Sháním náhon tachometru

Pouze nekomerční inzeráty!!!

Moderátoři: peple, Jarda

Odpovědět
martinha
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 13
Registrován: pát srp 10, 2012 8:50 am
Typ Libera: žádné
Bydliště: Žamberk

Sháním náhon tachometru

Příspěvek od martinha »

Utrhlo se mi lanko náhonu k tachometru a nemůžu sehnat náhradní. Nakonec by mi jej poslali přímo z Japonska, ale to je dost peněz a taky dost času. Máte někdo nějaké tipy? Nebo nový/starý bowden? Díky za všechny odpovědi.
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od Mis.us »

Ahoj, záleží na tom co Ti odešlo... buď se ukroutila pružina nebo praskla matice bowdenu, co z toho? Mišus
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od dědek »

Měnit celý náhon je docela složitá práce doma takřka neproveditelná ( chce to montážní jámu nebo servisní hever) Na 99,99% ovšem došlo k poškození u převodovky, což se dá opravit. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
martinha
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 13
Registrován: pát srp 10, 2012 8:50 am
Typ Libera: žádné
Bydliště: Žamberk

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od martinha »

Auto mám u mechanika. Do telefonu mi řekl, že se to přetrhlo cca 10 cm za palubkou tak nevím. Mělo by to snad jít prostě vyměnit, akorát že nemůže sehnat náhradní díl. Zatím jsem zkoušel jen Dobřany, kde už asi dva dny hledají a ještě mi neřekli, jestli ho mají, nebo ne. Ještě bych se chtěl zeptat - současně s tím, že přestal chodit tachometr se rozsvítila kontrolka check engine - souvisí to? Nebo mám hledat? Nemáte tipy na další místa, kde shánět? Pan Panenka?
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od Karel »

Kontrolka bude svítit, když se tachometr nebude otáčet.
Doporučuji před konečnou montáží prověřit vlastní tachometr, jestli se nezadřel, a pak se
neukroutil pohon/bowden/.
K
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od dědek »

Tak, že ukrouceno. Ale deset cm bovdenu by šlo ještě zkrátit, ale nevím jak mechanik zjistil, že to je na straně u štítu. Děsně blbě se tam tachometr instaluje a chce to zlodějské prsty. Já to dělal tak, že u převodovky jsem amputoval právě asi deset cm bovdenu , potom na konci upravil to co se točí, aby zapadlo kam má a vzadu napojil akuvrtačku na druhý konec a mezi sedačkama sledoval, zda se ručka hýbe (točky ve směru hodin. ručiček) Ten náhon je šíleně dlouhý a z jiného auta snad ani nepasuje nic. Podle mne se mechanikům do takové práce vůbec nechce. A tak zákazníka oblbují pohádkami. K tomu aby náhon byl ukroucen deset cm od štítu není důvod. to spíš praskne umělohmotný díl u převodovky. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od Mis.us »

jo je to docela piplačka. Nejlíp oddělat volant + vyjmout budíky, kardan-stačí vyvěsit, demontovat kryty pod podlahou + vyndat dvě očka na nádrži co svazek bowdenů držej + jedno očko přichycený na kaslíku baterky nad levou poloosou + nějaký ty plastový spony a příchytky, vyjmout vzduch. filtr a pak povolit matici na převodovce a už se může tahat ven, ale před celou touhle operací je nutný zkontrolovat jak píše dědek, zda se točí náhon v bowdenu + kontrola budíku jak píše Karel. Težko říct co mechanik viděl, neviděl.... ale konec konců-nic na tom neni. Takže potřebuju přesnej popis abych věděl co mám poslat....(někdy stačí jen bowden, někdy náhon(pružina co se točí uvnitř bowdenu) a někdy musí bejt oboje- to když je ukroucená matice bowdenu i náhon) Mišus
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
martinha
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 13
Registrován: pát srp 10, 2012 8:50 am
Typ Libera: žádné
Bydliště: Žamberk

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od martinha »

Sorry chalpi za dlouhou prodlevu, nebyl čas k tomu sednout. Nakonec vše vyřešil bazar subaru v Dobřanech. Poslali mi bazarový náhon a chlapík ho tam namontoval. Tachometr jede a check engine zhasnula. Když to tady pročítám, tak budu tomu chlapovi muset zavolat, protože on se netvářil, že by v tom mohl být nějaký problém. Měl to asi za 2 hodiny a ani nenadával :)

Původně jsme taky mysleli, že to bude vysypané kolečko převodu - měl jsem to už na starým legacy a předtím taky a to byl fakt problém, protože to mi nikdo nebyl schopen poslat, takže jsem si dal dobrýho puldruhýho roku na otáčkoměru. Ale u libera vše proběhlo v klidu. Náhon mě stál 1000,-. Mechanik chtěl 500,-.

Díky.
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od Mis.us »

to ještě docela jde...

jo plastový ozubení občes na Liberech odchází, to je ale ta lepší varianta, než když musíš měnit bowden :-)
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
martinha
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 13
Registrován: pát srp 10, 2012 8:50 am
Typ Libera: žádné
Bydliště: Žamberk

Re: Sháním náhon tachometru

Příspěvek od martinha »

Díky za příspěvky. Pro další čtenáře tedy zpráva, že v Dobřanech se dá leccos sehnat i na libero. A jestli tomu dobře rozumím, tak i u Mis.use.
Odpovědět