Posuvná střecha

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Mis.us »

hliníkový špony se tam lepej,protože je tam přes deset let stará vazelína,pořádně to vyčistíš ,jen když to celý rozebereš.Že máš jinej jezdec je tim,že máš o dost mladší auto než Mirek,dělalo se tam spousta změn.

ze silonu by ti to měl každej šikovnej zámečník udělat nový
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od covex »

Mam za sebou rozborku posuvne strechy - tedy kolejnic a jezdcu. Musi se kuli tomu sundat calouneni aspon ze zadni casti a k prvnimu sroubu kolejnice se stejne neda poradne dostat. Cudly co drzi calouneni, se temer nedaji vyndat aby se nerozlomily, nebo sem neprisel na to jak (jsou uz vekem zkrehle).
subaru-libero-cudl-calouneni.jpg
subaru-libero-cudl-calouneni.jpg (33.46 KiB) Zobrazeno 26066 x
subaru-libero-strecha-jezdec.jpg
subaru-libero-strecha-jezdec.jpg (73.3 KiB) Zobrazeno 26066 x
subaru-libero-strecha-patky-jezdce.jpg
subaru-libero-strecha-patky-jezdce.jpg (143.32 KiB) Zobrazeno 26066 x
Jedine co jsem nakonec byl schopen vymyslet, je celou kolejnici vycistit a jezdce vylestit. Sice jde strecha stale zavrit ztuha, ale aspon jde.

Mozna uz to tu nekdo psal, ale pro tyto stresni kolejnice a jezdce plati jen jedno - nikdy tam nedava zadne mazivo, protoze z kazdeho maziva se v tomto miste drive nebo pozdeji stane brusna pasta, ktera ne jen ze to ucpe, ale jeste obrousi patky jezdcu, jak je videt na obrazku.

Obavam se ze vyrobit patky znovu by bylo celkem obtizne, protoze ten rozmer musi byt dost presny a puvodni velikost se z toho da tezko odhadnout. Navic hlinikova kolejnice taky bude vybrousena a ne ve vse mistech stejne, takze uz chapu proc to Subaru prodava jen komplet novy.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od covex »

Jo, tak je tu jeste jedno starsi tema, kde se pise o promazavani: viewtopic.php?f=13&t=317
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Mis.us »

covexi,vyrobit to stejný neni problém,i rozměrově ti to šikovnej zámečník udělá stejný a pokud jde o ty kolejnice,tak u těch se vůle nezmenčila,ale zvětšila,takže to vůbec nevadí a když si to nebudeš u někoho chtít vyrábět nový,tak v hostivicích je jedno nadměrně zachovalý auto,takže neváhej a zavolej,možná že i v subaru mb by to mohli mít,kupovat to celý nový,to nestojí za řeč...
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od covex »

Takto vypadal jezdec posuvu strechy na novejsi libero ovsem u starsich modelu nez je 96.
subaru-libero-strecha-jezdce-94.jpg
subaru-libero-strecha-jezdce-94.jpg (79.41 KiB) Zobrazeno 25964 x
V podstate stejny problem jako u novejsich modelu - z kolecka jedce se casem stanou sisky s ruzne obrousenymi plochami, az se nakonec neotaci. Mnohem slozitejsi konstrukce s varenim, v podstate nerozebiratelna - kolecka se nedaji vymenit. Prostredni kolecko z mekke gumy, ktera ovsem vyrazne podleha rozkladu. Nedivim se, ze to nahradili mnohem jednodussi konstrukci.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Mis.us »

covexi,je tomu pomalu 20 let,neni se čemu divit...a konstrukce jsou funkčností obě stejný

tady je porovnání modelu 93-4-5 a 96-7-8 http://misuss.rajce.idnes.cz/nastenka#Obraz003.jpg
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Albedo »

Snad jsem to dobře zařadil, vrtal jsem se pro změnu v tom, proč mi nefunguje střešní okno. Začal jsem u spínačů u vnitřního zrcátka, zjistil, že na oba vnější dráty na spínači jde 12V proti kostře, černý je na kostru, také v pořádku. Takže jsem sundal tapecírung, vytáhl jednotku na ovládání. proměřil jsem relátka (a následně je přímo na 12V zkusil, ta jsou v pořádku, cvakají a kontakt přepíná (měřeno klasicky "šlusmetrem", jak to nazval Dědek :D ). Proměřil jsem diody a kondenzátory na tišťáku, ty jsou v pohodě. V háji je ta zalitá serepetička.
Ještě jsem pro jistotu zkusil proklemovat přívodní káblíky přímo na motor posuvu (odmontovaný a na volno visící), v momentě připjení se baterie zatížila tak, že mi znovu naběhlo palivové čerpadlo - stejně jak při zapnutí klíčku.
No motor jsem rozdělal, promazal grafitovým mazivem co mám na objektivy, očistil komutátor a uhlíky. Také převodovečku u něj jsem rozebral, pročistil a promazal. Po připojení na 12V se točil již normálně.
No, abych se vrátil k té řídící jednotce otevírání střešního okna, černou zalitou destičku jsem odpájel, taktéž jsem dal pryč kondenzátory i diody. Na desce zůstala pouze dvě relátka. Z drátu jsem vyrobil a napájel klemu (viz foto), a je potřeba na dvou místech spoje proškrabat. Pak to posouvání funguje, samozřejmě to nepozná zátěž a doraz, takže se to musí zavírat a otevírat do krajních poloh s citem, aby člověk nespálil motor, či si neohobloval nějaká ozubená kolečka. Jako nouzovka dobré. Až zase bude chvillka, tak vymyslím jak to jednoduše detekovat a použít i čidlo "mezipolohy" při zavírání. Chystám se udělat potom vlastní novou desku, jednoduchou s pár součástkami za pár korun, funkčně stejnou jako originál.

Takhle vytuněno:
Obrázek

Po této úpravě pouze fungují obráceně tlačítka u zrcátka. To znamená Open -> zavírá a Close-> otevírá. Stačí v plastovém konektoru u motoru prohodit dráty, nebo prohodit ty dva body připájení klemy na pravé straně desky z pohledu spojů. Ta co jde ze spodu, přijde na druhý z prava a ta z vrchu na první pravý. Pak je vše OK!

Kdyby chtěl někdo schema, jak to je vlastně elektricky, můžu nakreslit :)
Snad to někomu přijde vhod.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Machy_CZ »

Kdyby si dělal nahradní desku funkčně stejnou jak opriginál, měl bych zájem o jednu do zásoby ;-)
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Albedo »

Jistě, pak bych poptal kdo má zájem.
Jen tedy pokud to dobře chápu, otevírání na originální desce funguje normálně, pouze při zavírání se to zastaví v "mezipoloze"?
A musím tlačítko pro pojezd držet, nebo stačí když stisknu a pustím poadovaný směr otevírání/zavírání a zastaví to až na konci, nebo při znovustisknutí tlačítka? Elektronicky není problém vyrobit cokoliv ;)
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od covex »

Tlacitko posuvu se musi drzet, jakmile se pusti, strecha se zastavi. Pri zavirani se zastavuje automaticky asi 20cm pred zavrenim, nez zacne strecha zajidet dolu. Tlacitko se musi povolit a znovu stisknout.

Uprava jako nouzovka supr, pokud mas cas, desku si klidne udelej, jako cviceni dobry, ale zrovna tohle byva celkem zachovale z kazdeho vraku, takze mi to prijde trochu zbyecne - mozna bych ji i nekde nasel.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Machy_CZ »

Mis.us píše:covexi,je tomu pomalu 20 let,neni se čemu divit...a konstrukce jsou funkčností obě stejný

tady je porovnání modelu 93-4-5 a 96-7-8 http://misuss.rajce.idnes.cz/nastenka#Obraz003.jpg
Ahoj, jelikoz me trapi taky problem se zaviranim... otevrit jde vzdy bezproblemu, zavirani jak kdy, nekdy super, nekdy jede strasne pomalu, az se temer zastavi a zrychlí az poslednich cca 5 cm pred koncem, kdy uz doseda na strechu...

Takze me ceka asi rozborka a cisteni... jelikoz mam rv. 1993, nevite, zda je mozne vymenit ten "kluzák" za novejší bez koleček? Kolejnice jsou stejné nebo ne ? Jinak ten plastový "kluzák" by dnes neměl být problém vyrobit na 3D tiskárnách.
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od covex »

Pokud nemas nejakou profi 3d tiskarnu tak to nebude mit dostatecnou pevnost. Navic tohle je podle me z nylonu a ten ABS nebude mit stejne vlastnosti. Kdyby to nekdo nakreslil (freecad nebo STL) tak to muzu zkusit vyrobit.

Kolecka a kluzaky jsou podle me zamenitelne, ale jak ukazuji fotky vys, tak stary kolecka jsou osoupany stejne jako kluzaky, takze menit to vetsinou nema cenu. Melo by stacit kolejnice vycistit a promazat.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od dědek »

Machy, Karel jezdil jen sám nebo s manželkou a tohle okno vůbec nepoužíval. Já jsem se chystal, jako ta předešlá Libera, před létem promazat silikonovým sprejem z Lídlu, ale už jsem se k tomu nedostal. Postup je takový, že okno na zadní doraz otevřeš a obě strany prostříkneš a pak párkrát okno otevřeš resp.zavřeš . Taky můžeš hadrem vytřít ten stoletý sajrajt co se tam usadí. Když jsem tohle Libero z Děčína přivezl bylo neuvěřitelně špinavý za ten skoro rok co stálo pod přístřeškem. Míla se to snažila kam dosáhla aspoň vodou opláchnout , ale na střeše bylo ještě spousty sajrajtu. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Machy_CZ »

Já budu mit asi prave kolecka, zda jsou zamenitelne, jsem se ptal z toho duvodu, ze kdyby nekdo vyrobil kluzaky, tak bych to na ne predelal, protoze dle fotek je verze s koleckama nerozdelatelna...

Chystam se to jeste poradne vycistit, ale nejak me ted zklatila chripka, tak snad o vikendu
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od covex »

93 bude mit kolecka, nakonec to klouze ale stejne jako ty kluzaky, jen ty jsou konstrukcne jednodussi.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
rajcina12
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 23
Registrován: úte zář 03, 2013 7:49 pm
Typ Libera: Novější E12 SDX
Bydliště: Nitra (Brno)

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od rajcina12 »

IMG_20180506_095620.jpg
IMG_20180506_095620.jpg (417.91 KiB) Zobrazeno 21763 x
Na servopohone pre posuv strechy mám vyšlahané ozubené koliesko. Riešil niekto výrobu náhrady? Prípadne má niekto zachovalý kus :D ?

Rajcina.
Ono to ide!
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Mis.us »

obrat ho a otrepy zapiluj. Chvili ti bude fungovat, mne uz takhle jezdi rok bez problemu. Je to jen prpvizorium...
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
kraxna
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 196
Registrován: stř led 18, 2017 7:23 pm
Typ Libera: novější
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od kraxna »

Prave jsem to řešil, mám ho sice zhoblovane pořad, ale stačí kouskama tenkého plechu vypodlozit tu blbost, co napíná ty sroubovice (plíšky naklepej mezi napinak a to v čem drží) a kolečko nechat tak jak je... docilis tím zvětšení styčné plochy toho převodu a střecha bude jezdit. ( možná bude stačit několik vrstev plechu z plechovky od ananasu) :lol:
Zpomal a užij si to. :)
Uživatelský avatar
rajcina12
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 23
Registrován: úte zář 03, 2013 7:49 pm
Typ Libera: Novější E12 SDX
Bydliště: Nitra (Brno)

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od rajcina12 »

Vďaka za rady, vyskúšam (nové servo stojí 350+ €) :shock:
Ono to ide!
Uživatelský avatar
Soptík Hřensko
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 136
Registrován: ned zář 20, 2015 11:25 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Hřensko

Re: Posuvná střecha

Příspěvek od Soptík Hřensko »

Ahoj, tak se střechou se mi teď objevil poprvé stejný problém. Otevírat jde perfektně a rychle, ale domů to jede strašně pomalu a teď se mi poprvé stalo, že to proudové relé zastavilo ještě před prvním koncákem. Takže asi taky lyžiny ve střeše...
Odpovědět