Stránka 1 z 1

Nový ekobenzin

Napsal: úte srp 02, 2016 10:27 am
od Tuti
Tak jsem se ve veřejnoprávním rozhlasu doslechl, že v roce 2018 má skončit výroba Naturalu a nahradí ho nový benzin E10. Jak název napovídá, bude obsahovat 10% ethanolu ... tzn. bude to něco jako dnešní pančované benziny, za které obchodní inspekce solí pokuty. Ještě ke všemu se dá očekávat mírný nárust ceny proti Naturalu (líh je jako surovina dražší než benzin, na pumpě dnes stojí méně proto, že se z něj zatím neplatí spotřební daň). Podle zpráv z rádia (nutno brát s velkou rezervou) by auta vyrobená po roce 2005 neměla mít problémy, majitelům starších vozidel se doporučuje dotázat se u výrobce. Ale co když výrobce řekne, že provoz na tuhle směs nedoporučuje? Přijde mi, že se pod záminkou ekologie zase podařilo prosadit něco univerzálně užitečného ... tzn. něco co podpoří výrobce aut a na své si přijde i Agrofert.

Re: Nový ekobenzin

Napsal: úte srp 02, 2016 2:47 pm
od dědek
Před pár dny jsem na netu našel zprávu, že nový ekobenzín nařízený EU ponese název E20 (že by 20% sajrajtu?) a dokonce, že pro starší motory bude doslova škodlivý až po destrukci motoru. No, pokud podobnou kulišárnu nechystají i pro naftu a diesly, jsem docela rád, že jsem D-bus prodal. Dokonce je zajimavé, že na Smržovce, kde jsem občas kupoval E85 se úplně ztratil z nabídky stejně jako ekonafta. Dědek

Re: Nový ekobenzin

Napsal: úte srp 02, 2016 8:38 pm
od Johny Mandolína Jazz
Tak hold bude FERDA muset papat NATURAL 98,ten prej i po roce 2018 by měl být k mání právě pro starší auta.
- neškodí,ba právě naopak zvyšuje výkon i životnost. :)
Teoreticky by cena měla být srovnatelná s E10
Takže si myslím že můžeme být klidní.

Re: Nový ekobenzin

Napsal: stř srp 03, 2016 7:53 pm
od covex
Musim rict, ze Vivio je na kvalitu benzinu extremne citlive - je to zrejme dano tim, ze motor na opravdu maly objem a vysoke otacky. Na nektere benziny to auto nechce jet ani 120km/h s nohou na podlaze. Ono co jsem cetl, tak soucastny natural 95 nemusi byt az tak natural 95, protoze vyrobce paliv resp. prodejce ma povinnosti prodat urcite procento bioslozky v palivu, ovsem casto se deje to, ze bioslozky je tam vic, nebo naopak mene, nebo tam neni vubec (to jsou zpravidla "premiova" paliva). Ono take je mene rafinerii nez znacek pump ze, takze mnohdy ruzne znacky berou od stejne rafinerie a pripadne jen aditivuji.

Nejlip Vivio vzdycky jezdilo na Agip Supertech 95. Bohuzel Agip z CR odesel. Nastupnicky MOL ma sice take deklarovana aditiva, ale vysledky jsou stridave. U Libera jsem nikdy, tak vyrazne rozdily dle benzinu nepozoroval, i kdyz pred casem se tu probiral vliv vlhkosti vzduchu apod.

Jestli jsem to pochopil, ze nekdo v Liberu na E85 michane s bezinem uz jezdil, tak E10 by nemel byt ani pro Libero problem.

Re: Nový ekobenzin

Napsal: úte srp 16, 2016 8:14 am
od setrilek
Mohu jen dodat,že etanol míchám 1:1 jak mi bylo pumpařem sděleno už od doby,co se objevil na pumpách.Zatím nepozoruji rozdíl,možná taky, že jezdím už teď převážně na LPG a benzinem jen startuji. Mirek