nejde za plynom?

Jak na to - vychytávky, které se můžou hodit
Uživatelský avatar
Petr+Barča
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 544
Registrován: čtv říj 06, 2005 11:13 pm
Bydliště: Praha 4

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Petr+Barča »

Ahoj Lubo , když jsem se hrabal v rozdělovači tak tam ta vůle na táhle byla taky . To táhlo mi připadalo přidělané celkem na volno . Podívej se nejdřív na tu část nahoře v rozdělovači co se pootáčí . Je to dělaný jako kuličkové ložisko . Skus to vyčistit a promazat . Pokud by to bylo přidřený nebo zahnojený tak to membrána těžko utáhne a dojde k rozhození předstihu při přidání plynu . Tím chci jenom říct že vůli na táhle mám a díru na plynu nemám . Honza jednou odstranil díru na plynu tím , že vytáhl trn táhla z dirky na akcelerační pumpě a opřel ho o tu tyčku z vrchu . Ono příčin může být asi hodně .

P+B.
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Lubomír »

súhlasím, príčin môže byť hodne, stále sa snažím nájsť tú, ktorá by mohla byť zodpovedná za to na mojom Liberku. Už som ju raz našiel v tej páke s vôľou, a ako píšeš, aj Honza ju podobným zákrokom odstránil, tak niečo na tom bude. To uloženie v rozdelovači mám myslím v poriadku, pri cucnutí len ústami membrána lahučko pohne tou doskou, rozdelovač som mal vonku.
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
Raper
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 338
Registrován: úte zář 23, 2008 11:12 pm
Bydliště: Kežmarok SR
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Raper »

Len by som naviazal na otazky k akceleracnej pumpe, zhora je na nej gumena buzirka. Ja ju mam prasknutu a este to nemam overene ale vyzera to tak ze si odtial kedy tedy odpluje benzinu. Je okolo akceleracnej pumpy zhora podtalak alebo tlak? alebo je tam ta buzirka len koli sajrajtu??
Kinderko E 12 r.91
Fiat Ducato 2,3 JTD
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Lubomír »

No, nad piestikom akceleračnej pumpičky je asi normálny tlak, má tam byť taká vlnovcová gumová tesniaca manžeta, ktorú som nemohol zohnať, lebo sa rozpadla, a okolo tej tyčky bolo stále mokro od benzínu - určite tam nejak vystrekoval benzín pri pridaní alebo ubraní plynu. Dlho som hľadal náhradu, až som natrafil na malé prísavky na nejakej výstave a vybral som si ako vzorové kusy na odskúšanie asi tak tri typy, jeden - polyuretánový sa dal použiť, teda vlastne dve prísavky oproti sebe, a dodnes sú tam, cvrkotanie benzínu ustalo, karburátor ostal suchý - ale Liberko už má nového majiteľa, takže aktuálnu fotku teraz nemám k dispozícii, len riešenie...
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od michalson »

Mám podobný problém na novém liberu,za studena nejde za plynem,ale přidá trošku když uberu plyn.Jako když se ucpává přívod paliva. Kde může být zakopaný pes?
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od covex »

Pokud to dela za studena a za vlhka (!), dal v dalsi fazi nasledujici stav je "nejde nastartovat" a oblibene kabely VN a vicko rozdelovace. Ale muze to byt i ledacos jineho - throttle sensor, volnobezny ventil...
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od michalson »

throttle sensor, volnobezny ventil...to může být ono,ale zatím nevím kde to hledat. Za vlhka se mi dlouho scházej koně,to mi to chytne na jeden,pak na dva válce a pak i třetí ,ale jen když parkuju venku a je mlha nebo hodně prší.
Pokusím se stáhnout manuál, snad pak budu chytřejší...
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Martin H. »

Michalsone, prubni někoho poprosit až bude vlhko a tma, aby ti zastartoval a ty si dřepni za auto a dívej se na motor. Možná tam uvidíš, jak VN skáče tam kde nemá. Já tyhle problémy vyřešil jednou provždy tím, že jsem tam nainstaloval klasické měděné VN kabely s nacínovanými koncovkami a silikonovými návleky. Jednou do roka - před zimou - vyčistím víčko rozdělovače, toť vše.

Martin.
Uživatelský avatar
michalson
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 122
Registrován: pát pro 01, 2006 4:35 pm
Bydliště: Říčany u Prahy

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od michalson »

Díky! zkusím to.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od covex »

To co popisujes je typicky problem s VN kabely a vickem rozdelovace, mockrat tu popisovany. Pokud tam mas este puvodni kabely Subaru, se ztvrdlymi koncovkami, cele obalene sedivym prachem a solankou, je to temer tutovka.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Lubomír »

volné pokračovanie k "honičce na duchy" na tému nejde za plynom (+ vymleté uložení škrtiacej klapky karburátora:)
už sme sa zhodli niekedy na zraze úpri odborných debatách, že nestabilný volnobeh a nenastavitelné prechody mávajú príčinu vo vymletom uložení škrtiacej klapky. Prvé pokusy utesniť túto vôlu O-krúžkom a tenkými podložkami sa neukázali ako šťastné riešenie, myslím, že na Raperovom a Martinekkovom Liberku to celku funguje, ale rieši iba následok, nie príčinu, pokúsil som sa na ďalšom "neposlušnom" karburátore aj vymedziť vôľu hriadeľky. Bola veľká, (+0,4 mm) a to už je fakt aj v ruke cítiť, že sa pri pridaní plynu a ubraní tá hriadelka nejak divne preklápa, ide to pomykať aj rukou aj v zamontovanom stave.
Na nejaké prestružovanie a nové puzdrovanie doma v pivnici v činžáku jaksi nemám potrebné strojné vybavenie, tak som vydoloval z Festo-nástrčného šroubení pre hadičku 6 také vejárovité perko, je z jemného perového plechu a vypadá jak vejárovitá podložka s vnútorným vejárovaním, a nastrčil som ho na hriadeľku klapky, potom som vrtákom trochu zahĺbil aj otvor v telese karburátora, aby sa malo to perko o čo oprieť a všetko zmontoval. Vôla zmizla, a dnešné (silvestrovské) skúšky, (v uplne triezvom stave) ukázali bezproblémové prechody do otáčok - prehodil som celý karburátor a do Vladinovho Liberka jako kdyby střelil - chytlo druhý dych. Nevydrží to zrejme večne, ale pomohlo to. A určite dôjde na STK.
Přílohy
pre pomocné účely pripájam vzorne prehadicované podtlaky na Vladinovom Liberku ako vzorok pre iných, ktorí ma nedávno oslovili a čaká ich to ...
pre pomocné účely pripájam vzorne prehadicované podtlaky na Vladinovom Liberku ako vzorok pre iných, ktorí ma nedávno oslovili a čaká ich to ...
Prehadicovane_podtlakyE12.jpg (113.43 KiB) Zobrazeno 26886 x
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
Vladino
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 41
Registrován: pon pro 07, 2009 9:37 pm
Bydliště: Trenčín,SK
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Vladino »

Chcem sa s vami podeliť o svoje skúsenosti pri skúmaní poruchy, ktorá nás viacerých trápi a ktorá mohla byť, ako uvidíte, dávno vyriešená. V tom, čo píšem, je trochu balastu, ale iba kvôli tomu, aby bolo vidieť, čo všetko sme na vozidle opravili, vymenili, zisťovali. Kúpil som Libero E12 (staršie) na jeseň roku 2009 v Štramberku a odtiahli sme ho do Trenčína, keďže bolo nepojazdné i napriek tomu, že podľa majiteľa aj opravárov zo servisu malo mať urobenú GO. Ako prvý nedostatok sme zistili nedotiahnutú napínaciu kladku rozvodového remeňa. Ten si tam lietal ako aero. Čo z toho vyplýva, si každý domyslí. Nefunkčný motor sme vymontovali, očistili, rozobrali. Podľa zisteného stavu sme vymenili čo bolo zlé, alebo podozrivé (piestové krúžky, tesnenie pod hlavu valcov, ojničné ložiská, ložiská kľukového hriadeľa, guferá, vodné čerpadlo, reťazový náhon olejového čerpadla, olejový filter ). Oprava (výroba) bola v prípade olejového čerpadla. Ľubomír a Martinekk zabezpečili sústruženie a frézovanie, takže vlastne išlo o nový výrobok. Montáž bola v teplom suteréne, keďže vonku bolo vtedy asi -20°C až -25°C. Bola to doslova „hodinárska práca“ , vyhrali sme sa s každou súčiastkou. Prekvapením pre nás bolo, že pred nami niekto vymieňal ojničné ložiská, zjavne namontoval nejaké univerzálne, ktoré nemali vyrobené otvory na mazanie ojníc od kľukovky. Preto sa motor do piatich minút od naštartovania sám zastavil, ako keby sa práve v tú chvíľu zadieral. Okrem spomenutého sme dali podtlakové hadice, sviečky, vzduchový filter, všetko nové. Tesne pred karburátor sme zaradili benzínový filter. Karburátor sme dali s automatickým sýtičom. Rozdeľovač sme dali do polohy, v ktorej to vždy funguje, predstih zapaľovania cca 10° pred hornou úvraťou, na prvé odskúšanie. Motor naštartoval hneď, asi po dvoch sekundách. Ďalej sme nastavili predstih a voľnobeh. Nastalo zabehávanie motora, keďže vymenených a opravených súčiastok bolo viacero. Najazdil som asi 500 km a potom sa ozval z motora buchot. Po demontovaní hlavy valcov sme v prvom valci našli pružnú podložku na M8. Akým spôsobom a kedy sa to tam dostalo, je nám záhadou. Zmontovali sme všetko tak ako predtým, a od tejto chvíle nastali problémy. Je ale možné, že je to všetko zhoda (ani nie) náhod. Nebolo možné normálne nastaviť voľnobeh. Vtedy sme vymenili 3 rozdeľovače aj s káblami, karburátory 2, zapaľovacie cievky 3 a počet sviečok možno 5 i viac sád. Vtedy som mal väčšiu spotrebu sviečok na 100 km, než benzínu. Nejak sa nám to nakoniec podarilo spojazdniť a ja som absolvoval EK a STK za neustáleho šomrania technika. Veľkým prínosom pre mňa bol vedľa stojaci technikov Favorit. O 2 mesiace som absolvoval cestu z Trenčína do Liberca a cez Prahu späť. Stále sa mi nepáčil jav, že sa mi pomaly ohrieva chladiaca kvapalina, aspoň podľa teplomera. Horšie bolo, že teliesko sýtiča zostalo studené aj po polhodine. Usúdil som, že je teliesko nepriechodné. Pri zavretom nalievacom otvore som odpojil hadicu od vodného čerpadla k telesu sýtiča, pod trubku od telesa sýtiča som podložil kelímok a do hadice vedúcej k vodnému čerpadlu som fúkal stlačený vzduch, čím som vyplavil nečistoty z oblasti termostatu. Hadicu som napojil späť a sýtič sa spoľahlivo vyradil z činnosti v predpísanom čase. Podľa literatúry (Ing.Juraj Hilvert:Automobilové a motocyklové karburátory) je to za 3-5 minút v lete a 5-7 minút v zime. Mechanický sýtič je zjavne výhodnejší. V lete je možné ho zavrieť za 30-45 sekúnd, v zime dvojnásobok. Sprevádzkoval som sýtič, ale po tejto „oprave“ nastali tie najväčšie problémy. So sýtičom voľnobeh a jazda so sýtičom bola síce úplne v pohode, ale po zahriatí motor strácal výkon, strieľal do výfuku, bolo treba stlačiť pedál až na podlahu a potom pri uvoľňovaní sa motor rozbiehal. Veľmi nepríjemné je sledovať viacej chod motora ako dopravnú situáciu.Všetky tieto príznaky poznáte. Nakoniec som urobil jednu dosť dôležitú vec. Z fungujúcej E10-ky som namontoval karburátor s ručným sýtičom, spolu so vzduchovým filtrom a podtlakmi tak, že som z E12-ky „urobil“ E10-ku (okrem objemu valcov). Keď to funguje na jednom vozidle, ktoré prešlo emiskou riadnym spôsobom, musí to fungovať aj v tom druhom! Ale nefunguje. Problém pretrváva. V tú chvíľu nadávate potichu i nahlas na spln Mesiaca, tlakovú níž, globálne otepľovanie, vládu, komunistov, skrátka na všetko. K ďalšiemu skúmaniu ma naviedli príspevky na fóre, ktoré mal Pajas a Had v roku 2008 (Podtlaky, 3.strana), kde sa zaoberajú hrubou hadicou, ktorá je na obrázku označená číslom 3. Väčšie pochybnosti k tejto hadici prejavil Tuti v roku 2010 a nabáda na preskúmanie práve tohoto miesta. Tak som sa do toho pustil. Táto hadica vedie z viečka karburátora do T-kusu. Z neho vedie jedna hadička do benzínovej nádrže a druhá hrubšia vedie do filtra vpravo nad kolesom, do rámu. Takto to mám ja. V reparačnej príručke sú schémy označené ako E2-229 až 231. Znamená to, že je to odvetranie plavákovej komory cez sekundárny filter do atmosféry. Ak by toto odvetranie nebolo, asi by sme horúci motor štartovali dosť ťažko. Tiež niekto zaznamenal, že sa mu zle napĺňa plaváková komora a po otvorení viečka nádrže chyba zmizla. Zrušil podtlak v nádrži. Zrejme je to dôležitá časť benzínovej sústavy. Škodovky majú odvzdušnenie aj pod vzduchový filter aj rovno do atmosféry, podľa polohy škrtiacej klapky 1.stupňa. Pri jej zatvorení sa odvzdušňovacím ventilkom odvetráva do atmosféry a pri otvorení klapky na 15° sa uzavrie odvetranie do atmosféry a otvorí sa pod vzduchový filter. Toľko literatúra (J.Andrt:Údržba a opravy automobilů Škoda 105S.....120GLS). Teóriu o horizontálnych karburátoroch pre Libero nech popíše niekto technicky zdatný. My sme v škole na hematológii práve túto kapitolu o karburátoroch skutočne,ale skutočne nebrali...Tak som teda túto odvetrávaciu hadicu odpojil za chodu motora. A bolo po probléme ! Keď som otvor po hadici zapchal prstom, porucha tu bola znova. Teraz mi išlo o to, či je chyba v hadici, alebo sekundárnom filtry. Tento som od rámu odmontoval. Je to jedna skrutka M8, ale zlý prístup.Skúsil som na pôvodnú hadicu nasadiť iný filter, ktorý som aspoň trochu vyfúkol. Zlepšilo sa to, ale nie dostatočne. Ja som mal tú hadicu spojenú z dvoch kusov hadicou, ktorej vnútorný priemer bol o niečo menší ako tryska v hadici na konci pri sekundárnom filtry. Tak som použil hadicu z jedného kusu, z iného auta, ktorú som prefúkol stlačeným vzduchom, pre istotu. K tejto hadici som pripojil starý filter, tam tá porucha pretrvávala a nový, teda iný zánovný bol bezproblémový. Tento obal starého filtra som rozpílil a skutočne je to skladaný papier, ale tak špinavý sa vidí málokedy. Keď som ležal pod autom, aby som ho vybral, tak som si všimol, že jeho druhý koniec, čo je ohnutá hadica nebola zasunutá do rámu, ale visela priamo do smeru jazdy. Ten filter zachytával rozvírenú špinu z vozovky. Hlavný vzduchový filter vymeníme niekoľkokrát počas životnosti vozidla. Po GO má vozidlo druhú šancu s mnohými novými súčiastkami, ale tento sekundárny filter je tam stále, ako keby bol nesmrteľný. Z doteraz popísaného to vyzerá tak, že za problémy, ktoré sme nazvali „neide za plynom“ môže práve tento filter. Tým nechcem tvrdiť, že kontroly elektriky a čistoty palivovej sústavy sú zbytočné. Ešte je tu jedna odpozorovaná závislosť – v zostave karburátor s mechanickým sýtičom so špinavým filtrom sa porucha „odstráni“ otváraním sýtiča, takže pri automatickom sýtiči, ale nefunkčnom, stále otvorenom môže byť vyvolaný dojem, že je všetko v poriadku a nastáva neustále nastavovanie motora práve na otvorený sýtič. Toto ale môže byť príčinou zvýšenej spotreby paliva tak, ako je to popísané v literatúre o inom type karburátorov, kde sa otvor odvzdušnenia upchá prachom (Jiří R.Mach:Opravy automobilů Škoda 105-120-130, str.67, Grada 1997) Nutnosť pootvárať ručný sýtič sa mi javí ako dôvod k prevereniu sekundárneho filtra, prípadne hadice.Teraz je tu jedna dôležitá otázka, že či je tento filter v predaji, keďže na ňom nie je žiadne číslo, alebo ho nahradíme z iného typu vozidla, prípadne ho budeme musieť vyrobiť. Použit filter z vraku je tým horším riešením. Toto všetko je vecou ďalšieho skúmania. Na záver mi dovoľte napísať veľkým písmom. HEURÉKA !
Přílohy
sek_filter2.jpg
sek_filter2.jpg (59.65 KiB) Zobrazeno 25414 x
Naposledy upravil(a) Vladino dne pát črc 04, 2014 12:16 pm, celkem upraveno 1 x.
Doteraz kuriózna dvojkolka v bordó-metalíze od Lubomíra...
+ bielostrieborná E12 na OR32kách(drapáky) uff!
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Tuti »

Skládám dvojitou poklonu - jednak za odbornou úroveň příspěvku a hlavně za nezdolnou trpělivost při oživování Libera.
No a samozřejmě gratuluji k úšpěšnému výsledku, po popsaných anabázích si fakt zasloužíš, aby ti Libero šlapalo jako švýcary.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od covex »

Vyborny popis. Rozumim tomu dobre, ze to je jen u stareho Libera?

U noveho muze roli podobne zahnivajiciho artefaktu hrat nadrzka s aktivnim uhlim (pres tu jde jen odvetravani nadrze) a pak ta plastova "tlumici" branice pridelana na leve strane ramu, coz je primarna jakysi akusticky tlumic, ale bordel se v tom taky usazuje.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Vladino
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 41
Registrován: pon pro 07, 2009 9:37 pm
Bydliště: Trenčín,SK
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Vladino »

Dovoľte mi nadviazať na minulé zistenia v oblasti „neide za plynom“. Ide tu totiž o závažnejší problém, ako sa zdá. Netýka sa iba mojich dvoch vozidiel (E10 a E12 staršie), ale skôr, či neskôr možno všetkých starších. Aj keď motor fungoval, rozhodol som sa odmontovať viečko karburátora, či nie je nečistota v plavákovej komore, keďže som ho dávno nečistil. Stutočne som ju tam uvidel a odsal som benzín aj s touto nečistotou, injekčnou striekačkou. Následne som použil stlačený vzduch, riedidlo C6000, prebublávanie vzduchom, odsanie riedidla, etanol, opäť vzduch,.… V určitom momente vyfúklo nečistotu veľkosti dvoch špendlíkových hlavičiek, čo môže byť v priestore medzi hlavnou tryskou a emulznou trubicou dosť veľký problém. Vyčistil som kanáliky a trysky. A moje pravé oko. Takže s tým vzduchom opatrne! Zmontoval som karburátor a urobil skúšobnú jazdu asi 5 km. Všetko v poriadku, ale bolo cítiť prechody v otáčkach. Stálé otáčky motora pri akejkoľvek rýchlosti, ľahká noha na plyne, je to v poriadku. Príjemný chod motora. Pri prudkom zrýchlení a spomalení, to už také dobré nie je. Príklad – zrýchlenie, prevodový stupeň z dvojky na trojku do mierneho stúpania. Ide o akýsi trhavý chod motora. Zlé je, keď sa objaví niekoľko chýb spolu. U mňa to bolo odvetranie plavákovej komory, čo bolo úplné „skapanie“ motora pri otvorenej škrtiacej klapke a tejto druhej chyby. Prvá chyba je vyriešená. Pokiaľ ide o druhú, myslím, že je odhalená tiež. Všetci vieme, ako je dôležitá činnosť podtlakov. Dávame si nové hadice, alebo tie pôvodné prefúkneme stlačeným vzduchom, spoje poriadne stiahneme. Je tu ale slabé miesto, ktoré testujeme menej často. Sú ním podtlakové membrány. Na karburátore je jedna, u niekoho dve. Ďalšia je na rozdeľovači. Spomenul som si na Ľubomírov zlaťák , ku ktorému som sa nedávno dostal. Vozidlo niekoľkokrát zmenilo majiteľa a skončilo ako bugina, možno na jednu trápnu jazdu. Narazené na spodku bolo skoro všetko, vrátane rozdeľovača aj s podtlakovou membránou. (Tiež ju nazývajú aj „vákuová komora“.) Mňa vtedy zaujímal karburátor z E10, lebo som ho chcel použiť a keď som vysával ústami vzduch od membrány ovládajúcej prvú klapku karburátora, tak som zistil, že môžem nasávať vzduch do nekonečna. Takže deravé. Tento karbec som ale nepoužil, a ten čo mám, je v tomto smere funkčný. So zlaťákom sme sa rozlúčili a je v liberáckom nebi. Česť jeho pamiatke! Jeho „duša“ si určite počká na reinkarnáciu. Hneď som odskúšal aj membránu na rozdeľovači vo svojej „provozke“ E12 a tam to bolo vzduchu úplne priechodné a „uloženke“ E10, kde je to tiež nespoľahlivé, pretože čiastočne prepúšťa vzduch. Do E12 som vtedy namontoval membránu zo zlaťáku, keďže sa javila ako najlepšia. Tento stav vydržal ani nie jeden deň, vlastne jednu kontrolnú jazdu, možno 5-10 km. Potom som skúsil membránu,a už podtlak urobený ústami neudrží. Stále ju tam mám namontovanú, keďže inú možnosť teraz nemám. Výsledok u mňa je ten, že na E10 a E12 mám membrány, ktoré neudržia podtlak, jednu sme rozobrali, aby sme videli, kde je chyba a štvrtá nenamontovaná membrána prepúšťa tiež. Takže 4 membrány a ani jedna nie je úplne v poriadku. A čo Vy ostatní ? Dôsledky sú myslím jasné. Predstih je na voľnobeh nastavený, ale pri zmene otáčok, hlavne prudkom zvýšení, si robí, čo sa mu zachce, keďže je priamo v mieste regulácie strata podtlaku, o ktorého zachovanie sa zo všetkých síl snažíme. Otáčky motora tak nie sú vždy v súčinnosti s predstihom zapaľovania. Možno je to banalita, ale aký prievan urobí palec rozdeľovača pri vysokých otáčkach a aký to má vplyv na chod motora pri deravej membráne asi nezistí nikto. Jasné je ale to, že tu máme chybu, za ktorú neprávom obviňujeme karburátor. Strata podtlaku v motoroch založených na využití podtlaku sa mi javí ako podstatná porucha. Pripájam fotografie podtlakovej komory, aby ste sa mohli „pokochať“ pohľadom na niečo, čo najazdilo s jedným vozidlom možno 300 tisíc km, možno i viac, keďže často nemáme záznamy o všetkých poruchách, výmenách súčiastok ( aj z rozobratých vozidiel)...Ani táto súčiastka nevydrží večne. Možno jednu životnosť motora, ale tú druhú po GO už asi nie.Z fotografií je vidieť zničenú pogumovanú textíliu. V takomto stave to fungovať nemôže, a zjavne to má po sezóne. Čo myslíte, kam vedie hadica od spráchnivelej gumy? Tipnite si !
A teraz to najdôležitejšie. Kde to vziať? To, že sa podtlakové komory vyrábajú, uvidíte na adrese : http://www.densocentra.com/daftarproduk ... stributor/ Zrejme svoje výrobky dodáva Denso veľkoodberateľom. Ktorí to sú, je vo hviezdach. Pripájam ešte obrázok rozdeľovača s objednávacími číslami.Ako vidieť na obrázku a v tabuľke, tá membrána má číslo 22301 a k tomu ešte patrí kód podľa roku výroby.
rozdelovac_starsi_e10.jpg
rozdelovac_starsi_e10.jpg (31.24 KiB) Zobrazeno 25104 x
Ja som našiel nejakého predajcu v Moskve, chce za to 21,85 Eur , čo nie je málo v porovnaní s podtlakovou komorou na Favorita za 8,0 Eur. Skúsme pouvažovať, či nemáme nejakého predajcu niekde bližšie a možno aj lacnejšie. Mám ale skúsenosť, že každý obchodník sa opýta, do čoho to je a potom hľadá, a nenájde nikde nič a to ani podľa typového označenia. Túto komôrku mám označenú 029459-9290, čo sa nenájde, a zdá sa, že Denso tento výrobok inovoval. Možno nakoniec zvíťazí zásielková činnosť domorodcov z monzúnovej oblasti !? My, čo to nemáme úplne v poriadku, teda s tou membránou, sa s tým budeme musieť ešte trochu pohrať. Ostatným, ktorí zistia, že im to funguje, blahoželám. Len si neodpustím poznámku: „Ale dokedy?“ . Želám veľa úspechov !
membrana1.jpg
membrana1.jpg (56.2 KiB) Zobrazeno 25104 x
membrana2.jpg
membrana2.jpg (57.91 KiB) Zobrazeno 25104 x
Doteraz kuriózna dvojkolka v bordó-metalíze od Lubomíra...
+ bielostrieborná E12 na OR32kách(drapáky) uff!
Uživatelský avatar
Vladino
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 41
Registrován: pon pro 07, 2009 9:37 pm
Bydliště: Trenčín,SK
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Vladino »

Ešte prikladám jeden obrázok podtlakovej komory, aby bolo vidieť, čo sa nachádza vovnútri. Inak, medzi nami - nič moc. :lol:
komora.jpg
komora.jpg (48.17 KiB) Zobrazeno 25104 x
Doteraz kuriózna dvojkolka v bordó-metalíze od Lubomíra...
+ bielostrieborná E12 na OR32kách(drapáky) uff!
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od covex »

No covece a co to "zalepit" - opatlat gumoasfaltem ci necim lepsim..?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Lubomír »

O podrobnostiach opravy systému natáčania dosky rozdelovača iste poinformuje Vladino podrobne, ja pripájam fotku a dobrú správu:
Ťažko odstrániteľný problém "díra" po pridaní plynu zapríčiňuje vadná membrána.
Riešenie je v naroubovaní podtlakového snímača zo škodivky, ako ukazuje obrázok.
Japonskí soudruzi netušili, že ich rozdelovač bude fachčiť aj s membránou a Autopalu....
Japonskí soudruzi netušili, že ich rozdelovač bude fachčiť aj s membránou a Autopalu....
rozdelovac_uprava.JPG (42.57 KiB) Zobrazeno 24998 x
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od covex »

Moc esteticky to nevypada, ale jestli to funguje... a bude chvili fungovat, proc ne.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: nejde za plynom?

Příspěvek od Mis.us »

taky ten tmel miluju :-D
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Odpovědět