NADMĚRNÁ VŮLE v ŘADÍCÍ PÁCE

Jak na to - vychytávky, které se můžou hodit
Odpovědět
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

NADMĚRNÁ VŮLE v ŘADÍCÍ PÁCE

Příspěvek od Lubomír »

Každé Liberko, v ktorom som sedel malo nadmerné vôle v radiacej páke, ktoré sa prejavovali aj tým, že pri zaradení 5.-ky som nechtiac zasiahol aj do priestoru kolien spolujazdca. Nepríjemné, ak tam nesedí manželka, môže si to niekto blbo vysvetlovať...
Tak som skontroloval vôľu vpredu na radiacej páke pod gumovou vlnovitou krytkou, kĺb bez vôlí. Vzadu pred vstupom do prevodovky je tiež taký plochý kĺb, tiež bez vôlí. Pod autom je ešte jeden dvojkĺb, a tam to bolo. Vymlátené puzdrá.

Obrázek
Boli z nejakého plastu. Na čape s priemerom 10 mm musí byť puzdro s vonkajším priemerom 13 mm , celková dĺžka 15 mm, osadenie hrúbka asi 1,5 mm na priemer asi 18 mm. Spolu 4 kusy. To len, keby to niekto chystal dopredu, ja som ich vyrobil z tvrdej teflónovej hadice navlečené na čape a upnuté do vrtačky - pilníkom ide vyrobiť na tieto účely presné uloženie:
Obrázek
Osadenie puzdra som nahradil krúžkom a radenie je ako nové. Presné a krátke.
Ten kĺb sa zle hľadá pod autom, lebo ho zakrýva predný diferák. Bezproblémový prístup je na E10 bez 4WD, tam som si to vyskúšal. Ak to niekto skúsi na klasickom 4WD, nech napíše skúsenosť!
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
kropin
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 50
Registrován: pon kvě 28, 2007 6:45 am
Bydliště: Buchlovice

Příspěvek od kropin »

takže jsem provedl opravu i na 4 kolce je to sice hrůza ale jdeto 5footballhelmet.gif a kloub jsem použil z volantové tyče už nejasného původu ale zato s jehlovými ložisky každý ji má doma ne?
Vůli fofr klacku by záviděli i u Benzů. :D
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Příspěvek od Lubomír »

Tak už mám za sebou , je tam fakt blbý prístup ponad predný diferák, ale pomohlo odmontovať dve dlhé skrutky zospodu, diferák klesol asi o 8 cm a potom som sa tam dostal a vymenil puzdra. Vôle sú OK....
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od Martin H. »

Jo, jo. U staršího modelu, to se to vymezuje. U novějšího se dá ta šílenost co tam naroubovali, snad jenom preventivně promazávat, aby vydržela co nejdéle. :evil:

Martin
škatulka
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 234
Registrován: čtv srp 09, 2007 11:42 am
Bydliště: Dobruška

Příspěvek od škatulka »

A já jsem si říkal že to tak má být. Říkám tomu erotická pětka
a jěště erotičtější zpátečka. Spolujezdkyni nabízím ASPIRIN
a musí ho držet mezi koleny. Pak má "fofrklacek" místa dost.
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: NADMĚRNÁ VŮLE v ŘADÍCÍ PÁCE

Příspěvek od Lubomír »

Tak to mám za sebou už i na novějším - páni konstruktéri sa z neznámych dôvodov vrátili k systému dvoch tiahel, naposledy som sa s tým stretol asi na spartaku s radením pod volantom, ba aj starý Warťas to tuším mal, no skrátka sú tam dve tiahla s okami, ktoré sú vyplnené silentbločkami. Už som stihol napísať, že som tam do vyčaptaných otvorov vopchal krúžky z hadice CDD (co dum dal), teda Festo hadičku 8mm a bolo po vôli. A radíme zase aj za 5, a bez erotiky. Ale medzi ND sa silentbloky nepodarilo definovať ani po pilnej výmene dát s panom Vochomurkom, takže tam asi tie moje hadičky zostanú dlhšie, ponúkané celé lanovody sú sakramentsky drahé aj keď si výmenu viem predstaviť niekde nad jamou.
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Re: NADMĚRNÁ VŮLE v ŘADÍCÍ PÁCE

Příspěvek od Martin H. »

Když si ti japonští jelimani vymysleli, že strčí chladič pod přední sedačky bduh.gif , tak holt jim nezbylo nic jiného než udělat to řazení lanovody. Jestli jde vývoj tímhle směrem, tak nechci vidět co nacpali do toho nového Sambaru. To by nám asi hlava nevzala a oči by nám vypadly z důlků. :shock:

Martin.
Odpovědět