Indikace nevypnutych svetel

Jak na to - vychytávky, které se můžou hodit
Odpovědět
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Indikace nevypnutych svetel

Příspěvek od covex »

Nevim cim to je, ale s prichazejici zimou a pliskanicemi se mi vzdycky mnohem casteji stava, ze zapomenu vypnout svetla. Nasledek je jasny - vytlucena baterka. Tuhle jsem dokonce od Vojty dostal SMS "Svitish", kdyz jel kolem me a kolegialne me upozornil, za coz mu timto dekuji. Nicmene me to donutilo s tim konecne neco udelat.

Dumal jsem nad schematy jak to nejlepe udelat. Reseni asi existuje vic, moje je potrebuje tri soucastky
Bzucak http://www.ges.cz/cz/peb-37-GES07000020.html
Rele http://www.ges.cz/cz/rele-4-26-202-GES05701358.html
Patice k rele http://www.ges.cz/cz/patice-a1200-GES05701360.html (lze vynechat pokud si nacvakate vlastni fastony.
Kus samosmrtovaci buzirky, 20cm dratu, "cin", kalafuna, pajecka... ze.

Princip:
Bzucak bzuci pouze v pripade ze otevru dvere, jsou zapnuta svetla a vytazeny klicek.

Realizace:
Umisteni u pravych dveri pod palubkou, tam kde vede konektor ke spinani stropnich svetel od dveri.

Rele pin 86 (modry) pripajet na 12V zapalovace.
Rele pin 85 (cerny) pripajet na zem zapalovace.
Rele pin 30 (cerveny) pripajet na cerveno-zeleny (nikoli zeleno-cerveny, tyto jsou tam dokonce dva) drat jdouci do konektoru F50 (obrysove svetlo).
Rele pin 87a (tmave bily) pripojit na cerveny drat bzucaku.
Bzucak cerny drat pripajet k cerveno-bilemu dratu konektoru F43.

Pozn.: Pristup je samozrejme spatny, pokud nesundate palubku. Jinak to jde delat skrz diru pro reproduktor.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Indikace nevypnutych svetel

Příspěvek od Karel »

Já to vyřešil takto:
X2 001.jpg
X2 001.jpg (24.11 KiB) Zobrazeno 14394 x
4diody zapojit do můstku na + a - zapojit sirénku na přívody
střídavého proudu zapojit na pojistku od zapalování a druhý
přívod zapojit na pojistku parkovaček. Vypínač je, aby to
neobtěžovalo při stání na místě. Do el. instalace nevstupuji
tenké drátky zasunu do pojistkového lůžka a vlastní pojistkou
zajistím. Pro snadnější montáž je lepší nůž pojistky provrtat
vrtáčkem 1mm a drátek prostrčit.
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Indikace nevypnutych svetel

Příspěvek od covex »

K tem zasahu do elektroinstalace - take to nemam rad. Idealni by bylo pridat to rovnou do dutinky prislusneho kabelu v konektoru, jenze vetsina konektoru je jen velmi obtizne rozebiratelna a ty dutinky jsou ve vetsine pripadu (aspon pro me) nesehnatelne. Jedine bezne dostupne, co jsem v instalaci nasel jsou 6.3mm fastony. Takze holt ocistim kus dratu "uprostred", sletuju a zavulkanizuji. Je skoda ze konstrukteri na moznost nejakych pridavnych zarizeni v liberu asi moc nemysleli takze tam zadne vhodne volne konektory nejsou. Tedy nasel jsem jeden F38 - to je pro klimatizaci, kterou vetsina z nas nema a ten je volny, ale v nem je 12V jen kdyz je na palubce nastaveny vetrak do jine polohy nez OFF.

Ono by teoreticky stacilo pripojit jen bzucak mezi kabel k obrysovkam (F50 cerveno zeleny) a do spinace dverniho kontaktu (F43 cerveno bily), jen by to signalizovalo i kdyz by clovek otevrel dvere se zapnutym motorem a zapnutymi svetly - resil by to taky vypinac, ale to sem nechtel, protoze se znam ze bych to vypnul a zapomel to vypnute.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Indikace nevypnutych svetel

Příspěvek od Mis.us »

Trochu se do toho vzevlim. Na svym bejvalym Liberu r.v. 97 jsem to měl taky, řešil jsem to výměnou elektroinstalace z Libera r.v 93-94. Ty totiž měli k připínači na světla o drát míň, tudíš po vypnutí klíčku do přepínače nešlo 12 V ten drát by stačilo najít a odstřihnout.

co se tejče signalizace, tak evropský verze jsou prostě naprosto zvláštní. Neni signalizace pásů a světla zvukovej signál taky nemaj, v Japonsku je to ale běžná věc u Liber, resp sambarů už v nějakym roce 90-91


Mišus
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Odpovědět