SPOJKA

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

SPOJKA

Příspěvek od michalson »

Občas mi klouže spojka,sice nesmrdí,ale vadí mi to.(už jsem to tak koupil)
V manuálu jsem našel že je lanko ze spoda,kde by to šlo seřídit pokud je ještě dobrá.
Je někde okýnko kde by bylo na lamelu vidět ?
Jak seřídit lanko,povolit nebo utáhnout ?
Jak je náročná výměna lamely,dá se to zvládnout doma na koleně,v neznačkovém servisu kde to nikdy neviděli nebo je to práce pro odborníky?

Uvítám jakoukoliv radu i názor. Díky Michal
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Zespodu, blízko výfuku, najdeš konec lanka spojky a páku kterou lanko vypíná spojku. Lanko musí mít aspoň trochu vůli. Možná stačí aspoň o dvě tří otáčky povolit křídlovou matku (možná máš obyčejnou) a je po problému. Výměna lamely neni jednoduchá a dělá se na vysokým heveru a motor spustí na stolici. Doma to jde taky, ale je to děsná piplačka a většinou nestačí vyměnit jen lamela spojky, ale i přítlačák a ložisko (pasují s Justiny) a připrav si i nový silemblok na motoru( skoro na sto procent bude v tahu) jde tam i škodovácký ze stodvacky. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

dědek píše: Lanko musí mít aspoň trochu vůli.
Zkontroluj pohyblivost spojkového pedálu a jestli se spojkové lanko pohybuje bez odporu... :!: a také jestli se páka co tlačí na spojkové ložisko pohybuje volně.Jinak jak píše Dědek :x .
K.
:cry:
Naposledy upravil(a) Karel dne stř led 17, 2007 12:29 pm, celkem upraveno 1 x.
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
kosma.d
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 121
Registrován: pon zář 04, 2006 4:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kosma.d »

Skoro ve všech servisech se počítá sundáni motoru a nasazení 1500 kč + práce kterou chceš udělat a materiál (spoj.lamela a ložisko). Přítlačák vydrží pokud řidič před tebou nebyl pr... , mnohdy až tři lamely. qcheerleader.gif
Dandy
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Já bych dodal, že "životu" přítlačáku nedodá trápení přez sjetou lamelu často až na "železo".Tím jde rychle do prčic. A taky,jak jsou na přítlačáku rýhy jak na gramofonové desce - je čas ho vyměnit, jinak lamela je do dvaceti tisíc opět v kelu. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvek od michalson »

Dneska jsem byl pod autem a lanko má vůli asi 4mm,křídlovku se mi ještě nepovedlo rozhejbat,ta páka chodí celkem zlehka.
Zimu stím snad přežiju,ale na tahání aut zpříkopu to není.
Nevíte někdo rozměry lamely(vnější a vnitřní průměr),že bych jí nechal jen obložit.
Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Když se "poohlédneš" někde před časem, najdeš dost rad na fóru, jak na tu spojku. Nejlacinější je starou spojku, až ji budeš mít venku, dát nanýtovat!!!(lepení v žádném případě nedoporučuji),u nějakého "brzdaře", který se v každém okrese určitě vyskytuje aspoň v jednom exempláři. Když si "připlatíš","předběhneš předchozí zákazníky" a než zvládneš svačinku, dostaneš lamelu s "novým obložením" a můžeš se těšit, jak to všechno znovu smontuješ v pozici "skrčence".A bohužel v zimě je spojka hodně slabým místečkem každýho auta- Libero nevyjímaje.A do jara je hodně daleko. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Petr+Barča
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 545
Registrován: čtv říj 06, 2005 11:13 pm
Bydliště: Praha 4

Příspěvek od Petr+Barča »

Lamelu spjky ti obloží v Praze na Libeňském ostrově . Stojí to asi 500 Kč. Dělají to tak do dvou dnů , někdy i ze dne na den .
P+B.
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvek od michalson »

Myslím že do jara vydrží,klouže fakt jen v extrémních situacích.
Libeňák mám z práce kousek,problém je jen v tom že potřebuju denně jezdit,tak bych nejradši aby se to zvládlo za den.
To okýnko kde se dá kouknout na lamelu asi libero nemá,nebo jsem ho aspoň nenašel.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

michalson píše:To okýnko kde se dá kouknout ...
Kouzelný okýnko kde by bylo vidět spojkovou lamelu neexistuje! A i kdyby, tak na lamelu neuvidíš, protože je schovaná v setrváku a přikrytá přítlačákem.Jasný? Pokud ještě ne, tak se ptej dál, rád odpovím.
K.
:roll:
Naposledy upravil(a) Karel dne čtv pro 21, 2006 3:56 pm, celkem upraveno 1 x.
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

"Okýnko" mají některý motory pro stroboskop. Vidíš jim ale pouze zuby věnce setrváku a značku pro zmíněnou stroboskopickou lampu .(Slouží k seřízení zapalování). Na lamelu musíš dovnitř přez šrouby štítu spoijky. Bez demontáže nelze zjistit "kolik mm ještě lamela má" Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

dědek píše:"Okýnko" mají některý motory
Já psal o novém Liberu.Tvá odpověď je na teoretické úrovni a chlapec v tom bude mít zmatek a bude hledat okýnko se značkama.Libero okýnko prostě nemá.
K.
:wink:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvek od michalson »

Tak to jsem zas chytřejší. Na legacy to okýnko mám,ale že je na stroboskob jsem netušil,tu věc ještě ve výbavě nemám.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Stroboskopickou lampu si pořizují ti, kteří se žíví hrabáním v motorech. Není to zas tak nic moc levného na to, že to potřebuješ velmi zřídka.Na radioamaterském setkání v Holicích ji už několik let nabízí jeden amatér(tuším, že za 999,-Kč) a tvrdí, že je poslední, ale další rok je tam s tím znova."Opravdová" pistole je ale několikrát dražší a prohlédnou si ji můžeš, až pojedeš na "EMISE". A k té spojce- jak jsi na tom, poznáš, když do mírného kopečka budeš akcelerovat a vyšší rychlost zařaď až po vytočení motoru skoro na maximum otáček. Když se ti to mezi trojkou a čtyřkou "utrhne" a auto nebude zrychlovat, ale otáčký půjdou nahoru, zkus to i mezi 4-5 a bude-li to ještě horší, přemýšlej o výměně. ( většina řidičů to zaregistruje, až když se už nemůže "odlepit" na jedničku na křižovatce a auto už není schopné akcelerovat na jakýkoliv rychlostní stupeń.) Já poznal, že spojka je u konce života, když jsem plně naložil Libero a za sebou táhl ještě nákl.přívěs.Motor se nedal vůbec vytočit a byl jsem rád, že jsem pomaloučku dojel domů. Když "mele z posledního" trvá to už velmi krátkou dobu a většinou ten"zbyteček" ještě spálíš. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvek od michalson »

Dneska jsem jel s naloženým vozejkem a klouzalo to jen při prudkém zrychlování v kopci na čtyřku a pětku. Bez toho stroboskopu se zatím obejdu. Motory už moc nedělám.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Tak to mám pro tebe dobrou zprávu. Takhle vydržíš jezdit i celý rok (10000 km) Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Příspěvek od michalson »

To je dobrá zpráva! Najaře jí radši vyměním. Díky!
Uživatelský avatar
Petr+Barča
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 545
Registrován: čtv říj 06, 2005 11:13 pm
Bydliště: Praha 4

Příspěvek od Petr+Barča »

Jestli ti klouže spojka hlavně v otáčkách , tak začni šetřit i na přítlačák , dělalo mi to taky a jenom nové obložení spojky tomu moc nepomohlo , nakonec jsem musel dát i přítlačák . Až do toho půjdeš tak raději dej novou celou sadu a máš klid .
P+B.
Uživatelský avatar
Jarda
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 539
Registrován: pon zář 26, 2005 3:08 pm
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda »

souhasím s Petrem, hlavně je to při jedné práci.
Kdo je moudrý, míří ke hvězdám
nově= jsem majitel nového KIA SOUL 1600
Uživatelský avatar
kosma.d
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 121
Registrován: pon zář 04, 2006 4:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kosma.d »

Jestli ti klouže jenom ve vysokých otáčkach, tak JI vyměň před zimou ať nedopadneš jako můj kamarád co v zimě zapadl a spojka mu už nepomohla. Na laně jsem ho odtáhl domů. V zimě ti to 4x4 odrovná a při nejlepším skončíš pod kopcem. qcheerleader.gif
Dandy
Odpovědět