Ventilátor u výfuku

E12 superdeluxe, standard
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Ventilátor u výfuku

Příspěvek od Lubomír »

Ahoj, tak som našiel ventilátor, ktorý by mal dochladzovať výfuk pripevnený pomocou plastových bindlov na rameno nápravy. To veru není pohlad pre STK. Ale nenašiel som žiadnu konzolu, do ktorej by sa dal prichytiť - noha ventilátora má dva závity M8. Kam to má ísť správne? Nejaká fotka z toho priestoru by pomohla, lebo si myslím, že sa ventilátor asi ukmital z pôvodnej konzoly, a dočasná oprava na ceste býva veru nadlho... V manuáli som zatial žiadny použitelný nákres alebo fotku nenalistoval.

Díky
P.S. Ventilátor má uhlíky 6x6mm, keby to niekto opravoval, boli natavené do držákov, asi mal chladiť, ale nemohol sa točiť, jak upadol...
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
kryton72
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 92
Registrován: pát črc 27, 2007 7:39 am
Bydliště: Černín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor u výfuku

Příspěvek od kryton72 »

Ono se to špatně fotí zespodu...

Já se ale připojí z jiný dotazem: Jak dlouho v teplých měsících (teď) vám vrtí ventilátor u výfuku? Mě se zdá, že nějak dlouho...
15 - 20 min po ujetí 30km... ono to je jedno kolik ujedu, jakmile se zahřeje motor tak při zastavení vrčí dost dlouho, já myslel že 5 minut bude stačit, ale teď jsem čekal v autě tak půl hodiny v autě a stále to vrčelo...v zimě to někdy nevrčelo vůbec...
Nevybíjí to baterie?
Momentálně bez Libera... qpepsi.gif
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Ventilátor u výfuku

Příspěvek od dědek »

Máš na správném místě čidlo (spínač ventilátoru)? Hodněš záleží na stavu tepelných štítů, V létě čtvrthodiny baterce moc neublíží. U mne je ten čas tak jedna dvě minuty a občas opakovaně i po deseti minutách. Lubomíre , asi budeš muset "nakouknout" pod nějaké novější Libero. Vyfotit by se to dalo tak aspoň z metrové vzdálenosti , aby fotka měla nějakou vypovídací schopnost , což ani na hydraulickém zvedáku dost dobře nejde. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor u výfuku

Příspěvek od kce »

kryton72: o baterku se neboj (pokud ji teda uz nemas "na odpis"), bezne mam vecer, kdyz nekde kempime, pusteny radio a svetlo v aute treba 3-4 hodiny;)

a abych nebil ot, premejslim ze bych si dozadu nejak sikovne taky pridal nejaky vetracek, treba z pc zdroje.. vzhledem ke "konstrukci" mojeho vyfukovyho systemu by to nebylo na skodu, co myslite??
a kdyz uz jsme u tech ventilatoru, inspirovan Petrem K., premyslim este o pridavnym vetracku na chladic;) protoze dalsich 8 hodin v instanbulsky zacpe s pustenym topenim na max se mi uz absolvovat nechce :D
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Ventilátor u výfuku

Příspěvek od dědek »

No pokud nehraje rádio na plný pecky a svítí pětiwattová žárovka i čtyři hodiny baterce neublíží. To ten větráček bude větší "žrout" . Jinak na chladič, když nestačí ten sériový , by pomohl jen nějaký větší , výkonnější,z jiného auta. Cesta je i v tom, že by jsi použil nějaký chladič oleje a nabastlil jej někam do průvanu. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor u výfuku

Příspěvek od Martinekk »

Ventilátor chladenia výfuku na novšom má odber cca 2 až 2,5A. Meral som ho. Keď sa bude točiť hodinu, tak z akumulátora potiahne dajme tomu 2,5Ah. To je pri dobre nabitom aku nič, to si ani nevšimne.
Kce: Ventilátor z PC zdroja sa Ti asi roztopí, je to len plast... Ja by som k výfuku dal ventilátor z chladiča spredu zo staršieho. má teda ťah ako sa patrí...
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ventilátor u výfuku

Příspěvek od Tuti »

Taky mě napadlo, že by se olejový chladič hodil. Dá se snadno sehnat - byl třeba na škodovkách LS - a k zapojení by stačil mezikus pod filtr ( :?: nemá někdo šikovného soustružníka?).
Ovšem konkrétně v zácpě moc nepomůže. Ale mám za to, že když je ventilátor v pořádku a v autě je správný chladič, musí se to v zácpě (tzn. prakticky pořád na volnoběh) uchladit i třeba při 40°. Problém nastane, když se do E12 dá chladič z E10 - montážně je úplně stejný, ale má jen jednu řadu trubek a tím pádem nižší výkon. Já mám chladič repasovaný, je v něm voština ze Swifta 16V a jsem spokojen .. např v létě jsem cestou na Ještěd uhnal Punto. Ve městě na padesátce mě hrdinně předjel a pak v zatáčkách zdržoval, tak jsem ho hnal před sebou až nahoru. Na parkovišti hned běžel otvírat kapotu, z Fiata se valila pára a mně ani nesepnul větrák :mrgreen:
Jinak jednoduchý trik, který jsem používal za horka, když jsem provizorně jezdil s chladičem z "litra": když se zadní nárazník poodklopí asi o ty 2cm do odjištěné polohy, má to horko od motoru aspoň trochu kudy utéct.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
lubson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 99
Registrován: čtv dub 09, 2009 10:11 am
Bydliště: Praha 9

Re: Ventilátor u výfuku

Příspěvek od lubson »

Ventilátor výfuku dochlazuje maximálně 20 minut po vypnutí motoru, psal jsem o tom zde: viewtopic.php?f=2&t=1074&p=13528#p13519
Subaru Libero FA12, rv. 1996, 2. majitel od r. 1999 a 30 tis. km, červené se skleněnou střechou, k dubnu 2009 najeto 160 tis. km., k září 2011 najeto 190 tis. km, k lednu 2016 najeto 215 tis. km, podnikání od r. 1993: http://haron.cz/
Odpovědět