Utahovací momenty...

E 10, E 12
Odpovědět
samer
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 12, 2006 11:09 pm
Bydliště: Ropice
Kontaktovat uživatele:

Utahovací momenty...

Příspěvek od samer »

Potřeboval bych poradit... Skladam si motor do mého druhého Subara... Nechal sem si udělat výbrus a všechno co k tomu patří... Akorat sem se pozastavil nad otázkou velikosti utahovacích sil šálu... Na kolik Newtonu se to ma dotahnout? Děkují za odpověď!... Samer :roll:
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Tak to jsem opravdu zvědav, zda bude někdo schopný ti na tvoji otázku odpovědět. Já to slyším asi úplně poprvé. To, že by někdo někdy řešil zda dotáhl šrouby na ojnici málo nebo moc , jsem zatím nikdy neslyšel a myslím si, že sílu dotahování bych ani neřešil. Proti povolení zatím tyhle matky byly zabezpečeny. A máš-li na mysli sílu přitažení šály na zabroušenou válcovou plochu kliky, tak to je záležitost výrobních tolerancí a po smontování se musí motor rukou točit. Nejde-li to je chyba jinde. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Utahovací momenty...

Příspěvek od Karel »

samer píše: Akorat sem se pozastavil nad otázkou velikosti utahovacích sil šálu...
Na novém: ojniční 39-45 Nm,hlavní 41-47 Nm a hlava 70-77Nm. Dle dílenské příručky.
K.
:roll:
Nikdo není dokonalej.
samer
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 12, 2006 11:09 pm
Bydliště: Ropice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od samer »

Diky moc! Není mi jedno jak si tento motor poskladam... P.S. Pro dědka... Jelikož to není první motor co opravují a není mi jedno jak pojede a kolik vydrží, tak si nechávam zaležet i na takový detailech jako je utahovací moment!... Jsem vyučen v tomto oboru a na učňaku jsme takový to pojem používali běžně... Jinak díky... Samer
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Jsi pečlivka a to ti chválím. U nás vyučení automechanici momenťák používají snad jen k dotažení šroubů hlavy válců a to jen někteří. Když jsem se před časem ptal jednoho na kolik mám utáhnout hlavu na Golfu VW, odpověděl třčtvrtěotáčky před prasknutím šroubu.Tak si to přeber.Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
kosma.d
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 121
Registrován: pon zář 04, 2006 4:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kosma.d »

Je to tak dědku. Mě tak utahovali kliku i hlavu a to byli autorizovaná firma. qcheerleader.gif
Dandy
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

dědek píše: odpověděl třčtvrtěotáčky před prasknutím šroubu
No, a pak se říká...ten auťák nic nevydrží laughing4.gif
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1571
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

Když už je řeč o té pečlivosti - vzpomínám si, že dřív se při GO motoru úhlovaly ojnice, slušné servisy převažovaly klikovku i servačník .. to se doma v garáži asi sotva zvládne. Ale časy se mění a výrobní tolerance jsou někde úplně jinde, tak už to dneska není potřeba bduh.gif ? Pánové automechanici, jak to je? Dá se v obýváku na stole za pomoci golasady udělat stejně dobrá generálka jako v profi servisu?
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
samer
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 12, 2006 11:09 pm
Bydliště: Ropice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od samer »

No, a pak se říká...ten auťák nic nevydrží laughing4.gif

Přesně je to tak!... S :!:
samer
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 12, 2006 11:09 pm
Bydliště: Ropice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od samer »

Omlouvám se ale teprve teď jsem si všiml, že jsem svůj dotaz vložil místo na stránku s dotazy tak do fotomanuálu!!! Příště si dám pozor!!! :oops: Sory... S.
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Přesunuto.
Akorát sem nerozpoznal jestli máš mladší nebo starší typ :?
samer
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 6
Registrován: úte pro 12, 2006 11:09 pm
Bydliště: Ropice
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od samer »

Jo no... Máme toho doma více... Taťka ma Wagon r.v. 1987 a já mám Libero r.v. 1989 které mám jako dočasnou náhradu za to pokažené. Jezdím s nim každý den do školy a do práce ale je v horším stavu... Ale až opravím to druhé r.v. 1990 na které se moc těším tak to dočasné nejspíš prodám. Jinak máme ještě jedno na nahr. díly ale ono má rozbitý motor a hodně věcí už na něm chybí... :lol: Jinak hodně si vážim těchto aut! Je to prostě auto pro každou akcí, na každý den, pro každé počasí... Prostě luxus... S pozdravem Samer :)
Odpovědět