Velikost kol

E12 superdeluxe, standard
Odpovědět
Uživatelský avatar
Luděk
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 229
Registrován: pon lis 27, 2017 6:19 pm
Typ Libera: 1,2 SuperDeluxe
Bydliště: Hrádek u Rokycan

Velikost kol

Příspěvek od Luděk »

  • Ahoj, jaké největší kola se dají dát na Libero? 13tky jsou původně a co takhle 14tky nebo 15tky? Díky za odpověď :)
Subaru Libero 1,2 SuperDeluxe 4WD r.v.97 - Limpreza
Daihatsu Move 0,8i
Subaru Libero 1,2 SuperDeluxe 4WD r.v. 99 - Kompost
Seat Toledo 2,0 16v
Subaru Leone Coupé turbo
Trabant - ryntyntyn
Subaru Forester XT
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Velikost kol

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Originálky jsou tuším 155/80 R13, to je průměr kola cca 49cm. Na originálních diskách mám bez problému obuté 165/70, to je průměr kola cca 47cm. Takže na disky R14 mi vychází asi tak 165/60-65 a na R15ky pak 165/50. Teorie... Musel bys laborovat s disky a zálisem - ET číslem... Někde na webu jsem kdysi narazil na kalkulačku, kam si zadal kola a ono ti to vyplivlo použitelné ekvivalenty.
Uživatelský avatar
kraxna
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 196
Registrován: stř led 18, 2017 7:23 pm
Typ Libera: novější
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost kol

Příspěvek od kraxna »

Ahoj, zkus se kouknout tady :)

https://tyrestretch.com/list
Zpomal a užij si to. :)
Uživatelský avatar
Luděk
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 229
Registrován: pon lis 27, 2017 6:19 pm
Typ Libera: 1,2 SuperDeluxe
Bydliště: Hrádek u Rokycan

Re: Velikost kol

Příspěvek od Luděk »

No tak v té stránce mam teda velkej guláš :D
Subaru Libero 1,2 SuperDeluxe 4WD r.v.97 - Limpreza
Daihatsu Move 0,8i
Subaru Libero 1,2 SuperDeluxe 4WD r.v. 99 - Kompost
Seat Toledo 2,0 16v
Subaru Leone Coupé turbo
Trabant - ryntyntyn
Subaru Forester XT
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost kol

Příspěvek od Tuti »

Jen faktická poznámka - naprostá většina Liber má v TP jen jednu variantu, a to 155/80 R13 C. Dnes jsem byl na technické a jen tak konverzačně jsem se ptal, jestli by vadilo, kdybych neměl "C" gumy. Technik mě ujistil, že s čímkoliv co není v papírech posílají domů z TK i z evidenčky. Jsou čím dál důslednější, určitě pořád je to jak kde, ale i s obyčejnými "osobními" 155/80 13 už dneska může být problém. Silniční kontroly tak důsledné nebývají, ale každá hlídka má online přístup do registru, takže když budou chtít něco najít, je to dobrá příležitost :( .
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Velikost kol

Příspěvek od dědek »

Máš pravdu. Na posledním Liberu po Karlovi jsem na STK měl 165/13 a dalo to moc práce ukecat je, že jsem to takhle koupil a gumy jsou zánovní a je škoda je vyhazovat a kupovat 155. a Když jsem to "ukecal" jen jsem se zmínil a co 14" ? A odpověď byla jednoznačná. To bychom vás poslali domů , ať přijedete ještě jednou. Na druhou stranu však jsem neměl na žádném Liberu zapsaný zátěžový gumy a tak jsem si toho ani nevšímal. To příšlo až s VWT5 a potom s T4 Multivanem . Po něm i zbyly čtyři letní 195/15 . Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost kol

Příspěvek od covex »

S diskama se to da i jinak - da se ziskat prohlaseni vyrobce disku, ze jsou "homologovane" na Libero a pak si je nechat zapsat, akorat to u Libera bude asi predsi jen trochu orisek. O rozmerech se tu uz psalo, spousta lidi pouziva vetsi gumy - i vetsi prumer, ale vetsinou na R13, protoze je lepe k sehnani a vetsi sirka plaste Liberu svedci kvuli stabilite.

Podle me je tato duslednost TK zrovna zcela zbytecna, protoze treba sirku disku a ET sem teda nevidel ze by kontrolovali, nebo stari gum - jeste ze tak, ani moje originalni Subaru lite disky nepodvidaji tomu co mam v technicaku. Proste to lidi vyresi tak, ze budou mit v garazi 10let stary gumy/kola se kterejma se jezdi na TK, nebo si je pujci od kamarada.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Velikost kol

Příspěvek od Soptík Hřensko »

našel jsem nějaké kalkulačky na výpočet alternativních penu:
https://www.e-pneu.cz/rozmery_pneu.php
https://www.rajpneu.cz/pneumatika-rozmery/
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Velikost kol

Příspěvek od Mis.us »

Libero má od výrobce hodně alternativ, ale jde o to, že jsou jen 13ti palcový alternativy, se čtrnáctkama už by to snad ani nejelo, neblázni:-D Co mám vyzkoušený, tak jsou na silnici nejlepší dvanáctky céčka a když jedeš občas do terénu tak třináctky, bud špalkový céčka nebo or od vraniku, ale po tom, co začli u vraníků smělit výrobu stojej za fekální hmotu. nicméně každej by se měl podívat do papírů, co má v dalších záznamech psaný, ale u většiny techničáků josu psaný R 13 155/80 79Q nebo 82T Ale správně na Libero patřej R13 155/80 C a taky je to hodně znát oproti těm obyč blátům.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Me2d
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 23, 2015 8:46 am
Typ Libera: čekatel
Bydliště: Čelákovice

Re: Velikost kol

Příspěvek od Me2d »

Přátelé, drobný dotaz, jelikož mám 12C pneu, s jakými máte dobré zkušenosti, a objevil jsem maxxis zimáky, které dobré jsou, ale nabízejí jen DOT 2014 či 15, není to už po garanci zimních schopností? Mám jen jednu velikost 155/80 r12C, děkuji Me2d.
Libero bylo 96 někde tu je... a teď druhej užouch je Piaggio porter 1.3 16V 4x4, je to návykový ta úžka bduh.gif
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost kol

Příspěvek od Albedo »

Ahoj Me2d,
vzhledem k tomu, že DOT 2014 či 2015 udává výrobu ve 20.týdnu roku 2014, či 2015, asi bych do toho nešel. Nějaký výzkum udává (půjde to vygooglit), že při správném skladování směs zimní pneumatiky vydrží 5 let, takže už tohle je na hraně. Měl jsem jednu dobu starší gumy, už nevím, cirka 7let staré, nikdy nejeté, a když mi 2 poprskaly, z toho jedna na dálnici, tak nedoporučuji.
Nyní mám už skoro 2 roky protektory 155/80 R13 HPL od Vraníku, najeto za ty necelé dva roky nějakých 25000km, v létě, v zimě, bez problémů. Sice to nejsou Cčka, ale s kvalitou jsem spokojen. Nyní mám hloubku dezénu cirka 5mm, takže dojezdím zimu, část léta (né-li celé), a nasadím nové. Za ty prachy paráda, drží jak přibité, obzvlášť v létě. Ta měkčí směs prostě drží :)
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
artvandal
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 343
Registrován: stř zář 23, 2009 12:53 pm
Bydliště: Zámrsk

Re: Velikost kol

Příspěvek od artvandal »

Taky jsem jezdil dlouho vraniky. A letos jsem dal na rady moudrych a poridil Ccka od Petlasu. A rozdil je to neskutecnej. Volantem jde otacet daleko lehceji a v zatackach je to uplne jine auto. A bocni vitr uz neni zdaleka tak velky problem
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 zelene --- RIP :(
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv95 zelene --- sold 8)
+ Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 bile --- stale zije! :twisted:
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Velikost kol

Příspěvek od Mis.us »

Me2d píše: pát led 04, 2019 7:48 pm Přátelé, drobný dotaz, jelikož mám 12C pneu, s jakými máte dobré zkušenosti, a objevil jsem maxxis zimáky, které dobré jsou, ale nabízejí jen DOT 2014 či 15, není to už po garanci zimních schopností? Mám jen jednu velikost 155/80 r12C, děkuji Me2d.

Ahoj já jezdil na 155/70 R12 na starším Liberku.

Pokud máš zájem mám litý disky R12 na nich obuty Hankook 155/70 ale jsou 11let starý nemám pro ně využití. Disky maji 5palcu a je to 4x100 pokud o to máš zájem rád ti to prodám Disky jsou originál doplněk pro Libero od značky Melber jsou nepoškozený a v krásným stavu. M.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Velikost kol

Příspěvek od Mis.us »

Samozřejmě to jsou céčka
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Me2d
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 23, 2015 8:46 am
Typ Libera: čekatel
Bydliště: Čelákovice

Re: Velikost kol

Příspěvek od Me2d »

Diky za nabídku, ale mám 4x 110 4,5 šířka. Litaky by se mi líbily. Ale nic asi není jsou to primárně dodávky. Ale názor na ty petlasy mě zaujal. Vraník nedělá 12 :-)
Libero bylo 96 někde tu je... a teď druhej užouch je Piaggio porter 1.3 16V 4x4, je to návykový ta úžka bduh.gif
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Velikost kol

Příspěvek od Mis.us »

Petlasky a starmaxxi doporučuju každýmu, jsou totiž cenové opravdu přijatelný a hlavně fungujou výborně na sněhu i mokru. Co se Tejce 12" pneumatik tak ty dělají taky mám pocit že jsou 4sezoni (fullgrip). Ale budu uprimnej 12"pneumatiky jsou dráhy všechny.

Co se tejce vraníků tak můj názor je velice negativní. Vzorek a výdrž dezénu super, ale dost nahovno je, že každá pneumatika je jinak tuhá ( protektory jsou dělaný z různých značek a každá je jiná), dost mi vadilo, že víc jak 120 jsem nemohl jet, protože každou chvíli se kola rozvážili a mě to málem utrhlo ruce.....do terénu a kolem komína super, ale jinak rozhodně palec dolů, na tyhle sviště doporučuju typ C, navic to Daihatsu nemá rám pokud se nepletu, takže to má jistě ještě horší jízdní vlastnosti než Libero, který má těžiště hlavně dole a i motor je naležato

Škoda že má jinou rozteč....ale jde o hovno;) M
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Velikost kol

Příspěvek od Tuti »

Já jsem koupil "Cčka" Hankook Vantra 155/80 13 a zrovna nadšenej z nich nejsem - dřív jsem měl Vredsteiny 175/70 13, na kterých jsem přestal jezdit, protože k stáru začaly na mokru hodně klouzat, i když vzorek je ještě v pohodě. A ty potvory Hankooky kloužou ještě víc (tajně doufám, že guma snad ještě "dozraje" a trochu se to zlepší), obecně jízdní vlastnosti byly na Vredesteinech lepší, ale možná taky proto, že byly obuté na širších diskách. Kromě toho když jsem Hankooky ukládal na zimu, přišlo mi, že vzorku ubylo na jednu sezónu nějak hodně.
Podstatné ovšem je, že asi jako většina Liberistů mám v TP jako jedinou variantu pneu zapsané právě 155/80 r13 C a na technické po tom teď docela jdou.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Me2d
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 23, 2015 8:46 am
Typ Libera: čekatel
Bydliště: Čelákovice

Re: Velikost kol

Příspěvek od Me2d »

A petlasy 925 nebo 935 budu je jezdit celoročně . A jízdní vlastnosti to má dobré jezdí se mi s ním lépe než s liberkem rozhodne na sněhu . Ale to je subjektivní názor , blbe se shání disky. Jsou levné , ale nejsou ;-)
Libero bylo 96 někde tu je... a teď druhej užouch je Piaggio porter 1.3 16V 4x4, je to návykový ta úžka bduh.gif
Odpovědět