Používání dětských sedaček

E 10, E 12
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Používání dětských sedaček

Příspěvek od Tuti »

Má někdo z přítomných v malíku nový silniční zákon? Jde mi o používání dětských autosedaček - synátorovi je devět, má asi 140 cm a vzhledem k malých rozměrům lavic v Liberu sedí na podsedáku "jako vopice na brusu" - nic bezpečného na tom rozhodně není, takže jezdíme bez sedačky. Podle starých pravidel se na sedadlech s dvoubodovým pásem dětské sedačky nepoužívaly, ale rád bych věděl, jak je to po novu a případně taky v zahraničí.
Dík
Tuti.
Uživatelský avatar
Jarda
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 539
Registrován: pon zář 26, 2005 3:08 pm
Bydliště: Moravská Třebová
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jarda »

new_Eyecrazy.gif
Děti jsou to nejcennější, co přepravujeme automobilem. Pro zodpovědného motoristu novela vlastně nic nemění, protože užívá dětskou sedačku v duchu litery novelizovaného zákona již nyní. Tedy na všech kategoriích pozemních komunikací, jak je tomu ostatně ve většině evropských států. U nás dosud platí povinnost umístit dítě (menší než 150 cm, lehčí než 36 kg) do sedačky jen na dálnicích a rychlostních silnicích. Na jiných než uvedených pozemních komunikacích mohou být děti až do 1. července přepravovány bez zádržných systémů.
O této problematice zákon říká:
Paragraf 6
(1) Řidič motorového vozidla je povinen
b) nepřepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3), které není vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, 1. dítě mladší tří let, 2. dítě menší než 150 cm na sedadle vedle řidiče,
c) přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost nepřevyšuje 36 kg a tělesná výška nepřevyšuje 150 cm, pouze za použití dětské autosedačky; při této přepravě 1. dítě musí být umístěno v dětské autosedačce, která odpovídá jeho hmotnosti a tělesným rozměrům, 2. na sedadle, které je vybaveno airbagem, který nebyl uveden mimo činnost, nebo pokud byl uveden mimo činnost automaticky, nesmí být dítě v dětské autosedačce přepravováno čelem proti směru jízdy,
d) umístit a upevnit dětskou autosedačku na sedadle a dítě do dětské autosedačky podle podmínek stanovených výrobcem dětské autosedačky v návodu k použití této dětské autosedačky,
e) přepravovat ve vozidle kategorie M1, N1, N2 nebo N3), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, dítě, jehož tělesná hmotnost převyšuje 36 kg nebo tělesná výška převyšuje 150 cm, pouze je-li dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem,
f) přepravovat ve vozidle kategorie M1 a N1), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem a ve kterém jsou na zadním sedadle již umístěny 2 dětské autosedačky a nedostatek prostoru neumožňuje umístit třetí dětskou autosedačku, třetí dítě starší 3 let a menší než 150 cm na zadním sedadle pouze, je-li toto dítě za jízdy připoutáno bezpečnostním pásem,
g) poučit osoby starší 3 let nebo osoby je doprovázející přepravované ve vozidle kategorie M2 a M3), které je vybaveno zádržným bezpečnostním systémem, o povinnosti použít zádržný bezpečnostní systém, pokud tato informace není zajištěna jiným způsobem.
qcheerleader.gif http://www.novapravidla.cz :oops: hat20.gif
Kdo je moudrý, míří ke hvězdám
nově= jsem majitel nového KIA SOUL 1600
peple
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1320
Registrován: pon zář 26, 2005 7:41 am
Typ Libera: už bez Libera
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od peple »

Tuti
tak s tím se asi nedá nic dělat :?
Jedině sehnat ten nejnižší podsedák "aby se vlk nažral a koza zůstala celá".
Časem budu tento problém taky řešit.
Z jaké části Liberce jsi. Naproti SPŠSE ve dvoře občas stojí červené Libero :twisted: To jsi ty :?:
Naposledy upravil(a) peple dne úte dub 11, 2006 4:59 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

"Šlaka - jsem odhalen!" :D
Ve dvoře naproti SPŠ stojí moje Libero prakticky denně, neboť tady sídlí moje firmička (v patře nad námi zase mají kanceláře ti milí hoši, kteří dávají autům po Liberci botičky - prosím nezaměňovat).

Ale zpět k tématu: Zabrousil jsem na doporučený web a v odkazech jsem se proklikal k definici:

"Co říká právní úprava v České republice (zákon č. 361/2000 Sb.)
Obecná definice (§2, písm.ii)
• Zádržný systém je zařízení pro zajištění zvláštní bezpečnosti přepravovaných osob, například dvoubodový bezpečnostní pás nebo dětská autosedačka, schválené podle zvláštního předpisu (zákon 56/2001 Sb.), nahrazující funkci bezpečnostního pásu."

Chápu to tak, že dvoubodový pás je tady jednoznačně postaven na roveň dětské autosedačce a žádný podsedák už není potřeba.
Je to na webu BESIPU se znakem ministerstva dopravy, takže to snad bude platné znění ... každopádně si to vytisknu a budu se tím ohánět.
(pro případné další zájemce je to na http://www.ibesip.cz/cs/bezpecnostni_pasy/
Co+říká+zákon+č.+3612000+Sb/

Díky za užitečný odkaz.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
fanfon
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 13
Registrován: ned srp 06, 2006 9:39 pm
Bydliště: sušice

Příspěvek od fanfon »

Já sem na levou stranu střední lavice přidelal samonavíjecí škodovácký pás. Horní šroub, teda matka tam byla, tak scházelo udělat jen spodní. :P
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Tuti »

Většina novějších Liber na tomhle místě už samonavíjecí pás má, má to i tu výhodu, že pořád nepadá ven ze dveří. Nepíšeš, z jaké Škodovky jsi použil pás, ale jestli to je z předního sedadla 105-130, tak pozor - může dělat potíže. Škodovka má sloupek hodně skloněný dozadu a proto má navíjecí bubínek uložený našikmo, takže na svislém sloupku se pás bude blbě navíjet.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
fanfon
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 13
Registrován: ned srp 06, 2006 9:39 pm
Bydliště: sušice

Příspěvek od fanfon »

Přesný typ ti už neřeknu, ale ve svislé poloze není žádný problém. Jen když sklopím zadní lavici, tak nenavíjí, ale mam tam pořád dětskou sedačku, tak to neřešim. :wink:
Odpovědět