Predni diferencial

E12 superdeluxe, standard
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Predni diferencial

Příspěvek od Polevoj »

Panove, potreboval bych radu. Ma nekdo z vas zkusenost s vadnym prednim diferencialem? Z meho vozu (rv.97, 120 000km) se za jizdy pouze na zadni nahon ozyvaji podivne rachtajici zvuky. Pri zapnuti predku okamzite mizi. Ta intenzita "rachtani" se s casem nijak nezvetsuje a na jizdnich vlastnostech se rovnez nic neprojevuje. Proste vse funguje jak ma a zbyva pouze onen otravny zvuk (nijak silny a dal by se prirovnat treba k rachoceni kaminku uvnitr kardanky). Pri vymene oleje v diferencialu jsem taky zadne zvlastnosti (piliny, kousky zubu ap.) nezaznamenal.
Jedine, podle me, nenormalni jsou vule na hridelich. Na privodu od kardanu mam odhadem 15 stupnu mrtveho chodu do zaberu a jsou tam i nejake axiani i radialni vule (rekneme v rozsahu 0.5-1mm). Hridele ke kolum se uz zdaji byt z hlediska vuli v poradku. Je to normalni? Asi ne, ze? Pokud nekdo z vas resil podobny problem na svem stroji, budu moc rad za jakykoli poznatek.
Pripadne bude-li nekdo z vas "pod vozem", byl bych velmi vdecen i za "zkousku jeho vuli". Daji se dobre zjistit i bez odpojovani kardanky.
Diky
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Stalo se mi za jízdy v zimním období a se zapnutým předkem. Najednou rachot jak píšeš, tak sem nechal auto odtáhnout do servisu. Po opravě mi řekli že se rozpadlo přední ložisko(které nevím) a že v diferáku nebyl olej. Od těch dob je to paráda.
To ti ale asi moc nepomůže :x
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

Bojim se, bojim, ze me ceka rozborka :(
Jinak diky moc za zkusenost - u me bylo oleje dostatek a ten zvuk je konstantni a slaby - je slyset prakticky jen pri jizde s otevrenymi okny odrazem treba od svodidel nebo zdi...
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Než vyndávat celou přední skříň diferáku tak bych pro začátek zkontroloval brzdové kotouče jestli to nedělá vrstva rzi po obvodě, pak cizí těleso /tředa kamínek/ za krycím plechem brzdiče.Potom by stálo za zkoušku skutečně vyndat kardanku.Změní li se ten zvuk po pohybu volantem tak ložisko v kole,při brzdění tak bych hledal v destičkách a kotoučích.Ale když to s přiřazeným předkem zmizí tak bych to tipoval na kardanku.Kardanka může mít radiální vůli/nahoru/ 0,6mm měřeno uprostřed indikátorm ?! Nebo volný unašeč kardanky.Přeji zdar při hledání .
K.
hello.gif
Nikdo není dokonalej.
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

No, obavam se, ze je to bud kardanka nebo predni diferencial. Tak na 80% sazim na diferencial.
Vsechno ostatni zminene Karlem jsem uz snad vyloucil :( .
Karle, co si myslite o tech mnou popsanych vulich? Bohuzel nemam hodinky, takze jsem hazeni kardanky nemeril, ale kazdopadne na vstupni hrideli do predniho diferencialu mam vyse popsane vule :(
Diky za pomoc
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Pohon hrušky předního diferenciálu je v kuželovém ložisku - snad to půjde vymezit.
K.

happy7.gif
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Jarda
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 539
Registrován: pon zář 26, 2005 3:08 pm
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda »

pokud je stejný jako na starým mám jeden doma
Kdo je moudrý, míří ke hvězdám
nově= jsem majitel nového KIA SOUL 1600
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

To Jarda: Diky za nabidku, zkusim to zjistit.

Az seberu dostatek psychickych sil, tak se ho pokusim vyndat a kouknu dovnitr. Vymezeni vule by melo fungovat, jestli jsem ale dobre pochopil servisni manual, tak ho kvuli tomu musim prakticky cely rozebrat :(
Vytahoval jste nekdo z diferencialu predni poloosy? Pujde to s beznym naradim bez nejakych pripravku?
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

Přední poloosu odpáčíš je to:"Jak na to-Manžety" č.6
K.
happy8.gif
Nikdo není dokonalej.
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

Karel píše:Přední poloosu odpáčíš je to:"Jak na to-Manžety" č.6
K.
happy8.gif
Aha, to jsem prehledl :oops:
Diky
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Příspěvek od Karel »

A což nejdřív odpojit vepředu kardanku a skusit dotahovat tu velkou matici ,která drží unašeč?/běžně jsme takto dotahovali a zmenšovali vůle v diferácích na Žigulíkách a Fiatech 125p. / a na 90% to pomohlo a hluk a drnčení zmizelo. Ale to v případě že bude co vymezovat a nebude třeba vadné ložisko,nebo co...
K.
angry9.gif
Nikdo není dokonalej.
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

Jo, jo, tohle se chystam zkusit, ale musim na jamu. Zkousel jsem to jenom s vyheverovanym predkem, ale nepodarilo se mi ji povolit, ten pojistny lem byl na me prilis odolny :(
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

Amatersky dotaz: Je mozne nejak, pokud mozno snadno, vyjmout predni poloosy? Moje idea je takova, ze bych vymontoval predni diferencial (a zacal ho opravovat), sundal kardanku a poloosy, pricemz by auto ale zustalo pojizdne, pouze bez 4WD.
Az bych opravil diferencial, tak bych vse hodil zpatky a jezdil vesele dal. Blbost? :shock:
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

prestavba na "2WD"

Příspěvek od Lubomír »

Malo by to ísť bez problémov:
1. vyskúšal som odpojiť kardany vpredu keď mi klepali tisíchrany v nábojoch kolies, jazdil som tak len na skúšku, či sa ten zvuk stratí, ale by som na tie otvory v homokinetickom klbe navliekol manžety a stiahol to po obvode plechovou páskou a díru po kardane zašpuntoval - asi zátkou zo šampusu.
2. Mám aj dvojkolkové Liberko, a pri tlačení po dvore jazdí oproti štvorkolke lahšie - menšie odpory. čakaj zníženie spotreby.
3. Dvojkolka sa správa na ceste na 5cm snehu uplne blbo a odmieta sa aj rozbiehať bez preklzu, ale to hodne záleží na pneumatikách, no....nezvyk.
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

Diky za radu! Na zimu vyndavat 4x4 neni asi nejlepsi napad, ale nechtel bych, aby se mi diferencial vysypal za jizdy, tak to radej nebudu odkladat...
Budu se snazit to opravit co nejrychleji.
Takze jestli jsem to pochopil dobre - oba konce poloosy maji na konci tisicihran a mely by jit vysunout?
Manzeta zustava na kole a staci ji jenom nejak zaslepit proti necistotam?
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

demontáž predohrabu

Příspěvek od Lubomír »

pozor, tisícihran je na diferáku, to dať dolu je jednoduché, bolo tu niekde popísané, ale na strane kolesa : domček kĺbu - vonkajší - ostane, treba vybrať hriadeľ s vnútorným kĺbom s guličkami a zakryť manžetou.
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

A jeje :?
Uživatelský avatar
Jarda
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 539
Registrován: pon zář 26, 2005 3:08 pm
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda »

XXcomputer.gif

pomůže to??
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Kdo je moudrý, míří ke hvězdám
nově= jsem majitel nového KIA SOUL 1600
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

Diky moc za obrazky, ten manual mam ale taky. Spis me zajimaly prakticke zkusenosti.
Zitra se na to snad vrhnu a dam vedet, jak jsem dopadl.
Jeste jednou diky :!:
Polevoj
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 214
Registrován: pát lis 25, 2005 7:41 pm
Bydliště: Brno

Příspěvek od Polevoj »

Tak jsem dokoncil lehkou opravu diferencialu, ze ktere se nakonec stala polorepase :? a misto predpokladanych dvou tydnu jsem odstavil auto na mesic a pul...
Kdybych vedel to, co vim ted, tak bych se do toho asi nepoustel :cry:
O co slo: Potreboval jsem pridat distancni podlozku pod hruskovou hridel - abych to mohl udelat, musel jsem ovsem kompletne rozebrat cely diferencial, jinak to nejde.
A to bylo asi to nejhorsi - v litinove skrini diferencialu jsou hlinikove vlozky lozisek poloos - nejvetsi problem. Prestoze vizualne vypadaly OK, hlinik se zcela "zazral" do litiny, takze vysroubovat se nedaly a nakonec jsem je musel obe odvrtat. Po kompletnim rozebrani dif. (bez spec. stahovaku a dalsich pomucek opravdu lahudka) jsem zjistil, ze ozubena kola jsou OK, ale loziska radeji vymenim (mozna jsem nektera poskodil pri demontazi-nevim). Tri z nich se mi podarilo nahradit, ale ctvrte jsem musel koupit origo ze Subaru. Gufera jsou taky atyp, takze opet koupe originalu.
Samotne "ladeni" tloustky distancni podlozky bylo taky neco - metoda pokus/omyl, cili dat podlozku o tloustce X, kompletne slozit, zjistit ze kola drhnou, rozebrat, pridat(ubrat) par desetin a znovu...
Celkem jsem takze provedl sborku a rozborku asi 8x. :? Je pravda, ze pak uz jsem to zvladal s rychlosti profi Subaru mechanika :lol:
No, auto nakonec zase jezdi a snad to bude dobre. Diferencial trochu huci, ale to si urcite sedne :lol: Zatim jsem najel cca 100Km, takze na nejake hodnoceni je brzy. Uvidime...
Pokud by se nekdo chystal na podobnou opravu, tady jsou pouzite ND vcetne PN a cen. Origo dily jsem kupoval u vzdy ochotnych MIJA Subaru.

2x Alu vlozka(38342KA000) 1200Kc
3x Gufero(806727030,806727080,806727070) 450Kc
Lozisko NSK HR322/22C(806322010) 1000Kc
2x Lozisko ZVL32007AX(nahrazuje NACHI E32007J) 200Kc
Lozisko ZVL30206A(nahrazuje NTN 4T30206C) 100Kc
3x presne distancni podlozky 160Kc
------------------------------------------------------------------------
Odpovědět