Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Jak na to - vychytávky, které se můžou hodit
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Příspěvek od Lubomír »

Trubkovody pod podlahou som vždy , ale zvlášť pred STK poctivo oškrabal kartáčom a prepatlal nejakým asfaltupodobným "bodenšucom". Až do pondelka som myslel, že spodok je v dobrom stave. Ale pod vozidlom sa objavila mokrá škvrna. Prvý pohľad pod auto: to bude nejaká hadica:
lepší pohľad , už z jamy ukazoval na miesto v parohu rozvidlenej rúry :
oprava_rurka02.jpg
oprava_rurka02.jpg (46.48 KiB) Zobrazeno 25242 x
takže vypustit zvyšok kvapaliny, odpojit rúru na oboch koncoch , odmontovať aj držáky, ale ouha, objavila sa kvapalinka a to aj na predtým zdravej rúrke:
oprava_rurka03.jpg
oprava_rurka03.jpg (71.86 KiB) Zobrazeno 25242 x
tak von , demontovať. Aby sa dala vybrať , treba drobátko odtiahnuť aj tú tenkú rúrku. A jeje, opäť kvapky...
Skrátka všetky tri rúry von. Očistiť, nájsť prehrdzavené miesto, ale čo ďalej?
Nové rúry v nedohľadne. Takže v opačnom poradí :
Tú rovnú som nahradil obyčajnou vodovodnou pozinkovanou trojštvrťkou. Stačí urezať na mieru a vsadiť.
Prostrednú tenšiu som nahradil oceľovou, s jednomilimetrovou stenou , má priemer 16 mm, a ide dobre ohýbať . Nasadiť a je tam.
Tá s parožím ale mala dierku pod tým privareným plechom, ktorý drží brzdové trubky. Nedá sa opraviť ani jednoducho zvariť, takže dostala po nátere návlek z gumovej hadice a pravý "rádlovaný" tesniaci spoj.
oprava_rurka05.jpg
oprava_rurka05.jpg (36.39 KiB) Zobrazeno 25242 x
A šup tam s tým krámom. Dotiahnuť spoje a je to.
Poučenie 1: ideálne korózne prostredie je pod upevnením trubiek.
Poučenie 2: Auto je vymakané tak dokonale, že ak odídu trubky, hneď opravujte všetky.
A vychytávka najdôležitejšia: Trubky je možné vybrať iba smerom dozadu, je im treba urobiť miesto povolením remeňa alternátoru a odmontovaním mierky oleja.
Nechajte si na to minimálne poobedie, radšej celý deň, bede to bez stresu z večera. Doporučujem nad jamou, hever je málo, a špatne sa vyplúvajú všetky tie tečúce zvyšky z trubiek...
Ale mám to za sebou, nabudúce musí povoliť niečo iné....
Naposledy upravil(a) Lubomír dne ned lis 01, 2015 9:39 pm, celkem upraveno 2 x.
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

trubkovody

Příspěvek od Lubomír »

Výsledok pred napatlaním bodenšucom vyzerá takto:
oprava_rurka06.jpg
oprava_rurka06.jpg (47.41 KiB) Zobrazeno 25242 x
Pozinkovanú vodovodnú trubku som ani nenatieral základovkou... Zinok prežije aj Liberko, hrúbka steny má korózny prídavok tak na 30 rokov...
Naposledy upravil(a) Lubomír dne ned lis 01, 2015 9:39 pm, celkem upraveno 1 x.
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

Trubky jsou jedním z obecných problémů Libera, snad všechna auta kromě těch nejmladších ročníků je mají buďto už měněné nebo na výměnu zralé. Na výrobu nových je ale nejlepší použít měděné topenářské trubky, které mají i bez velké údržby větší šanci na přežití než železo. Jen se musí pájet stříbrem, cín by sůl vyžrala. Já je budu během pár týdnů taky dávat měnit, už jsem si nové nechal udělat, všechny dohromady by mě měly přijít na něco přes 1000 Kč. V případě zájmu dám kontakt.
Ještě detail - na trubku k topení (ta nejslabší) je dobré navlíknout tepelnou izolaci ("MIRELON"), aby se voda cestou do topení zbytečně neochlazovala. Jde to udělat i na autě bez demontáže, protože mirelon je podélně naříznutý, stačí ho na trubku "nacvaknout".
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
sedas
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 41
Registrován: úte dub 18, 2006 3:57 pm
Bydliště: Jihlava
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sedas »

nevíte někdo, jestli tam jdou ty trubky (po sundání řemene a odmontování měrky) strčit i u 1200ccm modelu?
když jsem libero loni koupil, byla už jedna z trubek prostavená zahradní hadicí. tak jsem si dovezl z hostivic tu trubku "novou".. dopadlo to ale tak, že jsem tenkrát celý den bojoval s tím, jak ji tam dostat, až jsem tam nakonec vrátil tu starou ze dvou půlek a opět použil zahradní hadici :(
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

Mechanik co mi to bude dělat na to vyndavá chladič. To je sice dost práce, protože nejdřív musí dolu nárazník, ale zase pak je k trubkám trochu lepší přístup. A když už je chladič venku, můžeš ho aspoň vyčistit od much a soli a ošetřit, ono mu tu taky neuškodí.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Tuti píše:Mechanik co mi to bude dělat ...
Máš mechanika na Libero z Liberce :?:
Je dobrej :?:
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Trubky...

Příspěvek od Lubomír »

Ako som pisal, smerom dozadu to ide s najmenšími problémami. /vyberať aj chladič som netúžil, očistiť ide aj bez demontáže , ak sa dá preč nárazník/.
A ide to aj pre 1200-vku, v týchto miestach nie je rozdiel. Keď sa uvoľnená trubka vysunie nabok smerom k zadnému kolesu, zhodí sa z toho vysokého držáku dolu a smeruje k okraju motora, pootáčaním a ťahaním sa dá vysunúť povedľa motora a ponad silentblok dozadu, musí sa samozrejme odklopiť aj zadný nárazník. Ale nie je to príjemná práca bez jamy.
Ten tip na izoláciu sa mi zdá byť dobrý, ale doteraz som mal vždy v zime problém, že mi horúci vzduch z predného kúrenia opekal topánky, v lete pálil na holú nohu, ak bolo po daždi treba vysušiť vzduch vnútri, aby sa neorosovali okná zvnútra, hlavne ráno po rozjazde sa to stáva aj u nóbl značiek, ak sa zabudne hneď nasmerovať plné ofukovanie na okná. Takže ešte neizolujem, zdá sa mi, že by som vyrobil ďalší dobrý kút pre rozvoj korózie...
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Uživatelský avatar
kosma.d
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 121
Registrován: pon zář 04, 2006 4:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kosma.d »

:roll: to je skvělé,protože mě to čeká tento týden měnit a měl jsem obavy. Ale jak vidím, tak to nebude taková hrůza.Chci to dělat v měďi a tvoje fotorady jsou skvělé.dík
Dandy
Uživatelský avatar
kosma.d
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 121
Registrován: pon zář 04, 2006 4:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kosma.d »

Tak, to mám hotové. Dělal jsem to sám a opravdu,přes přední chladič je to nejjednodušší. Jsem rád, že to mám za sebou. Demontáž bylo utrpení,vše ,včetně svorek bylo totálně rezavé, ale samotná montáž byla za hodinu a půl. hello.gif
Dandy
Uživatelský avatar
kosma.d
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 121
Registrován: pon zář 04, 2006 4:37 pm
Bydliště: Ostrava

Příspěvek od kosma.d »

Je to k nevíře, že jsem toto téma zakončoval a nyní jej znovu doplňuji. Než se mi podařilo Lobero prodat,tak musím ještě spravovat trubkovody ze kterých mi valí voda. Než mi vyměnily těsnění pod hlavou, tak mi bublalo pod víčkem chladící kapaliny, a občas byla loužička. Domníval jsem se že to je voda z kapoty po jinovatce. Ty tlaky z motoru mi šly do vody a trupka zhruba v polovině auta to nevydržela a v jednom místě mám asi 2mm dírku. Přišel jsem na to asi po 600km, tak to muselo postupně ukapávat, dokud nezačala pořádně vařit a potom dílo kokonala.
Holt jsou to slabá místa všech Liber, protože to jsou tenkostěnné trubky. Když jsem stříkal podvozek, úmyslně jsem do nich klepal a zněly zdravě, ale dojem asi klamal. Marné....
Dandy
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Tuti píše: V případě zájmu dám kontakt.
Tuti - mám zájem o kontakt na topenáře. Mám to teď opravený, ale jen tak, tak a chci to dát do mědi.
Jak to drží tobě?
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

peple píše: Jak to drží tobě?
Drží, drží .. měď přestříkaná Wurtem by měla snad pár let vydržet!
Trubky jsem měnil na svém prvním i na stávajícím Liberu - poprvé mi je dělal topenář, ale musel jsem mu půjčit staré jako mustr. Ty druhé dělal p. Jon, ten má mustr svůj - ale nevím, jestli i na nové. Kontakty pošlu na SZ.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Mám opraveno. Nakonec sem tu tenkou trubičku(10mm) novou jenom přivařil. Pan Jon mi totiž řekl že se tu prostřední rozvětvenou trubku nevyplatí dělat a ať si ji koupím origo. Ty další dvě prej udělá, ale to zvládnu taky když jsou rovný :D
(bohužel neudělal sem žádný foto)
hubi
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 4
Registrován: úte dub 15, 2008 4:09 pm
Bydliště: Přerov

Re: Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Příspěvek od hubi »

Cín ve spojích Cu trubek sůl rozežere? I když je to ve spojích přesazené nejmíň 10mm? Co když spoje přetřu kvalitní PUR barvou, nebo ještě omotám SL páskou nebo smršťovací bužírkou s lepidlem. To už musí stačit. ne? Mám jen obyč hořák na propan.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Příspěvek od Tuti »

No když ji tam nepustíš, tak snad nerozežere :D . Nátěr na trubkách trpí tím, že se musí vyrovnávat s poměrně rychlými změnami teploty v rozsahu cca 100°C, ale když ho posílíš omotávkou, tak to určitě pár let vydrží.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
vodkos
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 24
Registrován: ned čer 28, 2009 8:50 pm
Bydliště: Partizanske

Re: Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Příspěvek od vodkos »

ja som trubky vyhodil a nechal si len tie koncovky , rozdvojky a cele trubky nahradil vysokotlakou hadicou ktora by mala vydrzat par rokov lebo tie trubky boli tak skorodovane ze sa mi lamali pri motore v hadici
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Ahoj Liberáci,tak mě to taky potkalo-renovace trubkovodů. Že jsou dost načatý vím od začátku co jsem Liberko koupil, ale ten šrot co jsem vyřezal flexou a utrhal rukama,mě fakt překvapil,že to ještě nikde neteklo. :?: Jelikož jsem nechtěl řešit problémy s délkou trubek a jak je tam pak dostat,zvolil jsem kombinaci měděných trubek(dělal jsem v nich kdysi celé rozvody topení v domě,takže v pohodě) a vysokotlakých hadic na zbylé propojení. Před dvěma roky jsem dělal do Liberka dvě T odbočky v mědi na druhé topení,které bzuk ve své chudé výbavě neměl a tak jsem se k nim taky propracoval a musím konstatovat, že za ty dva roky byla měď dost sežraná a spíš vyžraná, takže jsem pochopil,že je potřeba vše ošetřit krycí barvou, jinak s tou životností nevím nevím. Dnes jsem to tam namontoval, bylo to tam celkem za chvíli,bez komplikací. Zde jsou nějaké fotky. Aleš :)
DSCI0297.JPG
DSCI0297.JPG (108.44 KiB) Zobrazeno 29403 x
DSCI0299.JPG
DSCI0299.JPG (112.48 KiB) Zobrazeno 29403 x
DSCI0300.JPG
DSCI0300.JPG (120.69 KiB) Zobrazeno 29403 x
Aleš
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Příspěvek od Martinekk »

Aja+Dandy+2 píše:na druhé topení,které bzuk ve své chudé výbavě neměl
Doteraz som nevidel liberko ktoré by nemalo kúrenie vpredu a vzadu Rear Heater... Máš nejakú raritku?
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Aja+Dandy+2
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 186
Registrován: čtv kvě 10, 2007 9:24 pm
Bydliště: Unhošť

Re: Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Příspěvek od Aja+Dandy+2 »

Ani tak raritu,jako spíš tu úplně nejchudší výbavu co se asi kdy dělala.jen to tady skoro není vidět. Aleš
Aleš
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Trubkovody pod podlahou - jak na ně

Příspěvek od Martinekk »

Hm, tak o tom nič neviem, môžeš sa trochu rozpísať? O E10tke dvojkolke viem, istý čas som na nej jazdil. Ale okrem 2WD mala všetko tak ako iné nám známe Liberá.
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Odpovědět