Menic 12V/230V do Libera?

Všeobecné či doplňky
Odpovědět
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od covex »

Nemate nekdo v Liberu nainstalovany menic 12V/230V? Potrebuji aspon 400W. Pri 12V to je 33A, coz neni zrovna malo. Nebude to mala pixla, este se to musi chladit. Tusi nekdo co u tech levnejsich znamena vystup "modifikovany sinus"?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od dědek »

Vastním měnič 150W, který jsem vozil i v Liberu. Byl to zdroj proudu pro některé spotřebiče kupované na burzách a hlavně na setkáních radioamatérů. Předtím se mi několikrát stalo, že údajně funkčí rádio nebo hodiny (radiobudík) jsem nemohl pohodlně vrátit při zjištění že je to totál šrot a žádná pojistka na vstupu. Jestli je to dobrá sinusovka nebo spíš obdélník těžko říci. 150watů na vrtačku nebo jiný točivá stroj je hodně málo. Naposledy jsem kupoval ventilátor a ten se točil. Ale šlo o takový stolní 50-60W . Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Gamer
Občasný přispěvatel
Občasný přispěvatel
Příspěvky: 38
Registrován: čtv lis 05, 2015 3:42 pm
Typ Libera: --
Bydliště: Trenčín

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od Gamer »

To bude asi trocha komplikovanejsie, 33A je celkom dost ked vystup z alternatora (aspon v Justy) ma 60A poistku a len 60+60W dialkovych by malo zhltnut 10A...
Mobilne stanky/dielne mavaju urcite minimalne pridavnu baterku. Ale to pomoze len ak sa 230 pri jazde nepouziva...
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od Albedo »

Modifikovaný sinus značí v podstatě obdelníkový průběh (nebo podobný patvar). Záleží co tím chceš napájet. Spirálám, žárovkám a podobným "odporovým" spotřebičům nevadí. Taktéž spínané zdroje jsou v pohodě (různé moderní nabíječky akumulátorů do foťáků, telefonů a podobně), to jsou v podstatě DC-DC měniče. Hůř jsou na tom transformátory, a úplně nejvíc to vadí motorům. Někdy fungují, ale rozhodně jim to nedělá vůbec dobře (transformátor víc "vrčí", to znamená větší vibrace - namáhání plechů,....). Já tedy mám 400W měnič ( s čistou sínusovkou) a před tím jsem měl 150W s modifikovanou. Ten 150W bez problémů zvládl napájet celý týden různé nabíječky, trafo pájku 100w, externí disky a párkrát dobít i nějaké notebooky (jsem dělal v kempu dobíjecí stanoviště :D , a pak jsem dokonce i bez problémů nastartoval...
Na co to chceš použít?
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od covex »

Hlavne nabijecky naradi - to by mel i modifikovany sinus stacit, jenze zname jak to je.:) Prave ze me tech 33A na alternator v Liberu prijde taky dost. A vubec se mi nelibi, ze by to bylo pripojene na dratky do zapalovace jak to nekdy je videt, tak me zajimalo zda to nekdo uz resil. Koukal jsem na ten modifikovany sinus a jsou urcite tri stupne "aproximace" - trapez (v podstate obdelnik), modifikovany sinus ma byt aproximovany schody (nikdo ovsem moc neuvadi jak velkymi, takze jeden schod je taky u nekoho modifikovany sinus) a pak "cisty sinus" coz jsou teda asi taky "digitalni schody" ale vyhlazene.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Martinekk
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 938
Registrován: sob čer 16, 2007 9:42 pm
Bydliště: Trenčín city
Kontaktovat uživatele:

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od Martinekk »

Na ten výkon by som určite spravil samostatnú zásuvku priamo z akumulátora, so samostatným istením poistkou. Liberkové rozvody toto trvale nevydržia, a ešte po tých rokoch...
Na spínané nabíjačky stačí aj ten modifikovaný sínus, ako písal Albedo :D
Libero E12 1989/1990, 4WD. Striebornobiela krhlička.
Plyňák Forester GX, EJ20, zelený diablik 1999.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od covex »

Libero ve funkci benzinoveho generatoru 1000W/230V:
subaru-libero-menic.jpg
subaru-libero-menic.jpg (342.11 KiB) Zobrazeno 18400 x
Plus kabel od baterie je priveden pres extra pojistku 80A normalne skrz manzetu u hlavnich pojistek prumer jadra 6mm2. Zemnici svorka je chycena na jeden ze sroubu drzicich paku razeni. Zdirky na bananky jsou zasazene v plastu krytu rucni brzdy. 1000W menic jsem nakonec zvolil protoze podle vseho, je lepsi ho predimenzovat - casto pisou az nekolikanasobne podle typu zateze. Presto treba vrtacka nominalne 810W, ktera naprazdno zere asi 330W pri rozbehu menic kratce pretizi. Stejne bych si nedovedl predstavit ze touto soustavou potece konstantne 80A. Zkousel jsem cca 30A zatez z externi libero baterie 45Ah/12V po dobu asi 30minut a napeti klesalo postupne z 12.5V na 10.5V coz uz menic zacne pistet, ze ma nizke napeti. Baterka se po odpojeni zase vzpamatovala, ale trvalou zatez 30A proste nedava (neni to trakcni baterie ze).

V navodu pisou, ze menic se nema pouzivat s nabijeckama baterii. Cely navod je, jako kdyby clovek automobilovy menic pripojoval jen k autobaterii, kdyz auto neni nastartovane, coz mi prijde jemne nelogicke, ale vyrobce se tim nejspis kryje pred pripadnymi problemy, ktere takove pouziti muze prinaset.

Co je trochu neprijemne je, ze na VSTUPU menice je i po odpojeni od svorek 12V - je tam evidentne velky kondenzator. Zda tam maji taky diodu, aby zabranili zkratu nevim- testovat se mi to nechtelo.:)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Phweb
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 166
Registrován: ned říj 02, 2016 8:28 pm
Typ Libera: Zatim zadne
Bydliště: Brno

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od Phweb »

Muzu se zeptat, co ta sranda stala, jestli to neni tajne a jake jsou zkusenosti z provozu?
Libero 1,2 '96 superdeluxe
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od covex »

No, pokud tam das menic s modifikovanou sinusovkou, tak to je 2000,-, kabely ze zasob, 100Kc pojistka, 4x ocko po 10Kc + musis mit kleste na ocka, 2x konektor na bananek po asi 25Kc a vedet kudy prostrcit drat - ja mam upravene svorky i na baterce, takze nebyl problem tam dalsi kabel pridat. Samozrejme to byly dve hodiny nadavani, jak to poskladat..:)

Zkusenosti - tezko nejak komentovat, proste to funguje, ale musi se to pouzivat rozumne. Svarecku bych tim asi nenapajel. :)
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Phweb
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 166
Registrován: ned říj 02, 2016 8:28 pm
Typ Libera: Zatim zadne
Bydliště: Brno

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od Phweb »

Ja mival v Transitovi menic pichly do zasuvky tohoto typu a neusmazila se, je ale pravda, ze to byl nejaky obyc, tusim 600W a taky ma Transit trosku jinak dimenzovane altik i baterku.
Obrázek

Tohle reseni je ale daleko elegantnejsi, mysleno Covexovo.
Libero 1,2 '96 superdeluxe
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2467
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od covex »

Delaji se menice primo do 12V zasuvek, ale nedelaji se tak menice vetsi nez 300W - uprimne nevim jake zatizeni ta 12V zasuvka snese, ale i tech 25A mi prijde dost. K nekterym menicum jsou i krokodyly na baterku, ale u libera je to neprakticke, kdyz je baterka pod sedackou, ze.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Lubomír
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1030
Registrován: pát úno 03, 2006 9:07 pm
Bydliště: Trenčín,SK

Re: Menic 12V/230V do Libera?

Příspěvek od Lubomír »

ja to mám takto:
Drziak_zdroja_Liberkovy.jpg
Drziak_zdroja_Liberkovy.jpg (54.86 KiB) Zobrazeno 18254 x
pripájam cez zásuvku, na nabíjačku aj komp stačí, pri zapojení si hvízdne...
najprv E10, ročník 1984 na 12"diskoch, DeLuxe, slúžil od 1993, 350 000 km....
od 2008 prezbrojený na novší 94-E12 1.2i 4WD, červený "hintovček",
v r.2013 inovovaný na novší 96-E12 superdeluxe 1.2i 4WD, zelenometalizovaná mentolka
Odpovědět