Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Volný pokec (nejen) o Subaru Libero
Odpovědět
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od dědek »

Sice nevím jestli to Santa podepsal (ale na 99% ano) takže nás čeká od 1.1.09 zase "novinka" .A bude se týkat všech Liber. Těch starších 10.000.-Kč a novějších 5 resp.3tisíce Kč. Nezasvěceným jen to, že je to nový poplatek při prodeji starého auta podle emisí ( potažmo roku výroby) "Prvý" přepis po 1.1.09 bude pro kupujícího plus výše zmíněné poplatky a tak auto dneska za 15 tisíc bude neprodejné neboť kupujícího přijde na 25 tis. a prodávající , když by ho měl dát za pět tak ho předloží k ekologické likvidaci. Myslím, že zpět jsou časy kdy se oba zúčastnění dohodnou a nic se přepisovat nebude. Za auta , která stála kolem roku 1984-8 tak tři tisíce , bylo šest stovek za přepis taky dost a tak se hodně často říkalo při silniční kontrole , že to mám půjčený. Průšvih byl, když skutečný majitel náhodou zemřel nebo zdrhl za kopečky. Pak nezbývalo, než auto rychle prodat dál. Dědekl
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od Pajas »

Nevíš teda jak to bude přesně dědku, jestli podle emisí či roku výroby? Jako to budou chtět ten průkaz , kde jsou napsány emise? Jo a co ti na starším co tam mají "katalyzátor"?? Už se to řešilo, zda starší má či né- ted nevím výsledek ale na mojem bílém je u nádržky napsané katalyzator a na palubce Unleaded fuel only- Takže bezolovnatý benzín jen.
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od Karel »

Pajas píše:Nevíš teda jak to bude přesně ...
Nó bude to asi takhle...
Opis:
"Prezident republiky dne 8. října 2008 podepsal zákon, kterým se mění zákon o odpadech. Novela zavádí „Poplatek na podporu sběru, zpracování, využití a odstranění vybraných autovraků“. Zákon má nabýt účinnosti prvním dnem třetího kalendářního měsíce následujícího po dni jeho vyhlášení. Pokud bude zákon ve Sbírce zákonů vyhlášen ještě v říjnu, což je dost pravděpodobné, bude změna účinná od 1. ledna 2009.

Žadatel o registraci použitého vybraného vozidla do registru silničních vozidel podle zvláštního právního předpisu bude po účinnosti novely povinen zaplatit poplatek, stanovený podle plnění mezních hodnot emisí ve výfukových plynech podle předpisů Evropských společenství (tzv. norem EURO).

Plnění těchto limitů budou úřady zjišťovat z osvědčení o registraci vozidla (tzv. malého techničáku).

Poplatek je stanoven ve výši:

• 3 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 2,
• 5 000 Kč v případě splnění mezních hodnot emisí EURO 1,
• 10 000 Kč v případě, kdy vozidlo nevyhoví ani normě EURO 1 (rok výroby cca 1992 a starší).

Žádný poplatek se naopak nebude platit u vozidel, která splňují mezní hodnoty emisí EURO 3 nebo vyšší (cca od roku výroby 2000).

Při určení výše poplatku se nerozlišuje mezi tím, zda jde o osobní automobil, nákladní automobil, autobus nebo motocykl. Rozhodující je pouze „papírová“ hodnota produkovaných emisí.

Poplatek bude placen při první registraci ojetého vozidla dovezeného z ciziny v ČR, a pokud je již vozidlo v ČR registrováno, pak při první přeregistraci vozidla po účinnosti zákona.

Poplatek bude příjmem Státního fondu životního prostředí.

Lze předpokládat, že především nejstarší vozidla, která nevyhoví ani normě EURO 1, se po účinnosti novely stanou zřejmě neprodejnými. "
K.
:twisted:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od dědek »

Pro Pajase: Myslím, že to co Karel napsal je jasný . Pro ilustraci jsem našel takovou tabulku, dle který se "Úřady" mají držet pro případ vyjimečnosti vozidla, o kterém budou nuceni po 1.1.09 rozhodnout" Do r.v. 1992 - 10.000,- , 1993-1996 5.000,- a 1996-2000 3.000,- Kč. A jelikož je Libero "vyjimečné", tak všechny starší za 10.000,- a novější většina 5.000,- a několik z 1997 za 3.000,-Kč . Je však možné (prý?) docílit úprav na motoru a výfikovém potrubí a nechat si schválit, že "tohle" moje vozidlo z r.1993 spňuje emise EURO 3 a tudíž "bursíkova daň se nekoná , ale ta přestavba je šíleně drahá a mnoc stojí i schvalovací řízení a tak se to v praxi ani náhodou nevyplatí. Dědek

P.S. Trochu od věci i když to s výše uvedeným úzce souvisí. Včera jsem byl na STK.( No prošel bez problémů) Ale docela mne pobavilo, když po asi čtvrt hodině příprav na emisích ( otáčkoměr připojen na baterku pod sedadlem řidiče ) třikrát mechanik sešlápl plyn až na podlahu asi na pět vtěřin a začal "uklízet". Když jsem dostal zelenou známku po zaplacení 450,-Kč jsem se zeptal jestli emise souhlasí. Odpověď: tady jezdí asi dvě taková auta a stejně nevíme kolik to má být.Tak, že : katalyzátor nekatalizátor je to jedno . No pomyslel jsem si něco o řechtání šimla a když chceš jezdit, jednou za dva roky zaplať tisícovku ( 450 emise 550 STK), A jsou to penízky jisté tak proč se v tom nimrat, že?
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od Karel »

dědek píše: stejně nevíme kolik to má být.
Takže byl vlastně móóc hodnej...
Jinak si myslím, že se s tím poplatkem postupně smíříme jako se spotřební daní na PHM.
K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
dědek
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1758
Registrován: stř led 18, 2006 6:46 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Tanvald

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od dědek »

Vlastně Karle byl. A na STK se to opakovalo na kontrole sbíhavosti. Taky nikdo nevěděl kolik má vlastně být správně. Tak, že úkon končil otázkou jestli to sjíždí pneumatiky? Řekl jsem, že vůbec a tak, že je to asi správně. Kontrola světel fugovala tak, že jsem měl otáčet knoflíkem naklápění "potkávacích" a sledoval co se objevuje na regloskopu(?) Ideální poloha byla na "0" .Já jezdím sám na 1 a naložený na 2 jinak na mne občas někdo blikne, že oslňuji. Na to, že mraky aut na silnici potkávám "na jedno oko slepých" nebo evidentně s obrácenou žárovkou na některém světle, takže svítí pánubohu do oken, je s podivem, že docela pečlivá kontrola na STK tomu stejně nezabrání. Vlastně chci jen říci, že pokud ekologická daň vyžene ze silnic spoustu aut ve velmi dobrém stavu a jen starých, bez katalyzátorů, zůstane mnoho takových, o které se majitelé vůbec nestarají, je jim jedno kolik žerou, na jak sjetých gumách jezdí a o řidičských schopnostech nemluvě.Dědek
Subaru Justy 1.0i
škoda yeti 1.8 2010
Uživatelský avatar
Pajas
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 421
Registrován: sob lis 25, 2006 6:22 pm
Bydliště: Želetice u Kyjova - Jižní Morava, okr. Hodonín
Kontaktovat uživatele:

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od Pajas »

No jak sem dělal já emise tak na to auto čuměli.. Pak začal boj, dal šlauch s tím čidlem úplně dovnitř a podíval se na přístroj, zakroutil hlavou šlauch trochu povytáhl znovu zakroutil hlavou a nakonec dal šlauch úplně na konec výfuku, zmáčkl klávesu a bylo změřeno :) a že by to měřil na zvýšené otáčky- nevím na staré škodovce před 3 rokama se to měřilo-to vůbec neměřil. Akorát mi furt nemohl uvěřit, že to nemá lambádu. Tož tak
Subaru Libero E12- červená metla. Rok výroby 1992. 5B* 0229. Další bílé E12-bílá,výroba 1987. 5B* 7981 zatím v depu, postupně se spravuje :)
Uživatelský avatar
sněhulák
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 119
Registrován: ned kvě 20, 2007 6:28 pm
Bydliště: Turnov-Český ráj

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od sněhulák »

Skraje měsíce jsem byl také na emisích a abych pravdu řekl byl jsem s toho docela vykulenej.Čekal jsem různé dolaďování vzhledem k tomu že jsem měl den před tím venku rozdělovač,ale bylo to jak píše dědek,napojil se na baterku dal sondu potom už jen šlapal na plyn podle toho jak se mu posouval program na počítači,po chvilce to zbalil počítač napsal OK vytiskl to a bylo hotovo.Když jsem se ptal jestli je v pořádku předstih tak řekl že podle programu je a že on už to dneska nemá možnost ovlivnit jako dřív,tak že emise asi toto auto má v normě.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2471
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od covex »

O svych zkusenostech s emisema jsem tu psal v samostatnem tematu: viewtopic.php?f=13&t=854
Vypada to, ze jsme na tom vsichni stejne a v podstate je ta platba za kontrolu emisi takovy odpustek za to ze vlastnime auto.. protoze to evidentne nikdo spravne nezmeri....
Me jen z toho co psal Karel, neni jeste uplne zrejme do ktere kategorie tedy nase vozitka spadaji.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Karel
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1702
Registrován: sob zář 24, 2005 9:21 am
Bydliště: Děčín

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od Karel »

covex píše:neni jeste uplne zrejme do ktere kategorie tedy nase vozitka spadaji.
Popsané je to zde : http://cds.mfcr.cz/cps/rde/xchg/cds/xsl/182_5044.html
Já to mám zase takto :arrow:
1/ 91-441
2/ 94-12
3/ 94-12-S2
tak asi EURO 2
K.
:lol:
Nikdo není dokonalej.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1571
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Co říkáte na novou ekologickou daň od 1.1.09 při převodu

Příspěvek od Tuti »

Tenhle zákon evidentně patří mezi prolobované a bezpochyby za ním stojí Škodovka a Asociace dovozců. Skutečný efekt z hlediska ekologie i z hlediska daňového příjmu státu je opravdu - ale opravdu - zanedbatelný. Jenže spíš než prodej nových aut stoupne dovoz ojetin, protože "postižená" vrstva obyvatelstva si přes všechny slevy nové auto asi koupit nepoběží.
A taky bych se nedivil, kdyby se zákon za pár měsíců zrušil nebo pomocí novel a dodatků omezil tak, že by v podstatě neplatil. Po příkladu poplatků u doktora si totiž možná poslanci uvědomí, že podobné zákony přihrávají voliče opozici.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Odpovědět