Benzin a vicko nadrze

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

Nechal jsem par dni stat Libero cumakem trochu z mirneho kopce (zadny prdak). Kdyz jsem kolem nej chodil, citil jsem porad benzin, nejdriv jsem si rikal, ze to si asi zrovna ulevila nadrz vickem od pretlaku, ale dneska jsem koukal, ze mam od vicka nadrze po blatniku dolu fleky od benzinu.
Otevrel jsem nadrz, ale nic extra sem nevidel. Ted jsem sel kolem auta vecer (trochu se ochladilo) a chvili jsem poslouchal a od vicka nadrze to uplne sycelo. Kdyz jsem ho odsrouboval vypsoukl z nadrze napeneny benzin. Nadrz je plna tak ze 3/4. Chapete nekdo co by se mohlo dit? Ma vubec benzin takle tekavat z nadrze? Jak to vicko vubec ma fungovat? Myslel jsem ze ma jen poustet vzduch dovnitr, kdyz se nadrz vyprazdnuje a pripadny pretlak pri zvetseni teploty pustit ven. Ale proc to dela kdyz se ochladi?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
ix
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 145
Registrován: ned zář 30, 2007 11:37 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od ix »

předpokládám že to zamykáš, takže spekulace o tom že ti tam někdo něco nasypal nejsou na místě...
nezměnila třeba nějaká guma vevnitř chemický skupenství?
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Polevoj »

Neco podobneho se mi stalo taky. Od te doby se snazim stat na rovine - tedy kdyz mam zrovna vice benzinu v nadrzi :lol:
Myslim, ze je to vlastnost a ne zavada...
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od dědek »

Taky se přikláním k názoru, že to je specifická vlastnost novějšího Libera. Mě se u staršího auta (Zástava 1100) stalo, že jsem před cestou na Slovensko natankoval plnou a večer přišel soused , že mi auto smrdí ať se jdu podívat . A mne kapal benzín z nádrže a že bylo celkem teplo pěkně to smrdělo daleko široko. Na tohle jsem si vzpoměl nedlouho potom , co jsem koupil novější červené a zase zápach benzínu. Nikde nic ale neteklo a po otevření víčka to na mne doslova vyprsklo. Mohlo by to být i tím , že při tankování se dostane trochu benzínu do odvzdušňovacího kanálku a při přetlaku v nádrži to děla tyhle neplechy. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Lubomír »

dnes som prišiel na pumpu tankovať, a víčko nádrže mi vyprsklo do dlane, a zasyčal pretlak. Tak, a mám to taky. Myslím, ale, že to nemá byť tak. Pretlak v nádržiach by som tipoval tak na lietadlách niektorých, ale na Liberku?
A čo spotreba, stavím sa , že vysoká!!! Teda u mňa ano.
Preverím ten ventil na zátke nádrže.
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od dědek »

Lubomíre mě to taky u novějšího překvapilo a stejně jako ty jsem se tu na fóru někde nad tím podivoval. Tuším, že snad Karel mne ubezpečil, že vše je v pořádku a tohle, že je "vlastnost" a má to tak být. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Tuti »

dědek píše: .. vše je v pořádku a tohle, že je "vlastnost" a má to tak být....
Nedovedu si představit, že by kterýkoliv výrobce - a tím méně Subaru - pustil v devadesátých letech na trh auto, kterému z nádrže vyprskává benzín. To by to snad mohl rovnou zabalit. Příčina bude spíš asi v tom, že působením výparů po nějaké době nabobtnáním zarostou hadičky (nebo možná zneprůchodní ventilky nebo filtr) a odvzdušnění nefunguje.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Karel »

Tuti píše:
dědek píše: .. vše je v pořádku a tohle, že je "vlastnost" a má to tak být....
Nedovedu si představit, že by kterýkoliv výrobce - a tím méně Subaru - pustil v devadesátých letech na trh auto, kterému z nádrže vyprskává benzín.
Není spíš problém ve funkčnosti ventilu nádobky na aktivní uhlí :?: Ten se stará o předepsaný přetlak v nádrži.
Případně hadice propojení od vršku nádrže do hrdla :?: je průchozí , neskřípnutá :?:
Odvzdušnění.jpg
Odvzdušnění.jpg (88.68 KiB) Zobrazeno 19597 x
Ventil.jpg
Ventil.jpg (128.77 KiB) Zobrazeno 19595 x
K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

2 Lubomir: Problem s spotrebou resim uz dlouho, ted pres zimu se vysplhala az na 12l/100km - hlavni vinu na tom ale bohuzel meli predni brzdy - oblibeny to libero problem. Bohuzel jsem to zjistil az kdyz jsem jednou vystupoval a oblozeni leveho predniho kola smrdelo tak ze se to nedalo prehlednout. Takze jsem to zaplatil dvakrat - na novych brzdovych destickach a na benzinu... porad to ale neni ono. Benzin smrdi a jezdim za 9l/100km..

2 Karel: to je to co jsem potreboval vedet. Zase je tam zespod auta nejaky "cudl ktery se muze ucpat". Napadl me jeste jeden priznak, ktery mam - u nekterych pump se mi od urcite doby stava, ze pri tankovani proste nemuzu pustit pistoly naplno, jinak se sama vypina. Tzn. skutecne to zacina smrdet nekde u nadrze..
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Karel »

covex píše:2 Lubomir: Problem s spotrebou resim uz dlouho, ted pres zimu se vysplhala az na 12l/100km -
Pokud chceš stačit velkejm- dospělejm autům tak těch 9 - 12 je v zimně norma.
K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

Celkem zajimve cteni: http://stekly.wz.cz/bmm.html
clovek se divi ze to vubec po 12 letech funguje.:)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Karel »

covex píše:Celkem zajimve cteni: http://stekly.wz.cz/bmm.html
clovek se divi ze to vubec po 12 letech funguje.:)
Tak na tomhle jsme byli na školení od AZNP MB v Blatech u Jičína. Ale takhle hezký to nebylo.Jistě, že po čase to poupravovali. Jinak, i když jsme byli záruční opravnou, tak tester jsem dělal podle schemátka z fabriky.
K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
kryton72
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 92
Registrován: pát črc 27, 2007 7:39 am
Bydliště: Černín
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od kryton72 »

Chcete říct, že to zasyčení při tankování není normální? To mi normálně dělá, ale benzín neutíká,jen to zasyčí... někdy víc... :mrgreen:
ale spotřeba se drží standartně na 8.5l/100km...
Momentálně bez Libera... qpepsi.gif
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od dědek »

Tak tohle zasyčení jsem měl na mysli, když jsem uváděl jako jednu ze zvláštností novějšího Libera. Starý to nikdy nedělalo a čím delší vzdálenost ujedu ( ubude víc benzínu?) tím víc to syčí. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

Syceni smerem dovnitr je relativne OK - vyrovna se tim podtlak v nadrzi po rychlem odcerpani paliva. Myslim to delaji vsechna auta. U nas se ovsem vyskytl problem opacny - z nejakeho duvodu prska benzin ven z nadrze. Je tam pretlak.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Karel »

covex píše:Syceni smerem dovnitr je relativne OK - vyrovna se tim podtlak v nadrzi po rychlem odcerpani paliva. Myslim to delaji vsechna auta. U nas se ovsem vyskytl problem opacny - z nejakeho duvodu prska benzin ven z nadrze. Je tam pretlak.
Tohle téma u našich aut je asi na větší diskuzi.
1. podtlak tam nesmí být ani náhodou :!: to by se mohla zdeformovat /scucnout/ nádrž :!:
2. přetlak se tam kontrolovaně tvoří. O jeho velikost se starají ventilky.Jeden je mezi nádrží a nádobkou s aktivním uhlím, a v určených intervalech ho ovládá - otevírá ŘJ impulzem. Benzínové páry, nebo dokonce kapalný zkondenzovaný benzín se vrací tímto tlakem co je v nádrži zpět do sacího traktu.A pak je tam "pojistný" přetlakový ventil.Ten má jistit nádrž proti nafouknutí , když ventil před nádobkou nesepne a neotevře se. Zároveň zabraňuje vzniku podtlaku třeba při chladnutí nádrže. A vyšplouchnutí benzínu, případně vytékání je závada - porucha.
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

Aby tady nebyly jen odkazy na chytrosti (toto tema je mimochodem na vsech automobilovych forech celkem popularni), princip je asi takovyto (jak jsem pochopil) (a Karel me ted o chvili predbehl):

Tlak v nadrzi je pomerne dulezita velicina, protoze od ni se odvozuje sprostredkovane i mnozstvi benzinu vstriknuteho do valcu.
O regulaci tlaku do valcu se stara uzaviraci ventil, ktery vpousti do privodu paliva vic nebo min vzduchu. Tento ventil je az tesne pred motorem a vzduch, ktery do ne jde, jde pres krabici s aktivnim uhlim. Pokud auto stoji a v nadrzi vznika pretlak vlivem teploty, benzin teka do nadrzky s aktivnim uhlim, kde se zkapalnuje a zadrzuje, do okamziku startu, kdy je prisavan jako palivo pres privod vzduchu do ventilu do motoru.
Nejsem si jist zda od par ocisteny vzduch pri stani a pretlaku z nadrze unika ven pres nadobku s aktivnim uhlim, protoze vsude je psano pouze to ze je mozne pres ni prisavat, nikoli taky vypoustet.

To je tedy princip - otazkou je, kde vznika problem. Podle me ta hadice (1) kterou Karel oznacil, slouzi pouze k tomu, ze kdyz se do nadrze cerpa palivo, utika tamtudy vzduch z nadrze. V momente kdy zavreme vicko nadrze, je i tato hadice od vnejsiho sveta oddelena a tvori jeden tlakovy prostor spolu s nadrzi. Podle me tedy vicko zadnou regulaci delat nema. Pokud tam je ventil tak pouze pro krizovy pripad kdyz uz to nestiha jit pres aktivni uhli (neco jako pojistka v papinaku).
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Tuti »

covex píše:... O regulaci tlaku do valcu se stara uzaviraci ventil, ktery vpousti do privodu paliva vic nebo min vzduchu....
new_Eyecrazy.gif Teda nic moc toho o vstřikování nevím, ale mám za to, že do paliva se před tryskou žádný vzduch nemíchá - vstřikovací tlak se vyvozuje jinými způsoby. A tak jako tak to celkem nemá souvislost s tlakem v nádrži. Snad bych radil tenhle příspěvek vymazat jako zmatečný. Jinak co se týče toho tlaku v nádrži, ten se od okolního atmosférického tlaku může lišit jen malinko (pokud teda nemáme Bugatku s dopravou paliva tlakem výfukových plynů, že). Od toho jsou tam ty ventilky a odvětrání přes uhlí funguje dovnitř i ven.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od Karel »

Tuti píše:do paliva se před tryskou žádný vzduch nemíchá - vstřikovací tlak se vyvozuje jinými způsoby.
Tady se asi připletl "monotronik"
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Benzin a vicko nadrze

Příspěvek od covex »

Zmatecny rozhodne neni. Jen mozna neplati pro Libero - skutecne jsem vychazel s principu monotroniku. Rad se necham poucit jak je to u Libera. Koukam do dilenske prirucky a tam je jen jeden "Uberoll-Sperrventil" do ktereho se privadi vzduch. Pravda, mozna se neprimichava do paliva, ale jen meni pruzez. Nedovedu si ale predstavit jak jinak by se tlak korigoval. Zda je ventil pred nebo za nadobkou s aktivnim uhlim neni z nakresu zrejme. Podle monotroniku jsem usoudil, ze je za. Nekudy se palivo z nadobky s uhlim musi dostavat do spalovani. Mimochodem ani u monotroniku se to nemicha pred vstupem do trysky ale az za plynovou klapku. Kam to tedy leze u libera?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Odpovědět