Bohatost směsi?

E12 superdeluxe, standard
Odpovědět
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Bohatost směsi?

Příspěvek od Albedo »

Hele, asi je to pěkná blbost, ale napadalo mě, zde na novějším jde nějakým způsobem nastavit (omezit) bohatost směsi při studeném motoru. Je mi jasné že to řídí jednotka, ale třeba někde nějakým přitažením šroubečku, nebo tak ? ;)
Poslední dobou mi to totiž na volnoběh po nastartování strašně smrdí benzínem, a to je třeba +10°C.
No a taky to docela žere -po dálnici 9l a couráním po městě i k 12l :( furt se utěšuju, že je to v zimě normální, ale nějak mi to nedá spát...
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od Albedo »

Tak jsem dnes sundal výfuk a zjistil, že je vysypaný katalizátor. Ocelová "drátěnka" lezla až do tlumiče výfuku a v tom všude to "kamení". Tak jsem to vytahal ven a vybouchal. Ještě po nastartování něco štěrchá v tlumiči výfuku (asi se tam mele nějakej kousek toho vnitřku z katíku).
No doufám že to byla ta chyba proč to smrdělo a žralo. Nejelo to jen do velkého kopce, ale to mi nepřišlo divné, když jsme jeli v 6ti....
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Karlik
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 48
Registrován: čtv led 15, 2015 8:03 pm
Typ Libera: Kopcolezec E12
Bydliště: Palupín
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od Karlik »

Tak všechno je možné, ale že by až tak? Je pravda, že už to tady někdo řešil, že výfuk na liberu má velký vliv na jeho motorové vlastnosti. :!: Budu ho mít taky vysypaný, nebo že by to byla jen vnitřní rez - taky tam něco lítá :?
Subaru Libero E12 superdeluxe "Kopcolezec" r.v.94
Toyota Corolla 1.6 97kW LPG r.v.2013
Škoda Octavia 1.6 75kW combi r.v.03
Multicar M25 r.v.81
MZ 150e r.v.91
Simson S51e r.v.85
Jawa Jaweta r.v.60
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od covex »

Tedy nevi nevim, jak to skutecne vypadalo, ale katalyzator u Libera je dvojdilny - prvni dil je samostatny na vyfukovem potrubi za vlnovcem a druhy dil je v tlumici vyfuku! Katalyzator je tako jakoby dratenka (spis to pripomina vceli plastve). Pokud v tom bylo kameni tak to asi neni uplne dobre, ale to by spis svedcilo na nizke pracovni teploty katalyzatoru - tedy malo delsich jizd apod. Pokud si to vymlatil vem jen z tlumice, tak to velky vliv na emise mit nebude, ale spravne to neni.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od Albedo »

No vytahal jsem to právě z dílu za vlnovcem. Ta drátěnka z toho lezla trubkou až do tlumiče, a všude tam bylo (asi tím tlakem) rozsypané takové to...no nevím...tvarem mikroplástve (dírky) v keramice :) nebyl to jeden kus, ale několik a už s docela zaoblenýma hranama, jak se to tam různě na hrbech asi mlelo. No četl jsem, že další díl je v tlumiči, ale jak vypadá? Vždy po nastartování to tam teď štěrchá jako když se hodí kámen do pračky. Po chvilce, nebo přidání plynu to ustane. Nejdřív jsem myslel že "klepe" napínací kladka, nebo řemen k altíku, ale jde to z tlumiče výfuku. Myslím že tam kousek "keramiky" (plátve, nebo kamene, nebo jak to nazvat) vletěl, a teď tam tlakem splodin létá až se někam "vmáčkne". Ještě zkusím ten tlumič sundat a diagnostikovat co to je.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
vojta
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 532
Registrován: pon srp 09, 2010 12:40 pm
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od vojta »

tady je ta mřížka v tlumiči:
http://vojtadedek.rajce.idnes.cz/subaru ... 130606.jpg
jestli máš teda ještě origo oválný vejfuk, kulatý už mřížku nemá...
Nudíte se? Kupte si Subaru Libero ;)
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od covex »

Jestli si to vybouchal z toho "za vlnovcem" tak to je katalyzator, takze ses bez nej, resp. min. se zhorsila ucinnost podle toho kolik tam toho zbylo. Katalyzator bych koupil bud stary z vrakace, nebo se tam da dat nejaky univerzal (tusim to tady na foru nekdo taky psal).
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od Tuti »

Druhý katalyzátor v tlumiči se týká pouze originálu, replikové tlumiče ho vůbec nemají (originální tlumič na novější Libero má oválný průřez, repliky jsou kulaté). A samozřejmě ani u originálu ho po těch letech nenajdeš vždycky, já ho mám taky už pryč. Každopádně kdybys ho tam měl, tak ti z hlavního katalyzátoru dovnitř tlumiče nic nevlítne, protože katalyzátor na tlumiči je ve vstupní trubce hned za přírubou a konstrukčně je stejný jako ten první, tzn. hustá plástev.
--
Náhrada katalyzátoru univerzálním je bohužel komplikovanější než u většiny aut, protože všechny univerzály co jsem kdy viděl mají vstupní i výstupní trubku v ose, kdežto u Libera jde výstup do strany.
Takže nezbývá než nový díl řezat a vařit. Někde se ale dají koupit i samostatné vložky do katalyzátoru,
netuším, jestli to už třeba u Libera někdo zkoušel, ale možná by bylo snazší rozříznout původní katalyzátor a vsadit do něj pasující vložku, než předělávat univerzální díl. Ale zase by bylo víc práce s náhradou tepelných štítů, protože na starém katalyzátoru už budou vždycky rozpadlé.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od Albedo »

No tak teď si fakt nevybavuji zda mám v průřezu kulatý, nebo oválný výfuk. Nicméně ve vstupu do něj nic není - jen díra. Proto si myslím že kousek vletěl z toho katalyzátoru do tlumiče. No asi to zatím nijak řešit nebudu. Technická je až za půl roku a něco, takže po zimě budu vařit a měnit stejně polovinu věcí... Ale asi tam dám nějaký univerzál.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od Albedo »

Jen tak mimochodem jsem si při "dolování" převodovky vzpomněl na toto téma... ;)
Mám tam prosím oválný výfuk.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od covex »

Proste original vypada takto: http://www.lowlevel.cz/log/images/subar ... ani1_s.jpg
za vstupni dirou v te rozsirene casti je normalne druha cast katalyzatoru.

Ta cerna "koule" vpravo dole vedle vyfuku je hlavni katalyzator.
http://www.lowlevel.cz/log/images/subar ... ntaz_s.jpg
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od Albedo »

Tak asi vím, proč mi smrděl benzín. Dnes jsem koukal do běžícího motoru, a docela kapal benzín z té poslední hadičky před vstřiky. Celá steřelá. Co vteřina, padla kapka. Normálně jsem si toho v podstatě nemohl všimnout, protože vše pocákané během 2 - 3 minut uschlo a nikde nic nešlo vidět. A já si říkal proč sakra jsem od posledního tankování zase skoro na 14l /100km:D
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Bohatost směsi?

Příspěvek od covex »

Tos mel celkem kliku ze si na to prisel driv, nez ti shorelo auto...
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Odpovědět