Stránka 1 z 2

Problém topení

Napsal: sob lis 12, 2016 7:39 pm
od Albedo
Mám dotaz ohledně topení. Zjistil jsem, že to topí jen když je motor ve vyšších otáčkách. Když vyřadím a stojím i půl hodiny s nahozeným motorem, rafika ukazuje přesně prostředek teploměru, a spíná i sahara, ale z topení se line jen mírně vlažný vzduch. Když sešlápnu plyn, během chviličky fouká pěkně teplý vzduch. To samo i za jízdy. Když jedu jen s lechtáním plynu, tak to moc nehřeje. Když podřadím a mám víc otáček, kolikrát ze zadního jde i pěkně horký vzduch. Kde hledat problém prosím? Kdyby to bylo pumpou, tak nespíná ani sahara, ne? Nebo ta se spíná dle teploty motoru? Osobně bych to tipoval na nějak opotřebenou pumpu...prostě netlačí jak má. Je to možné? Díky za nápady a rady.

Re: Problém topení

Napsal: ned lis 13, 2016 2:43 pm
od Mis.us
spíš budeš mít zarostlý radiátory nebo kohout od topení ;-) a možná by to taky chtělo odvzdušnit

Re: Problém topení

Napsal: ned lis 13, 2016 5:45 pm
od Albedo
Aha, to mě nenapadlo... Je možný že se nějak ucpal když mi prdla ta voda? Od té doby to nějak netopí. Je tedy pravdou, že když jsem tam před měsícem dával nemrznoučku a vypouštěl vodu, tekla fest rezavá....
No a jak ho nejlépe "odecpat" je-li tedy nějaká možnost? A kohout od topení najdu prosím kde?

Re: Problém topení

Napsal: ned lis 13, 2016 6:29 pm
od covex
Kohout od topeni je asi mysleno to, cim se do topeni pousti voda soupatkem na palubce - takze jdi po tahlu. :)

Re: Problém topení

Napsal: stř lis 16, 2016 11:19 pm
od Albedo
Tak jsem zatím chladící okruh na 2x propláchnul sodou+kyselina citronová a pak octem. Zatím to vypadá že pomohlo. Ještě to, jak nebude mrznout, dočistím...ještě tekla hnědá voda, tak to bude chtít na víckrát. Ale už topeníčko pěkně hřeje.

Re: Problém topení

Napsal: čtv lis 17, 2016 10:53 am
od covex
Soda s kyselinou udela kamen ne? Nebo jak si to delal?

Re: Problém topení

Napsal: čtv lis 17, 2016 12:45 pm
od Albedo
No o kameni v kombinaci jedlá soda+kyselina citronová nic nevím. Právě že všude píší o této kombinaci vhodné 1:1 na čištění odpadů. Já rozmíchal 150g (3 sáčky) sody se stejným množstvím kyseliny citronové ve 2l vody. Pozor, nejdřív to hodně a dlouho šumí a buble, takže bacha na tlak. Až vlna bublání pominula, lil jsem do prázdného okruhu. Při nalévání to zase šumělo a bublalo, takže jsem víčko radši ani nezavíral. Takle postupně jsem naplnil a průběžně zahříval celý okruh, až se tam vlezlo kolem 6litrů. Vše už tak nějak vybublalo, tak jsem zašpuntoval a ujel s tím asi 100km. Vypustit (no tekl hnědej sajrajt). Pak jsem propláchl vodou s octem - asi 2dcl na 2litry. Zase ujel asi 100km a vypustil...tekla špinavá voda. Pak jsem to jen propláchl vodou - nalil, zahřál motor a vypustil. Už byla tma a docela mrzlo (-6°C) tak jsem moc neviděl co teče ven. Měl jsem strach že to zamrzne, tak jsem tam nalil přes silonku nemrznoučku co tam byla předtím asi týden (vypustil ji před proplachem do kanystru). Na silonce se nasbíraly nějaké kousky rzi a bůhví čeho. Každopádně teď už zase topení docela topí. Jak bude tepleji a lepší počasí, zkusím to vypláchnout úplně dočista. Myslím že ještě z toho nějaký svinčík poteče.

Re: Problém topení

Napsal: čtv lis 17, 2016 10:48 pm
od covex
Zarucene soda s octem ti udela kamen - zkus hodit lzicku sody do octa, hezky to vysumi a na dne zbyde nejaky octan cosi, tvrdy jako kamen. Mozna s tou kyselinou citronovou ne.. nevim. Ocet se pouziva na cisteni od vodniho kamene normalne hlavne v potravinarsti, protoze je to pomerne slaba kyselina octova, ktera je i pozivatelna ze. Experiment zajimavy, az odplavis vsechnu rez a trubky v miste, kde je vyzrala kyselina zase zreznou tak proreznou :) jen maluju cerna na zed, treba ne.

Re: Problém topení

Napsal: úte lis 22, 2016 12:59 pm
od Machy_CZ
Když tu řešíte topení, taky se sem vecpu s dotazem, at nezakladam dalsi tema....

Je mi jasné, že teplý vzduch jde jen na okno nebo na nohy, horními výdechy v palubce jde studený z venku... Ale jak to je, kdyz dam vnitrni cirkulaci, tak horní výdechy vyfukují vzduch z venku nebo cirkulují vnitrni, tudiz by casem mohly foukat alespon vlazny vduch?

Re: Problém topení

Napsal: úte lis 22, 2016 4:58 pm
od covex
Nechce se mi hranat topeni, ale podle me vnitrni cirkulace proste prepne vsechno na vnitrek, takze pak ti to fouka vzduch o vnitrni teplote. Je to i kvuli tomu kdyz je venku treba zakoureno, aby ti to nenasavalo dovnitr. Vyzkousene to ale nemam.

Re: Problém topení

Napsal: pon led 09, 2017 3:25 am
od respa
Abych nezakládal nové vlákno tak jsem vlezl k Vám.S prominutím bych se chtěl dovědět jak je to možné že jde teply vzduch jenom jak je nastavená poloha na ohřev okna anebo ta poloha co je hned vedlení. Při jinych polohách jde z topení vzduch studený. Děkuji za Vaše rady. Respa+ Bedynka

Re: Problém topení

Napsal: pon led 09, 2017 9:19 am
od dědek
Tak tohle je specialita Libera. Asi jim je v Japonsku pořád hic a tak chtějí jen větrat . Dědek

Re: Problém topení

Napsal: pon led 09, 2017 7:08 pm
od Mis.us
v topení jsou klapky udělaný tak, aby na ksicht šel jen vzduch od ventilátoru (studenej) a ne jako na nohy a okno přes radiátor(teplej). mišus

Re: Problém topení

Napsal: úte led 10, 2017 4:29 am
od respa
Děkuji. To by mně nenapadlo. A zbytečně bych hledal závadu,je pravda že jsem se ale s timto řešením jestě nesetkal. Ale proč ne když už cele Libero je jiné. Ahoj.

Re: Problém topení

Napsal: úte led 10, 2017 9:50 am
od Tuti
Není to tak úplně specialita Libera, takhle to v dané době měla asi většina japonských aut, včetně zachování pořadí výstupů na ovladači. Takže stačí pamatovat si, že teplý vzduch umí jen pravá půlka hejblátka.

Re: Problém topení

Napsal: úte led 10, 2017 3:32 pm
od artvandal
nejsem sice uplne chemik, ale neprijde mi smysluplne pro cisteni usazenin neutralizovat kyselinu zasaditou sodou. rekl bych ze to bude zhruba stejne ucinne jako obycejna voda. bud pouzivat kyselinu nebo louh, ale ne kombinaci.

Re: Problém topení

Napsal: úte led 10, 2017 6:04 pm
od Albedo
artvandal tak to pak tedy nevím proč se to všude používá k čištění odpadů a podobně. Už léta takhle čistíme odpady a funguje to, můj výmysl to není.

Re: Problém topení

Napsal: stř led 11, 2017 2:22 pm
od Tuti
Myslím, že v odpadu spíš než chemická podstata směsi funguje ten její šumivý efekt, který na usazeniny působí mechanicky. A nebo aspoň uživatel má pocit, že se něco děje. Ovšem problém odpadů jsou obvykle usazené tuky a prolití vařící vodou je často mnohem účinnější, než všemožné chemikálie ... nemluvě o ceně a ekologickém dopadu.

Re: Problém topení

Napsal: stř led 11, 2017 7:40 pm
od Albedo
Však ono to v tom okruhu taky šumělo :D
A efekt to mělo, před tím jsem to proplachoval vodou (při výměně chladící kapaliny), a nic neteklo - čistá voda. Pak jsem to proplách směsí kyseliny citrónové a sody, tekla kalná voda. Znovu průplach vodou - nejdřív jemně oranžová, na podruhé čistá. A to jsem to nabrčel, aby se voda ohřála a pořádně cirkulovala. Po tomhle zase směska se sodou a kyselinou - znovu hnědé blatíčko. Sice chemik nejsem, ale za mě to prostě fungovalo. Nikomu to nenutím, jen píšu že tohle fungovalo, a dál bych to asi neřešil ;)

Re: Problém topení

Napsal: stř led 11, 2017 9:48 pm
od Machy_CZ
Jen tak bleskový dotaz k topení, zadní a přední ventilátor topení ma stejnou pojistku ? Nejde mi ani jeden :(