Brzdove kotouce

E 10, E 12
Odpovědět
Uživatelský avatar
Robert
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 02, 2006 1:42 pm
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Brzdove kotouce

Příspěvek od Robert »

Vcera se ozval od predniho praveho kola takovy ten neprijemny kovovy zvuk...ted hledam kotouce, ale k memu prekvapeni jsem zjistil, ze v katalogu jsou dva prumery 212 a 221 mm. Netusite jaky patri na meho "čuníka" r.v. 1991? Dik
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Sundej kolo a změř co tam máš :!: :( Na novém je 221 mm a zároveň v nabídce byly i 212 mm. Dokonce mi nabízeli i bez vnitřního chlazení :idea:
K.
:cry:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Robert
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 2
Registrován: čtv lis 02, 2006 1:42 pm
Bydliště: Plzeň
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Robert »

Dik, chtel jsem to objednat dnes, no asi to neuspecham
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Ten známý "kovový" zvuk z předního kola je na 95%vlastní oježděné destičce. Nesjíždějí se potvory stejnoměrně a ani po celé ploše. Tak až budeš mít sundaný kolo, nejprve zkopntroluj stav destiček. Kotouče za každou cenu nemusíš měnit, jen jsou-li to už papíráky, silně zvlněný nebo poprasknané. Nerovnosti každý soustružník lehce srovná a stačí na to pár desetin mm.Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Jest-li mají kotouče 17 mm nebo míň tak stočit asi nepůjdou :!: Minimální povolená síla je 16,5 mm Vyrobeny jsou asi jen na jedno opatrné,ale velmi opatrné přetočení, a pak vyhodit :!: Na tomhle neušetříš :!: A jak říká klasik "co neubrzdíš, to neukecáš" :wink:
K.
:P
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Jo,Karle když jsme u toho "stáčení" kotoučů( a myslím že to bude "poučné" pro mnoho dalších). Všichni známe ten "pumpovací" efekt brzdového pedálu při nadměrné házivosti kotoučů.Je to dost nepřijemné a každý se ho rád zbaví "přesoustružením" kotoučů. Ale pozor! Úplně nový kotouč hází tak do 0,1mm. (aby se "vrátily" destičky, tak je nějaká házivost dokonce žádoucí) Nedávno jsem byl svědkem, jak soustružník rovnal kotouče na Fabii po ujetých 1 tis.km!!! . Důvod : nejen pumpování do pedálu, ale i mnohem delší krok brzd. pedálu. Tak bacha při kupování kotoučů. Rovné kotouče znamenají kratší krok, ale "škrtání" ( a rychlejší opotřebování destiček), vyšší spotřeba benzínu . A na závěr: půlené kotouče (s vnitřním chlazením ) bych skutečně nesjížděl na "hranu" stejně tak i destičky na železo. Ale ne proto, že bych se obával, že koutouč nevydrží nebo obložení destiček dojde v nejnevhodnější dobu, ale proto, že to už "chodí" váleček extrémně ven a pak stačí souběh blbých náhod v podobě potkání "vůlí" nadoraz a při nutnosti intenzivního brzdění může dojít i k "provalení válečku" a .... pak už rána . Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

Jestli mají původní kotouče ještě dost "masa", tak se taky přimlouvám spíš za jejich přetočení, než za nákup replik. Kombinace materiálů originální kotouče + originální destičky je totiž na Liberu asi hodně povedená, protože oboje vydrží mimořádně dlouho a vsadil bych se, že žádná druhovýroba se jim nevyrovná. Jeden odborník na brzdy mi kdysi říkal, že to co o sebe brzdí by pokud možno mělo být od stejné firmy a že třeba tvrdé destičky Ferrodo zlikvidují měkké kotouče Lucas za pár tisíc km.
Jinak bych doplnil Dědka :arrow: házení kotouče se nejdřív přihlásí ve volantu, když "pumpuje" pedál a volant se neklepe, bude to spíš mít na svědomí šišatý buben. A to vyběhnutí válečku už je extrémní případ .. ale jednou jsem se v nějaké garážové dílně přimotal k tomu, když mechanik přetáčel kotouče asi tak na tloušťku cédéčka. Ptám se, který sebevrah si to poručil, a on že prý tuhle taxikář. Koukám, postarší Ascona má na dveřích napsáno NON STOP taxi. Od té doby vím, co tohle označení taky může znamenat :lol:
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdove kotouce

Příspěvek od Martinekk »

http://martin.kurpel.eu/public/uploads/kotuc.rar Odstrašujúci príklad, ako kotúč nemá vyzerať. Zvnútra vyhrdzavený o dobré 2mm, zvonku samozrejme zodratý, a k tomu všetkému prasknutý. Prasklina sa ale vytočila tak nešťastne, že jedna polovica "strúhlala" doštičku. Takže som cestou zo školy započul od kolesa kovový zvuk, a domov došiel len na ručnú brzdu... To som v priebehu mesiaca musel dojsť domov na ručnej už druhý krát, predtým mi prehrdzavela trubka, hneď pri nádrži. Takže radosť...
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdove kotouce

Příspěvek od Tuti »

Před dovolenou jsem kupoval nové destičky (kotouče se soustružníkovi podařilo velmi úspěšně srovnat) - z poměrně pestré nabídky jsem zvolil NIPPARTS, protože jsem tak nějak předpokládal, že by mohly být nejvíc podobné oiginálním. Netrefil jsem se - jednak při brzdění občas protivně pískají a hlavně mám přední disky černé jako kdybych s Liberem brigádničil u uhelných skladů. To asi znamená že ubývají, takže životnost taky zřejmě nic moc ... ještě že aspoň v účinnosti brzd není snad znát rozdíl.
Takže příště zkusím jinou značku. :cry:
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Brzdove kotouce

Příspěvek od dědek »

Ten černý sajrajt na discích jsou destičky. Teď, když máš "nové" kotouče" tak je to víc znát. Toho jsem si všiml už dříve na několika autech. Nejvíc po výměně destiček na Octávce. Brzdila výborně, ale vše černé jako úhel. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Brzdove kotouce

Příspěvek od Karel »

Tuti píše:kotouče se soustružníkovi podařilo velmi úspěšně srovnat
Na kolik setin :?:
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Brzdove kotouce

Příspěvek od Tuti »

Myslím že říkal že házejí v rozmezí 1 - 2 setin. A je fakt, že na volantu ani na pedálu není po nějakém chvění ani stopa. :)
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Odpovědět