Výměna ložisek zadních kol .

E12 superdeluxe, standard
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od dědek »

Tak vysvitlo předjarní slunko i u nás, kde je ještě sníh a pustil jsem se do toho "zpívajícího" ložiska. Ale zatím jsem to odložil na neurčito, neboť se mi nepodařilo povolit matku poloosy , abych se dostal dál. Ložiska by mohla být shodná na obou typech Liber.Jenže i když to rozdělám , musím nejdřív sehnat ložisko . Máte-li někdo s tím zkušenosti , prosím o radu. Jaký je rozměr ložiska a jsou-li k tomu potřeba nějaké zvláštní nástroje. Díky. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Karel »

dědek píše: jsou-li k tomu potřeba nějaké zvláštní nástroje.
Zadek.jpg
Zadek.jpg (118.15 KiB) Zobrazeno 20297 x
Asi neé.
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Josef
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 33
Registrován: sob pro 03, 2005 4:35 pm
Bydliště: Český Těšín ČR,Tisovec SR

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Josef »

Zdravím. Já jsem před rokem dával naše asi 6305 ( venkovní prúměr 62, vnitřek 30), ale s nimi si vyměňte i ten vnitřní simering.Žel já je sehnal později (do rezervy),jsou dost drahý-260,- kus. Když propustí vodu jdou i nové ložiska do háje. V těch starých jsem pouze skrátil pružinku co stláčí prsten- zatím O:K:. Vercajg -nic specialního -pouze si dát pozor na rovnoměrně vytlačení (vybití) těch starých. A nepřehnat s vazelínou- hodně taky škodí.
Josef
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Ahoj. taky jsem je měnil.Až na uřezání a odvrtání venkovního šroubu co drží rameno je to celkem v pohodě. Doporučuju zakoupit zapouzdřená ložiska(stojí skoro stejně jak normální a máš 100% pokoj od vody+ pojistka nová Gufera za pár korun a máš klid.Já měl ještě navíc vnitřní ložisko dost volné v rameni(Díra byla vyrezlá) tak jsem to zalepil tekutým kovem(jak mi to poradili mechanici a paráda. :P Aleš
Gufera msdd 37 62 10
45 64 07
2 Ložiska ZU NTN 206 CC3 TMBC
Aleš
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od dědek »

Aleši, český číslo ložisek neznáš? Rada byla 6305 , ale to má díru 25, tak teda 6306 s vnitřní dírou 30? . Jinak to musím rozebrat, změřit a pak jet koupit. Jó, a taky nevím je-li vhodnější ložisko "Z" (resp. 2Z nebo ZZ) a nebo RS (2RS) ? A vůle je tam u mne taky citelná. Proto mám obavu s tím někam dál jet. Čert ví jestli se ložisko už netočí v "díře". Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Ahoj Dědku.Ty jsi mi teda dal,prohledal jsem doma úplně všechno,ale našel jsem účtenky takže :D
Ložiska mají ozačení 6206 2LU C3 NTN cena 240.- kus Jsou to už ty zapouzdřený :lol: Gufera mají rozměry co jsem psal nahoře.
Aleš
Aleš
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od dědek »

Díky za zprávu , ale jsem zase tam kde dřív . Díra je tedy opravdu 30 mm , ale původní "63" se změnilo na " 62" což zase asi není 62mm průměr. Ale i tak díky. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od dědek »

Tak jsem hned po ránu proběhl firmu a našel starej katalog ložisek a jsem klidný. Opravdu ložisko 6206 má vnější průměr 62
mm a vnitřní 30mm. To jsou výchozí rozměry a to mi v tuto chvíli stačí. Původní echo které jsem dostal 6305 je 72/25 a bylo by nepoužitelné. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Josef
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 33
Registrován: sob pro 03, 2005 4:35 pm
Bydliště: Český Těšín ČR,Tisovec SR

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Josef »

Omlouvám se za omyl- proto jsem uvedl rači i rozměry- ty jsem věděl na beton.
Josef
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od dědek »

Tak ložiska a gufera mám koupený. Opravdu s DPH jedno asi 90,-Kč a 32 ,- bez DPH gufero.(to bych teda ty ložiska nechtěl vyrábět) a teď už jen se do toho pustit. Doufám, že vše půjde hladce. Že by mne čekaly nějaké záludnosti , nikdo neříkal. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od dědek »

Tak se mi podařilo konečně sehnat potřebné nářadí, t.j. ořech 36 bez kterého to nejde. (zkoušel jsem to stranovým , ale kdepak- jen odřené klouby) A zkušenost pro další je tady. Stačilo tak o půl otáčky poloosu (resp. matici) dotáhnout a vůle je sotva znatelná. Výměna ložisek se odkládá tedy na "pak". Dědek )
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Karel »

dědek píše:Tak ložiska a gufera mám koupený.
Tak se pochlub s rozměrama ložisek a gufer.
K.
:cry:
Nikdo není dokonalej.
škatulka
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 234
Registrován: čtv srp 09, 2007 11:42 am
Bydliště: Dobruška

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od škatulka »

Stejný problém, jako dědek, měl na srazu ve Škrdlovicích FANDA (posádka č.14).
Náhle mu za jízdy začalo rachotit levé zadní ložisko. Vrátil se na Pilu, na údržbě
si půjčil 36ku trhák, dotáhl matici kola a v pohodě dojel do Škrdlovic a potom domů.
Asi to nebude ojedinělá závada, protože hned věděl, která bije a jak na to.
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Martin H. »

Chlapi, jestli se nepletu, tak tam jsou jednořadá kuličková ložiska a ta pouhým dotažením té matice nezachráníte. Pokud se jednou ozvou, jsou v háji a je třeba je vyměnit co nejdřív.

Martin.
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od kce »

zdar,
vzhledem k tomu ze sem zjistil ze muj novy "cervenacek" (alias bobes od Petra K) ma natrhlych ci roztrhlych asi 5 manzet a ostatni nevypadaji tez valne, a vypada to ze se s tim nejaky cas jezdilo, rozhodl sem se vymenit (krome vsech manzet) i loziska, nejlepe vsech 8.
otazka zni? jsou stejna na starem jako ta, ktera tu pisete? nevi to nekdo? jsou stejna "u kol" jako "u diferencialu"?
a i kdyz je to mimo tema- je nejaka zaludnost mezi zpusobem vymeny vzadu/vepredu?
diky moc..
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Tuti »

Výměna ložisek která nemají znatelný problém mi připadá zbytečná. Ani na dlouhou cestu bych to nedělal, protože i když se ložisko začne ozývat, celkem s jistotou ještě pár tisíc ujede. Navíc (opravte mě jestli se mýlím) manžetou se do ložiska bordel nedostane - gufero je až na té části poloosy co se točí "rovně s kolem". Z tohohle pohledu bys měl spíš vyměnit homoklouby --- a to by tě vyšlo dráž, než celé auto. Takže jim bude muset stačit výměna tuku - ten co tam patří dostaneš v balení s manžetou (když koupíš novou). Starý tuk je asi nejlepší vyfoukat kompresorem ( :mrgreen: bordel bude všude), koupel v benzínu a pod. moc nedoporučuju, protože tuk z hlubin kloubu stejně nedostaneš a když ti tam zůstane smíchaný s benzínem, bude to víc škody než užitku.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od kce »

aha, tak to sem rad, me se do toho vubec nechtelo..;) ale tak zbytek auta je po detailni prohlidce velice ok, jen tymanzety, tak sem si rikal ze to vemu z gruntu, at dlouho slouzi.. (a teda lozisko prevodovky, ale s tim sem to kupoval)

mozna by mi neuskodilo kyby se jeste nekdo takhle pekne rozepsal ;)

takze to co "piska" je spis "homokynetak" :?: tzn, to co odkryju sundanim manzet, jak u kola, tak na druhe strane poloosy :?:
konkretne toto? :
Obrázek
(na strane "u kola"jeto podobne..)
je pravda ze pro toto hraje i fakt, ze piskani se ozyva jen nekdy - podle "naklonu" kol, tzn. poloosy

jinak za tip s kompresorem dik, ja to vymyval benzinem (jen to co je na foto,takze tam nezustal - vytreno do sucha a promazano;).. tuk snad sezenu od hada a manzety z jednoho super kramku v plzni :)
a doufam ze tedy mohu verit a aspon 10tis km to vydrzi, nerad bych nekde v albanii shanel novy kloub / lozisko :)

btw- kdyztak to nekdo s patricnymi pravy presunte k manzetam/homokloubum..
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od Tuti »

No jo, homokloub u diferáku je rozebiratelný, takže ten je samozřejmě lepší rozdělat a vymýt, ale ten u kola myslím vyndat nejde, takže ho bohužel dokonale nevyčistíš a ani vizuálně nezkontroluješ. Můžeš jen zavrtět poloosou, jestli někde nezadrhává nebo nehrká. Ale to pískání mi k homokloubu moc nepasuje - snad jedině kdyby byl úplně suchý, a to ještě jen při zatáčení. Kloub spíš chrastí a tluče. Pískat budou spíš asi brzdy nebo opravdu to ložisko.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od kce »

k tomu piskani - dela to vic aut (mozna na to mame nakou smulu, pac to dela i "zelenak" na obou prednich - i na tom kde sem to cely mel rozebrany, vycisteny..) a dela to i matky ford, byla s tim v servise a prej vsechno ok..
nema nekdo nejakou zkusenost s "piskanim" prosimvas? :)
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Výměna ložisek zadních kol .

Příspěvek od kce »

pls hlep... ted sem vycistil ty klouby(?) co jsou u diferencialu - na teto fotce je to to uprostred :oops: no a jedno to ulozeni je ok, a druhy ma trochu vuli..asi tak ze kdyz to vemu a zachrastim s tim tak ty kulicky trochu chrasti, a ta prostredni cast ma trosku vuli.. to asi neni ok, co? nebo? diky
Odpovědět