Pojistkovka vzadu

E 10, E 12
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Pajas »

Tak jsem se rozhodl vyměnit pojistkovku vzadu protože je shnilá a světla vpravo mi mín svítí. Když chci koupit novou má to nějaké specielní požadavky? Nemáte někdo schéma jak to má být vevnitř zapojené?? Nebo stačí tam dát klasiku co byla na 120????Stará ven nechce budfu ji muset nějak vyhodit asi rozbit...
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Karel »

Pajas píše:Tak jsem se rozhodl vyměnit pojistkovku vzadu protože je shnilá a světla vpravo mi mín svítí. Stará ven nechce budfu ji muset nějak vyhodit asi rozbit...
Pojistky vzadu jsou vlastně "předjištěním" a ostatní auta je už nemají.Vyřadíš-li je, ničeho špatného se nedopustíš.
el1.jpg
el1.jpg (56.63 KiB) Zobrazeno 13387 x
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Pajas »

To jako myslíš že to mám udělat a spojit natvrdo??A jak to mám spojit??Ten obrázek je malý a nečitelný boužel :(
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Martinekk »

Do poistkovky Ti vedie jeden hrubý (tuším biely kábel) od štartérového plusu a potom 3 idú ďalej do inštalácie. Jednoducho všetky 4 káble pekne spojíš. A je to.
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Pajas »

Všechny dohormady jo???Doufám, že to nevybuchne :-)
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Tuti »

Popravdě řečeno tam ty pojistky zase úplně zbytečně nejsou - vedení od baterky k pojistkové skříňce vpředu je dlouhé a ty zadní pojistky jsou ochrana pro extrémní případy (tím se rozumí např. havárie, spálení kabelu při opravě karoserie nebo ohlodání zvířetem ... což není žádný vtip). Druhá pravda ale je, že spousta (možná i většina) Liber vesele jezdí bez nich.
Pokud se to rozhodneš propojit natvrdo, bude asi nejlepší na všechny kabely co vedou do pojistkovky naletovat důkladná oka, lehce potřít vazelinou, sešroubovat k sobě a pořádně zaizolovat. Kdybys tam pojistky chtěl nechat, tak si s tím dost vyhraješ - šlo by to řešit i tou skříňkou ze Škodovky, ale velkou 60A pojistku bys musel nahradit několika paralelně zapojenými menšími (třeba 5x15 A nebo 4x20A - spíš nechat větší rezervu, protože kvůli nestejným odporům se proud nerozdělí rovnoměrně a pak by ti vylítaly jedna po druhé.)
V každém případě si na manipulaci s drátama odpoj baterku!
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Karel »

Pajas píše:Všechny dohormady
No kóónečně :!: :!: :!:
K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Karel »

Tuti píše:Popravdě řečeno tam ty pojistky zase úplně zbytečně nejsou - vedení od baterky k pojistkové skříňce vpředu je dlouhé ... lehce potřít vazelinou, sešroubovat k sobě
Jen doplním. Vedení ke starteru je stejně dlouhé a žádná pojistka tam není.
Vazelína izoluje :!: všechny spoje musí být kovově lesklé čisté a suché :!: tím se vyloučí možné přechodové odpory. Chceš-li hotový spoj ochránit tak přetři, nebo přestříkni Resistinem ML. Ještě k možnému ohlodání. Pomineme-li všechny plašiče a odpuzovače, tak nejlepší aktivní ochrana je odpojovač baterie, a občasná kontrola kabelových rozvodů.
K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od dědek »

Karle, jedná se o starší, který má baterku hned za motorem a tedy kabel na startér to má "snažší" . Jištění těmi třemi pojistkami je "vedení" přes celé auto dopředu k největším "žroutům" (světla motorek stěračů, topení a vetilátor chladiče). Já myslím, že japonci tohle neudělali jen tak proto, aby bylo Libero složitější. Já osobně bych celý problém řešil tak, že místo pojistky bych natáhl cca poloviční průměr kablíku . Tedy 3x od přívodu k pojistkovce k vývodu za každou pojistkou. V případě zkratu slabší kabel přehoří a vedení tak jistí . Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Karel »

dědek píše: Tedy 3x od přívodu k pojistkovce k vývodu za každou pojistkou. V případě zkratu slabší kabel přehoří a vedení tak jistí . Dědek
Jištění vedení se již nepoužívá. Počítá se se skratem ve spotřebičích.
K.
:shock:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od dědek »

Já myslím, že vzhledem k vzdálenosti kabeláže od baterky dopředu právě pro případ havárie a skřípnutí drátů v celkem subtilních sloupcích a dutinách v podlaze (prahy) bylo na místě řešení jištění kabeláže už skoro u baterky. Mohu se však mýlit, ale myslím, že mám pravdu. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Karel »

dědek píše: skřípnutí drátů
I tak možná.
Vše závisí na současném technickém stavu, jakejma "opravama" auto prošlo. Má-li být v orig stavu, tak jednoznačně zadní pojistky ano :!: I kdybych je měl vyrobit podle původních. Jestli končí poslední technická, a pak už konec, tak cokoliv.
K.
:oops:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
kce
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 423
Registrován: čtv pro 07, 2006 9:37 pm
Bydliště: K.Vary / Plzen
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od kce »

jak vypadala predtim nemusim asi davat, kazdy vi jak vypada koule z medenky a smiru;)
udelal sem ji celou novou:
Obrázek
Obrázek
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Pajas »

Jo takže hlavní je ten bílý drát teda jo???Ten přivádí štávu jo??
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Martinekk »

Neviem, ktorý privádza šťavu, lebo ho mám už vymenený. Bol hrozne hrdzavý a vo finále sa odlomil z očka... Viem, že biely čo vychádza z 60A poistky ide dopredu, je to napájanie všetkého okrem svetiel. Druhý koniec tohto kábla pokračuje cez konektor pred spolujazdcovými nohami vpredu aš na spínaciu skrinku. Inak, pekná práca :D
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Karel »

Martinekk píše:Neviem, ktorý privádza šťavu
Já bych použil skoušečku...
K.
:twisted:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Tuti »

Není potřeba používat zkoušečku, přívodní drát vede viditelně rovnou od baterky a je nejtlustší. Jak jsem už psal, velmi důrazně doporučuji před začátkem jakékoliv manipulace s dráty v tomto místě odpojit baterku, takže když "zkoušečka", tak jedině ve funkci ohmmetr.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od dědek »

Podtrhuji Tutiho slova. Velmi bacha na zkrat toho nejtlustšího drátu s plechem karoserie či motoru. Je to stejnosměrný proud, který je schopen drát od baterky doslova přivařit ke kastli a nejde to pak odtrhnout! Rozpálí se do červena a zapalí co může. Proto hasiči při bouračce jako úplně nejdříve odpojují baterku. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od Pajas »

Dobré tak co kdybych teda všechny dráty spojil dohromady a před ten bílý nejtlustčí, přívodní, hodil pojistku. Ale jakou??Tam je 2x 20A jednou těch 60 A- tak udělat nějaký kompromis na 40 A nebo jak??Chápete jak to myslím??
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Pojistkovka vzadu

Příspěvek od dědek »

Ano, chápeme to . Ale 60A je proud jako hrom to je jako kdyby tam pojistka nebyla žádná. Ale nejlepší rada je tato. Spoj všechny čtyři dráty dohromady - nejlépe udělat na nich očka a pak nerezavějícím šroubkem (minimálně M6) ) pořádně sešroubuj. nakonec pořádně zaizoluj , at se na ten spoj nedostane voda a bude to fungovat. A až se ti budou blížit narozeniny, rozhlašuj všude, že letos nechceš adidas mikinu se čtyřmi pruhy (čím víc proužků tím víc adidas) a za tu cenu ať ti koupí hasičák. Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Odpovědět