Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Odkazy na návody, dokumentaci a další radosti
Uživatelský avatar
Me2d
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 23, 2015 8:46 am
Typ Libera: čekatel
Bydliště: Čelákovice

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Me2d »

Ha, asi to jsou Turci, již několik let jezdím celoročně na zimních, tak tyto Polarisy dojedu a připravím si nějaké slušné Cčka na druhé disky, hrozně to na barumkách plave, až mě to párkrát nemile překvapilo při první jízdě domů :mrgreen:
Libero bylo 96 někde tu je... a teď druhej užouch je Piaggio porter 1.3 16V 4x4, je to návykový ta úžka bduh.gif
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Mis.us »

to dělaj barumky na každym autě. Musej se holt přehustit, pak sice cejtíš každej kamínek, ale auto sedí. Můžu ti sehnat certifikát od subaru se schválenejma alternativama od výrobce. Mišus
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Me2d
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 23, 2015 8:46 am
Typ Libera: čekatel
Bydliště: Čelákovice

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Me2d »

Diky moc, pokecame nekdy urcite. A pokud by tam byla i nejaka alternativa ktera by mi zvedla trochu i sv. Vysku tak by to nebylo zly. Treba 14 v C :twisted: prijedu si pro ten ventil na 4wd. :wink:
Libero bylo 96 někde tu je... a teď druhej užouch je Piaggio porter 1.3 16V 4x4, je to návykový ta úžka bduh.gif
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od covex »

14 v alternativach myslim nebudou. Vsechny oficialni alternativy +- drzej prumer a obvod kola, takze s tim nic moc oficialni cestou nenadelas. Petlas je skutecne Turecko, o kvalite tezko soudit, fabrika dela primarne pneu pro letadla a pracovni stroje. Co se tyce vlastnosti na snehu, tak co je mam nebyl poradne snih. Kazdopadne v tomto rozmeru maji pomerne velke spalky (9mm nove) ale relativne malo lamel. Na fotce je to videt. Lamely v toto vzoru nejsou ani "zigzag". O nejakych ultra supr vlastnostech si nedela iluze.. kvuli zakonum ale musim mit zimni pneu tak je mam...

S barumkama mam uplne stejne zkusenosti, takze je proste nekupuju. Nevim jak ty Vraniky - plášť pneumatiky je jen jedna jeho cast, prave zminenou tuhost do stran apod. dela kostra pneu a u protektoru nikdy nevis z ceho to vlastne bylo.. .
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Tuti »

Já bych zvyšování auta pomocí větších kol určitě nedoporučoval, i kdyby k tomu nakrásně bylo "požehnání" od výrobce. Brzdy ani dynamika Libera nejsou tak skvělé, aby se měly ještě zhoršovat většími koly.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Me2d
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 23, 2015 8:46 am
Typ Libera: čekatel
Bydliště: Čelákovice

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Me2d »

To je pravda, bylo to jen zamyšlení, budou mi stačit ke zlepšení ty Cčka, jen sehnat nějaké trochu důvěryhodnější a dobré na sněhu a blátě. :D
Libero bylo 96 někde tu je... a teď druhej užouch je Piaggio porter 1.3 16V 4x4, je to návykový ta úžka bduh.gif
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Machy_CZ »

Ahoj, pročetl jsem obě vlákna o pneu, ale nejsem o nic moudřejší....

Momentálně mám na Liberu 165/70 Barum Bravuris, pokud jsou foukané okolo 2,2-2,5 tak Liberko strašně plave, pomůže tomu nafoukání až na 3bary, ale to pak je cítit i sebemenší nerovnost.. No, ale každopádně, jelikož mají skoro nejetý vzorek, tak je přiští měsíc prodám sousedovi na Feldu.

Nabízí se ted otázka co místo nich... Vzhledem k nájezdu, který odhahuji cca 3000km ročně bych rád měl jedno obutí na celý rok... jezdit budu převázně po asfaltu, občas nějaký čerstvý sníh...

Takže zimní nebo celoroční.. je mezi nimi takový rozdíl v tvrdosti směsi ?

Rozměr vybírám mezi 155/80 R13C a 175/70, asi spíše ty 175/70 (přeci jen mám dost široké disky), ale nevím zda tedy zimní (ale aby nebyly příliš měkké) nebo celoroční...

Nejraději bych vzal tyto i přes to že je nenám v TP... líbí se mi takový ten skoro terenní A/T vzorek, ale mám obavu, že budou plavat a hučet...a nevím jak ten zimní protektor bude fungovat v létě, když bude přes 30°, nemáte někdo zkušenosti? Navíc nevím, zda se vůbec vejdou na Liberko, takže nakonec asi skončím u těch 175/70...
OR%2032.jpg
OR%2032.jpg (141.14 KiB) Zobrazeno 25244 x
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Uživatelský avatar
vojta
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 532
Registrován: pon srp 09, 2010 12:40 pm
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od vojta »

No já jezdim zimní na Vraníkách 165/70 a jsou super - ale jak se otepluje tak jdou rozhodně dolu, plavání by určitě pomohly ty C"čka, Barumy nebrat dle mého názoru, 175/70 jsou už děsný baloony ale vlezou se (byli na 5,5J et38).. no nevim jestli jsem ti pomoh :) Taky jsem furt nějakej nerozhodnutej, a pěkný liťáky bejvaj minimálně 5,5J a to je na 155 široký.., zvažoval jsem i větší disky s nízkoprofilem (14" - 175/65 - dělaj i C, 15" 175/55) ale obávám se že by to tomu plavání nepomohlo a když chci občas vlítnout do terénu tak to chce mít nějakej objem mezi diskem a zemí - no s Liberkem to stejně bývá tak, že nakonec človek dá těm japonskejm kebulim za pravdu a vrátí se k originálu :D
Nudíte se? Kupte si Subaru Libero ;)
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od covex »

Pokud chces dodrzet technicak, mas nejspis jen ten 155/80. Tyhle vraniky mel ted na celem aute Petr na srazu na original Subaru litych discich.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
vojta
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 532
Registrován: pon srp 09, 2010 12:40 pm
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od vojta »

jojo, právě originály jsou myslím 4-4,5J jestli se nepletu, tu si dovolím tedy foto:
http://misuss.rajce.idnes.cz/Barca_2/#P1050030.jpg
Nudíte se? Kupte si Subaru Libero ;)
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od covex »

Nojo, to je ono. A navic to vypada jako kdyz si Misus poridil neco cim se da fotit. :)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Machy_CZ »

No, já mám právě v TP jak 155/80 R13C, tak i 175/70 R13, je to schválené dokonce i výrobcem, dokonce sem jim psal email...
Dobrý den,
Posílám přehled alternativních rozměrů
4.00B x 13 ET45, 4.50B x 13 ET44,5 -> 155 R13 C , 155/80 R13 79Q
5.5J x 13 ET 38 -> 155/80 R 13 79Q, 175/70 R 13 82Q
Chtěl bych právě zapsaný rozměr, tak váhám mezi 155 dodávkovými nebo 175 osobními... (asi ty 175, přeci jen na tom 5.5 disku to bude vypadat lépe)

Vyjímku bych udělal u těch OR32 Vraníku, na fotce vypadají skvěle :!: Nemáte někdo fotky ze srazu, chtěl bych si to pořádně prohlédnout, popř. zda by mohl někdo poreferovat o jízdních vlastnostech ?

Diky
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od covex »

Jen pro zajimavost jsem dneska meril pneu sirky 155/80R13C na plechovem disku (4.5"?) a 155/65 na 4.0" a sirka cele pneu neni ani 150mm. Zatimco pneumatika 165/70 na disku 5.5" ma na sirku 175mm. Nejak mi neni vubec jasne, jak se ty rozmery vubec urcuji. Jinak rafek 4.5" by teoreticky mel byt siroky 114mm, 5.5" 140mm, tzn. i pneu 155mm by na ne mely normalne jit.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Tuti »

Šířka pneumatiky asi bude pus minus odpovídat nominálnímu rozměru, když není nasazená na ráfku. Když ji nasadíš na užší ráfek, tak se logicky musí zmáčknout, na širším ráfku se zase roztáhne. Na širším ráfku bude mít guma lepší boční tuhost, ale když se to přežene, zase hrozí, že patka na ráfek pořádně nedosedne.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od covex »

Asi jsem najivne ocekaval, ze to je sirka behounu, resp. kontaktni plochy pneumatiky.

Podle toho mereni to ale vypada, ze i guma 155/80 by mela jit bez problemu na rafek siroky 5.5", protoze na 4.5" nedosahuje ani nominalni sirky. I kdyz roztazeni pneu o 25mm je dost.... celkem by me zajimalo zda to nekdo zkousel.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
vojta
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 532
Registrován: pon srp 09, 2010 12:40 pm
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od vojta »

no podle tabulek by byla 155 na 5,5J v poho, ale rozumné mi to nepřijde, ono i těch 165 mi přijde tak akorát :)

tady posílám odkazy na kolové porovnávače, bezva věc :)

http://www.wheel-size.com/calc/?wheel1= ... m&scl=50mm

https://tiresize.com/comparison/
Nudíte se? Kupte si Subaru Libero ;)
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od dědek »

Taky se mi podařilo před lety, když jsem nazul na hliníkače 7 zimáky 195 za mrazu gumu slíknout. A to hned 2x. Poprvé jsem myslel, že jsem píchnul a nahodil rezervu a jel do servisu. Gumu nazuli, nafoukli a nic. Asi za týden jsme jeli do Jičína. Ráno mráz mínus 17 a v prvé zatáčce kolo prázdný a opět slíknutý. Nahodil jsem rezervu a dojel domů. Druhý den se vydám do servisu reklamovat jejich práci. Nejdříve se omlouvali až přišel šéf a koukal, kde se stala chyba a pak mi sdělil, že mám nesprávný gumy na daný ráfky. No kolo obuli, nafoukli a jak se oteplilo dotřetice se to nestalo. Octávku jsem na jaře prodal i s těma gumama. Majitele jsem občas potkal a nikdy si nestěžoval, že by gumu někdy slíknul. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Machy_CZ
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 260
Registrován: ned led 27, 2013 8:41 pm
Typ Libera: Zatím žádné
Bydliště: Borač

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Machy_CZ »

covex píše:original Subaru litych discich.
Nevíte jaké jsou rozměry těch origo ? Já mám teď 5,5J R13 ET cca 38-41 a přijdou mi dost vystrčené ven
Nissan 300ZX '90 3.0i V6, Abarth 5OO '10 1.4i esseesse, Subaru Impreza '09 2.0i RX
JDM:
Mitsubishi Delica '96 2.8 TD SWB Crystal Lite, Mitsubishi Delica '95 3.0i V6 LWB Crystal Lite

http://moje.auto.cz/user/Machy-CZ
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od covex »

Je to tu napsane uz mockrat - viewtopic.php?f=1&t=2237&p=24516#p24516
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Petr+Barča
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 544
Registrován: čtv říj 06, 2005 11:13 pm
Bydliště: Praha 4

Re: Pneumatiky - rozměry, huštění atd.

Příspěvek od Petr+Barča »

Na těch vranících mám najeto asi 800 km . Na nové liberko se vejdou a nikde nedrhnou . Při jízdě nad 90 Km docela hučí , ale není to tak hrozný . Na ježdění Praha - Brno po dálnici by to asi nebylo . Na normálních silnicích při nižších rychlostech je to v pohodě .
Díry na silnicích dávají dobře , rozhodně líp než malý kolečka . Ještě budu muset vychytat huštění a najít optimální tlak , což jsem ještě neudělal . V terénu jsem ještě nebyl , tak nedovedu posoudit jejich schopnosti . Ale protože se nic jiného s tak hrubým vzorkem nedělá , tak budou asi nejlepší . Podle mého názoru jsou to botky na libero , které slouží k rekreačnímu ježdění s nižším nájezdem km ročně . Kvalita - cena myslím dobrá .
http://eshop.silnicniservis.com/zbozi/4 ... 32-82N.htm

Petr+Barča
Odpovědět