Ukazatel paliva a rezerva

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od covex »

Dobry napad - mam sensor i panel, zkusim to pripojit na aute, jestli to zlobi na palubce nebo sensor - ale spis typuju sensor.

Co jsem zatim zjistil z dokumentace a mereni druheho sensoru co jsem vyhrabal z nahradnich dilu:
Jedna se o odporovy sensor napajeny z pojistky 15 (Ignition) 12V pres civku v palubce, ktera reprezentuje merak.
Odporovy sensor dava 3-120Ohmu (3Ohm plna, 120Ohm prazdna).
Kvuli vymene/oprave sensoru je potreba demontovat nadrz. Kdyz jsem ovsem demontoval sensor z darce organu, musel jsem uriznout 5 sroubu/matek, ktere sensor drzi, protoze se nedaly povolit, jak byly orezle, jsou zvrchu nadrze, kde se vyborne dari vlhkosti.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od dědek »

Jo to jsem si myslel, že kvůli tomu senzoru musí nádrž ven a i to je problén. Tak ti držím palce, aby to byl budík. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od covex »

Jeste me napadla jedna (oblibena) libero pricina - vypada to, ze sensor neni uzemneny pres nadrz, ale kabelem, bohuzel jsem zatim nezjistil kam to uzemneni vede.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od covex »

Co jsem zatim zjistil stolnim merenim:
1. k funkci sensoru je potreba na kaplicce pripojit +12V na kontakt a18, zem na a9 a sensor pripojit z b1 (+) a kontakt 2 sensoru na zem.
2. prazdna nadrz je cca 8.5V mezi a18 a b1, plna nadrz cca 11V
3. nabeh ukazatele z prazdne na plnou trva hodne dlouho, z plne na prazdnou o neco mene - podle me je sensor tak mechanicky tuhy, ze bez aktivniho pruchodu proudu se proste nehne - na tom je zalozene i to, ze po odpojeni napajeni zustava ukazovat stav paliva
4. pokud premostim sensor (tzn. je tam odpor 0Ohm), tak ukazatel bez problemu vyleze na plnou nadrz (tzn.prvni test na aute je uzemnit pin 1 konektoru F9, resp. 12 na F25)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karlik
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 48
Registrován: čtv led 15, 2015 8:03 pm
Typ Libera: Kopcolezec E12
Bydliště: Palupín
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od Karlik »

Ten palivoměr je i pro mě záhadou, včera si to jedu s dlouhého kopečka dolů :D palivoměr ukazuje něco málo před Empty, najednou cukání a netáhlo za plynem, zpomalování :( Ještě že za mnou nic nejelo, dole v údolí na rovině se to zase rozjelo a do kopce paráda, normální jízda. Pak jsem dojel raději na benzínku a doplnil jsem 35 litrů. Já se v liberu orientuji hlavně dle najetých kilometrů kdy mam tankovat, ale teď mě to překvapilo, asi si to v zimě více vzalo a pak zkopce se zbytkový benzín nahromadil vpředu a čerpadlo nemělo co sát.
Subaru Libero E12 superdeluxe "Kopcolezec" r.v.94
Toyota Corolla 1.6 97kW LPG r.v.2013
Škoda Octavia 1.6 75kW combi r.v.03
Multicar M25 r.v.81
MZ 150e r.v.91
Simson S51e r.v.85
Jawa Jaweta r.v.60
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od covex »

Ten plovakovy sensor v nadrzi je celkem rychly, ale sensor na paluvce ma velkou setrvacnost. Podle me to je udelane schvalne, aby neposkakoval ukazatel na kazdem hrbolu. Taky se nepredpoklada, ze palivo v nadrzi ubyva skokove, takze si to muze dovolit. Pri natankovani pak chvili sensor leze nahoru.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od Albedo »

Trošku oživím téma palivoměru. Nemáte někdo odpozorované, kolik která značka na něm značí litrů v nádrži? Na 100% vím, že prostředek mám vyjetých 15l z plné nádrže, takže by měl být zůstatek 25l v nádrži. Kolik je ten dílek na cca 80% stupnice? a kolik ten spodní? Nepřipadá mi, že by to bylo po čtvrtinách. Připadá mi to jako vyjetách 5l (ta horní značka nad polovinou) a spodní vyjetých 25l. Osobně tedy tankuju na jedné pumpě (EuroOil) vždy do cvaknutí pistole a pak ji ještě nechám 50x vypnout.... :D Já vím, úchylka :D Tímto, si myslím, mám vždy celkem přesný počátek pro měření spotřeby.
Zkušenosti?
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od covex »

Pocitam to presne jak pises - 1. znacka 5l, 2. 15l, 3. 25l, 4. prazdna nadrz, vyjeto 30l (tzn. zbyva jeste 10l). Ta stupnice neni linearni, je to i videt okem.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
David
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 14, 2013 12:14 am
Typ Libera: E10, E12, E12 nové
Bydliště: Jizerské hory

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od David »

Pokud máte na ručičce nulu a postavíte auto z prudkého kopce dolů, tak se může stát, že si to vzadu už cucne vzduch, nádrž má metr, jinak to nelze. Při jízdě do kopce se to tedy nestane, při jízdě s kopce to pod kopcem rozdejcháte, ale nesmíte nechat běžet motor a stát s kopce, nebo v té poloze startovat. Sám jsem kvůli tomu jednou vymontoval benzinovou pumpu, zjistil jsem to, až když jsem se pokoušel za hadičku do nádrže sát pusou benzín.
Ahoj David
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od Mis.us »

Davide, nechci tě přechytračit, jen to doplním.....

FA libero má sbernej koš. Tam se benzín drží......dokonce se benzin udrží i když je čumákem z kopce (přívod na dně koše je z bandasky na zadní straně, takže když je čumákem dolů, nemá benzín jak odtéct z koše ven zpět do bandasky a válečkový sejto, který v koši je a je napojeny na čerpadlo, si může sát.... pokud tam teda nějakej benzin je :D), ale jak píšeš, nemělo by bejt dlouho v tyhle poloze nastartovaný.....sice do sacího koše vede vratka od vstřikovačů, tím pádem se sběrný koš neustále benzínem doplňuje, ale po nějaký době by motor benzín zkrátka "sežral".....kapacita toho celýho koše je mým odhadem cca 2.5 litru, když je čumákem dolů bude tam polovina a od vstřiků se neustále benzín do koše vrací, takže by to teoreticky mohlo běžet jistě 15-30min, kdyby tam teda doopravdy bylo to množství, jenže v tom hraje roli terén-muze se něco odlejt přes okraj vjetim na nějaký hrbol když už jedeš čumákem dolů a pak zůstaneš stát apd.... ;)


Dával jsem do Libera Webasto (horkovzdušné) a čerpadlo pro přívod do něj, je napojené na vratku, vratka je 25mm ode dna a je v tom sběrném koši, jak píšu vejš. Jednu nádrž jsem měl i rozpůlenou a asi bych našel i v compu fotky....

M.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel paliva a rezerva

Příspěvek od covex »

Tak to zase neni tak spatne vymyslene.... spis naopak. Ani sem netusil ze je to tak slozity, resp. ve vysledku jednoduche reseni problemu s naklonem.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Odpovědět