Barča

Zde můžete prezentovat svůj vůz.
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Barča

Příspěvek od Mis.us »

Tipuju,ze se ti ohla, nebo, že vypadla vidlička zpátečky. Ten první obrázek ji ukazuje pod číslem 33. Zpateckova hřídel je dutá a chodí na hřídeli uložený v obalu převodovky. Vidlička je na cepu, kterej je taky obale převodovky, vidličku na čepu zajišťuje perova závlačka...Do cidla stoucha vidlička od 5kvaltu, tam ale problém nebude....takže řekl bych skříň ven a rozebrat....:(
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Me2d
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 130
Registrován: stř pro 23, 2015 8:46 am
Typ Libera: čekatel
Bydliště: Čelákovice

Re: Barča

Příspěvek od Me2d »

Máš štěstí, že máš libero, takže jako ve velorexu noha ven a couvat :mrgreen:
Libero bylo 96 někde tu je... a teď druhej užouch je Piaggio porter 1.3 16V 4x4, je to návykový ta úžka bduh.gif
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od Albedo »

Tak jsem vyměnil převodovku. Bohužel mi teď ale nevypíná spojka. Vůle, než se spojkové ložisko opře o přírlačák, je. Takže vidlička s ložiskem chodí.buž jsem měl páku úplně na doraz, ale prostě při zmáčknutí spojky se neodpojí. Takže zase celé dolů :( a mrknout co se děje.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od covex »

To je pech, neni to tim ze ta prevdovka dlouho nekde lezela a je to prirezle?
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od Albedo »

Převodovkou to nebude, ta řadí. Když mám kola v luftu, dám tam kvalt a nastartuji, tak se kola točí. I dozadu. Jen při zmáčknutí spojky se točí i v neutrálu dál a nic nezařadím. Po vymontování startéru jsem na to koukal kamerkou, ložisko spojky chodí, i přítlačák zatlačí, ale spojka se prostě neodpojí. Myslím si, že když jsem tam cpal 2x převodovku křivo (a pak po obvodu dotahoval šrouby, aby to sedlo, a ono nic...na jedné straně se to dost rozevíralo), že jsem nějak poškodil lamelu s tisícihranem, a ta je prostě rozepřená pořád, i když přítlačák zabere.....můj názor.

EDIT: na převodovce se mi akorát z pozic 1 a 2 nevrací šajtr páka do neutrálu. To už jsem věděl, když jsem na převodovce venku zkoušel páky řazení, kam se připojují táhla.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Barča

Příspěvek od Mis.us »

Že se točí kola i při neutralu je úplně normální (když jsou ve vzduchu diferenciál je unasenej)..... Převodovka se neustále uvnitř točí. Spojka se rozpojuje jen kuli řazení, když je zařazen neutrál, tak se hřídele normálně točí, protože běží motor...... a když běží motor je jasný, že se točí i mrkev, protože když je spojka odslapla, tak je normálně spojená lamela s přítlacakem a setrvačníkem.

Pokud se ti točí kola při sešláplé spojce, tak si zkřížil lamelu mrkví, prostě ji mrkev váhou převodovky nebo motoru ohla.....pritlacak funguje,ale nevystavi, protože lamela hází s škrtá jak o pritlacak, tak o setrvak. Takže dolů a srovnat....je lepší mít vyndanej i motor, mně se tohle stalo taky a od ty doby vyndavam komplet a spojuji to mimo auto.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od Albedo »

Jo, to že se točí kola i v neutrálu jsem tu kdysi řešil, to už vím ;)
Tak jsem to celé sundal, lamela nevypadala nijak křivě, ale zjistil jsem, že nešla vůbec volně nastrčit na mrkev. Tak jsem to celé opucoval, pilníčkem projel drážky (přitom na starou šla nastrčit krásně) a jal jsem se to nasazovat znovu.
Po dřívějších zkušenostech to dělávám tak, že motor nechám, převodovku uvážu na kladku, která visí na koze, co mám nad dírou nad motorem a motor si přizvedávám dle potřeby heverem. Navíc nechám přítlačák povolený, aby tam lamela měla fóra chodit, a pak jej přes díru po startéru dotáhnu.
Po Xté montáži a demontáži jsem to dnes dal celé, včetně držáků za cca 3hod. :D

Jo, a už teda fungujeme korektně. Ještě jsem vytáhnul a nahradil kdysi zalomený šroub na přítlačáku, opravil selenoid 4WD, kde se mi podařilo ulomit konec, na kterým je navlíknutá hadička podtlaku, co končí v parozích sání. Vložil jsem dovnitř konec tuhy z propisky (musela se zvenku trošku osmirkovat), zvenku na zlom kápl vteřiňák a natlačil do dírky, takže vnitřek zůstal dutý a zvenku se původní zlom spojil (a tím plastem uvnitř to získalo ještě pevnost). Jak bude čas, tak převodovku rozdělám a zkombinuji s tou, co mám vyletěnej ten zadní diferák. To bude asi ale za nějaký čas, pořád nestíhám...
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Barča

Příspěvek od Mis.us »

Ajajaj... To je základní věc :( no jo každej si to nějak komplikujeme :)
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od Albedo »

Tak jsem dnes zase zjistil, že bude prácička. Prosakuje někde chladič. Zatím nic moc, po utření kapky na uchycení ramene levého předního kola se nová udělá tak za 30minut nová, do ukápnutí pak ještě cirka dalších 15minut. V týdnu jsem zjistil, že mi netopí topení, bylo tam málo vody, po dolití asi 1.5l to topí a okruh je plný. Otázka je, zda-li tam nalít (nasypat) utěsňovač chladičů, nebo to vyměnit. V dárci druhý je, nevím ale v jakém stavu. Na stávajícím jsou voštiny poněkud vypadané. A obávám se, že jej bez sundání kastle nevyměním co?
Naposledy upravil(a) Albedo dne sob říj 03, 2020 7:26 pm, celkem upraveno 1 x.
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od covex »

Jestli je to na levym rameni tak to nemusi byt chladic ale zadni topeni, nejdriv bych prosel hadice a spony, odmotnuj mrizku v interieru, pokud jeste na necem drzi, a jukni dovnitr do topeni, jestli neni vyrezly vymenik.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
kraxna
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 196
Registrován: stř led 18, 2017 7:23 pm
Typ Libera: novější
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od kraxna »

já jsem to nějak extra neřešil, nasypal jsem víčko, to nestačilo tak jsem sypnul druhé a je to v pohodě... kapalo mi to ale vzadu ve spoji té dlouhé trubky. Nebyl čas lehat pod auto. A navíc mám toho utěsňovače asi tak na celý život :D
Zpomal a užij si to. :)
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od Albedo »

Covexi, ten chladič je v dolním levém rohu "mokrý". tak do 10cm nad vypoušťákem, tak předpokládám, že to bude ono. Na to zadní topení se radši ani nechci koukat, tam vybafne čert.... :D

Kraxna, a jaké máš s utěsňovačem zkušenosti? Nezacpalo to třeba i tu malou dírku v termostatu? Já tam kdysi utěsňovač nalil a pak jsem měl pěkně zabordelenej přední radiátor. A to nechci vidět, jak to vypadá v motoru...
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Barča

Příspěvek od Mis.us »

Ahoj. Zpátečka nemá syncronizaci, takze vidlicka není taková jako na 1. až 5. kvaltu. Na obrázku nahoře je vidět vidlička zpátečky dobře. Je to číslo 33. Do čidla najíždí hřídel číslo 11 s vidličkou od 5. kvaltu, takže když se rozsvítí světla zpátečky, neznamená to, že je zpátečka zařazená . Buď se stalo něco přímo u vidličky, nebo u mechanismu presuvniku. Naposled jsem dělal převodovku Lubošovi, to je naposled co jsem mel převodovku od libera rozdělanou a už je to taky docela dlouho. Člověku vypadne z hlavy jak to tam je poskládaný.

Je možný že vypadla závlačka s čepem co vidličku zpátečky drží, těžko říct :? (40, 34)
Naposledy upravil(a) Mis.us dne pon říj 05, 2020 9:12 pm, celkem upraveno 3 x.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Barča

Příspěvek od Mis.us »

Albedo píše: ned říj 04, 2020 9:03 am Covexi, ten chladič je v dolním levém rohu "mokrý". tak do 10cm nad vypoušťákem, tak předpokládám, že to bude ono. Na to zadní topení se radši ani nechci koukat, tam vybafne čert.... :D

Kraxna, a jaké máš s utěsňovačem zkušenosti? Nezacpalo to třeba i tu malou dírku v termostatu? Já tam kdysi utěsňovač nalil a pak jsem měl pěkně zabordelenej přední radiátor. A to nechci vidět, jak to vypadá v motoru...

Chladič jde vyndat bez sundání kastle. Kardan ven, pak musíš svěsit přední nápravu, aby si mohl vycuknout poloosy z diferenciálu, (svislej a rejdovej čep) vyndat diferenciál a pak může chladič ven. Není to ale procházka růžovou zahradou ta práce, označuju ji za tu nejhorší na liberu. Jestli ti chcije nad vypustí tutove se odlepil držák (povolilo letování), kterým chladič drží na kastlíku baterie a jak se tělo chladiče o ten držák furt klepe, proklepalo se. Je to častá příčina deravyho chladiče, ale může to být něco jinýho.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
kraxna
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 196
Registrován: stř led 18, 2017 7:23 pm
Typ Libera: novější
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od kraxna »

Nepitval jsem to potom, ale všechno funguje jak má. Nic není špatně, topí, chladí. Jenom co jsem prošpáral tak byla ta asi odzvdušňovací trubička co je u víčka.. nebo nevím co to je. vede to zespod a říkal jsem si, že by to mohlo být průchodné, tak jsem to vzal tyčinkou z WDčka. Ono se to do toho libera blbě sype. S tímhle ještě moc zkušeností nemám, ale od té doby co jsem nasypal... dvě víčka... tak jezdím a bez ztraty vody. Zkušenosti mám s vajíčkem do teplého okruhu, to tehdy felda v zimě těsnila do doby než skončila na vrakáči. Takže toho vajca bych se asi taky nebál jako nouzového řešení někde v divočině :D
Zpomal a užij si to. :)
Uživatelský avatar
Albedo
Inventář fóra
Inventář fóra
Příspěvky: 397
Registrován: čtv dub 21, 2016 6:45 pm
Typ Libera: E12
Bydliště: Olomouc
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od Albedo »

Tak dnes zase nová závada, při pomalé jízdě se žvejká v(u?) zadním levém kole nějaká guma. zní to, jak kdyby jel člověk po hodně prázdné pneumatice, ale "žvejkání " je přímo úměrné otáčkám a pneumatika samozřejmě nafouknutá. Při brzdění sílí, při akceleraci se neozývá tak moc. Zítra kouknu a rozdělám buben, jsem zvědav, co to je zase za ptákovinu :D
Barča - Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD - 1996
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od covex »

To kdyz takle urezne vzadu ram a hne se kolo tak to pak drhne... no jen strasim. Nepodcenoval bych ale kontrolu pneumatiky - pripadne i sundat gumu z rafku. Takovy zborceny kord, nebo uvnitr utrzeny kus gumy muze delat ledacos.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Barča

Příspěvek od Mis.us »

Pravděpodobně bude k.o tisicihran v bubnu. Celkem běžná závada. Ale samozřejmě zjistíš, až budeš analyzovat závadu, co to skutečně je. M.
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
Mis.us
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1938
Registrován: ned bře 02, 2008 7:54 pm
Typ Libera: KJ8 a FA8
Bydliště: Berounsko

Re: Barča

Příspěvek od Mis.us »

Jsou ty příspěvky nějaký zvláštní.....jakobych odpovídal sám sobě :D :D :D sis to ty inventáři nějak upravil ne ;)

On se právě poškozený tisicihran v bubnu takhle jak popisuješ projevuje. Bohužel může být i pootočený a pak jde velice špatně ten buben z hřídele svliknout....
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (KJ8) 38kw 1989
Subaru E12 Wagon 4WD SDX-SR (FA8) 40kw 1997
Subaru 1.8GL 4WD Turbo coupé (AG5) 100kw 1987
Subaru Legacy 2.0 Turbo Wagon (BF5) 177kw 1991
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Barča

Příspěvek od covex »

Hm.. tak to jsem jeste nevidel - prispevky od Albeda se vzdycky akorat pridaji k prechozimu prispevku a jeste pod jinym uzivatelskym jmenem :(.

Albedo: ty mas moderatorska prava, tak prosimte pozor jak odpovidas, jestli editujes prispevek nebo zadavas novou odpoved.

Albedo 94.74.247.23x úte pro 13, 2022 9:38 pm Úprava příspěvku „Re: Barča“ od „covex“ z důvodu
»
Albedo 94.74.247.23x úte pro 13, 2022 9:35 pm Úprava příspěvku „Re: Barča“ od „Mis.us“ z důvodu
»
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Odpovědět