Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Odkazy na návody, dokumentaci a další radosti
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od dědek »

Když jsem přivezl JUSTY byla na letních a hned jsem ji musel obout na zimu. Koupil jsem u Pneu Peterka 155 /13 ( origo na Libero) protektory Pneuman. Ve sněhu výborné , ale na holým asfaltu docela rámus. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Gamer
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: čtv lis 05, 2015 3:42 pm
Typ Libera: --
Bydliště: Trenčín

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Gamer »

Ja mam Justy z vacsej casti na normalne jazdenie, mam na leto v predu niake matadorky 155/70R13 na origo elektronoch s tusim 5 sirkou, vzadu neviem presne ake cestne protektory tiez 155/70R13 co som splasil celu sadu (2 nepouzite 2 lahko ojazdene) za facku (tusim okolo 35€ vsetky 4 spolu) daval som to obut a ked som to potom isiel nahadzovat na auto tak som si vimol ze tie dve ojazdene maju poriadne bubliny a uz dobre "osmirglovane" takze majitel dobre vedel preco to predava tak lacno... preto som rychlo kupoval tie nove matadorky za cca 25€/kus... v septembri som im trocha nalozil na motokarovom okruhu, drzali celkom pekne a nevizera ze by im nieco bolo... na zimu som mal 165/70R13 Matadorky MP55 po ujovej felde z roku 2004... na origo Justynkovom pofaceliftovom plechu (takto z fleku neviem rozmery), dezen este mali ale na lade uz to bolo o hubu (obcas asi aj v snehu) tak som ich v decembri vymenil za nove 155/70R13 Barumky Polaris 3 tiez mi to prislo ze to trocha viac plava (na Justy to asi vadi menej nez na Liberach) ale inak zaber aj na ujazdenom snehu podla mna paradny aspon teda smykat sa na snehu s tym da o dost narocnejsie nez s tymy matadorkami :D
Peter21
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 11
Registrován: pát lis 01, 2019 9:18 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Bretejovce

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Peter21 »

Zdravím, som novým majiteľom Libera a mám tam 12”, tiež mám hľadať Cčka? Aký rozmer je ideálny? V TP mám len 12”. Ďakujem
Uživatelský avatar
Me2d
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 23, 2015 8:46 am
Typ Libera: čekatel
Bydliště: Čelákovice

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Me2d »

155 r12c, neboli 155/80/12c, zátěžové doporučuji. Je jich docela dost.
Libero bylo 96 někde tu je... a teď druhej užouch je Piaggio porter 1.3 16V 4x4, je to návykový ta úžka bduh.gif
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od covex »

Ovsem teda co vim, tak 12" byly jen na starsi Libero, jestli to mas v TP na novejsi tak to je zase uredni siml ktery proste prepise co v nemeckem TP neni ale je na aute. Dopsat 13" by nemel byt velky problem, kdkyby si o to stal, ale s pneu R13C to neni zadna slava.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
kraxna
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 196
Registrován: stř led 18, 2017 7:23 pm
Typ Libera: novější
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od kraxna »

Mám R13C a jsem naprosto spokojený... auto se v zatáčkách tolik nehoupe a nemá tendenci hrnout předek rovně :) Konkrétně mám nějaké radary za 800, s liberem nezávodím a stačí mi to
Zpomal a užij si to. :)
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Tuti »

V první řadě se podívej na zápis v TP a podle toho vybírej, abys neměl problém na technické. Jestli tam nemáš C vysloveně předepsané jako jedinou možnost, tak podle mě mají význam jedině když jezdíš permanentně plně naložený nebo v kamenitém terénu. Moje osobní zkušenost konkrétně s Hankook Vantra je špatná - za mokra šíleně kloužou a ani na suchu to není nic moc. Přemýšlím o tom, že je přezuju na staré plecháče a budu s něma jezdit jen na technickou.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
artvandal
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 343
Registrován: stř zář 23, 2009 12:53 pm
Bydliště: Zámrsk

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od artvandal »

Tuti píše: pon lis 04, 2019 8:55 am Jestli tam nemáš C vysloveně předepsané jako jedinou možnost, tak podle mě mají význam jedině když jezdíš permanentně plně naložený nebo v kamenitém terénu.
Ja uz teda budu kupovat jenom C (pokud teda subik vydrzi nez tyhle sjedeu :)). Mam petlasy a drzi to paradne, oproti obycejnem to krasne sedi v zatackach a s volantem jde tocit jak s posilovacem. Uplne jine auto.
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 zelene --- RIP :(
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv95 zelene --- sold 8)
+ Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 bile --- stale zije! :twisted:
Uživatelský avatar
kraxna
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 196
Registrován: stř led 18, 2017 7:23 pm
Typ Libera: novější
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od kraxna »

Ahoj, na internetu jsem se dočetl, že na libero/domingo jde strčit 175/70 R13, jezdíte na tom někdo? jaké je to v porovnání 155/80 R13?

Můj názor je, že to bude za větru stabilnější.

Varianta C se sice špatně shání, ale existuje alternativa s označením XL (extra load)

Odkaz je tady - https://minitrucktalk.com/threads/subar ... read.7609/
Zpomal a užij si to. :)
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od covex »

https://www.pneukalkulacka.cz/?sirka1=1 ... prumer2=13
pokud to nebude drhnout (na sirku), spis ne, tak proc ne.. kdyz to na TK nejak vyresis.. :)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Tuti »

Na 175/70 R13 (Vredestein) jsem jezdil a auto na nich skutečně dobře sedělo, uvažuju, že se k nim vrátím a ty nešťastné C-čkové Hankooky budu mít jen na technickou. Nikde nic nedrhne a ten cenťák o který guma víc čouhá z blatníku Liberu moc sluší.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Martinekk »

Na staršom som mal Vredestein Quatrac 3, 175/70 R13 a v plnom rajde drhli vpredu o karosériu. Ale držalo to dosť dobre, to som bol spokojný.
Tie hankooky mám teraz, keď je napršané, tak sa celkom dosť šmýkajú, v snehu vpohode. Vzorek 10mm je fajn.
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Tuti »

Máš Martínku pravdu, měl jsem ty 175 taky chvíli na staším a tam vpředu krapet oleštily podběhy, ale na novějším ke kontaktu nedochází.
Hankook Vantra mám letní, na mokru je to peklo a i na suchu mizérie. Čekal bych, že se aspoň budou méně ojíždět, ale ubývají stejně rychle jako normální "osobní" gumy. Jejich jediná přednost je písmenko C, které chtějí na technické vidět :(
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Mis.us »

Tuti píše: úte úno 08, 2022 11:26 am Máš Martínku pravdu, měl jsem ty 175 taky chvíli na staším a tam vpředu krapet oleštily podběhy, ale na novějším ke kontaktu nedochází.
Hankook Vantra mám letní, na mokru je to peklo a i na suchu mizérie. Čekal bych, že se aspoň budou méně ojíždět, ale ubývají stejně rychle jako normální "osobní" gumy. Jejich jediná přednost je písmenko C, které chtějí na technické vidět :(

Taky sáhneš po hankooku...... :roll: jiný rozměry cajk (16",17")...ale 13" jsou opravdu sracky.
Znám zkušenost z Alp, kdy to vysloveně sežralo kraje během chvíle (na Liberu- Hankook vantra ). Já se tehdá inspiroval covexem a zkusil petlasy (starmaxx už se sehnat nedá, ty byly ještě lepší) a s petlasama (celoročníma) maximální spokojenost -Jak sníh, tak bláto, i mokro. Problém u Libera je, že širší gumy ve vyšších rychlostech (nad 110), i když jsou vyvážený, auto trošku rozkmitají (jsou prostě těžký, kór s nějakými litými koly). Sedět to bude stejně jako na kolech c 155 s podložkami 5mm na jednu stranu, kupoval jsem magnesiový podložky za litr 4kusy a paráda. U originál Subaru disků je problém et, všechno to je jako tramvaj....takže to, že to drží na širších kolech je spíš mýtus, bude spíš tím že je disk vylezlej (nízký et) tím pádem se rozšíří rozchod kol. M
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Mis.us »

Mimochodem Luboši....Na FA Libero jsou 175/70 R13 82Q s disky o šíři 5.5" a etčkem 38 schválený výrobcem, takže na technickou nemusíš dávat 155/80 C. Stačí napsat do pražskyho Freye (Pekařská, Stodůlky), aby ti vystavili papír se schválenými alternativy a za pár korun si to nechat zapsat do VTP. Jde to řešit přes Martina Čermáka. Email na něj, je jejich stránkách. M.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
spm
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 82
Registrován: ned led 19, 2020 12:08 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Český Brod

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od spm »

Docela mě s těma Vantrama teda děsíte... Když jsem (o fous) přežil jednu zimu na starejch sjetejch Barum Polaris 2, tak se na nich nezabiju? :lol:
Uživatelský avatar
kraxna
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 196
Registrován: stř led 18, 2017 7:23 pm
Typ Libera: novější
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od kraxna »

Řeším přes p. Čermáka zápis rozměrů kol/gum do TP. Písemné potvrzení od Subaru vyjde na 500 Kč, správní poplatek na úřadu pak asi 50 Kč co si pamatuju. Takže dohromady za 550, což je naprosto ok. Píšu jen pro info 8)

Vojta
Zpomal a užij si to. :)
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Albedo »

A pro info, na novější jde zapsat tohle:
4.00B x 13 ET45, 4.50B x 13 ET44,5; 155 R13 79Q, 155/80 R13 79Q
5,5 J x 13 ET 38; 155/80 R 13 79Q, 175/70 R 13 82Q
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Odpovědět