chorvatsko - poplatky na dalnici

Volný pokec (nejen) o Subaru Libero
Odpovědět
Uživatelský avatar
artvandal
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 343
Registrován: stř zář 23, 2009 12:53 pm
Bydliště: Zámrsk

chorvatsko - poplatky na dalnici

Příspěvek od artvandal »

Nemate nekdo zkusenost s liberem z chorvatska? Jde mi o dalnicni polatky. v technicaku mam totiz vysku auta 1925 a levnejsi kategorie I je jen do 1.9. Starsi ma ale vysku nizsi nez 1,9 a pocitam ze maj spis nejake tabulky, nez ze by merili vsechna auta, takze by teoreticky mohli mit v ty tabulce jen jeden typ a neresit to podle let. Nemate nekdo osobni zkusenost?:)
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 zelene --- RIP :(
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv95 zelene --- sold 8)
+ Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 bile --- stale zije! :twisted:
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: chorvatsko - poplatky na dalnici

Příspěvek od Tuti »

Nemám zkušenost přímo z Chorvatska, ale v roce 2008 jsem za nějakých 300 km dálnice v Srbsku zaplatil na třech mýtnicích celkem 58 euro. Jednou mi paní sama od sebe napočítala osobák, ale dvakrát jsem vyfasoval dodávkovou sazbu. Snažil jsem se protestovat, ale výběrčí měl jako pomůcku obrázek se třemi siluetami - osobák, dodávka a náklaďák a zákon byl zřejmě na jeho straně, protože (jak jsem se později někde dočetl) rozhodující prý snad byla výška nad přední nápravou - nad 130 cm je dodávka. A myslím, že ta informace dokonce primárně platila pro chorvatské dálnice.
Nicméně jestli přešli na kritérium celkové výšky, bude to asi proto, že ji přímo na mýtnici automatiky zkontroluje kamera nebo paprsek. S nějakým vyhledáváním typu auta nebo lustrací papírů se určitě nikdo zdržovat nebude. Takže to chce doma přesně odměřit, kolik je skutečná výška naloženého auta. Kdyby to bylo pár mm přes, tak by se snad vyplatilo vzít s sebou kompresorek a vždycky před mýtnicí o cenťáček odpustit gumy, ten rozdíl v mýtu je fakt velký. A hlavně nezapomenout zavřít střechu.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Petr+Barča
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 545
Registrován: čtv říj 06, 2005 11:13 pm
Bydliště: Praha 4

Re: chorvatsko - poplatky na dalnici

Příspěvek od Petr+Barča »

Ahoj , možná se ti hodí tento článek .
http://www.blesk.cz/clanek/cestovani/25 ... 10-kc.html

P+B.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: chorvatsko - poplatky na dalnici

Příspěvek od dědek »

http://hac.hr/en/toll-rates/pricelist Jel jsem do Chorvatska s Audi 6 pro 5lidí a traky v VW T4 pro 8. Je jasný, že VW je dodávka bez diskuze a tak automaticky mýtné bylo o znatelně víc. A podobné je to v kempu. maj tři obrázky osobák - dodávka- autobus. A tak někde mě uznali Libero za osobák jinde za dodávku s jinou sazbou. Naštěstí nikde ne za autobus. Letos jedu s Opel Vivaro a počítám, že to bude dodávka i když v našich kempech někde rozlišují jen osobák a dodávku pak jako karavan nebo kempovací auto. (třeba Staňkov OASA) Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
artvandal
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 343
Registrován: stř zář 23, 2009 12:53 pm
Bydliště: Zámrsk

Re: chorvatsko - poplatky na dalnici

Příspěvek od artvandal »

takze moje zkusenost: platil sem na trech mytnych branach. Zadne automaticke mereni se neprovadi, urednik tam proste neco od oka nastreli. poprve nam nastrelil ze sme osobak. na dalsich dvou branach nam hodili nejdriv dodavkovou sazbu, ale pokazdy jsem jim rekl ze jsme kategorie 1 a vzdycky mi to preklapli. Takze je to o urednikovi. kdyby doslo na lamani chleba, pry je rozhodujici vyska vozu nad predni napravou, libero tam ma cca 1.8m takze by to melo projit i pri promereni.
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 zelene --- RIP :(
- Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv95 zelene --- sold 8)
+ Subaru Libero E12 SuperDeluxe rv96 bile --- stale zije! :twisted:
David
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 14, 2013 12:14 am
Typ Libera: E10, E12, E12 nové
Bydliště: Jizerské hory

Re: chorvatsko - poplatky na dalnici

Příspěvek od David »

V roce 2005 jsme byli rovněž posuzováni podle výšky nad 1,3m nad přední nápravou, s vlekem jsme pak spadli do 3. kategorie a platili cca 4Kč za kilometr projeté dálnice.
Parametr celkové výšky do 1,9 je tedy v náš prospěch, kdo nemá nové pružiny (nebo vytáhlý Jenýček), měl by se vejít. Jeli jsme letos s vlekem, platili celkem 3x a vždy nás dali kvůli vleku jen do 2. kategorie. Zpátky jsme z Makarské jeli celou cestu po staré, jde to taky. Maďarsko a Slovensko rovněž mimo dálnici. Celá trasa od jihu na Maďarsko přijde ve druhé kategorii na 400Kn, tj. asi 1500Kč, v jedničce asi na tisícovku.

Na Slovensko je třeba sjet z dálnice na Břeclav, pak po staré přes Kúty, v Bratislavě ve čtvrti Lamač možno najet na neplacenou dálnici, projet tunelem, přes Dunaj, celkem asi 15km, sjet před Maďarskem na Jarovce (lépe nakoukat křižovatku na mapách.cz).
V Maďarsku jsou dílčí ´kousky dálnice kolem měst Csorna a Szombately zatím nezpoplatněny. Trasa Mosonmagyaróvár, Jánossomorja, Csorna, Szombathely, Lenti, Letenye.
Na vjezdu do Hr ušetří čas první kousek dálnice aspoň k Varaždinu, pak jedou cesty souběžně, před Záhřebem se hlavní silnice napojuje na dálnici už v neplacené oblasti, umožní to se vyhnout zcela městu.

Přeji hezké cestování,
David
Odpovědět