odvzdusnenie chladiča.

E 10, E 12
Odpovědět
jancco
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 15
Registrován: sob črc 04, 2009 5:01 am
Bydliště: TT -SK

odvzdusnenie chladiča.

Příspěvek od jancco »

ako odvzdusnit chladiacu sustavu , lebo namiesto 6 l mi ta´m voslo len asi 4,5 l. a stale tam počut bublinky. dik
Uživatelský avatar
michael
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 147
Registrován: pon říj 24, 2005 7:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: odvzdusnenie chladiča.

Příspěvek od michael »

Používej i okénko " Hledej "
®raf píše:Protože je mi některých plechových mazlíčků líto, tak zde je opět (již ho tu psal BALUU) návod na výměnu chladící kapaliny jak je napsáno v NÁVODU K OBSLUZE.

CHLADÍCÍ KAPALINA MOTORU

Komtrola hladiny chladící kapaliny
Hladina chladící kapaliny se kontroluje a případně doplňuje při studeném motoru do vyrovnávací nádržky.
:arrow: Jestliže hladina chl.kap. poklesla do blízkosti značky LOW, povolí se křídlová matice, vyjme vyrovnávací nádržka a chl.kap. se doplní až po horní značku FULL
:arrow: Jesliže je vyrovnávací nádržka prázdná, sejme se víčko z hrdla chladiče a překontroluje se, zda je chladič kapalinou zcela naplněn. Jestliže tomu tak není, doplní se do chladiče chl.kapalina.
:arrow: Víčko chladiče se neotevírá bezprostředně po zastavení motoru při vysoké teplotě chl.kapaliny. Počkejte až motor zchladne.
:arrow: Jako chladící kapalina má být používán etylenglykol s protikorozními inhibitory.

Výměna chladící kapaliny

:!: 1/ Regulační páčka teploty se nastaví do polohy HOT.
:!: 2/ Vyšroubuje se výpustný šroub.
:!: 3/ Sejme se víčko z hrdla chladiče, aby chl.kap. mohla vytékat z chladiče.

Upozornění :
Víčko chladiče se snímá až po zchladnutí motoru. Chl.kapalika je pod tlekem, takže by mohlo dojít při vařící kapalině po sejmutí víčka k opaření.

:!: 4/ Výpustný šroub se opět pevně zašroubuje.
:!: 5/ Chl.kapalina se nalije do chladiče až k hrdlu. Vyrovnávací nádržka se vyjme a chl.kap. se z ní vypustí. Potom se naplní chl.kapalinou až po značku FULL. Nádržka se vrátí na své místo.
:!: 6/ Mottor se nechá běžet po dobu delší než pět minut při otáčkách 2.000 až 3.000 za minutu, aby se potrubí, kterým proudí chl.kapalina odvzdušnilo.
:!: 7/ Motor se vypne a počká se na zchladnutí chl.kapaliny. Pak se sejme víčko z chladiče - překontroluje se výška hladiny chl.kap. a je-li třeba, doplní se. Potom se doplní opět vyrovnávací nádržka až po horní rysku.
:!: 8/ Po naplnění chladiče a vyrovnávací nádržky chl.kapalinou se víčko chladiče a nádržka vrátí zpět.

Upozornění
Chladící systém byl u výrobce naplněn vysokohodnotnou chladící kapalinou, která zabezbečuje ochranu proti mrazu až do hodnoty -36°C. Používat poze doporučenou chledící kapalinu (č. dílu 000016218). Jestliže předepsaná chl. kap. není k dispozici, může dojít k rezivění. I když se neočekávají žádné mrazy, mají být vždy využívány protimrazové a protikorozní vlastnosti chl. kapaliny. Nikdy se proto nemaji míchat různé kapaliny dohromady. Doporučuje se vyměňovat chl.kap. každých 24 měsíců nebo každých 50.000 km.
Chladíci kapalina se nemá nalévat rychle, protože vzhledem k nedostatečnému odvzdušnění může dojít k vytváření vzduchových pytlů. Objem chladící kapaliny je cca 6,5 litru.
Tak, toto praví návod k obsluze SUBARU LIBERO serie E do roku 1993.
PS. Vyrovnávací nádržka se nachází nad zástěrkou pravého zadního kola.Jen skutečnost napoví jaký byl nebo mnohdy i je současný majitel vozidla.®raf
Subaru Libero E12 r.v. 91
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: odvzdusnenie chladiča.

Příspěvek od Martinekk »

michael píše: Tak, toto praví návod k obsluze SUBARU LIBERO serie E do roku 1993.
[/quote]
U novších je to inak, tam treba odvzdušňovať ručne, nieje to tak jednoduché ako na starších Liberách...
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
jancco
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 15
Registrován: sob črc 04, 2009 5:01 am
Bydliště: TT -SK

Re: odvzdusnenie chladiča.

Příspěvek od jancco »

DIK za odpoved
škatulka
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 234
Registrován: čtv srp 09, 2007 11:42 am
Bydliště: Dobruška

Re: odvzdusnenie chladiča.

Příspěvek od škatulka »

Dnes jsem měnil chladící kapalinu ( byla na malý mráz) podle návodu nahoře. Vypustil jsem kapalinu, nalil novou ostrou a když
jsem chtěl doplnit expanzní nádobku, oddělal jsem tapecíruňk a ejhle zrada. Expanzní nádobka chybí. Asi ji minulý majitel
při vyvařování karoserie poškodil tak ji vyhodil úplně a já nevím, kam ji zapojit a jakou hadicí. Nádobka mi zbyla ze staré
škatulky. Potřebuji jen poradit, jak a kam ji zapojit. Divil jsem se proč mi občas chybí kapalina pod víčkem a tady je asi chyba.
Předem děkuji za jakékoliv informace nejlépe s obrázkem ( i náčrt stačí ). Škatulka.
Uživatelský avatar
Raper
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 338
Registrován: úte zář 23, 2008 11:12 pm
Bydliště: Kežmarok SR
Kontaktovat uživatele:

Re: odvzdusnenie chladiča.

Příspěvek od Raper »

Nemam to zcela v pameti,ale kdyz oddelas zadni pravy tapacir (interierovy) tak Ti musi byt vse jasne. T.j. ak ma pamat neklame, hadicka z vyrovnavacej nadrzky sa napaja na hrdlo.
Kinderko E 12 r.91
Fiat Ducato 2,3 JTD
Uživatelský avatar
rosifun
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 62
Registrován: ned říj 14, 2012 11:18 am
Typ Libera: staršie
Bydliště: Ivanka pri Dunaji
Kontaktovat uživatele:

Re: odvzdusnenie chladiča.

Příspěvek od rosifun »

Neviem, či ti to pomôže, odfotil som na mojom, kam dovidel foťák.
Přílohy
Zvonku za nárazníkom.JPG
Zvonku za nárazníkom.JPG (61.47 KiB) Zobrazeno 15935 x
znútra za tapacírom.JPG
znútra za tapacírom.JPG (53.17 KiB) Zobrazeno 15935 x
Subaru Libero ´91, E12, strieborno-biele. Malé problémy sa vyriešia samé, veľké treba rozdeliť na veľa malých.
škatulka
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 234
Registrován: čtv srp 09, 2007 11:42 am
Bydliště: Dobruška

Re: odvzdusnenie chladiča.

Příspěvek od škatulka »

Díky moc za fotky. Opravdu tam tu nádobku nemám, hadice je zaslepená a expanzi
nahrazuje objem hrdla pod víčkem ( asi 0,4 litru ). Nádobku mám ze staré škatulky
tak to dám v sobotu do origo stavu. Díky Škatulka.
Odpovědět