Naražené přední rameno

E12 superdeluxe, standard
Odpovědět
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Naražené přední rameno

Příspěvek od Albedo »

Tak se mi dnes při návratu z lesů podařilo v šeru a mlze trefit kousek skály co lezl na polňačce. Vyděl jsem ten výčnělek až tak 1 - 2 metry před autem, a než jsem zastavil, bylo bum. V ramenu je pěkný důlek (viz. foto). Otázkou je, zda ho měnit, nebo nechat a doufat že to nebude mít na nic vliv (třeba geometrii, sjíždění gum,...). Jde nějak jednoduše, základně proměřit, zda to není hnuté? Pocitově nevím, zda se něco změnilo. Člověk samozřejmě po té ráně na to myslí a furt zkouší za jízdy točit volantem a ani v podstatě neví zda tam rozdíl je, protože před tím tomu moc pozornost nevěnoval...
2018-01-07 17.17.04_Xxx_1024.jpg
2018-01-07 17.17.04_Xxx_1024.jpg (369.82 KiB) Zobrazeno 12672 x
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Naražené přední rameno

Příspěvek od covex »

Pred casem jsem videl nejaky pomerne jednoduchy navod jak overit geometrii na youtube. Presnost je samozreje diskutabilni, nicmene asi nemas Libero zrovna na paradu, takze pokud neni opticky na prvni pohled nic jineho hnuteho asi bych to neresil. Ono se ti taky muze stat, ze koupis nove rameno a nepujde ti tam nasadit, protoze je hnuty uchyt, pak by se muselo kdovico rovnat...
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Naražené přední rameno

Příspěvek od dědek »

Najdi si rovinku, rozjeť se tak asi čtyřicítkou a pusť volant. Pokud auto nebude samo zatáčet a nebude nutné volantem korigovat jízdu, vůbec bych to neřešil. Odřeninu zamázni nějakou černou barvu a klidně jezdi dál. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Naražené přední rameno

Příspěvek od Albedo »

Napadlo mě to zkusit poměřit a porovnat s dárcem. Změřit mezi sebou přední a zadní část gum v poloze rovno, a pak ve vytočení maximálně doleva a doprava. Na dárci jsou sice jiné gumy a disky, ale ten rozdíl v přední a zadní části gumy by měl být asi stejný. Předpokládám že tam nějaká měřitelná sbíhavost bude. Nebo si ze starého disku vyrobím nástroj, který se našroubuje místo kola, a dle toho to nějak poměřím.

Ale vidím to tak že na tom budu jezdit dál, nevypadá že by to bylo nějak extra hnuté. To rameno ten náraz svou deformací vstřebalo, a nic jiného tam snad není. Omrknu to ještě o víkendu na jámě.

Dědku, problém je, že mi to táhlo doprava už dávno a z nějakého důvodu někdy méně a někdy více (má na to hodně vliv i boční sklon vozovky a boční vítr). Včera když jsem to samozřejmě po cestě zkoušel, někdy mi přišlo že táhne víc a místy zase méně než obvykle, takže podle toho se asi nemůžu řídit.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Naražené přední rameno

Příspěvek od covex »

Nemer gumy, ale rafky a pootoc kolo o jednu pul otacky.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Naražené přední rameno

Příspěvek od dědek »

Tak když ti to nedrželo stopu už dřív, tak bych to už vůbec neřešil. Teď jde jen o to, zda to je sbíhavostí nebo odklonem. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Odpovědět