Můj milášek

Krok za krokem výroba, rekonstrukce, přestavba...
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

A teď mi řekněte. Kolik mu mám dát? Zaplatil jsem mu 100 abych mu zalepil pusu když jsem si přebíral auto s tím, že zbytek mu zaplatim později. Chtěl po mě podepsat směnku ! Slíbil jsem mu, že mu to zaplatím, ale že munrozhodně nic nepodepíšu. Víceméně jen proto, aby se necukal a auto mi dal i nedodělané, protože by to evidentně trvalo další půl rok nebo rok. Morálně po všech jeho slibech, nemám problém. Já podle nálady osciluju mezi tím, že už mu nedám nic a mezi zatím blíže neupřesněnou částkou. Nicméně výsledek bude takový, že mu urcitě vzhledem k tomu jak to dopadlo, něco nedoplatím a tak si říkám, proč bych mu měl vůbec něco platit když mám auto 3 roky pryč a ještě má tu drzost po mě chtít podepsat směnku, což mi tedy zpětně přijde jako do nebe volající hajzlovina.
Naposledy upravil(a) stenlyman1 dne čtv dub 15, 2021 2:55 pm, celkem upraveno 2 x.
Párek
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 15, 2021 11:53 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Libáň

Re: Můj milášek

Příspěvek od Párek »

uzavřeli jste nějakou smlouvu?
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

Ne. Na papíře není nic. Ponaučení zní - hodit vše na papír. Cenu alespoň od-do, rozsah prací a termín dokončení.
Nechal jsem se uchlácholit, že to přece nejde. Omyl jde to, ale nechtělo se.
Jinak na renovaci doma svépomocí nemám. Hlavně místo a taky čas. Chtěl jsem zaplatit profíky. Schválně jsem si vybral lidi, kteří se moji představě o profících z toho co jsem v okolí našel, nejvíc blížili. Na dílnách mají x rozdělaných skutečných veteránů. Prej mají problém s lidma, který se projevil až půl roku po tom, co jsme tam to auto dal. Prý nejsou lidi. Nevím, ale to není můj problém.
Naposledy upravil(a) stenlyman1 dne čtv dub 15, 2021 7:36 pm, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Mirax Karabo
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: sob led 16, 2021 7:43 pm
Typ Libera: E12 Wagon 4WD (1991)
Bydliště: Brno

Re: Můj milášek

Příspěvek od Mirax Karabo »

1) každá záliba (koníček) stojí čas. Jaký má smysl koupit si puzzle a nechat si ho složit za prachy? To stejné je v podstatě veterán. Čím dál častěji potkávám na srazech lidi, kteří ani neví, kde má jejich auto motor. O čem se s nima pak dá bavit? Když jim to cestou někde chcípne, tak automaticky volají odtahovku, protože auto nedělali a tedy ani netuší, kde by mohl být problém.. Omlouvám se za svůj názor, asi jsem ze staré školy :D :D

2) celých 350.000,- korun za renovaci kastle. Kdyby renovovali komplet celé auto, cena by byla hodně přes půl milionu. A já se ptám - jaká je reálná prodejní cena novějšího Libera po renovaci? Tak 200?
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

350 tis za profi “renovaci kastle” + dílčí opravy, které udělali v termínu a na konci pojizdné auto s stk - řeknu si je to moc. Ale je to rychlé a jezdím. Asi bych se snažil ukecat slevu a skřípěl bych zubama, ale splnili zadání a nemůžu říct půl slova. Řekl bych že by za ty prachy šel zrenovovat i rám. Ostatně podvozek jsem si chtěl dělat sám. Taková byla původní domluva. Oni udělají kastli já si udělám podvozek. Ale ukecal mě, ať jim to nechám celé.


350 (300 se slevou) za 3 roky slibů a odkládání a dalších slibů a na konci mám nepojizdné auto po “renovaci kastle” , na kterém je pro mě další měsíc práce, bez čelního skla :D

100 jsem zaplatil a sám sebe se ptám. Kdybych věděl že zaplatím 100 a na konci bude po třech letech tohle jdu do toho? Odpověď je NE nešel bych do toho. Poohlednédnu se po někom jiném. Timto stylem si vlastně i sám sobě odpovídám jestli mu chci něco doplácet.
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od covex »

No trochu problem vidim i v tom, ze cena dilu i prace se za posledni roky samozrejme zveda, coz teda mi neni jasny v jakych cenach to fakturuje. 17000 za barvu, (tmel, plnic, barva, bezbarvy lak) dejme tomu.. ale prace na lakovani 82 tisic? Jestli to nedelal sam, tak at rekne dodavatele.. co se tyce te hodinove dotace, 721h, tak opet at ukaze rozpis na zaklade ktereho k tomu dosel, je to cca 4.5 mesice prace na plny uvazek, coz neni nerealne za 3 roky ze, otazka je jestli v tom je pocitany jen stani na dilne, nebo ze se taky neco delalo.

Bohuzel musim rict, ze jsem udelal podobnou zkusenost se zednikama, kteri evidentne resili moji zakazkou problem na jine stavbe, nastesti me to stalo radove min a od te doby jsem je uz nevidel, do telefonu jen vymluvy, pak uz ani to.

Sam teda posud, kolik to mohlo stat a k te castce smeruj dohodu. 100 je tak opravdu cena materialu, prace na tom je urcite taky nejaka udelana, to se musi nechat, odecti to okno (dneska 20), 50 co ti nabidl, lakovani polovic a praci podel na 1/3 a progresivne sniz cenu kazdy rok o 10%, no stejne skoncis kolem 250. Nevim s jakou predstavou si do toho sel, ale 100 je asi fakt malo.
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

Taky podnikám. A nedovedu si představit, že bych někomu dodával takovou službu. Vždy si nechám schválit cenovou nabídku i na nejmenší drbky většinou. A termím je domluvený. Neslibuju nikomu kraviny a snažím se všechny připravovat spíš na nejhorší.

Snažím se posoudit na kolik si cením to, že tam to auto stálo dva a půl roku jen tak ladem. Na autě reálně byla práce v řádech měsíců (řekneme 2-3? dostali ho v podstatě odmašlené, připravené na sundání karoserie) + rozbité okno + dodělání doskládání svépomocí + asi 20 telefonů kdy jsem ho skoro prosil a “plazil” se kdy už to bude a dostával ujištění za měsíc za dva apod + to, že má někdo tu drzost po 3 letech chtít abych mu podepsal směnku a zatáhne mě do kanclu kde do mě po mě hučí kdy mu to jako zaplatím.

Ano 100 je málo. V termínu by to bylo málo. 2,5 roku po? Šel bych do toho za 100 s termínem 3 roky? Nešel ani náhodou. Já přece nechtěl takovou službu ani za 100.

No sakra jsem vytočený. Prominte, že si to vylívám tady. Jsem ale rád, za vaše názory.
Uživatelský avatar
Mirax Karabo
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 65
Registrován: sob led 16, 2021 7:43 pm
Typ Libera: E12 Wagon 4WD (1991)
Bydliště: Brno

Re: Můj milášek

Příspěvek od Mirax Karabo »

Samozřejmě že nic nedoplácet, naopak, požadoval bych ještě penále za každý den, kdy jsem auto nemohl používat. A to si nedělám srandu..

Kámoš si dal auto na větší opravu do servisu. Měl domluvený pevný termín dokončení, protože po dovolené ho zase potřeboval naplno využívat na cesty k zákazníkům. Jenže v servisu se mu na to doslova vysrali a když se vrátil z dovolené, tak auto bylo rozvrtané a vedoucí dílny mu řekl, že to dodělají, až budou mít čas. Tak si půjčil auto z půjčovny a potom když měl svoje auto konečně hotové, tak jim v servisu předal účet z půjčovny k proplacení. Vzhledem k několikatýdenímu zpoždění to byla tučná částka. Strhla se taková hádka, že to řešila policie a pak i soud. Výsledek? Servis musel uhradil veškeré náklady spojené s nedodržením termínu, protože i ústní dohoda dvou stran je právoplatná dohoda..

To jen že mohou být různé pohledy na věc :)
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

No a tak nějak se na to dívám taky. My měli jasně dané půl roku. Já byl ochoten akceptovat rok. Ale pak už to prodlužovalo dál a dál až se z toho stala fraška.
Uživatelský avatar
Tuti
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 1569
Registrován: úte bře 21, 2006 5:57 pm
Bydliště: liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od Tuti »

Ono se snadno poradí "jasně, nic mu nedávej", jenže taky člověk musí pomýšlet na reakci druhé strany. Může se stát, že pak třeba za půl roku najdeš auto před barákem totálně rozmlácený krumpáčem nebo tam nebude vůbec (a nebo přijde nějaká jiná "odplata"). Ten dotyčný se nejspíš taky cítí poškozen, protože možná svým zaměstnancům skutečně zaplatil za všechny ty hodiny co vyčarovali a další sleva už půjde z jeho vlastních peněz. Takže není moc šance, že byste mezi sebou dospěli k nějaké oboustranně přijatelné dohodě. Řešení bych viděl ve stanovení hodnoty opravy soudním znalcem - jestli máš průběžnou fotodokumentaci, tak z toho vypadne nějaký podklad pro jednání.
tuti
-------
já rád - ty rád - allrad
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

Ono je teď vlastne nejhorší, že i kdybychom se domluvili na tom, že mu ještě něco doplatím, z jeho strany to může být pouze tah, jak ze mě jednoduše vymámit aspoň něco a kdo mi zaručí, že s tím krumpáčem nepřijde i tak? Jako poškozený se cítím já. Nechtěl jsem mít auto tři roky v tahu a zaplatit za to 100 s tím, že je to nedodělané.

Nejlepší by bylo, kdyby se chytil za nos a uvědomil si, co poskytuje za služby a že to posral. On se celou dobu vymlouvá na to, že nemá lidi, kteří by to udělali. To ale není ten primární problém. Problém je jeho komunikace. Kdyby minřekl sorryjako já to nemám odvezte si to někomu jinému. Ale tři roky mě vlastně tahá za nos a sere na mě a pak chce takovou raketu.
David
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 80
Registrován: úte kvě 14, 2013 12:14 am
Typ Libera: E10, E12, E12 nové
Bydliště: Jizerské hory

Re: Můj milášek

Příspěvek od David »

Ahoj Stenlymane, většina už byla řečena, přesto píšu, abych Tě povzbudil. Primární byla oprava, a ta se v podstatě zdařila. Sám bych rád měl někoho, kdo mi auto opraví, ale dobří a levní mechanici nejsou. Ze své práce vím, kolik stojí servisák laboratorní techniky, teď jsme platili 1400Kč/h bez daně. Autoservisy lepších značek stojí běžně 2-2,5tis./h. Těch 300Kč/h není přemrštěných, zvlášť pokud za to platí dělníka. Ten je někdy nemocný, někdy má dovolenou, mínus odvody, sociální, zdravotní, moc mu nezbude. Navíc je v té částce i dílna - stavba, údržba, energie, nářadí.
Těch 82 000 za lakování vychází při 300Kč/h na 273 hodin a je to položka záhadná - téměř čtvrtina nákladů. Se soudním odhadem ceny opravy bych byl opatrný, mohl by se odvíjet od obvyklých cen v autoservisech. Pokus se dohodnout a rozejít v dobrém, samozřejmě ho můžeš chvilku tahat za nos a cenu dohodnout na splátky, třeba na tři roky. Nebude to tolik bolet, a on nebude mít po ty tři roky důvod Ti obcházet auto s korunou. Pak to přebolí Tebe i jeho. Pokud by ses rozumně dohodl, pak by stálo za úvahu to na papír dát, aby ses pak nemusel bát, že záležitost znovu otevře.
U veterána sice není předpoklad, že by sloužil denně k práci, ale nemožnost ho použít o dva roky déle je jistě vyčíslitelná. Na jednání si vezmi právníka, aspoň na oko - přísný starší pán s kravatou, co se trochu vyzná a umí mluvit. Držím palce.
Každopádně buď rád, že auto máš. Snaž se ho dokončit a raduj se z každého kilometru.
Ahoj David
Párek
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 15, 2021 11:53 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Libáň

Re: Můj milášek

Příspěvek od Párek »

Tak pečlivě jsem si to pročetl:

Miramax: Nejsi ze staré školy, myslím že většina lidí s tebou bude souhlasit. Ale jak říkám, třeba u mě je ten problém čas. Ale zároveň chci jezdit. Spoustu věcí si na autě sám udělám, ale třeba do servisu to právě kolikrát vezu i z důvodu pokecu a tak. Protože srazy, a to se nikdo neuražte, na mě působí jak setkání lidí, co si akorát mastí ego. A jakmile jsi trochu někde jinde jsi out a nikdo ti nevěnuje ani pozornost. Takovou mám zkušenost. Takže do servisu většinou na věci co nezvládnu, zajedu za kámošem, pokecáme, dáme cigáro a mám to místo srazu. A renovaci prostě někomu svěřím, bo třeba teď moje dodávka... kde je motor vím, co to je vím, základ znám, ale chci to mít dobře a sám to proste řasově nedám.

K tady tématu:
Já to vidím takto: pokud si řekli cca 350, tak bych po nich minimálně chtěl doložit co za co dali. A tu práci rozepsat. navíc a to nechápu, že to nikomu tady nepřijde divný, ten fakt, že ten maník řekne hele tady to máš za 350, ale dám ti slevu pade dolu ať si spoko mi prostě přijde už tohle mimo. Jako dělám řemeslo, celé to vyjde na 350 tak prostě nebudu tady machrovat nějakýma číslama plus minus pade a hento toto. Další věc je taková a to je fakt, že on tu práci asi ve výsledku i odvedl. A zase to že to chce zaplatit je fakt. Jen mě prostě přijde divný ten jeho přístup. Renovace Libera je drahá věc, řeším to čas od času s Mišusem. Ale co jsem pochopil a co jsem se třeba i poptal co vychází udělat kaswtli a ram a olakovat tak všude jsem se dostal na cca 150. Místní mě samozřejmě můžou usměrnit ale s takovouhle částkou bych já kalkuloval. Proto 350 by mě zajímalo co a kde....
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

Jak už jsem tady psal sám podnikám. Dodávám a provádím montáže zabezpečovacích zařízení, kamer, elektroinstalací, řídících systémů, programuji PLC. A v tomto kontextu se sám sebe snažím představit v situaci, že vezmu projekt v hodnotě stovek tisíc tis slíbím investorovi, že do půl roku bude bez problému hotovo, pak ho budu dva a půl roku tahat za nos s tím, že na to během prvního půl roku ani nesáhnu a nakonec to dopadne tak, že mu projekt nedodělám a to co budu mít, bude mít dva a půl roku zpoždění a zbytek ať si nedoděla sám nebo ať počká dalšího půl roku a budu po něm navíc chtít podepsat směnku na zbytek=D vám to nepřijde absurdní?
Byl bych asi sakra rád, kdybych dostal zaplacený materiál a část práce.

Jaký je v tom rozdíl?
Uživatelský avatar
covex
"Pečené kolínko fóra" :-)
Příspěvky: 2469
Registrován: úte led 24, 2006 3:02 pm
Typ Libera: novejsi
Bydliště: Liberec
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od covex »

Tak muzes mu taky kazdy dva mesice slibovat ze to zaplatis a za 3 roky mu dat dalsich 100 :).
Subaru Libero E12 superdeluxe 1.2i 4WD rv96
Subaru Vivio GLi 4WD 660 rv92
---
Každá oprava na Liberu se mění v opravu generální
Párek
Náhodný kolemjdoucí
Náhodný kolemjdoucí
Příspěvky: 10
Registrován: pon úno 15, 2021 11:53 am
Typ Libera: E12
Bydliště: Libáň

Re: Můj milášek

Příspěvek od Párek »

Já tě neprosto chápu, v právu asi v této situaci jsi. To co se tu píše chápu spíš tak, aby jsi byl opatrný a neotočilo se to vůči tobě. Dost možná vlastně nejlepší řešení bude si tam sebou vzít nějakého právníka. A ideálně bych se s nějakým poradil.

Druhá věc je to co píšeš. Jasně, jenže takhle by měli fungovat všichni. Vezmeš zakázku, uděláš to, na čem jste se dohodli, vyfakturuješ a dostaneš zaplaceno. V případě problémů zavoláš...
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

Já to dělávám tak, že lidem ani neříkám o zálohy. Když se jedná o něco většího řekněme 100 tis a víc mdělám čast práce, ukážu jim to, nechám si to zaplatit a jedu dál. Takto se minimalizuje riziko na obou stranách. Zálohy mě demotivují.

Jinak máš pravdu. Měl bych být opatrný a jsem rád že jsem teď poznal kamarádku, která je právnička. Pobavím se o tom s ní. Nicméně na těch 100, které jsem mu poslal převodem mi nedal ani fakturu a to mi teď taky hraje do karet.
Uživatelský avatar
kraxna
Člen korespondent
Člen korespondent
Příspěvky: 196
Registrován: stř led 18, 2017 7:23 pm
Typ Libera: novější
Bydliště: Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od kraxna »

Ahoj, tak nějak narychlo jsem si to tu přečetl.... A nenechával sis to dělat náhodou v Havířově? Nebo.. konkrétně... nepodílel se na tom člověk jménem Jan Hochmuth?
Zpomal a užij si to. :)
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

Ahoj nene je to někdo jiný. Takových slibotechen je :)
Uživatelský avatar
stenlyman1
Přispěvatel
Přispěvatel
Příspěvky: 88
Registrován: sob lis 02, 2013 10:13 am
Typ Libera: e12
Bydliště: zlín
Kontaktovat uživatele:

Re: Můj milášek

Příspěvek od stenlyman1 »

Tak na tom pomalinku dělám. Koukám, že té práce bude ještě dost. Hlavně s “prkotinama” samozřejně.

Otázka pro zkušené. Mám takovou představu, že bych se pokusil v prvé řadě nahodit motor, řadit, popojet si a interiéry si nechal až budu vědět, že to jezdí.

Je k tomu nutné osazovat palubní/přístrojovou desku? Resp co všechno bych měl udělat (krom oleje a vody) abych se mohl pokusit o nastartování?
Odpovědět