Hurááá je tu sníh :-)

Volný pokec (nejen) o Subaru Libero
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Tuti »

Dneska ráno jsem přehazoval kola venku v chumelenici. 2 mm letního vzorku proti 15 cm mokrého sněhu - to by nebyl fér zápas. Ale teď už si to užívám :twisted:
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od covex »

Cele dopoledne jsem si mohl hrat na tahac, ale odpoledne uz to byl extrem - sam jsem dvakrat potreboval lopatu. Takze nezapomente pribalit lopatky a retezy.. tady sme este radlici od lonsky zimy nevideli. Ten snih je hodne tezkej, lame to stromy a pod kolem to vytvori spolehlivy klin. Krom toho nefunguje spousta bezdratovych siti, protoze nektery anteny uz tuhle nadilku nezvladnou profouknout, takze ledaskde vazne datova komunikace.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od covex »

Tak prave jsem si musel cestu prorezat morotovkou, takze k lopate a retezum pridejte jeste pilu :).
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Martinekk »

Tak ten kopec k domu budí rešpekt, hlavne v zime... Fotka by nebola? U nás sneží akurát tak ráno, ale topí sa to, nič neostane na zemi. Cez deň leje.
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od covex »

Fotky jsou z dnesniho dopoledne. Uz je jemne nad nulou, takze snih zacina tat, ale stale drobne snezi. Uz tri dny byla teplota jak prikovana na nule.
liberec-1.jpg
liberec-1.jpg (341.62 KiB) Zobrazeno 22118 x
liberec-2.jpg
liberec-2.jpg (349.27 KiB) Zobrazeno 22118 x
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od peple »

V centru je to stejný - stromy se štípou jak zápalky...
Uživatelský avatar
Raper
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 338
Registrován: úte zář 23, 2008 11:12 pm
Bydliště: Kežmarok SR
Kontaktovat uživatele:

Hurááá je tu sníh :-) - techika jazdy.

Příspěvek od Raper »

Ked sme sa s Lubomirom a Martinekkom vracali minuleho roku zo zimneho zrazu tak Lubovi - na novsom sa podarilo v pravotocivej zakrute čelom pobozkat naval snehu vpravo. Uz si presne nepametam preco sa to stalo- Martin mi to asi vysvetloval. Bolo to na zasnezenej ceste tusim ze zapnute 4x4. Ako k tomu moze dojst? Táto zima bude na libere moja prva prosim teda o rady ako na zasnezenu klzku vozovku jazda dolu kopcom zo zapnutym a bez 4WD. Hlavne zaludnosti (zaklad si dovolim tvrdit zvladam -š120, forman) a ako moze jazdu ovplivnit absencia medzinapravoveho dif. Može 4wd spravit cosi nepredpokladane napr. ma pretocit v zakrute ako Lubomira a pod. Vdaka.
Kinderko E 12 r.91
Fiat Ducato 2,3 JTD
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Martinekk »

Vtedy práve nemal zapnuté 4WD... Normálne ho pretočilo. Ja jazdiť so zapnutým 4WD nemôžem, mám iné predné a zadné pneumatiky, videl si čo to vtedy robilo... Nejaké rady ako jazdiť sa rád dozviem aj ja, niesom skúsený liberovodič.
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od covex »

Co se mych zkusenosti tyce tak se 4WD nahoru do kopce a po rovine neni problem, pokud jedu z kopce, vetsinou ho vypinam a brzdim motorem. Se 4WD ma auto akorat vetsi tendenci blokovat obe napravy, coz vede ke snadnejsimu ustreleni zadku. Je to v podstate podobne jako kdyz slapnete normalne na brzdu (kdy je navic vetsi brzdna sila je na prednich kolech) potom, protoze auto ma tezky zadek a jste natoceni do zatacky, ma zadek tendenci vas predbehnout. Pokud je potreba pribrzdit pred zatackou normalne brzdou, tak lepsi dokud jsou kola rovne.

Co se tyce jizdy se 4WD tak snih, brecka, jemne namrzlo neni problem, kola mohou prokluzovat a auto dobre jede (v manualu je naznaceno, ze se trochu zvetsi polomer zataceni, coz je asi pravda), nicmene je potreba byt ve strehu - pohon obou naprav zpusobuje, ze tam, kde byste s jednou napravou proste staly, auto zacne plavat do stran, tehdy je potreba neoddriftovat napr. mimo cestu a jemne korigovat vlneni auta po silnici.

Vyzkouseno mam i to, ze se musi zachazet jemne s plynem (to plati ale pro jakekoli auto) a pri rozjezdu radeji pridavat plyn pomalu, aby kola mohla zabrat, jinak se clovek akorat zahrabe (s nebo bez 4WD) - pokud se tedy nechcete prohrabat na pevny podklad, na to je ale mnohem lepsi lopata. :)

Pochopit u 4WD Libera je potreba i to, co tu je mnohokrat psane - svazano je predni a zadni kolo, tzn. pokud zapadnete obema pravymi koly, levobok vas z toho nevytahne, protoze bez uzaverky napravoveho diferencialu pujde vsechna sila do volnych pravych kol.

Dale mam vyzkouseno, ze libero se 4WD projede snehem, dokud o nej nedre brichem. Tzn. pokud je 5-15 cm snehu, vyjedu i do kopce, jak je vic, tak uz opet jen lopata. Z kopce nebo po rovine muze byt i tech 20cm.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Martin H.
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 329
Registrován: ned úno 05, 2006 3:54 pm
Bydliště: Ostrava

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Martin H. »

Řeči o technice jízdy na sněhu jsou na prd. Až napadne, najdi si plac a prubni, co všechno si můžeš se zařazeným předkem dovolit. Není nad vlastní zkušenost. :idea:

Martin.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Tuti »

Jak se nám tak ochladilo, povšiml jsem si zvláštního jevu. Když jsem bez plynu sjížděl asi 5 km z kopce (na čtyřku tak kolem 50 km/h), z topení místo teplého vzduchu fučel studený. To by mě celkem ani neudivilo, ale zvláštní je, že přitom ručička teploměru vylezla nahoru. Až jsem se lekl, že mi utíká voda. Pak jsem na rovince trochu přidal plyn a teplá voda se hned přesunula z motoru do topení, přitom jsem ale v podstatě nejel o moc rychleji než předtím ... otáčky mohly stoupnout z nějakých 2000 tak na 2700. Nevím, jestli to neznamená závadu na vodní pumpě - kolem 2000 otáček už by přece topení měla utáhnout. Nevzpomínám si, že bych si toho všiml někdy dřív, ale to bude možná tím, že dneska jsem se na to frišno co bylo k večeru v horách (tipoval bych k -10) oblékl poměrně nalehko.
Máte vypozorováno, jak vám topí Libera při jízdě na malé otáčky?
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Martinekk »

Topí furt stejně, a dovolím si povedať že starší o dosť viac.Vody máš dosť? Keď nám tiekla upchávka, tak ako prvé prestalo kúriť topení, a po pár kilometroch už bolo vody tak málo, že ani chladič nechladil...
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Pajas »

Tuti, Zkontroluj vodu, nechcu strašit, ale takto se mně začalo kdysi na Škodovce 120 projevovat fouklé těsnění pod hlavou- zkontroluj emulzi na měrce a víčku...Nebo jestli se nebojíš :D olízni trocha oleje, pokud bude sladký= fridex= jde voda do oleja..
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Martinekk »

Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Tuti »

Martinekk píše: .. Vody máš dosť? ...
Správná stopa - když auto vystydlo, hledal jsem vodu a bylo jí málo, tak jsem včera koupil nemrazku abych tam ted v zimě nelil čistou a vešel se skoro litr.
Olej jsem teda neolizoval :D , ale na víčku ani na měrce stopy vody nejsou. Spíš mám podezření, že voda sákne někde z topení - když pustím větrák, mám pocit, že je cítit kapalinu.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Martinekk »

Hm, tak to prever kde to môže tiecť. Mne máličko slzil špunt na chladiči. V zátačkách potom bolo počuť od chladiča bublanie, voda ubývala pomaličky... Dotiahnutie stačilo a je pokoj.
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Lubomír »

Tak, špeciálne pre históriu poznamenávam, že pre naše kraje je predpoveď počasia do nedele 10.1.2010 , že napadne 60 cm snehu! To už je sústo aj pre OT-čko (bez prepluhovania), ale aj tie zbytky na ceste budú asi zaujímavou cestou k pobytu v snežnej perinke pre množstvo dvojkoliek, takže páni, teším sa na oplácanie úsmevov z leta a hlavne, pochváľte sa skalpami z dvojkoliek! (pre novších a návštevníkov fóra, skalp je vytiahnutie iného auta zo záveja. Moje bývalé staršie E10 malo za pásom skalp z Avie, roztiahlo ju v zime, neštartovala :lol: ...)
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od covex »

V severnich cechach zatim nic moc, jde to spis k jiho vychodu. Budem radi kdyz bude na cem lyzovat...
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
michael
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 147
Registrován: pon říj 24, 2005 7:58 pm
Bydliště: Česká Třebová
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od michael »

Tak už taky máme správný povrch pro ježdění :lol:
P10900251.jpg
P10900251.jpg (237.91 KiB) Zobrazeno 21874 x
Subaru Libero E12 r.v. 91
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Hurááá je tu sníh :-)

Příspěvek od Tuti »

Ta fotka mi připomněla, že do kalendáře se pokaždé nedostává obrázků se sněhem .. tak když nám počasí konečně dopřálo, veďme to v patrnosti a při vhodných příležitostech foťme. Například dobře nafocená vyprošťovací akce by jistě byla ozdobou kalendáře :D
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Odpovědět