nefunkční tachometr

E12 superdeluxe, standard
Odpovědět
jeseter
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 21, 2012 6:14 pm
Bydliště: praha

nefunkční tachometr

Příspěvek od jeseter »

Zdravím všechny Liberisty. Jelikož jsem tu nový tak krátký úvod. Libero Superdelux 1994, zakoupeno předminulý týden díky těmto stránkám - z čelákovic. Já jsem Petr alias Jeseter z Prahy. Víc se vyznám ve zvířatech a lécích než v autech, ale co všechno jde když se chce.
Díky perfektně vedeným dotazům, servisnímu manuálu ( bohužel nevládnu německy tak alespoň obrázky pomáhají) a vašim zkušenostem jsem již opravil nefunkční ostřikovače - díky dědku - mám i nafoceno časem zavěsím , zavírání dveří a další drobnosti.
No ale pořád mi svítí check engine - jelikož jsem kdysi měl Mitsubishi Mirage - a tam to svítilo pořád - tak jsem si z toho až tak hlavu nedělal. Díky mnoha příspěvkům k tomuto tématu jsem si vyblikal závadu a asi není překvapením že to hlásí 33-Vehicle Speed Sensor or circuit, když mi nejde tacháč. Kabel je ok, koncovka taky - když nasadím vrtačku tak to funguje.
Závada asi bude někde v těch kolečkách u převodovky- jak se to tam zastrkává. No ale nechce se mi to rozebírat neb netuším co na mě vyskočí a zda se nevypustí olej. Z obrázků v manuálu moc moudrej nejsem. Nemáte někdo zkušenost či radu?
Jinak jsem spokojený jezdí to pěkně - v tomto týdnu najeto asi 400 km.

Díky Jeseter
PS jelikož jsem dostal k funkčnímu vozu i jedno na ND - pokud by někdo něco zoufale sháněl klidně se ozvěte - nepojízný vůz bude asi až do jara v čelákovicích a pak budu řešit kam s ním.
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: nefunkční tachometr

Příspěvek od Mis.us »

ahoj,stav se u mně -podiváme se tomu na zub :wink:
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: nefunkční tachometr

Příspěvek od dědek »

Funguje ti 5. rychlostní stupeň ? Pokud ne, je to jasně v převodovce. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: nefunkční tachometr

Příspěvek od Mis.us »

Co s tim má společnýho 5tka? ozubení náhonu tachometru se točí neustále když se točej kola(pneu).rychlosti řaděj vidličky a ty spojujou určitý ozubení.
Naposledy upravil(a) Mis.us dne pon led 30, 2012 5:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: nefunkční tachometr

Příspěvek od dědek »

Ne, ne před už skoro pěti lety koupil Libero můj zeť z Rakovníka od bývalého našeho člena ( byl na jednom setkání u Děčína) Docela slušný kousek s jednou vadou. tedy dvěma . Zničeho nic nefungovala pětka a tím i se přestala točit kolečka pohonu tachometru. Náhon i tachometr jsou O.K., jak to popisuje , ale chybí točení z převodovky. Tak to vypadá na stromeček a z pětkového kolečka jde asi náhon na tachometr. Rozebraný jsem to ještě neměl.
Kdysi ve starých škodovkách , když se změnil materiál tohoto mechanismu na plast, to byla docela častá závada, ale u Libera jde spíš o ukroucený náhon nebo tuhle vadu. Už mockrát jsem nabízel zeťovi,že se na tu převodovku podíváme, ale on, že to je zbytečný - pětku u nás nepotřebuje a kolik jede, že to pozná. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: nefunkční tachometr

Příspěvek od Mis.us »

Jeseterovi jsem to opravil,chybělo ozubení náhonu,mechanik co kdysi dělal na jeho autě převodovku,kolečko bud zničil,nebo stratil-moje doměnka.Kolečko jsem dodal,tachometr funguje.

Máš pravdu,že ozubení na náhon tachometru je převedený z hřídele kde je i 5.rychlostní stupeň a nejen ten,ale i 4 další -tahle hřídel se točí neustále,když jsou v běhu kola(pneu) -i při neutrálu.

Přece když ti nepujde pětka,tak tachometr s tim nemá nic společnýho a bude se vesele točit dál,funguje přece i na neutrál a nejen když máš zařazenou 5tku :wink:

Ps.U tvýho bejvalýho auta jsem převodovku měl celou rozebranou kvůli repasi,je zbytečný tady rozebírat jak to funguje,jsou to zkušenosti tohle jen tak nevysvětlíš,kor někomu,kdo to vevnitř neviděl.Protože se jedná o složitej mechanismus, radši --no cement--
Naposledy upravil(a) Mis.us dne pon led 30, 2012 5:25 pm, celkem upraveno 1 x.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
jeseter
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 2
Registrován: sob led 21, 2012 6:14 pm
Bydliště: praha

Re: nefunkční tachometr

Příspěvek od jeseter »

Jak zmínil a závadu popsal Mis.us. tak to už to funguje i kontrolka check engine zhasla , za což mu patří mé tisíceré díky - mimo jiné i proto, že bez váhání vykuchal svojí převodovku.
Jeseter
Odpovědět