Brodění u novšího

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Brodění u novšího

Příspěvek od Lubomír »

Novší Liberko má sanie vyvedené niekde vpredu v oblasti predného nárazníka, že, určite je to dobre chránené v daždi, ale čo tak vlítnutí do kaluže - brodu? to je rozstrek krásného gejzíru (to bude krásná fotka) ale potom príde tá vlna nazad a čo potom? glgne si Liberko? Kto to už skúsil? Kolko je preverená brodná hĺbka? Starší má jednoznačne polohou sania výhodu!
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od ulus »

Myslím, že sání je před/u zadního levého kola. Proskočit kaluží se dá, ale na velký brod si netroufnu. Sání by vyřešil šnorchl, ale... Stačí se podívat na zpracování elektriky a jsem si jistý, že to auto se při brodění prostě zastaví. Osobně jsem projel 60-ti cm, byl jsem v tom tak 3 vteřiny a hned to dostalo čidlo oleje (rozsvítilo se mazání, po vypnutí motoru bylo vše v pořádku). Tohle s tím asi fakt nikdy neuděláme :D http://www.youtube.com/watch?v=MPi2GJkoChI&feature=fvw
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Karel »

ulus píše:Myslím, že sání je před/u zadního levého kola.
Ano, motor má sání vyvedeno až v předním nárazníku vlevo.
Sání.JPG
Sání.JPG (84.53 KiB) Zobrazeno 15225 x
K.
:D
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od covex »

Ze je sani i odvetravani nadrze vedene do ramu to jsem si vsiml, ale ucel te plastove pixly 46063 mi zustava ponekud skryt.. tusi nekdo k cemu je? Zeby expanzni nadoba?
Mimochodem podle nasi diagnozy prave nasavani vzduchy, ktere jde levou casti ramu, mohlo byt pricinou nadmerne koroze u darcovskeho Libera, ktere jsme meli tu cest rozebrat.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Ahoj, já jsem z Bzukem už několikrát brodil i delší vzdálenosti, ale max tak 35cm. Mazání mi taky začalo svítit,ale to je že se čidlo tou vodou na chvili ukostřilo. Sání a rozdělovač jsou přibližně stejně vysoko a to kolem 45cm a to je podle mě dost limitující. Jinak kdo chce brodit doporučuju našetřit na nové výfukové parohy, nebo lépe udělat si ocelové jako Gari, nebot výfukové parohy na liberu normálně praskaj ,natož když je ponoříš do vody,moc jim to nesvědčí. Ted jsem to celé řešil na Bzukovi, takže dokud nebudu mít svody ocelové,moc nebrodím :? Ta plastová nádobka na rámu je asi rezonátor. Mělo ho i starší liberko. Aleš :)
Aleš
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od ulus »

Karel píše:Ano, motor má sání vyvedeno až v předním nárazníku vlevo.
Tak až taková konstrukce by mě nenapadla. Budu asi muset koupit jedno auto na ND a zjistit, jak vše doopravdy funguje :oops:
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Uživatelský avatar
lubson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 99
Registrován: čtv dub 09, 2009 10:11 am
Bydliště: Praha 9

Re: Tlumič sání

Příspěvek od lubson »

Ano, ta šedá nádobka (číslo 46043 podle obrázku výše) je tlumič pulzujících tlakových vln od sání, aby se neroznášely celým nosníkem do karoserie a nebyly slyšet z předního nasávacího otvoru v předním nárazníku.
Subaru Libero FA12, rv. 1996, 2. majitel od r. 1999 a 30 tis. km, červené se skleněnou střechou, k dubnu 2009 najeto 160 tis. km., k září 2011 najeto 190 tis. km, k lednu 2016 najeto 215 tis. km, podnikání od r. 1993: http://haron.cz/
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od covex »

Jeste jsem neslysel Libero, ze ktereho by to tam slyset nebylo. Muze to byt ucpane nebo neco?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Mis.us »

Rázy ventilu slyšet jsou,ale bez toho tlumiče by byly slyšet desetkrát tolik.Když jsem nechával pískovat rám,tak tahle baňka byla plná bordelu ze silnice,je v ní dirka a sání si to přes ní krásně protahuje dovnitř
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Ivo
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 141
Registrován: sob led 02, 2010 9:31 pm
Bydliště: Pučloch
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Ivo »

Když jsem chtěl řešit sání trubkou nad střechu, tak jsem to konzultoval v servisu a vymluvili mě to s tím, že už takového pacienta měli. Prý odpojením týhle škatule dokonale rozhodil motor a až vrácením do původního stavu bylo vše OK. Mrzí mě to, protože teď při tání každý den musím projet tak 30cm vody ve dvou loužích a vždycky se bojím, by si motor necucl. Navíc ve chvílích, kdy se mi rozvodní potok hrozí cestou domů i víc.
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Mis.us »

Tak to ti v servizu pěkně kecali.Klidně si to ověř tim,že odpojíš gumovu hadici mezi vzduchovym filtrem a rámem.Motor má furt stejnej chod,když jsem měl dole karoserii,tak jsem s tim hodně experimentoval :D
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Ivo
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 141
Registrován: sob led 02, 2010 9:31 pm
Bydliště: Pučloch
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Ivo »

Zkoušels to i v provozu? Spotřeba, výkon a pod.? Je to solidní servis, nemám důvod nevěřit, ale samozřejmě radši bych odzkoušel.
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Mis.us »

za jízdy-jenom v okolí garáže,nikam dál ne,tj cca 10km zkušebních jízd,ale jde o to,že motor funguje uplně stejně proč by to mělo mít vliv na spotřebu,přes rám teče uplně stejný množství vzduchu jako když je to odpojený.

Firon na filtraci doma mám,takže si klidně troufnu to zkusit-odpojim hadici a budu tak jezdit víc jak 10km..
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Tuti »

Libero je opravdu citlivé na správný podtlak v sání - když se mi u staršího uvonlila hadice od předehřívače vzduchu, hned se to projevilo lehkým pocukáváním při jízdě kolem půl plynu. A to nebyla hadice vypadlá, jen kolem ní byla škvírka.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Mis.us »

Už tak Ivo jezdim a je to uplně stejný jako s napojenim na rám,takže absolutně nic neovlivňuje chod motoru-dnes jsem na to najel 20km,až najedu 100km,tak ti řeknu kolik to chlastá -podle mne bude spotřeba stejná :) jestli si chceš udělat šnorchl,tak ho vyved do zadního sloupku dovnitřku karoserie.a vyrob si svody z oceli.

Tuti v rámu žádnej podtlak neni.ten je až za vzduchovym filtrem-u mladšího libera,starší je prošpikovaný podtalkovejma hadicema,to je jiná liga
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
vojta
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 532
Registrován: pon srp 09, 2010 12:40 pm
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od vojta »

slovenští kolegové odjeli s liberkem mongol rally a sání měli vyvedené, třeba by k tomu řekli více...dávám aspoň odkaz
viewtopic.php?f=14&t=420&p=19240&hilit=rusko#p19236
Nudíte se? Kupte si Subaru Libero ;)
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Mis.us »

super už k tomu neni co dodávat :mrgreen: .Tady je důkaz toho,že v servizu nemaj libero rádi.

Jen jak to udělali slovenští kolegové -nerad bych hned kritizoval,ale ten vývod bych vůbec neřešil,rouru bych nechal ve sloupku,kde je i čistší vzduch.Brodit určitě nebudu,nechci kupovat nový parohy :D ale třeba Ivo hned šnorchl udělá,protože ví,že to jde.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Ivo
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 141
Registrován: sob led 02, 2010 9:31 pm
Bydliště: Pučloch
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Ivo »

Díky za názory - jen co se oteplí jdu do toho, nejde mi o blbnutí s autem ve vodě, to už mám za sebou s předchozím :roll: , spíš o sichr !!! Ten vývod u expedičního je řešený celkem dobře, myslím že by to mohlo jít. Kdybych si mohl vymejšlet, viděl bych ještě pevnostní nárazník, ale ten se, s homologací, k tomuhle nedělá :( .
Uživatelský avatar
lubson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 99
Registrován: čtv dub 09, 2009 10:11 am
Bydliště: Praha 9

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od lubson »

I když posuneš polohu sání výš, bál bych se, že kritickým místem krom jiného zůstane rozdělovač, který výš prostě neposuneš (45 cm od země, pamatuji si to dobře?). Náchylnost vysokého napětí na zatopení vodou lze obejít dodatečnou montáží tyristorového zapalování s úpravou na 3 samostatné vybíjecí tyristory, ke kterým jsou připojené 3 samostatné indukční cívky (těsně pod víkem motoru) pro každou svíčku zvlášť (tedy velmi krátké vysokonapěťové kabely nad motorem), z rozdělovače by se pak odebíraly pouze přerušovací nízkonapěťové inpulzy, zbytek rozdělovače by byl bez funkce a teoreticky by mohl být z venku zatopen - musel by být důkladně zatěsněn, nesmělo by dojít k zatopení vnitřku přerušovače v rozdělovači - zůstal by uvnitř funkční pouze Halův snímač a ten se může vrtět třeba i v oleji. Nevím, určitě by to bylo na delší diskuzi, vzpomněl jsem si na toto je proto, že před nějakými 25 lety jsem podobné vícetyristorové zapalování stavěl a zkoušel na svých Stalinových sáních (Moskviči :lol: ), tam však byl jiný problém - nebylo odkud vzít synchronizaci pořadí zapalované svíčky podle kliky... :?
Subaru Libero FA12, rv. 1996, 2. majitel od r. 1999 a 30 tis. km, červené se skleněnou střechou, k dubnu 2009 najeto 160 tis. km., k září 2011 najeto 190 tis. km, k lednu 2016 najeto 215 tis. km, podnikání od r. 1993: http://haron.cz/
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Brodění u novšího

Příspěvek od Tuti »

Mis.us píše:Tuti v rámu žádnej podtlak neni.ten je až za vzduchovym filtrem-u mladšího libera,starší je prošpikovaný podtalkovejma hadicema,to je jiná liga
No nějaký podtlak tam samozřejmě je, bez rozdílu tlaku plyn neproudí, že :D On ten skutečný "pracovní" podtlak není ani za filtrem, ten je až za škrticí klapkou a teprve tam jsou u staršího zapojené všechny podtlaky - a přesto motor rozhodí i netěsnost potrubí před filtrem. Ono možná spíš než na nějaké hodnotě podtlaku záleží na správné pulzaci plynu v sacím potrubí a tady právě hraje roli délka a průřez potrubí i rozměry a umístění rezonanční komory. S trochou smůly se u nově postaveného sání člověk může opravdu trefit do parametrů, že se pulzy v trubkách perou a motor nejede. Takže nejlepší je okopírovat tzv. i s chlupama nějaké osvědčené řešení a nebo si to nechat aspoň rámcově spočítat u nějakého ladiče.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Odpovědět