Jak vyměnit brzdové destičky?

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od ulus »

Včera jsem sundal kolo, ale k destičkám jsem se nedostal. Mám tam šrouby s 5 hranami, co to je? Nebo mám sundat celý brzdič? A ještě kolik je v liberu brzové kapaliny?
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Karel »

Na brzdiči vyndáš drátěnou pojistku, vysuneš vymezovací vložku, krycí plechy a vyškubneš destičky. Kapaliny ja celkem asi 0,5l.
Brzdy.JPG
Brzdy.JPG (165.18 KiB) Zobrazeno 20808 x
K.
:D
Nikdo není dokonalej.
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od peple »

ulus píše:Včera jsem sundal kolo, ale k destičkám jsem se nedostal. Mám tam šrouby s 5 hranami, co to je? Nebo mám sundat celý brzdič? A ještě kolik je v liberu brzové kapaliny?
Jak píše Karel. Ty pětihrany vůbec nezkoušej - držej pohromadě vlastní brzdič. Jestli ho chceš sundat tak povol dva šrouby zezadu šestihran, ale na destičky stačí sundat eLko a ten krycí plech co sem dal už dávno pryč :)
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od ulus »

Děkuji. Tohle mě nenapadlo. Teda napadlo, ale říkal jsem si, že ty destičky tam nemůže držet takové pidi L. Jsem rád, že nemusím shánět pětihran klíč:-) Mám tam někde něco namazat?
No a ty 19-tky vzadu... Zkoušel jsem je, ale je to s nima jako s jinýma šroubama , který jsem ještě neměl v ruce a nejsou namazaný grafitkou.
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Uživatelský avatar
ulus
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 208
Registrován: úte úno 12, 2008 7:53 am
Bydliště: Bedřichov u Lysic

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od ulus »

Takže hotovo. Trochu jsem se s tím potrápil, ale zase jsem se něco nového naučil. Na výměnu kapaliny by to chtělo zvedák, na příště si aspoň říznu špalky. Práci s klíčem a heverem jsem u potrénoval na gumách, co jsem dostal k autu :D
A opět... Grafitka na brzdy NE. Pravý brzdič byl trochu zatuhlý, tak jsem se podíval pod prachovku (snad to nazývám dobře) a našel jsem jen šedivej prach. Vytřel jsem to, namazal vazelínou na brzdy, rozhýbal. Na druhé straně očividně grafitka nebyla a vše fungovalo jak má. Ale na druhou stranu... Od koupě (2 roky cca 70tis.) jsem na tom nic nedělal.
Pojedeme zkratkou, je to sice delší, ale zato horší cesta.
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Ahoj kamarádi, konečně jsem dodělal na Bzukovi kompletně brzdy a konečně to brzdí jak jsem si představoval. Mám tam teď komplet nové kotouče, destičky, zánovější hlavní brzdový válec a vzadu nové pakny. Vše jsem sehnal u pana Čiháka- zastoupení FriTech a moooc velká spokojenost a skvělá spolupráce,všem vřele doporučuji. Čísla dílů a ceny dám do sekce díly. Když jsem dělal předek,přišel jsem na dost zajímavou věc, která by mohla být příčinou všelijakých problému s předníma brzdama.tzn. přibržďování,nerovnoměrné sjíždění destiček, zatuhnutí vodících čepů atd. Takže : když jsem nandaval vnější destičku,tak jsem si všimnul ,že destička je v třmenu nakřivo a dole nedosedá na třmen asi 2-3mm. Zjistil jsem ,že uvnitř třmenu je takové vybouleni a na desce naopak takový nos a reje to vzajemně do sebe a destičku to nepusti aby dosedala rovnoběžně k třmenu. Nejdřív jsem si myslel,že je to špatná destička,ale není, protože jsem to porovnával se starým originálem,který jsem si schoval a je to totožný a rylo to stejně do sebe,podle stop na destičce. Tož jsem ten kousíček co vadil na destičce přibrousil a sedne tam jak to má být a rázem po všech problémech s přibržďováním ani náznaku. Viz.Foto, kam ukazují konce šroubováku tam je ten problém. Ps. Brzdové třmeny jsem porovnával 4ks a vyboulení tam mají všechny.
a.JPG
a.JPG (77.12 KiB) Zobrazeno 20364 x
Aleš
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Mis.us »

u originálních destiček se tohle nestane,samozřejmě mam taky tuhle firmu a přibrousit je bylo potřeba :wink:
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od covex »

To je docela zajimave zjisteni. Koukal jsem na tri pary desticek co tu mam a ani na jednom to takhle nevidim, brzdice se mi ted rozdelavat nechce.
Jak si to zbrousil tu desticku, jako plochu toho vystupku, nebo si ho ubrousil?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Mis.us »

pro všechny:na jednom autě jsem odbrousil ty výstupky přímo na brzdičích,ale u druhýho později s více zkušenostma už jsem zbrousil jenom destičku.Samozřejmě destičku zbrousíš/upiluješ tam,kde je otlačená a pak už jen zkoušíš na sundanym brzdiči-může bejt napojenej na hadici,jestli se opíraj celou plochou a ne jen na krajích :wink:

ps.originál destičky se takhle pitomě neopíraj,ty seděj skvěle 8)
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Jak píše Misus: postupně ubrušovat ten růžek na destičce co tam vadí až to tam sedne jak ............ :D :D :D
Aleš
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od covex »

To bych rad videl ty originalni desticky. Chtel jsem original a dostal jsem nipparts. Mam tu jedny, ktery bych za original oznacil - NABCO JAPAN obrys je vicemne stejny. Jsou holt trochu orezle, mozna, ze ten ruzek je trochu zbrouseny, ale ruku bych za to do ohne nedal.

Nahore nipparts, dole nabco.
Přílohy
subaru-libero-desticky-nippXnabco2.jpg
subaru-libero-desticky-nippXnabco2.jpg (82.91 KiB) Zobrazeno 20300 x
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Mis.us »

ORIGINÁL DESTIČKA NABCO má ten roh sraženej-ve fabrice je zápustka na kování už je takhle udělaná,kdežto náhražky maj rohy ostrý,nesražený.Takže úprava náhražky neni před kovánim,ale až po koupi a doručení hotový destičky k novýmu majiteli,kterej sám roh zbrousí :mrgreen:

Jo covexi ty si v subaru nedostal originál nabco?ale nipparts?
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od covex »

V servisu.. ne v subaru. Ale to uz je dlouho, od te doby si dily kupuju sam.:)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Mis.us »

A jaká byla cena?jako za originál,nebo pravdivá? :)

Co se tejče těch originálních destiček,tak ty se dodávaj ještě s pastou,kterou potřeš kovovej díl destičky,aby ti právě nereznul,tak jako Tobě.Je to něco jako grafitová vazelína.Najedeš na to 3 zimy a furt je to jak nový.Rozhodně jak jsem psal už v tématu o předních brzdách: náhražky už nekoupim,resp.destičky možná jo,ale kotouče určitě ne,za origo je to sice peněz jak želez ,ale bezpečnost je důležitější! Tuhle na dálnici předemnou jel nějakej blázen s oktávkou a začal brzdit na osumdesátce,já jel 120 a v tý rychlosti mi volant skoro utrhnul ruce -kotouče fri-tech. Najel jsem na ně cca 15-20t.Přitom teď když jsem auto vyvařoval a měl jsem sundaný kvůli tomu kolo,tak jsem rovnou hodil oko na to jak brzdy vypadaj-super stav,jen jsou křivý kotouče -okem samozřejmě nezpozorovatelný.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Tuti »

Mis.us píše: -kotouče fri-tech. Najel jsem na ně cca 15-20t..
Možná by nebylo od věci kotouče zareklamovat. Sice bys asi neuspěl, ale aspoň by měl prodejce informaci co to vlastně prodává. Když si jdeš koupit replikový díl a ptáš se po kvalitě, obchodník ti může jen říct, že nejsou stížnosti ... jenže to neznamená že díl je v pořádku, ale že držíme hubu :(
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Mis.us »

Nakonec jsem panu Čihákovi napsal,o reklamaci nebyla řeč ani z jedný strany.(nic reklamovat nechci )

Přišla mi blesková odpověď,kde pan Čihák píše,že je rád za mou informaci,neví kde se stala chyba a že je to za prvních 5 let první stížnost na tuhle značku.

Na zrenovovanym autě mam fri-tech taky takže uvidim jestli se zvlněj taky a potom podám hlášení.

Takže tuti je to přesně jak řikáš,každej drží hubu a radši přejde na jinýho výrobce.Tim pádem dodavatel nemůže nic vědět. Mišus
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Jak to tak sleduju tak křivé kotouče na nových Liberech je naprosto normální věc(i vlastní zkušenost 2krát) a proto si začínám myslet,že křivé kotouče na nových Liberech ani nemusí být ůplně způsobeny výrobcem,potažmo materiálem z kterého kotouč vyrábí. Výrobci dělaj kotouče a destičky i na jiná auta ruzných výkonů atd. takže jinej materiál na Liberácký kotouče asi nepoužívaj a kdyby se jim to kroutilo jinde tak můžou celou výrobu kotoučů zabalit. Mě to spíš příjde,že ty křivé kotouče můžou být zapříčiněny jinými věcmi. Celkově poddimenzované brzdy na Liberku,styl jízdy, prostředí v kterém jezdím, vůle v ložiskách atd.atd. Aleš
Aleš
theberlin
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 70
Registrován: sob led 21, 2006 10:59 pm
Bydliště: Berlin/Germany

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od theberlin »

hallo

Die Schrauben mit den 5 Kanten darf man nicht entfernen. Stop nicht ( nix ) abschrauben Stop.
schrott und knitterfreie fahrt wünscht Thomas
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Mis.us »

Aja+Dandy+2 píše:Jak to tak sleduju tak křivé kotouče na nových Liberech je naprosto normální věc(i vlastní zkušenost 2krát) a proto si začínám myslet,že křivé kotouče na nových Liberech ani nemusí být ůplně způsobeny výrobcem,potažmo materiálem z kterého kotouč vyrábí. Výrobci dělaj kotouče a destičky i na jiná auta ruzných výkonů atd. takže jinej materiál na Liberácký kotouče asi nepoužívaj a kdyby se jim to kroutilo jinde tak můžou celou výrobu kotoučů zabalit. Mě to spíš příjde,že ty křivé kotouče můžou být zapříčiněny jinými věcmi. Celkově poddimenzované brzdy na Liberku,styl jízdy, prostředí v kterém jezdím, vůle v ložiskách atd.atd. Aleš

Kamaráde,před tim než jsem koupil fri.tech tak mi auto tuhle věc nedělalo-byly tam originál,samozřejmě záleží na materiálu a na věcech jako jsou ložiska,kulový čepy ramen a řízení,ale to mám naprosto v cajku.Když jedu na dálnici,tak stačí lehoulince přišlápnout brzdu a jak začnou destičky jenom škrtat už vibruje volant.

Pětihrany-třmen povolenej nemam a brzdič už tuplem ne
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak vyměnit brzdové destičky?

Příspěvek od Tuti »

Je pravda, že kotouče jsou v tom někdy nevinně. Např. na Oktávkách se celkem pravidelně stává, že se provozem vymačká vnější kroužek ložiska a kolo s kotoučem pak hází. Kotouč si postupně oškrtá o destičky dvě protilehlé plošky, které pak samozřejmě při brždění dělají paseku.
Ale v tomhle případě to vidím spíš na ty kotouče, Mišus by určitě nenechal v autě volná ložiska :D
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Odpovědět