Centrál na pátých dveřích staršího Libera

Krok za krokem výroba, rekonstrukce, přestavba...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1571
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Centrál na pátých dveřích staršího Libera

Příspěvek od Tuti »

Tak už jsem taky namontoval centrál - nejen kvůli pohodlí a machrování na parkovišti, ale taky kvůli stále trucovitějším zámkům. A protože zámek na pátých dveřích se mi poslední dobou párkrát vůbec nepodařilo zamknout a já do kufru lezu dost často, bylo jasné, že centrál na kufr je priorita.
Jak už bylo jinde zmíněno, klasickým způsobem nejde centrál namontovat, protože zámek kufru nemá žádné překlápěcí táhlo, na které by senapojil motorek. Cylindrická vložka je umístěna přímo v "čudlu", který zmáčknutím ovládá odjišťovací páčku západky zámku.
Obrázek
Je zřejmé, že nemá smysl pokoušet se nějak otočit cykindrickou vložkou - čudlu se musí v pohybu zabránit jinak. Za tím účelem jsem si nechal vyrobit "mašinku", která posuvnou závorou zahrazuje čudlu cestu dřív, než může zatlačit na páčku.
Obrázek
Samotná montáž do dveří už je pohoda, jen je důležité západku napolohovat do poměrně úzké mezery mezi čudl a páčku, aby o ně nedrhla. Mnohem větší dřina ale je protáhnout kabely průchodkou do dveří, kde je už tak dost tlačenice drátů od stěrače, vyhřívání skla, osvětlení SPZ a vnitřní lampičky.
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Tenhle způsob má jednu malou nevýhodu - když se zamkne centrálem, nejde kufr odemknout klíčem a samozřejmě ani naopak. Ale s tím se dá žít.
Montáž centrálu do ostatních dveří už popsal Jarda, můžu jen potvrdit, že je to piplačka - ale nakonec se mi všechno podařilo, dokonce i vytáhnout zapadlý šroubovák ze šoupaček :lol: . Tak snad jen poznámku - na vrtání a propilovávání děr pro průchodky (ty moje potřebují í na jednom konci oválný otvor) do předních dveří a sloupků jsem si dveře sundal, nebýt toho, dost bych se s pilníkem navztekal. A od drátů motorků jsem přes relátko vytáhl signál na blinkry, zapojil jsem každou stranu přes diodu, takře na mě auto spiklenecky mrká všemi blinkry.
Mou radost teď kalí jen obava, jestli stihnu auto do srazu dokompletovat, protože teď vypadá pořád ještě takhle:
Obrázek
(jen má nasazené dveře). Vzal jsem to totiž důkladně a když už se vrtám v té elektrice, zrovna si připravuji i vypínač na mlhovky, přendávám repráky a repasuji zadní pojistky. Krom toho jsem vyndal zevnitř všechno čalounění a snažím se ho vyčistit. Kdybych to do pátku nestihl, tak snad přijedu v sobotu.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

To že nefunguje zadní zámek na klíč nevadí, protože od té doby co mám centrál sem kíč do zámku stejně nezasunul.
Blinkry nemám zapojený do teď :oops: . Sem prostě na elektriku lempl.
Ten systém si nech patentovat :) je to paráda :idea:
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Příspěvek od dědek »

Když jsem sundával čalounění pátých dveří teď už snad po osmé, protože nešly zamknout, dokopal jsem se konečně k tomu, že jsem páté dveře doplnil o centrál, který jinak byl jedno z prvních , co jsou po koupi nového červeného, udělal. A ten patent popisovaný pro starší ,novější už nepotřebuje a tak je jen otázkou trpělivosti prostrkat dva dráty ( podotýkám dva dráty - jeden a "místní "kostra nefunguje z pochopitelných důvodů překlápění polarity. Už jsem se jednou na to ptal jak ty zatracený dráty protáhnout pod čalouněním, ale to se musí (aby to k něčemu vypadalo) častečně demontovat. Cíl protahování -pohyblivé kontakty ve sloupku pro šoupačky byl dosažen po třech hodinách usilovného nadávání. Teď už ale ušetřím boty, neboť pokaždé u obchodu jsem se od zamčených dveří vracel pro klíčky do spínačky. A u nového funkce klíčku i při centrálu zústává zachována. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Odpovědět