Ostřikovač čelních skel

E12 superdeluxe, standard
Hansi
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 2
Registrován: pát říj 31, 2008 1:09 pm

Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hansi »

Vážení,
koupil jsem libero r.v. 1997 a má drobné mouchy. Jedna z nich je ostřikovač čelních skel. Jak se dostanu k celé soustavě, abych ji mohl vyčistit, ev. opravit? Je podzim a ostřikování se již hodí.
Děkuj, Hansi
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od dědek »

Najdi si, jak jsem opravoval ostřikování světlometů. Je to jedna a ta samá nádobka a od ní vedou hadičky jak ke světlům tak na okna. (Musíš demontovat přední nárazník.) Pozor na trysky - ty nelze tahem vysunout -jsou šroubovací s velmi mizerným přístupem. A víš jak dolévat kapalinu? žádné jiné auto takový systém snad nemá. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Pajas »

Zdravíčko, a odkud jsi a nějaké fotky by nebyly??
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Hansi
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 2
Registrován: pát říj 31, 2008 1:09 pm

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hansi »

Pajas píše:Zdravíčko, a odkud jsi a nějaké fotky by nebyly??
Ahoj,
pardon za hulvátské vpadnutí, špatně jsem se zorientoval a nenašel jsem na fóru nic jako "brejden, jsem Hansi z Krče a libero se mi hodí pro všechno - cestování se třema dětma, stěhování stavebního materiálu, transport všeho po hrbatých a zarostlých kozích stezkách a tak"
Hansi
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Pajas »

V pohodě ;-) nejlépe, když si to napíšeš do profilu a bude to supr. Přeju ti hodně km bez závad a snad se uvidíme na sraze
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Hejkal junior
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2010 6:24 pm
Bydliště: Liberoc

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hejkal junior »

Ahoj.
Můj motorek ostřkovače čelního skla nefungoval, tak jsem ho vymontoval a rozpadl se mi v ruce. Dal jsem tam jiný, který jsem sundal z druhého Libera. Zkoušel jsem ho a ani necukne. Dá se někde snadno koupit nebo existuje nějaký dostupný ekvivalent?
Četl jsem Dědkův návod, jak opravit ostřikovač světel a zdá se mi, že tenhle motorek rozebrat nejde. Nezkoušel jsem to, takže se můžu plést.
Prosím poraďte. Dík.
U.S.S Libero 1,2i 1996
Hejkal žvejkal v hubě vejkal.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od covex »

A z toho co se ti rozpadl v ruce se to zjistit neda?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Hejkal junior
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2010 6:24 pm
Bydliště: Liberoc

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hejkal junior »

covex píše:A z toho co se ti rozpadl v ruce se to zjistit neda?
S tím už je bohužel ámen. Ten už se peče ve vysoký peci.
U.S.S Libero 1,2i 1996
Hejkal žvejkal v hubě vejkal.
Uživatelský avatar
Karlik
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 48
Registrován: čtv led 15, 2015 8:03 pm
Typ Libera: Kopcolezec E12
Bydliště: Palupín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Karlik »

Já už to rozebraný měl, ale nepamatuji si jak je to tam udělané. Budu to muset rozebrat ale znovu, protože mi ostřikovač na sklo taky nefunguje. Zimní směs jsem tam měl, zamrzlé by to být nemělo. Při zmáčknutí tlačítka na ostřik se nic neděje, jen malinko pohasnou světla, takže někam ten proud jde, ale čerpadlo se netočí, asi to bude chtít zase vyčistit nebo jestli je hin - přitom jsem to měl rozebrané před rokem a vše bylo funkční.
Subaru Libero E12 superdeluxe "Kopcolezec" r.v.94
Toyota Corolla 1.6 97kW LPG r.v.2013
Škoda Octavia 1.6 75kW combi r.v.03
Multicar M25 r.v.81
MZ 150e r.v.91
Simson S51e r.v.85
Jawa Jaweta r.v.60
Hejkal junior
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2010 6:24 pm
Bydliště: Liberoc

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hejkal junior »

Přesně tak, jak to popisuješ, to zlobí i mě.
Prosím Tě, jak jsi to rozebral?
U.S.S Libero 1,2i 1996
Hejkal žvejkal v hubě vejkal.
Uživatelský avatar
Karlik
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 48
Registrován: čtv led 15, 2015 8:03 pm
Typ Libera: Kopcolezec E12
Bydliště: Palupín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Karlik »

Bohužel už si to nepamatuju, ale určitě tam ty čerpadýlka jsou dvě, jedno je větší nastojato - ostřik světel, druhé je menší - naležato, to bude to problémové - na ostřik okna. Tu nádobku jsem měl venku celou protože jsem jí čistil a lepil, čerpadla jsou asi uložená v gumových průchodkách, k tomu na to okno jsem se dostal normálně zespod, ale nevím jestli jde rozebrat, mám zato, že jsem měl ulomenou tu vrtulku, taky jsem jí lepil - ale teď motor ani nevrčí. Musím se na to podívat, pak budu vědět víc.
Subaru Libero E12 superdeluxe "Kopcolezec" r.v.94
Toyota Corolla 1.6 97kW LPG r.v.2013
Škoda Octavia 1.6 75kW combi r.v.03
Multicar M25 r.v.81
MZ 150e r.v.91
Simson S51e r.v.85
Jawa Jaweta r.v.60
Hejkal junior
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2010 6:24 pm
Bydliště: Liberoc

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hejkal junior »

Karlik píše:Bohužel už si to nepamatuju, ale určitě tam ty čerpadýlka jsou dvě, jedno je větší nastojato - ostřik světel, druhé je menší - naležato, to bude to problémové - na ostřik okna. Tu nádobku jsem měl venku celou protože jsem jí čistil a lepil, čerpadla jsou asi uložená v gumových průchodkách, k tomu na to okno jsem se dostal normálně zespod, ale nevím jestli jde rozebrat, mám zato, že jsem měl ulomenou tu vrtulku, taky jsem jí lepil - ale teď motor ani nevrčí. Musím se na to podívat, pak budu vědět víc.
Já mám teda jenom ostřik čelního skla, ne světel. Čerpadlo je tam nastojato. Vydolovat se mi ho podařilo bez problémů, takže teď ho mám v ruce a v nádržce díru. Ať ho otáčim z jakékoliv strany tam i zpátky dokola, nikde nevidím, kde by se dalo rozebrat.
U.S.S Libero 1,2i 1996
Hejkal žvejkal v hubě vejkal.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od dědek »

Ale budeš tam mít taky dvě čerpadýlka. Ale musíš sundat nárazník(není to tak složitý, ale musíš si pod auto lehnout) Existuje ještě jedna možnost. Ostřikovač je i v Liberu hlavně na podzim a v zimním období dost potřeba. Kamarád, který měl Hondu a dokonce třikrát zlikvidoval nádobku ostřikovače tím, že najel na zmrazky a ta praskla, to jeden čas řešil tak, že vozil mechanický rozprašovač a když bylo potřeba, stáhnul okýnko a stříkal na přední sklo. Je to ale značně nepohodlná a i nebezpečná operace a tak radím spíš přerušit hadičku.dokoupit hadičkové čerpadýlko na 12V a zapojit ho do oběhu. Napájení lze přemontovat z původního. Pokud není stávající čerpadýlko totálně ucpané, funguje to.Jen cena náhradního čerpadýlka je asi pětistovku, což bude ale podstatně méně, než si čerpadýlko nechat poslat originál. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Hejkal junior
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2010 6:24 pm
Bydliště: Liberoc

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hejkal junior »

dědek píše:Ale budeš tam mít taky dvě čerpadýlka. Ale musíš sundat nárazník(není to tak složitý, ale musíš si pod auto lehnout) Existuje ještě jedna možnost. Ostřikovač je i v Liberu hlavně na podzim a v zimním období dost potřeba. Kamarád, který měl Hondu a dokonce třikrát zlikvidoval nádobku ostřikovače tím, že najel na zmrazky a ta praskla, to jeden čas řešil tak, že vozil mechanický rozprašovač a když bylo potřeba, stáhnul okýnko a stříkal na přední sklo. Je to ale značně nepohodlná a i nebezpečná operace a tak radím spíš přerušit hadičku.dokoupit hadičkové čerpadýlko na 12V a zapojit ho do oběhu. Napájení lze přemontovat z původního. Pokud není stávající čerpadýlko totálně ucpané, funguje to.Jen cena náhradního čerpadýlka je asi pětistovku, což bude ale podstatně méně, než si čerpadýlko nechat poslat originál. Dědek
Čau Dědku.
Opravdu tam mám jen jedno čerpadlo. Už jsem to preparoval a celý jsem to měl vyndaný. U mýho Libera je nádržka trochu menší (možná je to jen optiklam) a opravdu je tam jen jedno čerpadlo.
Představa čištění okna mechanickým rozprašovačem za jízdy je docela sranda. Nemáš náááhodou představu o ceně origo dílu?
Dík.
U.S.S Libero 1,2i 1996
Hejkal žvejkal v hubě vejkal.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od covex »

Pokud tam mas jen jeden motorek, tak nemas ostrikovani svetel?

Dve varianty existuji (head lamp washer):
http://opposedforces.com/parts/e12/en_d ... _exterior/

Funguje to tak, ze motorek/cast nadrzky na ostrikovani svetel je vys, takze pokud zacne dochazet kapalina prestane prvni fungovat ostrik svetel a okno jeste funguje. Uz jsem se na to jednou taky nachytal a rozebiral kvuli tomu predni naraznik. Nicmene pokud tam mas nadrzku jen s jednim motorkem tak nemuzes mit ostrik svetel a mas nadrzku, ktera ma jen jeden oddil. Nadrzka s ostrikem svetel ma jakoby tvar U.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Tuti »

Hejkal má pracovní variantu Libera (myslím, že se prodávala pod názvem Profi) - má chudší čalounění (místy je v kabině holý plech), má nelakované nárazníky, nejsou na něm boční lišty a plasty pod klikami, lišty pod okny jsou užší, chybí ostřikovač světel a nejsem si jistý, jestli taky nemá zadní topení.

Jinak k motorku - na Aukru seženeš motorek (např na Fabii) kolem stovky a s trochou improvizace se ti ho určitě podaří nějak napojit.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Hejkal junior
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2010 6:24 pm
Bydliště: Liberoc

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hejkal junior »

Tak myslím, že jsem to objevil... Díky Tutimu přes aukro, kde bylo v nabídce něco velmi podobného a přes to jsem dál pokračoval u Auto Kelly.
Obrázek
Je to na Ford Scorpio. Vyberete libovolný model, kubaturu a hledáte díl.
Link: http://www.autokelly.cz/Product/JL-5066 ... 7;34119753
A myslím, že je to ono i včetně konektoru, který snad tím pádem nebude nutné předělávat.
Ještě jsem to nekoupil, ale udělám to a zkusím. Dám vědět.
Díky za pomoc.

Mimochodem, pokud jdete do AutoKelly něco kupovat a kupujete na IČ, resp. ŽL, dostanete, myslím 10% dolů a u některých prodavačů stačí, když řeknete, že to berete na IČ a on ani nechce vidět ŽL, který je, jak jsem pochopil potřeba jinak předložit (aspoň kopii). Prostě mi to tak prodal na dobrý slovo, ale pro jistotu si ho tam vždycky beru.

... a taky jsem to objevil tady:
http://autodily.shoptime.cz/zbozi/12918 ... --DA0-.htm
U.S.S Libero 1,2i 1996
Hejkal žvejkal v hubě vejkal.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od covex »

No ta cena je ponekud diametralne odlisna - 627 vs 132Kc.. autokelly je teda podle me i tak drahy (i se slevou), ale zase maji dlouhou otviracku.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karlik
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 48
Registrován: čtv led 15, 2015 8:03 pm
Typ Libera: Kopcolezec E12
Bydliště: Palupín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Karlik »

Tak jsem to zkoumal, čerpadlo na ostřik skel je tam taky na výšku a rozebrat by šlo, ale nevím jestli by se pak dalo dohromady a bylo zase funkční, budu to muset taky řešit. Ty náhrady vypadají dobře, snad se povede pěkně je instalovat jako původní čerpadlo - kdyžtak Hejkale dej pak vědět jak tam pasuje, díky ;-)
Subaru Libero E12 superdeluxe "Kopcolezec" r.v.94
Toyota Corolla 1.6 97kW LPG r.v.2013
Škoda Octavia 1.6 75kW combi r.v.03
Multicar M25 r.v.81
MZ 150e r.v.91
Simson S51e r.v.85
Jawa Jaweta r.v.60
Hejkal junior
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 59
Registrován: ned srp 29, 2010 6:24 pm
Bydliště: Liberoc

Re: Ostřikovač čelních skel

Příspěvek od Hejkal junior »

Karlik píše: rozebrat by šlo, ale nevím jestli by se pak dalo dohromady a bylo zase funkční
No říkám si :lol: Tak už jsem to taky jednou zkoušel, a proto skončilo ve šrotu. Nicméně k věci.
Koupil jsem na Mitsubishi Carisma na
http://autodily.shoptime.cz/zbozi/12918 ... --DA0-.htm
za nějakých 267 s poštovným, které je dražší než čerpadlo samotné. Po rozbalení zjišťuji, že vypadá nasprosto stejně, ale je o poznání lehčí, tak si říkám, "Nechybí v něm něco?" Navíc ho dostanete i s těsnící gumičkou. Výsledek nepotřebuje koment, snad jen Juchů!
Gut geschpritzt!
Gut geschpritzt!
20161124_135403.jpg (147.88 KiB) Zobrazeno 17150 x
Moje auto mě nikdy nepřestane překvapovat.
Díky za pomoc a jak píše Tuti
Hejkal má pracovní variantu Libera (myslím, že se prodávala pod názvem Profi) - má chudší čalounění (místy je v kabině holý plech), má nelakované nárazníky, nejsou na něm boční lišty a plasty pod klikami, lišty pod okny jsou užší, chybí ostřikovač světel a nejsem si jistý, jestli taky nemá zadní topení.
je to přesně tak. Navrhuju Luboše na titul docenta Liberologie.
...k motorku na Fabii, ten má užší vstupní trubičku (stejně asi tak jak výstupní), takže jsem hledal dál a našel... Každopádně dík za správný směr.
U.S.S Libero 1,2i 1996
Hejkal žvejkal v hubě vejkal.
Odpovědět