jak je na fotkách. Je nevyužitý a dalo by se stím dělat hodně věcí. Chce to jen čas, který nemám. qcheerleader.gif
Dandy
Mirek
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 115
Registrován: stř čer 21, 2006 5:32 pm
Bydliště: Stráž nad Nisou

Příspěvek od Mirek »

Tak jsem s ozvučením taky konečně něco spáchal, strop to zdá se udrží, tak jsem spokojen. :D

Obrázek
Mirek
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 115
Registrován: stř čer 21, 2006 5:32 pm
Bydliště: Stráž nad Nisou

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Mirek »

Už se rodí další úprava aparatůry.. :D

Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Martinekk »

Paráda, nad tým som rozmýšľal aj ja, no sú akútnejšie veci na riešenie (hrdza je potvora...). Mám vymyslené trojpásmo do predných dverí, uvidíme ako to bude hrať :D
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Tuti »

Přední dveře nejsou zrovna dobré místo - jsou tenoučké, nic moc repráčky tam nedostaneš a jsi přímo za vnějším plechem, takže všichni kolem auta budou slyšet stejně dobře jako ty. A nevím jak ty, ale já mám plech na spodku dveří dost okopaný - mřížky by to asi těžko snášely. Mnohem lepší místo je v rozích pod palubkou (aspoň teda u staršího), chce to jen udělat vhodné držáčky. Já jsem vinglíky chytil pod matky těch plastových deklíků světel.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od kce »

ja co sem koupil to druhy libero, melo uz zvuk udelanej.. a musim rict ze velice kvalitne, vcetne sony radia.
repraky jsou vepredu ve dverich, a jedina nevyhoda je, jak spravne odtusil Tuti, je to slyset venku, okolo auta (proto mam basy dany na -2 ;)
jinak repro sou to kvalitni a celkem velky (sony,8"; nebo 10"? ted nevim) a vejdou se tam v pohode, kdyztak zkusim najit foto.. s okopavanim problem neni, mam tam samozrejme mrizky a zatim se drzi statecne:)
navic ten kdo to delal, komplet odladil jakekoliv drnceni, vse uvnitr i z venku dveri je vypodlozeno a upevnenou gumou..
zadni repro sou trochu mensi (ze by 6"?) a jsou v tech zadnich tapecirungach, tez bez problemu..
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Martinekk »

Tuti, ja tak trochu do audia špáram, takže viem čo to obnáša. Vytlmenie dverí zvnútra asfaltovými plátmi alebo Dynamatom je samozrejmosť. Bez vytlmenia to fakt nehrá. Keď sú dvere tenké, tak sa reproduktory vypodložia krúžkami vyrobenými trebars z MDF dosky a nalakovanými. Potom to hrá... Mriežka je potrebná. Ono totiž neviem kam by sa vmestila pod palubovku ozvučnica s reprákom priemeru 188mm... Vo vytlmených dverách to bude musieť hrať ako oživot. Nechcem rachot, ale aspoň trošku kvalitnejší zvuk. Nič extra, ani kočkolap netreba.
Ono také diery dolu vo dverách majú aj svoju výhodu. Dajú sa zvnútra očistiť a natrieť, nech to tak moc nehrdzavie :lol:
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od kce »

Martinkku, dik za tip, vycpat dvere me nenapadlo, se stydim, na to ze uz sem par reproboxu postavil :oops:
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Martinekk »

Ja som ich tiež pár postavil alebo upravil :D Vytlmenie ale sprav Dynamatom, Tecsoundom, alebo tým asfaltovým materiálom čo sa dáva na strechy. Vata, vatelín a podobne ako je to u domácich bední celkom isto nie, to by po prvom daždi mali dvere tonu a po mesiaci by z nich bola možno polovica :lol:
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Tuti »

A já nepřestanu lobovat za "svoje" místo pod palubkou. Vpravo je místa doslova spousta (pod kastlíkem v přístrojovce), vlevo sice bedýnka vyčuhuje pod spodní hranu palubky, ale v tomhle místě absolutně nepřekáží. Pravda, 18 cm by bylo na knop, ale další místo by se uvolnilo přestěhováním přerušovače blinkrů.
PP.jpg
PP.jpg (54.56 KiB) Zobrazeno 28203 x
LP.jpg
LP.jpg (48.48 KiB) Zobrazeno 28203 x
Ovšem připouštím, že pro vestavbu samostatného reproduktoru jsou dveře jednodušší, pod palubku to chce bedýnky. Já jsem to řešil po koupi auta, protože bedýnky co v něm byly hrajou celkem slušně (jsou to třípásmovky), ale byly naprosto nesmyslně umístěné u podlahy na plechu před předními dveřmi, takže výrazně ubíraly z prostoru pro nohy.

Dozadu (kvůli cestujícím na zadních řadách) jsem pak přidal malé ovály DEXON, které jsem za přátelskou cenu zakoupil u firmy, ve které pracuje Ulus (snad to můžu prozradit :D ).
V rozích pod střechou je za tapecírunkem taky fůra volného prostoru a koženka se snadno oddělává i vrací po stažení těsnění zadních dveří. Na ovály jsem zezadu udělal jednoduché plechové kastlíky a ty jsem šroubkama přichtil k plechu pod tapecírunkem a následně do kastle zapěnil nízkoexpanzní stavební pěnou.
LZ.jpg
LZ.jpg (32.21 KiB) Zobrazeno 28208 x
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Martinekk »

Máš to krásne spravené. No moje ARN188 potrebujú tak 14 litrov uzavretú bedňu. To vodičovi nad nohy nedám, tie dvere sú najvhodnejšie pre mňa. Odmenou za prácu bude zas o niečo lepší zvuk, aj keď teda netopier niesom :D
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Mirek
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 115
Registrován: stř čer 21, 2006 5:32 pm
Bydliště: Stráž nad Nisou

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Mirek »

Pokračujeme....
Obrázek
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Martinekk »

Tak tohle se mi líbí notworthy.gif hello2.gif
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Mirek
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 115
Registrován: stř čer 21, 2006 5:32 pm
Bydliště: Stráž nad Nisou

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od Mirek »

Dík. :D
Uživatelský avatar
vanille 1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 81
Registrován: úte kvě 06, 2008 6:04 am
Bydliště: Turnov
Kontaktovat uživatele:

Re: Zkvalitnění ozvučení v novějším Liberu

Příspěvek od vanille 1 »

Jo je to hezký,ale zaslepí to manuální zavírání,otvírání střechy.Tak pozor nato mě střecha vypověděla službu před blížícím se deštěm!A byla to docela sranda hledat 6 imbus na zavření střechy.Od té doby je to moje soušást povinné výbavy! :D :mrgreen:
Odpovědět