ostřikovač světel

Jak na to - vychytávky, které se můžou hodit
Odpovědět
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

ostřikovač světel

Příspěvek od dědek »

Tak jsem opravil snad poslední závadu, kterou jsem odkládal na neurčito (až na to budu mít chuť) . Od začátku co novější Libero mám, mi nefungovaly ostřikovače světlometů. Zatím jsem to nikdy nepotřeboval, ale nešlo mi do hlavy proč tomu tak je. Tak pro ty, kteří by chtěli zprovoznit ostřikovače je tu stručný popis, jak na to. Nejprve je třeba demontovat blinkry v předním nárazníku. Otvory po nich odšroubovat po páru šroubů M8, které drží přední nárazník plus dva šrouby zespodu. Poodtáhnout celý nárazník dopředu a tím se vytvoří prostor pro přístup k motorku ostřikovače. Ten je přitažen jedním šroubem M6 s maticí v objímce. pak stačí motorek směrem vzhůru vytáhnout z nádobky.( Pokud je plná vyteče něco kapaliny na zem.) Motorek odpojit od konektoru a vzit ke zdroji 12V . Na 99% se nebude točit a tak je ho potřeba rozebrat. Nejprve odstranit gumový převlek a pak odhnou tři zobáčky po obvodě. Nepůjde-li čerpadýlko sundat lehce, lze použít jako páčidlo střední šroubovák. Po "amputaci" čerpadla vám zůstane v ruce samotný motorek. Ten lze rovněž páčením demontovat s tím, že musíte počítat s vypadnutím uhlíku z drážek a zjistíte, že máte v ruce samotný rotor a stator tvoří permanentní magnet . Závada bude s největší pravděpodobností na destičce s uhlíky přišroubované dvěma samo řeznými šroubky a spočívá v tom, že není kontakt na "přerušovači".Pro funkčnost motorku nemá ale skoro žádný účel a lze jej proletovat s kontaktem druhého uhlíku. Pak jen práce pro pavoučího muže ( je potřeba snad patnácti prstů ) uhlíky i s pérky vrátit do "pracovní polohy" a vše postupně opět smontovat do původního stavu. Vrtá mi hlavou, proč japončíci takovou věcičku do motorku vymysleli . Snad jen proto, kdyby někdo nemačkal tlačítko ostřikovače tak dlouho, až by motorek spálil. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: ostřikovač světel

Příspěvek od Karel »

dědek píše: Vrtá mi hlavou, proč japončíci takovou věcičku do motorku vymysleli . Snad jen proto, kdyby někdo nemačkal tlačítko ostřikovače tak dlouho, až by motorek spálil. Dědek
To dávkování je tam proto, že ostřikovač světlometů má velkou spotřebu ostřikovací kapaliny. Tak "šetří" a ostříkne jen dostatečným množstvím.
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ostřikovač světel

Příspěvek od peple »

Já si myslím, že problémy ostřikovačů světel a zadního stěrače s ostřikovačem jsou hlavně v jejich nepoužívání. Časem zatuhnou, zareznou,...
Osobně ty udělátka používám pravidelně i když je nepotřebuju :) . Mám pocit že Karel tu někde psal o tom co musí naběhat motorek předního stěrače oproti ostatním motorkům a nejsou s ním problémy.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: ostřikovač světel

Příspěvek od Karel »

Jen pro informaci :arrow: Tryska ostřikovače čelního okna nedrží v karoserii tak jak je to obvyklé u plastových dílů v našich autech. Trysky nejsou přidělané systémem cwak-cwak, ale poťouchle na závit. Demontáž trysek pouze po vyjmutí /uvolnění :?: / palubní desky....
tryska.JPG
tryska.JPG (56.67 KiB) Zobrazeno 12351 x
K.
:( :( :(
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ostřikovač světel

Příspěvek od covex »

Musim souhlasit s peplem, ze problem zadniho sterace je vetsinou spis jeho nepouzivani a ostrik svetel mozna stejny. Uprimne receno, vubec nevim jesli jsem ho nekdy pouzil. Od te doby co jsem musel rozhybavat zadni sterac ho pri kazde prilezitosti prozenu, ale cim se spousti ostrik svetel to fakt z hlavy nevim.:)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: ostřikovač světel

Příspěvek od dědek »

Na pravé straně najdeš mezi tlačítky jedno kde je nakreslený světlo a gejzírek. Při zapnutém zapalování se má ozvat typický zvuk motorku ostřikovače a když nic - tak postupuj jak jsem popsal. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ostřikovač světel

Příspěvek od covex »

Uz jsem ho samozrejme nasel.. chytre jsem se vyklonil nad ostrikovac svetla abych videl jesli funguje. Napoprve jen zabral motorek, tak si rikam asi to nefunguje, zmacknul jsem to znovu, ozvalo se psouk, a byl jsem osprchovanej.. takze u me dobry. :)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: ostřikovač světel

Příspěvek od covex »

Bloumal jsem nad tim proc mi nefunguji ostrikovace svetel. Motorek sel, ostrikovani predniho skla take, ale na svetla nic nestrikalo. Koukal jsem do nadrzky a nejaka kapalina tam byla ale nebylo ji moc. Uz jsem malem rozebiral naraznik kdyz me napadlo dolejt teda tu kapalinu (objem nadrzky je cca 2l) a ostrikovace svetel najednou funguji. Zrejme je v nadrzce nasavani pro svetla vys nez pro sterace, coz je celkem chytre. Ostrikovani svetel ma jeste jednu zvlastnost - je to jakasi mala vodni exploze. Uprimne ale moc nechapu, proc si nekdo s necim takovym daval tolik prace...
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: ostřikovač světel

Příspěvek od Mis.us »

v zimě se daj výborně využít na nalepenej sníh.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Odpovědět