studeny start

E 10, E 12
Uživatelský avatar
Vladino
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 41
Registrován: pon pro 07, 2009 9:37 pm
Bydliště: Trenčín,SK
Kontaktovat uživatele:

Re: studeny start

Příspěvek od Vladino »

Fotříkovi. Keď dáš Libero do servisu, tak sa vystavuješ možnosti, že to nedopadne podľa Tvojich predstáv a sotva budeš vedieť, čo s ním kto urobil, pokiaľ nepozeráš automechanikovi cez rameno. Lanko, ak nebolo vymieňané, je asi na svojom mieste. Iba vpredu, od pedálu dozadu má mať čo najväčší oblúk, čo platí pre lanká v bowdenoch obecne. V podstate ho vedieš popri tachmetrovom. Nemyslím,že by to bolo až tak kritické, len ten oblúk vpredu a aby bowden išiel rovno pod šrób na karburátore. Tam nesmie byť veľký ohyb. Dúfam, že ten bowden máš uchytený, lebo aj ten by Ti mohol šponovať lanko svojou váhou. Mohol si dať foto, a nemusíš ometať pavučiny! :lol: Asi by sa dalo na to prísť rýchlejšie. Lanko nezabudni namazať olejom a nemá byť príliš našponavané, lebo môže byť pootvorená škrtiaca klapka, a ani si na pedál nestúpil. Nepíšeš, čo všetko s tým karburátorom robili, či ho nemali náhodou odmontovaný, to znamená, či ho dobre zložili. Je pravdepodobné, že keď to dáš do poriadku, aj tak budeš musieť karbec znovu otvoriť. Je možné, že je čistý, ale nie každý vie, že dýza injektora, čo vstupuje do difúzora sa vyberá hrubou ihlou, prípadne tenkým drôtom, a nie je na závit, hoci drážka na jej vrchu by tomu nasvedčovala, čo je príčinou toho, že niekto zaberie so šróbovákom z celej sily a zruší zarážku v kanáliku slúžiacu proti otočeniu dýzy. Bude dobré, ak si to neskôr skontroluješ. Takýto prípad som riešil vlani v lete na liberku z Prievidze (predtým slúžilo u Juraja v Senci), vozidlo privezené odťahovkou ako nepojazdné priamo zo servisu. Vyzerá to tak, že štartuješ na pootvorenú škrtiacu klapku za studena a preto sa Ti nedá dobre naštartovať. Sýtič je pri automatike otvorený a takto je jeho činnosť obmedzená. Ako to zhruba funguje, Ti popísal Tuti. Sýtič sa sám uzavrie asi za 5-7 minút. Siahni si naň, či je teplý, až horúci podľa teploty kvapaliny v chladiacom okruhu, aby sa nestalo, že niekto nastavuje voľnobeh na otvorený sýtič. Je možné, že máš „sýtičové otáčky“ nastavené príliš vysoko. Tiež si bowdeny upevni odspodu vozidla, sú na to objímky, alebo plastové sťahovacie pásky, tie sú výborné. Pripájam foto karburátora s nastavovacími prvkami. Šroubováky ukazujú, kde sú. Zľava – 1. bohatosť zmesi (prídavný vzduch), 2. škrtiaca klapka (otáčky), 3.sýtič (otáčky).
karbec.jpg
karbec.jpg (67.11 KiB) Zobrazeno 14907 x
Na druhej fotke je dýza, s ktorou sa ešte určite stretneš. A nahoď foto, budeme chytrejší ! :D
dyza.jpg
dyza.jpg (37.08 KiB) Zobrazeno 14907 x
Doteraz kuriózna dvojkolka v bordó-metalíze od Lubomíra...
+ bielostrieborná E12 na OR32kách(drapáky) uff!
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: studeny start

Příspěvek od Tuti »

Ještě je důležité ujasnit, jestli je volnoběh takhle vysoký pořád, nebo se po ohřátí motoru uvede do normálu. V tom případě by pak všechna podezření na lanko plnu, trysky, plovák atd padla a problém by byl jen v samotném sytiči.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Fofřík
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 32
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm
Typ Libera: 1997 E12
Bydliště: Praha

Re: studeny start

Příspěvek od Fofřík »

Tak a je to vyřešené. Moc všem děkuju. Lanko bylo doopravdy napnuté, tak jsem to poopravil a nádherně zase jede. Diagnóza bude nakonec sytič. Co je ale pořád hloupé je, že mi to startuje výjimečně, takže mě musí častokrát roztlačit. Někdy, zasucha a tepla, chytne po veeeeelkeeeem přemlouvání asi na po 6. bubly bubly - chcípne. Bubly - chcípne. a tak dokola. Někdy to přechlastám, tak dám pauzu. Když je motor teplý, chytá na jedničku. Když ho nechám dva dny stát, průšvih. Karburátor je vyčištěnej. Mechanik říkal, že jinej by mu neškodil, ale mám prý dát raděj ruční sytič. Lanko mi tam visí, ale v kabině není nic. Teď tam mám ten termo, promazal jsem ho, stříkl do něj olej, pohýbal se vším a pořád to nejde. Nevím, jak se dá opravit. Fotky mi nejdou zmenšit, tak se tu prej nevejdou :-) Máte někdo tip, jak tam dát ruční sytič? :-)
Uživatelský avatar
Vladino
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 41
Registrován: pon pro 07, 2009 9:37 pm
Bydliště: Trenčín,SK
Kontaktovat uživatele:

Re: studeny start

Příspěvek od Vladino »

Karburátor s termosýtičom za mechanický sa vymieňa kus za kus. Nič iné sa s tým nedá robiť, len treba napojiť hadicu parohy-vodné čerpadlo a to sýtičové lanko. Ak si to niekto chystal na výmenu, musíš zistiť, kam to lanko vyviedol. Ak je pôvodné, tak sa nachádza vľavo od volantu. Skôr než to budeš robiť, tak odmontuj eletromagnetický ventil, lebo ten môže robiť problém so štartovaním. Vyber z neho to , čo je vnútri. Medenú podložku pod pružinkou asi nevysypeš. Namontuj ho späť. Alebo dieru po ňom uzavri šróbom s jemným stúpaním. Ja som použil M12x1,25x30 a skrátil som ho. Takto si vyskúšaj štartovanie.
ventil.jpg
ventil.jpg (63.47 KiB) Zobrazeno 14772 x
Ak je problémom sýtič, tak po vypnutí motora veľmi pravdepodobne strelí do výfuku. Či je po desiatich minútach horúci, alebo studený, nepíšeš, a to je podstatné. Byť na Tvojom mieste, vymieňam karbec len v tom prípade, že auto využívam na krátke vzdialenosti. Príčina môže byť aj inde, než v karburátore. Prever si predstih zapaľovania (!) a všetko od rozdeľovača k zapaľovacej cievke vrátane. S malým predstihom sa Ti bude štartovať zle. Ak ho budeš nastavovať stroboskopom, aj to má svoj postup a je popísaný v príručke, ak ju vlastníš. Inak forografie si zmenšíš dnes už v každom prehliadači fotografií bez ohľadu na operačný systém v počítači (cez Edit-Resize stačí zmenšiť jeden rozmer a druhý sa zmenší automaticky a keď z toho vylezieš, tak z obrázku rádovo megabajtov zostalo pár kilobajtov, čo by si na fórum dostať mohol). Fotka by sa hodila, minimálne pre kontrolu, či máš dobre zapojené podtlakové hadice.
Doteraz kuriózna dvojkolka v bordó-metalíze od Lubomíra...
+ bielostrieborná E12 na OR32kách(drapáky) uff!
Uživatelský avatar
Fofřík
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 32
Registrován: stř srp 01, 2012 1:10 pm
Typ Libera: 1997 E12
Bydliště: Praha

Re: studeny start

Příspěvek od Fofřík »

Tak už je to asi opravené.. Díky moc.
Odpovědět