Problém topení

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Problém topení

Příspěvek od Albedo »

Mám dotaz ohledně topení. Zjistil jsem, že to topí jen když je motor ve vyšších otáčkách. Když vyřadím a stojím i půl hodiny s nahozeným motorem, rafika ukazuje přesně prostředek teploměru, a spíná i sahara, ale z topení se line jen mírně vlažný vzduch. Když sešlápnu plyn, během chviličky fouká pěkně teplý vzduch. To samo i za jízdy. Když jedu jen s lechtáním plynu, tak to moc nehřeje. Když podřadím a mám víc otáček, kolikrát ze zadního jde i pěkně horký vzduch. Kde hledat problém prosím? Kdyby to bylo pumpou, tak nespíná ani sahara, ne? Nebo ta se spíná dle teploty motoru? Osobně bych to tipoval na nějak opotřebenou pumpu...prostě netlačí jak má. Je to možné? Díky za nápady a rady.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Problém topení

Příspěvek od Mis.us »

spíš budeš mít zarostlý radiátory nebo kohout od topení ;-) a možná by to taky chtělo odvzdušnit
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od Albedo »

Aha, to mě nenapadlo... Je možný že se nějak ucpal když mi prdla ta voda? Od té doby to nějak netopí. Je tedy pravdou, že když jsem tam před měsícem dával nemrznoučku a vypouštěl vodu, tekla fest rezavá....
No a jak ho nejlépe "odecpat" je-li tedy nějaká možnost? A kohout od topení najdu prosím kde?
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od covex »

Kohout od topeni je asi mysleno to, cim se do topeni pousti voda soupatkem na palubce - takze jdi po tahlu. :)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od Albedo »

Tak jsem zatím chladící okruh na 2x propláchnul sodou+kyselina citronová a pak octem. Zatím to vypadá že pomohlo. Ještě to, jak nebude mrznout, dočistím...ještě tekla hnědá voda, tak to bude chtít na víckrát. Ale už topeníčko pěkně hřeje.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od covex »

Soda s kyselinou udela kamen ne? Nebo jak si to delal?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od Albedo »

No o kameni v kombinaci jedlá soda+kyselina citronová nic nevím. Právě že všude píší o této kombinaci vhodné 1:1 na čištění odpadů. Já rozmíchal 150g (3 sáčky) sody se stejným množstvím kyseliny citronové ve 2l vody. Pozor, nejdřív to hodně a dlouho šumí a buble, takže bacha na tlak. Až vlna bublání pominula, lil jsem do prázdného okruhu. Při nalévání to zase šumělo a bublalo, takže jsem víčko radši ani nezavíral. Takle postupně jsem naplnil a průběžně zahříval celý okruh, až se tam vlezlo kolem 6litrů. Vše už tak nějak vybublalo, tak jsem zašpuntoval a ujel s tím asi 100km. Vypustit (no tekl hnědej sajrajt). Pak jsem propláchl vodou s octem - asi 2dcl na 2litry. Zase ujel asi 100km a vypustil...tekla špinavá voda. Pak jsem to jen propláchl vodou - nalil, zahřál motor a vypustil. Už byla tma a docela mrzlo (-6°C) tak jsem moc neviděl co teče ven. Měl jsem strach že to zamrzne, tak jsem tam nalil přes silonku nemrznoučku co tam byla předtím asi týden (vypustil ji před proplachem do kanystru). Na silonce se nasbíraly nějaké kousky rzi a bůhví čeho. Každopádně teď už zase topení docela topí. Jak bude tepleji a lepší počasí, zkusím to vypláchnout úplně dočista. Myslím že ještě z toho nějaký svinčík poteče.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od covex »

Zarucene soda s octem ti udela kamen - zkus hodit lzicku sody do octa, hezky to vysumi a na dne zbyde nejaky octan cosi, tvrdy jako kamen. Mozna s tou kyselinou citronovou ne.. nevim. Ocet se pouziva na cisteni od vodniho kamene normalne hlavne v potravinarsti, protoze je to pomerne slaba kyselina octova, ktera je i pozivatelna ze. Experiment zajimavy, az odplavis vsechnu rez a trubky v miste, kde je vyzrala kyselina zase zreznou tak proreznou :) jen maluju cerna na zed, treba ne.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Problém topení

Příspěvek od Machy_CZ »

Když tu řešíte topení, taky se sem vecpu s dotazem, at nezakladam dalsi tema....

Je mi jasné, že teplý vzduch jde jen na okno nebo na nohy, horními výdechy v palubce jde studený z venku... Ale jak to je, kdyz dam vnitrni cirkulaci, tak horní výdechy vyfukují vzduch z venku nebo cirkulují vnitrni, tudiz by casem mohly foukat alespon vlazny vduch?
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od covex »

Nechce se mi hranat topeni, ale podle me vnitrni cirkulace proste prepne vsechno na vnitrek, takze pak ti to fouka vzduch o vnitrni teplote. Je to i kvuli tomu kdyz je venku treba zakoureno, aby ti to nenasavalo dovnitr. Vyzkousene to ale nemam.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
respa
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 10
Registrován: úte lis 01, 2016 9:46 am
Typ Libera: starší
Bydliště: petřvald

Re: Problém topení

Příspěvek od respa »

Abych nezakládal nové vlákno tak jsem vlezl k Vám.S prominutím bych se chtěl dovědět jak je to možné že jde teply vzduch jenom jak je nastavená poloha na ohřev okna anebo ta poloha co je hned vedlení. Při jinych polohách jde z topení vzduch studený. Děkuji za Vaše rady. Respa+ Bedynka
Čo bolo, to bolo terazky som liberista. dontknow.gif
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Problém topení

Příspěvek od dědek »

Tak tohle je specialita Libera. Asi jim je v Japonsku pořád hic a tak chtějí jen větrat . Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Problém topení

Příspěvek od Mis.us »

v topení jsou klapky udělaný tak, aby na ksicht šel jen vzduch od ventilátoru (studenej) a ne jako na nohy a okno přes radiátor(teplej). mišus
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
respa
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 10
Registrován: úte lis 01, 2016 9:46 am
Typ Libera: starší
Bydliště: petřvald

Re: Problém topení

Příspěvek od respa »

Děkuji. To by mně nenapadlo. A zbytečně bych hledal závadu,je pravda že jsem se ale s timto řešením jestě nesetkal. Ale proč ne když už cele Libero je jiné. Ahoj.
Čo bolo, to bolo terazky som liberista. dontknow.gif
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od Tuti »

Není to tak úplně specialita Libera, takhle to v dané době měla asi většina japonských aut, včetně zachování pořadí výstupů na ovladači. Takže stačí pamatovat si, že teplý vzduch umí jen pravá půlka hejblátka.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
artvandal
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 343
Registrován: stř zář 23, 2009 12:53 pm
Bydliště: Zámrsk

Re: Problém topení

Příspěvek od artvandal »

nejsem sice uplne chemik, ale neprijde mi smysluplne pro cisteni usazenin neutralizovat kyselinu zasaditou sodou. rekl bych ze to bude zhruba stejne ucinne jako obycejna voda. bud pouzivat kyselinu nebo louh, ale ne kombinaci.
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 zelene --- RIP :(
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv95 zelene --- sold 8)
+ Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 bile --- stale zije! :twisted:
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od Albedo »

artvandal tak to pak tedy nevím proč se to všude používá k čištění odpadů a podobně. Už léta takhle čistíme odpady a funguje to, můj výmysl to není.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od Tuti »

Myslím, že v odpadu spíš než chemická podstata směsi funguje ten její šumivý efekt, který na usazeniny působí mechanicky. A nebo aspoň uživatel má pocit, že se něco děje. Ovšem problém odpadů jsou obvykle usazené tuky a prolití vařící vodou je často mnohem účinnější, než všemožné chemikálie ... nemluvě o ceně a ekologickém dopadu.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Problém topení

Příspěvek od Albedo »

Však ono to v tom okruhu taky šumělo :D
A efekt to mělo, před tím jsem to proplachoval vodou (při výměně chladící kapaliny), a nic neteklo - čistá voda. Pak jsem to proplách směsí kyseliny citrónové a sody, tekla kalná voda. Znovu průplach vodou - nejdřív jemně oranžová, na podruhé čistá. A to jsem to nabrčel, aby se voda ohřála a pořádně cirkulovala. Po tomhle zase směska se sodou a kyselinou - znovu hnědé blatíčko. Sice chemik nejsem, ale za mě to prostě fungovalo. Nikomu to nenutím, jen píšu že tohle fungovalo, a dál bych to asi neřešil ;)
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Problém topení

Příspěvek od Machy_CZ »

Jen tak bleskový dotaz k topení, zadní a přední ventilátor topení ma stejnou pojistku ? Nejde mi ani jeden :(
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Odpovědět