kašlete na hasičák????????

Volný pokec (nejen) o Subaru Libero
Odpovědět
Uživatelský avatar
Jarda
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 539
Registrován: pon zář 26, 2005 3:08 pm
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

kašlete na hasičák????????

Příspěvek od Jarda »

převzato z stránek subaru klubu
Milí subaristé!

Oheň je dobrý sluha ale špatný pán...Přináším vám zážitky jednoho kolegy, který se tento víkend připletl k požáru automobilu (dokonce dvou naráz). Myslím, že by bylo vhodné si následující řádky ve vší vážnosti přečíst a zamyslet se nad tím, zda opravdu máte ve svém vozidle základní bezpečnostní výbavu. Nehovořím jen o hasičáku, mám například na mysli i baterku s možností zapnout výstražné oranžové blikání za snížené viditelnosti nebo reflexní vestu.

Tato výbava není povinná, ale to v žádném případě neznamená, že ji u sebe mít nemůžete...dle mého názoru je velmi moudré tyto věci s sebou vozit a já vám to vřele doporučuji!

Sobota večer. Vycházím z motorestu u Pelhřimova a dvě stě metrů před sebou vidím na silnici dvojí plamen – malý a velký. Okolo světla dalších stojících aut, pár postav. Hrábnout do kufru pro hasicí přístroj je dílem tří vteřin, testovací Audi zavyje a těch pár kroků na plný plyn se studenému motoru určitě nelíbí. Kašlu na něj.

Kolegové v redakci se mi občas smějí, když při fotografování testovacích aut vytrvale už několik let z kufru vytahuji stále stejnou objemnou tašku. Říkám jí záchranářská, samozřejmě že trochu nadneseně. Za ta léta jsem si zvykl, že nějak podezřele často přijíždím na svých cestách k větším či menším nehodám – a potřeba nebýt překvapený tak vznikla v podstatě z nutnosti. Kromě lana, lékárničky, deky a startovacích kabelů v ní tahám třeba i oranžový maják – být sestřelen či nesestřelen z dálnice magorem, který okolo nehody jede stovkou je leckdy otázka jednoho záblesku. No a taky hasičák, zdaleka nejtěžší „krám“.


Méně hořící auto je prázdné, posádka se z něj stačila v šoku vysoukat. Z jejich posunků vyplývá, že druhý vůz je stále obsazený… Ohnivá koule zachvátila celé auto, okolo tma a zevlující zoufalí lidé z obou front okolo. Dvoukilový práškový hasičák v mé ruce působí náhle jako hračka…


Už se z toho stal trochu folklor – přátele prosím, aby mi v případě že nebudou mít inspiraci, dávali k narozeninám nový hasicí přístroj, aspoň dvoukilový. Myslím to vážně, předposlední červený válec padnul nedávno na uhašení auta nějakého šílence, který jel po R10 z Prahy skoro dvoustovkou a pokoušel se předjet vlevo jedoucí felicii… zleva! Šest kotrmelců, dopadl naštěstí na všechny čtyři. Pohled na štítek na kufru signalizoval benzínový motor, takže jsem napřed vystříkal počínající plameny a pak teprve zabrat za dveře, nůž na pásy (zachránily ho) a pak už deka, louka a pražská sanitka. Strašně potlučený, ale žil. Prázdný hasičák jsem pak dal řidičovu tátovi, který na místo přijel chvíli poté. Takže mi v tašce zbyl už jen jeden. A ten teď u Pelhřimova držím v ruce.


Kdybych teď hasivo vystříkal do korun stromů, mělo by to stejný efekt. Žár z druhého auta nutí k takovému odstupu, že bych na něj ani nedostříkl, nehledě na směšné množství. Pelhřimovská záchranka ošetřuje první posádku, hasiči mají i s vysokotlakou pistolí problém druhé auto vůbec uhasit. Obrysy dvou postav jdou ve vraku spíše tušit než vidět.


Nastupují první čumilové s fotomobily. Tady už nejsem nic platný, pomaličku se proplétám z místa nehody pryč. Cestou do Prahy neminu jedinou benzinku. Vždycky je to stejné: malou kávu, chvíli se projít a přimět mozek, aby myslel i na něco jiného než na obrazy ze silnice I/34.


Zpravodajská informace je jedna věc, osobní prožitek druhá.


Čas pro racio:

- hasicí přístroj není v ČR v povinné výbavě osobních aut

- fakt, že jej vozím v kufru, mi sice znalci mohou otlouct o hlavu, ale raději volím větší modely a čtyři kila vážící červené válce se pod sedadlo nevejdou

- vlastní zkušenost: sprejové hasicí přístroje o velikosti laku na vlasy jsou skvělé díky pohotovosti, a do řidičova dosahu se vejdou pohodlně, uhasíte s nimi ale jen malý plamen typu hořícího oleje na pánvi. Ale i to může leckdy zachránit život.

- I čtyři kila vážící přístroj s dvoukilovou náplní vystříkáte za 6-10 vteřin. To není překlep.

Čas pro emoce:
- I teď, pět hodin po nehodě, se mi trochu klepou ruce. Kladu si pořád tytéž otázky: Proč jsem tam nepřijel dřív? Měl někdo z aut, které byla na místě dřív, hasicí přístroj?
- Při zjevné intenzitě srážky oněch dvou aut – šlo požár vůbec ručně uhasit?
- A… je rozumné psát o cizím neštěstí jen proto, že jsem „byl u toho“?
Totiž … i kdybyste tento článek zhodnotili jen jako post-šokovou exhibci: máte právě vy čím uhasit počínající požár auta? Pokud ano, díky. Nikomu dalšímu bych ten obraz v hlavě nepřál.


A proč tolik expresivity? Protože když nám Čechům něco nepřikáže paragraf, nic jiného než emoce nás k investici pár set korun do kvalitního hasicího přístroje nepřinutí. Sdílený „kolektivní smutek“, který si zájemci užívají například při smrti celebrit, je tady k ničemu. Tady může strach zafungovat i jako ochránce.

(Střih, necelé čtyři roky zpátky. Nedělní večer, na dělicí čáře „silnice smrti“ I/11 u Kratonoh nehybně leží dívka. I po těch letech si vybavuji její přerývaný dech a zpřelámané nohy. Před chvílí ji srazilo rodinné kombi, vzduchem letěla snad patnáct metrů. Zavřené oči, krev na spáncích, ale srdce funguje. A pak to přijde: Netrpělivý řidič z protisměru žádá, abychom s dotyčnou někam hnuli, aby mohl projet. Naši dost vulgární odpověď si za rámeček nedává, ale výbuch emocí na něj platí. Staví své auto napříč a definitivně uzavírá proud aut od Poděbrad. Sanitka, která si právě tím protisměrem prokousává cestu z Hradce, má tak cestu volnou a přijíždí včas. A pak že emoce nefungují...)


autor: Ondřej Šuch , http://www.auto.cz
[/img]
Kdo je moudrý, míří ke hvězdám
nově= jsem majitel nového KIA SOUL 1600
Had
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 68
Registrován: úte bře 13, 2007 10:53 pm
Bydliště: Plzeň

Příspěvek od Had »

Možná není co dodat, ale přece mi to nedá, Svatá pravda, co psáno výše, hasičák auto uveze a místo se pro něj najde. Já jen dodávám pomáhejte s rozmyslem, málokdo třeba ví, že se nevyplatí otvírat dokořán prostor, ve kterém hoří (třeba motor), protože si zachránce koleduje o popálení následkem rychlého vzplanutí. A pokud vím, nikde v autoškole se tohle neučí.....
Had - řidič, mechanik a ošetřovatel Máši (postupně se zotavující po šťouchanci) a konzultant u Báry, která po reinkarnaci do nové kastle začátkem dubna 09 poprvé zavrčela v Budějovicích.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: kašlete na hasičák????????

Příspěvek od Tuti »

Jarda píše:převzato z stránek subaru klubu
..- I teď, pět hodin po nehodě, se mi trochu klepou ruce. ...
Já jsem to jenom četl a ruce se mi klepou taky..
Hasičák sebou vozím od té doby, co jsem ve svém prvním Liberu našel stopy po požáru v motorovém prostoru. Bojím se, že Liberko má k "blafnutí" o trochu blíž než většina aut, protože kolem motoru a výfuku je fakt hic.
A ještě na doplnění - k hasičáku to chce taky rukavice. Prášek sice třeba udusí plamen, ale rozpálený plech nezchladí.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Jarda
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 539
Registrován: pon zář 26, 2005 3:08 pm
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda »

dle mojích zkušeností a věřte že za 16 let na záchrance jsem viděl dost, vozím hasičák, rukavice, ruční dýchací přístroj, šancův límec ( to je takový nákrčník) nějakou dlahu a podobně, to nemluvím o povinném vybyvení.
Kdo je moudrý, míří ke hvězdám
nově= jsem majitel nového KIA SOUL 1600
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Konečně sem si koupil pořádnej dvoukilovej hasičák(žádná China) a přidělal ho pod prostřední sedačku. Stál 950,- a doporučil mi ho náš revizák hasičáků v práci.
Fakt ale nevím kam bych ho do auta dal kdybych prostřední sedačku neměl širokou...

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Toto zaslouží jedině pochvalu .
Já šel ještě dál asi i do ceny a koupil 2kilový CO.Profík co už někdy hasil ručním hasičákem hořící auto i s posádkou jedině doporučí CO :!:
K.
:twisted:
Nikdo není dokonalej.
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

No právě o tom sem se s "profíkem" bavil a řekl mi že je to jedno.
Z hlediska posádky taky(bude vděčná za jakékoli uhašení). Schválně si zkus cvičně stříknout náplň z CO hasičáku do očí :lol: (sajrajt jako sajrajt).
Před hašením motorového prostoru je důležité nejdřív zkontrolovat jestli nehoří pod autem. Jestli ano, tak nejdřív uhasit pod vozem a pak teprve uvnitř. Hasit krátce a mířit přímo na oheň. Co si budem povídat - i 2kg náplně jsou fuč jedna dvě... :evil:
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Kdysi jsem dělal velitele místním hasičů a absolvoval nějaký to školení o hašení. To bývalo v" módě" vozit v autě hasicí roušku. Nakonec nám říkali, že stejnou funkci splní i deka nebo hubertus( mrcha ale hoří v létě, když má na sobě člověk jen trenky). Efekt ručního hasičáku je jen pro začátek hoření. Hoří-li už celý motorový prostor , ruční hasičák už nepomůže a jen se ztrácí čas na vyproštění posádky. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: kašlete na hasičák????????

Příspěvek od Lubomír »

Upevnenie hasičáku pod stredné sedadlo som vyriešil (chystal som výlet do Polska, tam je to v povinnej výbave) takto:
hasicak_upevnenie.jpg
hasicak_upevnenie.jpg (67.6 KiB) Zobrazeno 11166 x
ukazoval som to už na jarnom zraze - výhoda tých objímok je, že hasičák sa dá pootočiť pri skladaní sedadla do dolnej polohy pod sedadlo, takže nezavadzia, a pri vyberaní hasičáku alebo upratovaní pod sedadlom sa zasa dá vyklopiť von a je tam prístup. Klipsna je stále prístupná, takže v prípade potreby je fakt poruke a nezavadzia. Objímky pochádzajú zo železiarstva, asi mali držať káble alebo medené trubky? - sú vystlané gumou, takže nerachotia a nepoškodia rám sedadla pri posúvaní v osovom smere pozdĺž trubky.
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: kašlete na hasičák????????

Příspěvek od Karel »

Po delší době oprašuji staré téma „hasičáků“
Toto mi přišlo v jedné nabídce zboží. V hořícím Liberu to asi moc fungovat nebude. No bude tu problém jak rychle a hlavně bezpečně tu kouli zasunout pod podlahu do motorového prostoru...

http://www.knezek.cz/cz/e-shop/detail/p ... koule.html

K.
:roll:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: kašlete na hasičák????????

Příspěvek od covex »

Jestli jsem to dobre pochopil, tak ta koule po vhozeni do ohne "vybuchne" a vyplivne cosi co hasi.

To bych vzivote nepouzil.
1. hasena latka muze byt prach, pokud neco vybuchne, tak to rozmeta jeste vic
2. kazdy ohen se da uhasit, kdyz se k nemu prijde vcas, ale 8-10m2 rozhodne jedna koule neuhasi, krom toho by asi musel horet jen koberec nebo tak neco, zaclonu tim teda rozhodne neuhasim
3. vybuch muze byt nebezpecny i pro obsluhu
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Odpovědět