Benzin a vicko nadrze

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Tuti »

Se schematem hadiček ti neporadím, ale varuji před plastovým filtrem na výstupu z čerpadla. Palivové čerpadlo u Libera tlačí na vstřikovací tlak (snad asi 300 kPa?) a obyčejný plastový filtr co se prodává u pumpy na to není dělaný. Jinak nechci navádět k lajdáctví, ale jestli nikde kolem auta nesmrdí benzín a nebo se zatepla při startování neuchlastává, tlak v nádrži bych asi neřešil. Spíš by to chtělo zaměřit se na tu vodní trubku, je to klasický problém a podle fotky to asi nemá moc šancí přežít zimu :( .
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Albedo »

No, taky si říkám že to až tak asi nehoří, jet to jede, courání po městě (většinou 5km přejezdy se studeným motorem, kolony,...) za nějakých 8-8,5l/100km. Já jen tak, že by mne zajímalo, proč tam ten přetlak není.
Plastový filtr mi prodali v Auto Matějček jako originál.
Objednával jsem toto: http://www.automatejcek.cz/nahradni-dil ... -b37008pr/ a poslali mi jakousi plastovou mrchu...no asi si budu muset dupnout. Mimochodem vyduchový filtr mi poslaly jiných rozměrů a s jiným označením, než jsem objednával, tak nevím kdo ty díly balil :/
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Albedo »

A ještě přemýšlím, ta hadice co jde skoro naproti té tenké nahoru tam je pod nějakým úhlem (45° ?) , je to jen pro jednodušší napojení, nebo ten náklon má jiné opodstatnění? Jako třeba nějaké vířivé proudy, nebo tak? Jenom zda by byla problém kolmá odbočka. Vím že jsem mimo téma... kdesi jsem to tu o těch trubkách četl, a teď to nějak nemůžu najít....
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Karlik
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 48
Registrován: čtv led 15, 2015 8:03 pm
Typ Libera: Kopcolezec E12
Bydliště: Palupín
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Karlik »

Já mám na liberu taky tento palivový filtr od Matějčka a dorazil mi správný plechový. Problém byl jen s upevněním na původní držák, při pokusu povolit ty dva šrouby se celý ten plechový vohnout ještě více ohnul a zůstalo mi to v ruce. Zahladil jsem otřepy po utrženém držáku a teď tam palivový filtr drží elektrikářskou zdrhovačkou. Plastový bych tam opravdu nedával. Se vzduchovým filtrem jsem měl taky problém sehnat padnoucí ideální rozměr - nakonec jsem investoval asi 800Kč a objednal originál Subaru. Původní byl velmi zahnojený. Nový originál tam krásně padne, to je jiná písnička, je i na pohled kvalitní hutný a těsnění sedí luxusně. V nádrži asi nějaký menší přetlak bude, víčko si občas sykne, ale není to pravidlem.
Subaru Libero E12 superdeluxe "Kopcolezec" r.v.94
Toyota Corolla 1.6 97kW LPG r.v.2013
Škoda Octavia 1.6 75kW combi r.v.03
Multicar M25 r.v.81
MZ 150e r.v.91
Simson S51e r.v.85
Jawa Jaweta r.v.60
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

Normalni odfukovani nadrze je ve vicku. Je tam plastova membrana, ktera proste pri urcitem tlaku povoli a upusti.

Palivovy system je samozrejme cely popsany v servisnim manualu od strany 124 (kap 2-8).

Z nadrze vedou tri hadice - jedna dole - ta vede do cerpadla-filtru-vstriku... Dve jsou nahore na nadrzi - jedna vede do prisavani vzduchove klapky tusim pres nejaky magnet ventil, druha vede pres rollover ventil do nadobky s aktivnim uhlim. Zde prvni slouzi k prisavani vyparu z nadrze pri startovani, druha slouzi k odvetravani nadrze pres aktivni uhli - uhli ma jeden odvod do prisavani vyparu v motoru, druhy tusim do ramu, v pripade ze uz to nadrzna nepobere. Rollover ventil slouzi k tomu ze, kdyz se auto otoci na strechu tak se uzavre a benzin netece do aktivniho uhli a pak ven - je to ciste mechanicky spunt pracujici na principu gravitace.
Nadrzka s aktivnim uhlim je ta plastova valcova krabice, kterou mas na tve fotce vlevo nahore.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Machy_CZ »

A vratka z palivové lišty zpět do nádrže v Liberu není nebo kam je zapojená ?
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

Aha.. tak to bude ta druha hadice, co jsem myslel ze je taky prisavani a prisavani je jen pres aktivni uhli?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Tuti »

covex píše:Normalni odfukovani nadrze je ve vicku. Je tam plastova membrana, ktera proste pri urcitem tlaku povoli a upusti.
To si myslím, že ne .. výpary z nádrže nesmí jít ven přímo, vždycky jen přes uhlí. Membrána ve víčku spíš bude sloužit jako zpětný ventil, který pustí vzduch dovnitř, kdyby v nádrži vznikl podtlak.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

Zbezne jsem koukal po netu a je to oblibene tema - kazdy k tomu ma jine vysvetleni a jiny nazor.. je to zajimave. Takova blbost a jak to muze byt slozite.

Ja mam zkusenost, ze pri plne nadrzi a vedru mi z vicka pres ventil (opravdu ventil ne samotne vicko) benzin i utikal ven. Na pumpe po dlouhe jizde mi rozhodne vicko z nadrze pretlak po odsroubovani nevyrazi, naopak je vicko pricucnute. Je to nakonec jen nejaka membrana s pruzinou, takze muze fungovat obema smery, primarne ale ma asi pravdu Tuti, ze to prisava vzduch do nadrze pri ubyvani benzinu.

Zajimava je ovsem i teorie, ze jinak v nadrzi vznika pretlak, ktery zpusobi, ze se bezin dal nevyparuje. Kazdopadne to bude asi hezky problem termodynamicke rovnovahy v zavislosti na teplote, okolnim tlaku, mnozstvi paliva, slozeni paliva, objemu nadrze apod. Spousta zabavnych veceru. :)

PS: A vubec nejlepsi je, ze je to tady uz probrane vsechno na strane 1. : :roll:
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Albedo »

No, já jen že mi to u všech aut co jsem měl (Favorit, Octavia, Ford,... až po Subaru Justy) vždy víčko při otevření syčelo. Vždy jsem si myslel že to je podtlak, ale zda-li tomu tak bylo u všech nevím. Minimálně Justy a Ford měli přetlak, to vím na 100%
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Odpovědět