Problémy s odemykáním zadních dveří

Jak na to - vychytávky, které se můžou hodit
Odpovědět
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od covex »

Od jara jsem měl problém s otvíráním zadních dveří, přesněji s odemykáním. Klíček v zámku zadních dveří prostě nešel dotočit a zámek se neodemkl. Musel jsem zároveň mačkat kliku a točit klíčkem aby se to někdy nejak povedlo.

Stávalo se to postupně čím dál častěji, až zámek již víc odemykat nešel než šel. Několikrát jsem různě prostříkával zámek olejem, ale výsledek to nemělo v podstatě žádný. Dnes jsem po půlhodině zkoumání mechanismu zámku a hledání příčiny v něm došel k závěru, že problém není ani tak přímo v zámku jako v klice, která z nějakého důvodu nepovolovala až do krajní polohy - chyběly však jen desetinky milimetru. Po vyloučení problémů s opotřebováním nebo deformací táhla a únavou pružin jsem si všiml, že aby klika nebouchala, dali do ní kluci japonský gumový kroužek. (Viz foto) Kroužek je ovšem nasazen na kovovém trnu, který je vystavený venkovnímu prostředí a tak koroduje. Rez, která se na trnu vyboulila (pokud to nebyl nějaký fukční prvek který urezl :) ), způsobila, že kroužek jaksi zvětšil objem. A to byla příčina celé lapálie. Kroužek stačilo z trnu sundat, trn očistit od rzi a kroužek nasadit zpět. Klika dosedla o potřebnou desetinu milimetru a vše funguje jak má (foto je už po "oprave").

Obrázek
Obrázek

Cely plech pod klikou vubec nejak hodne koroduje. Nevim z ceho to ty japonci delaj. Pro jistotu jsem to tedy ocistil a presprycl barvou.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Spousta blbůstek rezne šíleným způspbem a hlavně spojovací materiál.
Všechno postupně nahrazuju nerezem(viz třeba ty šrouby u osvětlení značky)
Uživatelský avatar
ašíc
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv kvě 01, 2008 6:27 am
Typ Libera: mladší
Bydliště: u Hodonína, malá dědina

Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od ašíc »

Zdarec, neznáte někdo způsob, jak přizpůsobit otvírání zadních dveří na mladém Liberku tak, aby se daly odemykat, (odjišťovat,) zevnitř, když není klíček poruce. Díky za nápad. hat46.gif
Uživatelský avatar
Dostal
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 4
Registrován: úte čer 19, 2007 8:07 pm
Bydliště: Chomutov

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od Dostal »

Tak to mě taky zajímá. Když v autě přespím tak si chci rádo otevřít dvéře zevnitř a kochat se pohledem ven u snídaně zabalenej ve spacáku 8) .
A né obíhat, otvírat zvenku a zase zpátky
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od dědek »

Tak to jsou dva odlišné problémy. Odjiˇšťování nebo zajišťování lze řešit (pominu-li dálkové) doděláním páčky (prodloužení skrz čalounění) . To lze celkem jednoduše a není k tomu třeba nějakých zvláštních udělátek. Stačí jen zajistit, aby se cca 2cm přemísťoval nějaký čudlík spojený s táhýlkem u zámku a vyvedený skrz čalounění . Otvírat však zadní dveře zevnitř je podstatně složitější i když říkám určitě řešitelný problém. Na rozdíl od" přesunování" západky ( a dalo by se řešit i stejně nebo spíš podobně jako u ostatních dveří delším táhýlkem( 3mm svářecí drát) vyústěním u okýnka vzadu.Pro otevření je potřeba daleko větší "síla" k stlačení západky mechanismu otevíraní (uvolňování) pohyblivé části . Třeba to ale někdo vymyslel a tady se s tím pochlubí. Osobní zkušenost mám s dodatečnou montáží "hejblátek" do všech dveří a protože mám vše spojeno s "jablotroňáckým" alarmem s funkcí , když odemknu a do několika minut neotevřu přední dveře (spojeno s předním světýlkem v kabině) samo se opět vše automaticky zavře a zapne alarm. Tak když u nějakého marketu přijedu s nákupem, cvaknu ovladačem a auto se otevře. Zadní dveře otevřu a naložím nákum. Mezitím uplyne doba pro zpětnou aktivaci a tak ostatní dveře se opět zajistí. Při navracení vozíku pak jen dveře zaklapnu a auto je komplet zajištěné. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od covex »

Podle me neni problem na tu kliku zevnitr pridelat skrz calouneni tahlo i dovnitr. Pak staci ve spravnym smeru za nej zatahnout a efekt bude stejny jako stisk kliky. Ty mechanismy nejsou nijak slozity.


Jinak dedek to ma vymakany. To mi co mame central od cinanu ne jen ze nemame automaticke zamykani a alarm ale taky se nam lamou kabely a odchazej ovladace z mizerneho plastu. :( Jesli to budu nekdy predelavat tak asi uz jen jablotron.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od Karel »

Dostal píše:Tak to mě taky zajímá. Když v autě přespím tak si chci rádo otevřít dvéře zevnitř a kochat se pohledem ven u snídaně zabalenej ve spacáku 8) .
A né obíhat, otvírat zvenku a zase zpátky
Tak vážení, už to někdo vymyslel :?:
K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od kce »

hm, kdyz mi zbude neska cas, kouknu na to, zadni dvere mam rozebrany..sem menil zamky, zas tak slozity by to nemuselo bejt..
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od Karel »

kce píše:hm, kdyz mi zbude neska cas, kouknu na to, zadni dvere mam rozebrany...
Chvilku jsem našel, a takhle to dopadlo
dveře1.JPG
dveře1.JPG (171.38 KiB) Zobrazeno 19699 x
má-li někdo lepší řešení, tak sem s ním.
K.
:shock:
Naposledy upravil(a) Karel dne stř črc 30, 2008 9:27 am, celkem upraveno 1 x.
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od kce »

ja taky chvilku mel, i kdyz ne zrovna fotak..
reseni me napadlo dost podobny, akorat ta packa by vedla zboku, ne zhora..
pokud zbude cas tak to taky zrobim, ale vzhledem k tomu ze v pondeli odjizdime a este toho chybi hodne dulezitejsiho, tak to asi necham na jindy..
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od covex »

No tak po letech je tu dalsi kapitola - praskla pruzinka v klice, takze pokud zatahnu za kliku pri zamcenych dverich, tak zustane nahore a pak se dvere neodemknou.. je to jemne otravne. Nema nekdo napad jak nahradit pruzinku v klice?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
ašíc
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 27
Registrován: čtv kvě 01, 2008 6:27 am
Typ Libera: mladší
Bydliště: u Hodonína, malá dědina

Re: Problémy s odemykáním zadních dveří

Příspěvek od ašíc »

Tak už to mám zpracováno. Stalo se to už tak před pěti lety. jedno táhlo pod oknem, druhé z boku tapecíruňku, při pohledu zevnitř, vlevo. Nic složitého... hat46.gif hat46.gif hat46.gif
Odpovědět