Ukazatel teploty vody

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Tak jsem si vyblikal závadu č. 23. Podle zdejšího fóra je to volnoběžný ventil, pravděpodobněji ale špatně nastavený trottle a volnoběžný ventil je pak přidružená nebo společná závada (viz viewtopic.php?f=13&t=2349&p=26094#p26105). Podle jiných tabulek interpretace kódů je to závada senzoru tlaku(podtlaku) anebo "Air flow meter" tedy váha vzduchu. Přiznám se, že doteď jsem tyto dvě věci považoval za jednu a tu samou, ale jinak pojmenovanou, protože ve výsledku máme stejnou informaci. A to buď o množství nasávaného vzduchu anebo o velikosti podtlaku - obojí se zvětšuje s přidáváním plynu atp. Jen tak pro zajímavost, má libero váhu vzduchu nebo skutečně jen ten senzor podtlaku nad vstřiky?? A kde bych našel čidlo teploty nasávaného vzduchu? Někde na prsách?
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Ještě jsem naposled před spaním projížděl interpretační tabulky kódů a v jedné, pro stříkačkové modely 84-86, je to vyloženě chyba tzv. Idle switch a to je jinak taky čidlo náklonu klapky, tedy náš trottle. Ale ve všech ostatních tabulkách je to už jen ta váha vzduchu anebo podtlakový senzor.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od covex »

Podle me Libero vahu vzduchu nema, nebo jsem nikdy neslysel, ze by to nekdo resil. Zato idle switch ma. Jeho funkci jsem tu popsal. Idle switch ale zdaleka nebude zpusobovat tolik problemu. Kdyz ho neosadis nic moc se nestane. Pokud RJ hlasi chybu tohoto ventilu, tak nejspis jen meri spatny odpor, nevim ze by Libero melo nejakou vetsi chytristiku. Psal si ze do sani to klape, tak ventil se zda pracuje, coz me mate. Podstatne je, ze ventil je pri studenem motoru otevreny a bypassem prisava vzduch do sani z filtru malou hadickou, po zahrati motoru prisavani vzduchu bypassem RJ prerusuje. Pri pridani plynu pak tusim ventil je zavreny, ale jisty si nejsem. K tomu musi byt funkcni throttle sensor (je to jen spinac, ktery rika ze plyn je seslapnuty nebo ne) a klapka vzduchu. Jeji pootevreni kdyz pustis pedal plynu se nastavuje sroubem volnobeznych otacek zvrchu na sani. Tohle vsechno je ale vicemene jen nastaveni volnobehu.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Mis.us »

Tim sroubem se nesteluje adame naklopeni skrtici klapky , ale mnozstvi prisavanyho vzduchu bocni komurkou ktera je v tele skrtici klapcy a to prave nastavuje elektromagnetickej ventil volnobehu. Uprimne, kdyz clovek neumi seridit motor na liberu vubec se do toho nema poustet nadela se tim vic skody nez uzitku. M
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Mis.us »

soptík píše: je to vyloženě chyba tzv. Idle switch a to je jinak taky čidlo náklonu klapky, tedy náš trottle.


Soptíku, to se pleteš protože Idle Switch je Volnoběžnej ventil (idle speed jsou volnoběžný otáčky) . trotle senzor je trotle senzor....

čidlo teploty nasávanýho vzduchu je na sacích parohách. (uplně vpravo nad rozvětvením sacích komor, modrej dvoužílovej konektor) jinak taky chyba 26

taky bejvá závada v relátkách u řj a ne pokaždý na jednom a tom samym. Nejčastejc bejvá na relé čidla teploty nasávanýho vzduchu, čidla teploty vody a volnoběžnýho ventilu (relé je samotný chycený na karoserii.)
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Ahoj, díky za reakce. Dneska se chystám na vytažení teploměru nasávanýcho vzduchu, abych porovnal mezi sebou jejich hodnoty. Minimálně mi to řekne, že je některé včudu, když budou jejich hodnoty hodně rozdílné. Vyměnil jsem podtlakový senzor, nepravidelný volnoběh se nezměnil a teplé starty taky moc ne. Takže když to nebude teploměr, tak budu muset na ty relátka..
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Prosim tě Misusi, ten idle switch tedy najdu kde? Žil jsem do teď s vědomím, že jediný signál pro ECU o tom, že má přejít na volnoběžný režim, je právě z toho throttle senzoru - zavře se klapka sání -> sepne se kontakt. Pořád mi to hlásí chybu 23 a podle všech tabulek je to buď systém měření tlaku nebo váha vzduchu nebo ten idle switch. Váhu vzduchu mimiauto nemá, podtlak jsem vyměnil z dárce (že by byly špatné oba dva by byla velká náhoda), takže mi zbývá ten spínač volnoběhu.

Ale i tak mám právě podezření na ten teploměr nasávaného vzduchu, protože se to na teplé starty "přechlastává", takže to dává moc bohatou směs a bohatost ECU ladí jen teplotou vody a nasávaného vzduchu ne? :?:
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

mimochodem throttle a idle switch je např. u starého Ria tzv. vše v jednom. Zavřená klapka sepne idle, naopak při plném plynu sepne throttle.
Obrázek
Pak tam přibyl ještě zdroj problému v podobě potenciometru - tedy snímače absolutní polohy klapky.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od covex »

Jo throttle sensor dava ECU info o tom ze je volnobeh (idle) nebo seslapnuty plyn, nebo plny plyn, nic jineho podle me neumi. Tu krabicku throttle sensoru muzes normalne otevrit na aute a podivat se jak to beha. Viz viewtopic.php?f=13&t=1191#p14804

Ty ale podle me hledas magnetventil (chyba 23) tusim 13 tady:
http://opposedforces.com/parts/e12/en_d ... tration_1/
vypada tahle, mas tam i popis jaky ma mit odpor a kde ho najdes:
viewtopic.php?f=2&t=1376&p=14286
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Toho trotla jsem měl venku a rozebratýho, proto mě bylo divné, že by byl ještě někde nějaký další idle spínač. Magnet ventil volnoběhu funguje taky, po zahřátí motoru na volnoběh pravidelně spíná a připouští tak min. množství vzduchu za zavřenou klapku sání, tak aby to nezdechlo. Takže ten taky funguje a pěkně rázuje do sání.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od covex »

Otazka teda je proc to hlasi chybu tohoto ventilu - zmeril si odpor? Jestli to spina, tak to rele nemuze byt vadny... resp. leda by tam zase byl nejaky jiny odpor na cele ceste od RJ k ventilu vlivem toho rele...
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

vyměnil jsem teploměr nasávaného vzduchu (jeden R=5k08, druhý R=5k14), tak uvidim, až pojedu někam dál, jak se bude chovat volnoběh a teplý start. Pro jistotu jsem udělal i nové oko od baterky na kostru.
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Mis.us »

Ano, trotle senzor ti sice dava informaci pro rj, ze mas skrtici klapku zavrenou, ale rozhodne volnobeznej ventil nefunguje jen dik nemu. Staci kdyz rj vi, ze se ti tocej kola( snimanim s tachometru) a motor jde v provoznich otackach, ne volnobeznejch. Mel bYs vedet, ze kdyz prijedes ke svetlum a zabrzdis, tak motor pomalu meni provozni otacky na volnobezny i na ukor toho, ze uz davno pred tim se klapka zavrela (treba sto metru pred semaforama) Moje rada zni, nech si to seridit od nekoho, kdo tomu holduje a to nejsem jen ja. M
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Mis.us »

kdyby si mel vadnej trotl tak to hazi chybu 54
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Objednal sem viko rizdelovace s palcem a kabely, k tomu sem vzal rovnou lambda sondu. Jeste by to mohla delat ona, tu pravidelnou nepravidelnost volnobehu zahrateho motoru. Urcite bych vyuzil zkusenosti nekoho, kdo tomu rozumi, ale vseci jste pro me na jednodenni vylet docela z ruky. Ale rad bych se dostal na nejaky nasledujici sraz..
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Mis.us »

Kdyz odpojis lambdu, chod motoru se u libera nemeni. Nefungujici lamba nebo odpojena lambda ma jen vlastnost, ze to nejede tak dobre jako kdyz funguje. Zkratka smes neni spravne nastavena, na volnobeh to nepoznas. M
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Mis.us »

Soptiku uplne se to netyka chyby 23, ale vliv na chod motoru a uchlastavani se to ma obrovskej. Odpoj schvalne hadicku od tlakovy membrany na zpatecce co je umistena uplne vpravo na vstrikpcaci liste. Stava se, ze se membrana trhne a pak si to tou slabou hadickou taha benzin do sani. Musis to delat za chodu motoru a je lepsi odpojit hadicku primo od membrany ne od sani, pokud pujde z membranky benzin mas to doma. M.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Tak to teda mám doma... co s tím? Mám sice druhou celou vstřikovací lištu, ale z té nemůžu povolit zarezlé šrouby, abych to vyměnil. A jak poznám že ta membrána není prasklá i na té druhé? Když fouknu do té větší hadičky na zpátečce, tak by to nemělo jít profouknout do té malé? Dík za radu a nápady, to bude ten důvod přechlastávání..
zpatecka.jpg
zpatecka.jpg (44.15 KiB) Zobrazeno 20543 x
Obrázek
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Mis.us »

chlapiku, to je jednoduchy. Neměn jen membránu, ale celou vstřikovací lištu, pokud šrouby na membráně nepovolíš. Děravost zjistíš a to jednoduše. Injekční stříkačkou, nebo jinym způsobem naplň vstřiky, stejně jako to dělá čerpadlo -po naplnění ve směru toku paliva, teda taky stejně jako čerpadlo,tam foukni vzduch z kompresoru, nebo uplně jinak... odpoj přívod přímo na autě a zpáteční hadici dej do hrníčku sepni kliček at ti do vstřiků natlačí čerpadlo palivo(hlavně nestartuj!!!). A uvidíš po opravě, že poběží jak zamlada:-) hodně štěstí kámo :) mišus
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Ukazatel teploty vody

Příspěvek od Soptík Hřensko »

No jasně, to bych nejradši udělal - vyměnit celou lištu, ale na téhle z dárce se podpaloval ventil, takže tam bude asi jeden vstřik za zenitem, proto jsem chtěl vyměnit jen ten regulátor tlaku paliva. Každopádně díky moc za nakopnutí správným směrem. Jen doufám, že ten druhej regulátor bude zdravej. Jinak sem koukal, že stejný by měl být na swiftu i justyne, takže by to snad nemusel být ještě takový problém sehnat, jen snad mají výstup podtlaku v ose lišty, ně do boku jako u libera. Rozhodně ale díky za diagnostiku a vzácné rady. Díky moc. Máš u mě flašku :D
Odpovědět