Lambda

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
ix
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 145
Registrován: ned zář 30, 2007 11:37 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od ix »

Lambdasonda stojí 4990,-vč.DPH a k dodání je přibližně do 14.dnů.

tak to ani ve snu. proč by mi neměla chodit ta univerzální od BOSHe? pokud se nemýlím, BOSH to vymyslel, taxnad jí umí i vyrobit?
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Lambda

Příspěvek od dědek »

Zkusit to samozřejmě můžeš. Ale podle mne je to vyhozených 14 stovek. Auto ti pojede to jo, ale asi ti ŘJ bude posílat na vstřikování "bludy" a tak se smiř buď s velkou spotřebou (třeba i 15 litrů), černým výfukem a nebo snížením výkonu motoru a bůhví jakého dalšího překvapení. Jinak si myslím, lambda sonda jde zničit snad jen mechanicky (že ji někdo prostě ulomí, ukroutí) . Bacha taky na pořádné ukostření.Kdysi jsme tady na fóru řešili lambda sondu v souvislosti se "starším" liberem.
A nakonec jedna rada, Zkus se podívat někde po "odstavené" JUSTY . Těch je relativně dost už ve šrotu a to by ti mohlo taky pomoci. Dědek
(Jinak máš pravdu, že 5tisíc za kus drátu je dost a taky bych asi hledal levnější řešení.)
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
ix
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 145
Registrován: ned zář 30, 2007 11:37 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od ix »

ta původní co tam mám chrastí, teď mi to žere kolem 7,8 - pokud tam dám špatnou, bude to horší než žádnou? (to je asi stav co tam mám teď, protože při odpojení / připojení se nic nezmění...)
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od peple »

Jestli ti žere 7-8 tak to neřeš :lol:
Uživatelský avatar
ix
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 145
Registrován: ned zář 30, 2007 11:37 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od ix »

neřešim ani tak spotřebu jako smrad a zvýšenou teplotu... takhle mi brzo shoří i ten zbytek vejfuku co tam mám...
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Lambda

Příspěvek od dědek »

V tomto případě ale spíš sháněj jinej kus výfuku ( případně oprav )7,8l na sto je pohádková spotřeba. Jak "rozvrtáš" celý regulační systém změnou třeba lambda sondy, počítej s problémy. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
ix
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 145
Registrován: ned zář 30, 2007 11:37 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od ix »

co můžu rozvrtat, když teďka mi ta sonda nefachá? pokud dobře chápu, má dávat napěťový pulsy mezi 0,1 až 0,9 V do řídící jednotky. ta jednotka imho neřeší jestli ten puls je od orig nebo alternativní sondy. ta moje mi pravděpodobně nedává nic. a chrastí. tak co můžu rozvrtat? když jí teď vyndám a dám tam špunt od šampáňa, nic se nezmění...
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od peple »

ix píše:ta moje mi pravděpodobně nedává nic. ...
:shock:
Uživatelský avatar
ix
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 145
Registrován: ned zář 30, 2007 11:37 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od ix »

což zjistím, až budu mít osciloskop...
Uživatelský avatar
Jarda
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 539
Registrován: pon zář 26, 2005 3:08 pm
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od Jarda »

mám jednu doma, pokud přijedeš na sraz do Škrdlovic tak ji vezmu a zkusíme. moje je dobrá
Kdo je moudrý, míří ke hvězdám
nově= jsem majitel nového KIA SOUL 1600
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Lambda

Příspěvek od Martin H. »

Pro ix. Ty máš nehořlavé špunty do šampaňského?? :shock:

Martin.
Uživatelský avatar
ix
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 145
Registrován: ned zář 30, 2007 11:37 am
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od ix »

si zlatej Jardo, určitě jí chci. na sraz se chystám...
Uživatelský avatar
Mira
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 104
Registrován: úte pro 05, 2006 11:37 am
Bydliště: Kostelany

Re: Lambda

Příspěvek od Mira »

Lambda sonda dává vždy stejné napětí, bez ohledu na typ. Dvoudrátová má vyvedenou i kostru, takže s ní není problém. Je to místo zde vzpomínané měděné podložky. Vícedrátové mají vyhřívání, takže se dříve dostanou na pracovní teplotu. Nevím jak moc to sníží spotřebu, ale je to ekologičtější. :)

Mira
tak už bez
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od covex »

Protoze me lambda zajimala vic, nasel jsem clanek o ni a protoze mi prijde velice dobry, zde je odkaz:
http://automatizace.hw.cz/clanek/2006061301
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Lambda

Příspěvek od dědek »

Dobrý článek. Jsem opět poučen. Teď vím, že když naměřím OHM metrem nějaký odpor mězi vývodem a pouzdrem, jedná se lambdasondu špatnou (zkratovanou) a nefunkční. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
SunRiver
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 32
Registrován: ned led 08, 2006 3:16 pm
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od SunRiver »

Tak ty se muzez zamontowat universalni sondu
tako samo jak do Subaru justy - ja tako mam w moim libero '94
w polsko ok 50PLN

http://moto.allegro.pl/item321426100_so ... ez_pn.html
tu se podzivej tako mam w moim libero
SunRiver
-----------------------------
Subaru Libero SDX-SR - FA8 EF12iJ 1994
Polska
milanvasinek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 15
Registrován: stř úno 27, 2008 1:50 pm

Re: Lambda

Příspěvek od milanvasinek »

Zdravím Páni majitelé Liberek. Mám u toho svýho problém se spotřebou benzínu. Posledních asi půl roku zjištuji že je ta spotřeba nejmím asi 14.litrů na 100.km. Výfuk /posl.díl mám sice novej, ale jaksi se začínaj rozpadat -obaly u Katalyzátoru. / Zatím ten prnvní/. Kolik má ten ,Kat. obalu.? Co se s tím dá dělát.? Může mně někdo odpovědět kde mám hledat příčiny týto hrozný spotřeby, a co s tím.
Kola mně nepřibrždujou, filtr na vzduch je skoro novej -svíčky taky -kabely mám taky nový - jaký by tedy mohli být ještě příčiny týto maxi spotřeby. I když je to bráno tak že je tato spotřeba -

na popo-jíždění ve mněstě a že ani nezahřeju motor. a parkuju.I Tak je to hrozně moc, a dříve před tím asi půlrokem mně to bralo skoro jenom polovičku toho co ted.

DÍKY VŠEM PŘEDEM ZA ODPOVĚD. ahoj. MILAN VAŠÍNEK.
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Lambda

Příspěvek od Martinekk »

Katalyzátor má dokopy tuším tri obaly. Neboj, ten posledný je hrubý nerezový, ten sa nerozpadne :lol:
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Lambda

Příspěvek od dědek »

Když se sečtou všechny faktory ovlivňující spotřebu je ta 14 -ti litrová spotřeba reálná. Jezdíš vlastně stále "na sytič", neustále studený motor (výfuk se neohřeje), za chladna větší valivé odpory všeho (ložiska , ozubená kolečka v převodovce , rozvodovce a předním diferenciálu. Však zkus z mírného kopečka Libero rozjet a uvidíš ten odpor v zimě a v létě. Úplně stejně jsem na tom i já . Na couračky do práce, do města a do krámu a zpátky k nám na kopec - běžně stojí 200km tak 25-26l benzínu . Na delší cestě, když je motor teplý už však tohle množství stačí na 300 km i víc. Na cestu na Moravu pak spotřeba i pod 7 litrů. Kdysi jsem v "chytré" knížce četl , že v létě měla Š110 L "provozní teplotu" a nejmenší spotřebu až po ujetí 30-50km čehož se při teplotě -5st.C v zimě nedalo již prakticky dosáhnout na žádnou vzdálenost. Je zajimavé, že i mokrá silnice zvyšuje valivý odpor pneumatik ( myslel jsem si , že to musí být naopak - že i voda je jakési mazivo) Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
milanvasinek
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 15
Registrován: stř úno 27, 2008 1:50 pm

Re: Lambda

Příspěvek od milanvasinek »

Dík za pohotové odpovědi-co se týká tý mojí spotřeby. Bohužel asi máte pravdu s tím že to hrozně žere - pokud jezdím v zimě pouze do svýho obchodu-s klukem do školy.atd. Motor se ani neohřeje a tak fakt asi jezdím jen na sytič. Hlavně mně uklidnila informace že ten KAT.Má dost dobrej ten základní první obal a že se snad jen tak nepodá. Ten vrchní plechový, se mně už celej loupe -bude to mít nějaký vliv na chod.motoru - když ho odloupnu a vyhodím.?
Ještě jeden dotaz. Nesvítí mně osvětlení palubky - jak je to s výmněnou žároviček,nebo jsou tam nějaký diody.? Jak je obtížné se k tomu dostat? Dělalli jste to už někdo. Jinak mám ještě jeden dotaz k řízení. Jak vede tyč od volantu dolů ,tak to končí někde v tý gumový kulatý sponě - a v tom mám jakousi malou vůli i když jsou ty šrouby na tom utažený.Trochu to cvakne když pohnu na některou stranu volantem.
Není to nebezpečný - a lze to a je to nutné vymněnit.? V kulových čepech to není ty jsem dával v loni nové.Je to práce za trest.Nikomu to nepřeju. Ale dá se to. Jinak jsem rád že tohle forum funguje a že si mám kam jít pro radu. AHOJ Všem a moc díky předem za odpovědi.

MILAN VAŠÍNEK.
Odpovědět