Záhadná krabička

E12 superdeluxe, standard
Odpovědět
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Záhadná krabička

Příspěvek od dědek »

Tak po konzultaci s Karlem přidávám další "Liberozáhadu" tentokrát, týkající se novější verze. Po koupi auta, když jsem hledal jak co funguje a co bude potřeba opravit a hlavně k čemu to mělo sloužit, našel jsem na jednom ze "slepých" přepínačů zelenou "LED". Nejprve jsem hledal v "návodu" na použití Libera, kterou jsem k aoutu v němčině dostal. Tam ani zmínka. Tak jsem oddělal ten spodní plast a hledal odkud kam je co zapojený. Přitom jsem našel "volně visící" umělohmotnou krabičku celou zalitou(nedemontovatelnou) velikosti polovina krabičky od sirek.Nikde nic napsáno a tak záhada. vede z toho 2x drát k LED diodě, napájení a dva dráty, které byly napojeny na přerušený černobílý drát vedoucí do relátka namontovaného pod spínací skříňkou. Tahle krabička po demontáži vykazuje mezi zmíněnými dráty zkrat a LED dioda je O.K. (spolehlivě odzkoušeno) "Ta záhadná " krabička neměla na nic vliv před ani po demontáží z auta, a ačkoliv jsem zkoušel "imitovat" provozní možnosti (změnu napětí, čas zapnutí atd) nic nereaguje a tak si myslím, že ta záhada je kaput a v autě byla stejně zbytečná. Signalizace zhasnutých nebo rozsvícených světel ? Jakýsi druh minialarmu? Zatím jsem se s "tímhle" nikdy sestkal a myslím si, že původ pokud není od japonců, (kteří ale všechno pečlivě popisují) je to německý krám, poněvadž moje Libero podle papírů pocházi před třemi lety z Německa a já jsem vlastně "druhý" majitel(podle českých dokladů) . Ta paní co měla tohle Libero předtím, určitě nebyla elektrický šílenec jako já a auto jen čistila . Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Asi ano.Pokud je to odpojené a nikam zbylé dráty nevedou tak nic nezjistíš.
Aby to byla kontrolka zapomenutých světel,tak se tam musí při rozsvícení světel případně zhasnutí objevit navíc 12V, nebo kostra.Ovládání světel je totiž -- /mínusem/. new_smileyb.gif
K.
:roll:
Nikdo není dokonalej.
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Martin H. »

Nazdar Dědku, pokud máš u té ledky takový malý podivně nesmyslný symbol, tak by to mohla být kontrolka zapojení propojovacího kabelu přívěsu. Ty německé zásuvky na to mají extra kontakt a ten symbol má připomínat závěsné zařízení (kouli).

Martin.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

No vidíš Martine, tohle mě nenapadlo. "Tažný" to má a německý. Možná máš pravdu. U LED-ky symbol žádný nebyl. Podívám se, jak vypadá zásuvka. Ale stejně to na "nic" nebylo a pouze by ta Led "připomínala, že jedu s vozejkem. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Možné je skutečně všechno.Ve standartních zapojeních ale nic takového není k nalezení.Jedinou podivnost na zapojení zásuvky osobních vozů jsem našel u býv.NDR v jejich normách /TGL/ bylo to , že po zasunutí zásuvky se vypnulo dalším kontaktem zadní světlo do mlhy na tažném autě.To proto když táhl obyťák v mlze, tak by v levém zpětném zrcátku viděl jen rudo.Viděl jsem i zapojení, kde majitel propojil levá parkovací světla s pravou stranou, a připojil to na jeden kolík a na uvolněný kolík připojil stálých 12V pro ledničku.No a pak: "šmudlo hledej :!: "
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvek od michalson »

tak tuhle kontrolku mám v liberu taky,funguje při zapřaženým přívěsu a zapnutým blinkru.mám 13-tipolovou zásuvku a používám redukci na 7-mi,ale jestli mi to vypíná mlhovku zatím nevím,většinou odpojení mlhovky bývá přímo v zásuvce,ale taková zásuvka je podstatně dražší.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Záhada je odhalena. Opravdu to vedlo až do zásuvky tažného místo mlhovky. Rozebral jsem to a je to jasný.U nás to nikdo nevyžaduje a tak jsem tu "krabičku" odstranil.Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Odpovědět